بنیادگرایی صهیونیستی یهود - خیبر

معرفی کتاب:

بنیادگرایی صهیونیستی یهود

۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۰۷
بنیادگرایی صهیونیستی یهود/خیبر

کتاب بنیادگرایی صهیونیستی یهود، پژوهشی است در مورد زمان شروع جنبش گوش آمونیم تا رسیدن به مرحله رشد آن را در بر می‌گیرد. نویسنده این کتاب برای نوشتن این پژوهش، مدتها در سرزمین‌های اشغالی اقامت کرده است و با مومنان فعال جنبش، کوه‌ها و بیابان‌ها را زیر پا نهاده است، برای آنکه بتواند همه چیز را از نزدیک ببیند، در نقش راننده، اسلحه‌دار، یا محافظ چند تن از رهبران جنبش کار کرده و به صورت محرم راز و شاهد عینی فعالیت‌های گوش آمونیم به شکل رسمی یا غیر رسمی، علنی یا محرمانه در آمده است.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، کتاب «بنیادگرایی صهیونیستی یهود»، اثر «گیدیون آران»[۱] جامعه شناس و مردم شناس اسرائیلی است. از دیگر آثار این نویسنده می‌توان به «سرزمین اسرائیل: مابین سیاست و دین»[۲] و «بهای صلح: از میان برداشتن شهرک‌های یهودی، نشین در حل و فصل صلح» اشاره کرد.[۳]

گیدیون آران برای نگارش این کتاب و دیگر مقالات خود با رهبران جنبش‌های موجود در اسرائیل مصاحبه‌های متعددی داشته است.

کتاب بنیادگرایی صهیونیستی یهود در زمینه آشنایی با جنبش‌های موجود در اسرائیل مخصوصا جنبشی بنیادگرا به نام «گوش آمونیم»[۴] نگاشته شده است. گوش امونیم یک عبارت عبری به معنای «گروه مؤمنان» و نام جنبش صهیونیستی با زمینه‌های دینی است. این کتاب، نخستین کتاب در این زمینه برای عامه مردم آمریکا می‌باشد که توسط یک محقق برجسته نگاشته شده است. بنابراین بر افکار عمومی، محافل دانشگاهی و حتی تصمیم گیرندگان تاثیر خواهد گذاشت. و چون نویسنده آن، خود با رهبران و فعالان روند بنیادگرایی در اسرائیل سالها زیسته و حشر و نشر داشته است، از ارزش و اهمیت و سندیت خاصی برخودار است.

این پژوهش، زمان شروع جنبش گوش آمونیم تا رسیدن به مرحله رشد آن را در بر می‌گیرد. نویسنده برای نوشتن این پژوهش، مدتها در سرزمین‌های اشغالی اقامت کرده است و با مومنان فعال جنبش، کوه‌ها و بیابان‌ها را زیر پا نهاده است، برای آنکه بتواند همه چیز را از نزدیک ببیند، در نقش راننده، اسلحه‌دار، یا محافظ چند تن از رهبران جنبش کار کرده و به صورت محرم راز و شاهد عینی فعالیت‌های گوش آمونیم به شکل رسمی یا غیر رسمی، علنی یا محرمانه در آمده است.[۵]

خواندن این کتاب به افرادی که علاقه‌مند به شناخت صهیونیست، جامعه صهیونستی، یهودیان افراطی و در کل آشنایی با زمینه‌های ساخت اسرائیل فعلی و تفکری که پشت ایجاد این کشور جعلی و تعرض به فلسطین و کشتار مردم آنها وجود دارد توصیه می شود.

 

 

[۱]Gideon Aran

 [۲] اورشلیم: موسسه مطالعاتی اسرائیلی اورشلیم،۱۹۸۵

[۳] www.gideonaran.com/category/publications/

[۴] Gush Emunim

[۵] http://teeh.ir/fa/news-details/2655/

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=9741

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *