گفتگوی اختصاصی پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر با «حجت‌الاسلام و المسلمین سیدذاکر حسین‌جعفری»

بررسی اوضاع اخیر کشمیر و مسائل پیرامون آنمسئله کشمیر مانند قضیه فلسطین یکی از مسائلی است که تاکنون حل نشده و این مسئله بین هند و پاکستان مورد مناقشه است؛ هند و پاکستان هر دو مدعی هستند که منطقه کشمیر به آن‌ها تعلق دارد. این منطقه از قدیم مورد مناقشه هر دو کشور بوده است

مسئله کشمیر مانند قضیه فلسطین یکی از مسائلی است که تاکنون حل نشده و این مسئله بین هند و پاکستان مورد مناقشه است؛ هند و پاکستان هر دو مدعی هستند که منطقه کشمیر به آن‌ها تعلق دارد. این منطقه از قدیم مورد مناقشه هر دو کشور بوده است.پایگاه صهیون پژوهی خیبر، منطقه استراتژیک کشمیر در شمالی‌ترین نواحی شبه قاره واقع شده و دارای پنج منطقه مهم است؛ بیش از نصف این مناطق تحت اشغال هند و تقریباً سایر مناطق نیز تحت کنترل پاکستان است. اکثریت مردم کشمیر مسلمان هستند و این منطقه جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد.

طی چند روز اخیر اما هند خبر لغو ماده ۳۷۰ قانون اساسی خود مبنی بر به رسمیت شناختن خودمختاری ایالات «جامو و کشمیر» را اعلام کرد؛ پس از این خبر تنش‌ها میان پاکستان و هند افزایش یافت و حکومت‌نظامی در کشمیر اعلام شد؛ با این حال مردم کشمیر در اعتراض به لغو قانون ۳۷۰ به خیابان‌ها آمدند و به تظاهرات علیه دولت هند پرداختند.

نظامیان هندی پس از خروش مردمی کشمیر، برخورد خشن با آنان را در دستور کار قرار دادند و طبق اعلام منابع خبری، تاکنون ۶ تن از اهالی کشمیر شهید و ۱۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر به جهت بررسی اتفاقات اخیر در کشمیر و مسائل پیرامون آن گفتگویی با «حجت‌الاسلام و المسلمین سیدذاکر حسین‌جعفری» مسئول بخش بین‌الملل اردو زبان‌های حرم حضرت معصومه (س) و دبیر بخش اردو زبان خبرگزاری مهر انجام داده است؛ در ادامه متن مصاحبه تقدیم می‌گردد.

 • خیبر: با توجه به وضعیت فعلی کشمیر و اشغال این منطقه توسط نظامیان هند، شما اوضاع کشمیر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ چه آینده‌ای در انتظار کشمیر و مردم مسلمان آنجا است؟

مسئله کشمیر مانند قضیه فلسطین یکی از مسائلی است که تاکنون حل نشده و این مسئله بین هند و پاکستان مورد مناقشه است؛ هند و پاکستان هر دو مدعی هستند که منطقه کشمیر به آن‌ها تعلق دارد. این منطقه از قدیم مورد مناقشه هر دو کشور بوده است؛ حدود هفتاد سال است که این منطقه مورد مناقشه دو کشور است و به همین جهت با موضوع فلسطین شباهت بسیار دارد.

 • خیبر: مسئله فلسطین و کشمیر به صورت مصداقی چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی دارند؟

مناقشه کشمیر بین هند و پاکستان شبیه به مسئله فلسطین است، اما در بعضی جهات ممکن است که شباهت نداشته باشد، چرا که در کشمیر آزادی وجود دارد؛ مردم کشمیر حق انتخاب دولت محلی و بعضی از نمایندگان پارلمان هند را داشته‌اند؛ در طول تاریخ وضع چنین بوده است و شدت جبر زیاد نیست. به نظر من مردم کشمیر در طول تاریخ آزاد بودند و جبر زیادی تا امروز حاکم نبوده است؛ البته از دو روز گذشته اوضاع کمی تغییرکرده است.

 • خیبر: در رابطه با وضعیت کنونی کشمیر بیش‌تر توضیح بدهید.

دولت مرکزی هند ماده‌ی قانونی که کشمیر را به هند وصل می‌کرد لغو کرده است. الغاء این ماده قانونی دومعنا دارد: اول اینکه کشمیر کمی آزاد شده و باید از لحاظ قانونی به آن حالت قبلی برگردد؛ دوم آنکه هند با لغو این قانون کشمیر را مستقیم تحت‌سلطه خود قرار داده است.

در بین کشمیری‌ها سه نظریه اساسی وجود دارد: گروهی طرفدار هند هستند، گروهی طرفدار پاکستان و نیز گروهی طرفدار استقلال؛ از جمله گروه‌هایی که موافق همراهی کشمیر با پاکستان هستند می‌توان به گروه «حریت» اشاره کرد که افرادی مانند «سید علی گیلانی»، «میرواعظ عمر فاروق»، «آقا سید حسن» و «مولوی‌ عباس نساری» از اعضای این گروه هستند. «یاسین ملک» نیز از اعضای این گروه است اما او طرفدار استقلال از هند و پاکستان است.

 • خیبر: کدام‌یک از این گروه‌ها جمعیت بیش‌تری دارند؟

بدون برگزاری انتخابات مشخص نمی‌شود. هند ادعا دارد که تا امروز انتخابات برگزار کرده است؛ هم انتخابات محلی و هم انتخابات پارلمانی برگزار کرده است، لذا جمهوریت دارد.

 • خیبر: درخواست اکثریت مردم کشمیر چیست؟

اکثر مردم کشمیر می‌خواهند که فقط یک انتخاب باشد و آن انتخاب زیرنظر سازمان ملل اتفاق بیفتد که مسئله کشمیر را به شکل اساسی حل کند؛ چه طرف هند قرار گیرند و چه جزو پاکستان باشند.

بسیاری از مسلمانان کشمیر طرفدار هند هستند ولی آ‌ن‌ها هم می‌خواهند که این مناقشات حل شود. این مناقشه بیش‌ترین لطمه را به کشمیر می‌زند. هندی‌ها مردم کشمیری را پاکستانی تصور می‌کنند و بعضاً آن‌ها را محکوم به قتل می‌دانند؛ از سوی دیگر پاکستانی‌ها آن‌ها را هندی تصور می‌کنند و معتقد به نابودی آن‌ها هستند؛ لذا مردم کشمیر بیش‌ترین ضربه را از این مناقشه می‌بینند؛ به همین جهت اکثریت مردم خواستار پایان‌یافتن این مناقشات هستند.

 • خیبر: عملکرد دولت فعلی هند را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ما از دولت هند امنیت، سلامتی و وحدت هندوستان را می‌خواهیم، اما به نظر می‌رسد دولت فعلی کمی تندروی می‌کند؛ یعنی در حال تبدیل هندوستان از یک کشور لیبرال به سمت یک کشور هندوئیسم است؛ این کار برای کل هندوستان خطرناک است. همانطور که می‌دانید نه تنها در ایالت کشمیر، بلکه در «پنجاب» هم درگیری وجود دارد؛ «سیک‌ها»[۱] هم شورش کرده بودند که البته دولت هند آن‌را تحت کنترل خودش قرارداده است. در ایالات «آسام»[۲]، «مانیپور»[۳]، «نپال»[۴]و «بنگال»[۵] و به طور کلی در ایالات مختلف هند در حال حاضر تنش و شورش وجود دارد.

اگر دولت مرکزی می‌خواهد این شورش‌ها و این نهضت‌ها را به وسیله ارتش و به وسیله زور یا ظلم کنترل کند، به نظر من در این کار موفق نخواهد شد چرا که هند کشوری پهناور است.

هندوستان کشور گاندی است؛ از کشوری که متعلق به گاندی و امثال او باشد انتظار می‌رود با مردم خود مدارا کند، نه اینکه مردم را به وسیله ارتش سرکوب کند.

ما ظلم را نمی‌توانیم تحمل کنیم؛ ظلم در کشمیر، دهلی، فلسطین و یا هر کجای دیگری که باشد محکوم است.

ظلمی که در دو روز اخیر به وسیله برداشتن این قانون به وجود آمده است باعث شده مردم کشمیر در وحشت به سر ببرند. اخباری که در داخل به ندرت به دست ما می‌رسد، حاکی از آن است که همه بازارها تعطیل است و رفت و آمد ممنوع شده است و هیچ کس حق خرید و فروش ندارد؛ این وضعیت اصلاً در شأن هند نیست؛ هند یک کشور جمهوری و پرچم‌دار دموکراسی است.

بنابراین به نظر من دولت فعلی هند مثل دولت‌های قبلی نیست؛ این دولت می‌خواهد که با قدرت و مشت با مردم برخورد کند و هندوستانی که یک کشور لیبرال بوده و هست را به سمت هندوئیسم سوق دهد؛ این در شأن کشوری که رئیس آن گاندی بوده نیست؛ لذا به نظر من اقدام دولت مرکزی هند و طرفداران آن مثل خانواده «شیخ‌ محمد عبدالله» که آن‌را به وجود آورده بود، پسرانش «فاروق ‌عبدالله» و «عمر ‌عبدالله» و یا خانم «محبوبه ‌مفتی» این‌ها همه طرفدار هند بودند، همگی در پارلمان هند نماینده دارند؛ خود فاروق عبدالله نماینده عده‌ای از مردم کشمیر در مجلس مرکزی هند است.

 • خیبر: در این بین کشور چین ادعای خاصی ندارد؟

چین هم در این قضیه مدعی است؛ چین منطقه «لداخ» را که هندوستان مستقیم زیر نظر خود داده است را متعلق به خود می‌داند و مدعی است که هند اجازه ورود به این منطقه را ندارد.[۶]

 • خیبر: ممکن نیست که چین واکنشی نسبت به کشمیر نشان دهد؟

فکر نمی‌کنم در این درگیری جنگی رخ بدهد، چراکه هر سه کشور مجهز به سلاح هسته‌ای هستند؛ هم هند و هم چین و پاکستان سلاح هسته‌ای دارند و ایجاد درگیری به نفع هیچ کشوری نیست؛ چون عموم مردم ضربه می‌بینند و کشته می‌شوند.

باید توجه داشت که مسئله کشمیر مسئله نظامی نیست؛ این مسئله‌ای است که انگلیسی‌ها به وجود آورده‌اند. انگلیسی‌ها نه طرفدار هند هستند و نه طرفدار پاکستان؛ حتی می‌شود گفت این‌ها حتی طرفدار انسانیت هم نیستند، آن‌ها فقط به فکر منافع خود هستند. به نظر من درگیری راهکار مناسبی نیست و بایستی هر دو کشور با صبر و تحمل پیش بروند و عاقلانه و مدبرانه این مسئله را حل کنند.

 • خیبر: در شرایط فعلی مردم کشمیر ویژگی خاصی پیدا کردند که هند چنین اقدامی را انجام داده است؟ یا دلیل به وجود آمدن این مناقشه معطوف به مسائل مذهبی، ژئوپلیتیکی و جغرافیایی است؟ به طور کلی علت اصلی این مناقشه چیست؟

به نظر من منطقه کشمیر از لحاظ نظامی اهمیت استراتژیکی دارد؛ از لحاظ سیاحتی و گردشگری نیز اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. کشمیر بهشت روی زمین است و همه می‌خواهند این بهشت را ببینند؛ در این صورت گردشگری مسئله مهمی است و برای هند نیز اهمیت دارد و از لحاظ نظامی هم به وسیله رشته کوه هیمالیا که مرتفع‌ترین منطقه است می‌توان چین را هم زیر نظر گرفت؛ لذا از نظر نظامی منطقه استراتژیکی است و از لحاظ گردشگری و زیبایی نیز منطقه‌ای دارای اهمیت است.

 • خیبر: منطقه کشمیر از لحاظ خطوط ارتباطی تجاری و انرژی ویژگی و مزیت خاصی دارد؟

راه ارتباطی خاصی وجود ندارد، اما همین بهشت روی زمین بودن، کشمیر را از همه جهان ممتاز می‌کند.

 • خیبر: موقعیت گردشگری در کشمیر چگونه است؟

اوضاع گردشگری در این منطقه مناسب است، اما به دلیل حوادث اخیر گردشگری لطمه خورده است و خود دولت هند از مردم درخواست کرد کشمیر را ترک کنند و حتی هندوهایی که برای عبادت خاص خود به کشمیر رفته بودند را نیز فراخوانده است.

 • خیبر: قطع‌شدن تلفن و اینترنت در کشمیر علت خاصی دارد؟ در فضای مجازی ویدئویی از یک خانم منتشر شد که نشان می‌داد سرباز‌های هندی در حال ضرب و شتم مردم هستند.

بله؛ ماده ۳۷۰ که اخیراً لغو شد برای کشمیر بسیاری مهم است. گروه‌هایی که پیش از این باهم مخالف بودند اخیراً باهمدیگر یکی شدند؛ چراکه می‌بینیم آقای «مودی»[۷] با این اقدام همه مردم را یک‌جا جمع کرده و کشمیر به پادگان نظامی تبدیل شده است؛ مشخص است که دولت مرکزی از این اقدام خودش وحشت دارد؛ چراکه این اقدام منطقی نبوده و بلکه غیر قانونی است.

کارشناسان اعتقاد دارند این اقدام غیر قانونی است، چون هر قانونی که در دهلی تصویب شود باید ابتدا مورد تصویب مجلس محلی کشمیر باشد؛ بدون تصویب مجلس محلی کشمیر هر قانونی که در مورد کشمیر باشد اصلاً قابل قبول نیست.

 • خیبر: کشورهای اروپایی و آمریکایی موضع خاصی اتخاذ نکردند؟

موضع آن‌ها واضح است؛ آن‌ها خودشان این تشنج را به وجود می‌آورند.

 • خیبر: یعنی موافق این اتفاقات هستند؟

به نظر من این اقدام به درخواست اسرائیل و ترامپ صورت گرفته است.

 • خیبر: این حوادث چه منفعتی برای ترامپ دارد؟

ترامپ یک فرد قانون‌شکن است؛ ترامپ پس از رسیدن به قدرت چند اقدام انجام داد: برجام را از بین برد، قانونی که در فرانسه تصویب شده بود را  لغو کرد و نیز چند قانون و پیمان از جمله معاهدات خود با روسیه و چین و معاهده‌های اقتصادی را از بین برده است؛ لذا ترامپ خود فردی قانون‌شکن است؛ نمی‌توان از ترامپ انتظار داشت قانونی که از سوی «مودی» نقض شده را محکوم کند.

به نظر می‌رسد در این اقدام دولت مرکزی هند یک نوع هماهنگی بین دولت هند، اسرائیل و آمریکا وجود داشته باشد.

 • خیبر: به نظر شما اهداف و دلایل آمریکا و رژیم‌صهیونیستی از ایجاد آشوب غیرمستقیم در کشمیر چیست؟

آمریکا و اسرائیل می‌خواهند توجه عمومی مردم را از مسئله جهانی «معامله قرن» به سمت کشمیر سوق دهند؛ آن‌ها در این امر یک پیروزی نسبی را به دست آوردند و هم‌اکنون همه توجه جهان به سمت کشمیر است و از حساسیت و توجه نسبت به معامله قرن کاهش پیدا کرده است.

بنابراین آمریکا، اسرائیل و انگلیس در پشت‌برده جریان اخیر حضور دارند؛ آن‌ها می‌خواستند به وسیله هند به کشمیر فشار بیاورند تا توجه جهانی به سوی کشمیر معطوف شود و آن‌ها نیز معامله قرن را به سرانجام برسانند.

خیر؛ ممکن است برخی هندوها افراطی باشند، اما هندوهایی هستند که انسان‌مدار و دوست‌دار انسانیت هستند؛ همه هندو‌ها یکسان نیستند، همانطور که همه مسلمانان یک‌جور نیستند؛ لذا هندو‌های افراطی مانند «آر اِس اِس»[۸] به داعش، طالبان و تروریست‌ها شباهت دارند؛ ما آن‌ها را تروریست‌های هندی می‌دانیم چون این‌ها می‌خواهند کل هند تبدیل به هندوئیسم شود.

 • خیبر: این‌ها قدرت سیاسی هم دارند؟

بله قدرت سیاسی هم دارند.

خود این «آر اس اس» طرفدار اسرائیل است؛ در کشمیر هم هندوستان از تجربیات اسرائیل استفاده می‌کند؛ در مسائل نظامی از موساد کمک می‌گیرد و از روش‌هایی که صهیونیست‌ها برای کنترل مردم فلسطین استفاده می‌کند برای کنترل کشمیر بهره می‌برد؛ این هماهنگی و کمک نظامی بین رژیم صهیونیستی و دولت هند برقرار است و امکان دارد دولت مرکزی هندوستان از حرکات و اقدامات اسرائیل در فلسطین الگو بگیرد.

 • خیبر: ممنون از توضیحاتی که ارائه فرمودید.

 

 

 

[۱]. سیک (به معنی شاگرد) دینی یکتاپرستانه و در بین ادیان اصلی جهان، از تازه‌ترین آن‌هاست که در سده پانزدهم میلادی در منطقه پنجاب از شبه‌قاره هند بنیان نهاده شد. باورهای بنیادین دین سیکی باور و مراقبه به نام یک خالق، یگانگی و برابری همه نوع بشر، درگیری در خدمت عاری از خودپرستی، تلاش برای عدالت اجتماعی برای منفعت و شکوفایی برای همه، و رفتار و زندگی صادقانه و زیست یک حیات خانوادگی است. این آیین با بیش از ۲۵ میلیون پیرو، پنجمین دین سازمان‌یافته جهان است.
[۲]. آسام (به آسامی: অসম، تلفظ: اُسُم و اُخُم) یکی از ایالات کشور هند، واقع در منتهای شمال شرقی آن کشور، میان برمه و بنگلادش و در دامنه‌های هیمالیای شرقی است.
[۳]. مانیپور ایالتی در شمال شرق هندوستان است.
[۴]. نِپال با نام رسمی جمهوری فدرال دموکراتیک نپال کشوری در آسیا واقع در شمال هندوستان و پایتخت آن کاتماندو است. جمعیت نپال حدود ۲۹میلیون نفر و زبان رسمی آن نپالی است.
[۵]. بنگال یا بنگاله ناحیه و ایالتی از هند مستعمراتی است که پس از آزادی شبه قاره هند، به دو بخش ایالت بنگال غربی در هند، و پاکستان شرقی تقسیم شد و سپس پاکستان شرقی به نام بنگلادش استقلال یافت.
[۶]. لَداخ منطقه‌ای در شمالی‌ترین نقطه هند و نیز شمالی‌ترین قسمت ایالت جامو و کشمیر در جمهوری هند است. این منطقه میان محدوده کوهستانی کونلون در شمال و رشته‌کوه‌های بزرگ هیمالیا در جنوب محصور شده و نژاد مردم آن ترکیبی از آریایی هندی و تبتی است.
[۷] .NarendraModi
[۸]. RSS