بودجه 2.3 میلیارد دلاری موساد کجا هزینه می‌شود؟ - خیبر

بودجه ۲٫۳ میلیارد دلاری موساد کجا هزینه می‌شود؟

۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۷:۴۲

به تازگی انتشار خبری درباره افزایش ۲٫۳ میلیارد دلاری بودجه موساد، محافل امنیتی و اطلاعاتی منطقه را با این سوال مواجه کرد که این افزایش بودجه به چه دلیل رخ داده است.

به گزارش سرویس اقتصاد پایگاه صهیون پژوهی خیبر، روزنامه عبری هاآرتص اخیرا در گزارشی به بودجه هنگفت ۲٫۳ میلیارد دلاری موساد در سال ۲۰۱۹ اشاره کرد.
 هاآرتص در این گزارش آورده است : سرویس جاسوسی خارجی اسرائیل (موساد) در حال حاضر دارای ۷۰۰۰ نیرو دائمی در کل جهان است. با این تعداد نیرو، موساد هم اکنون پس از سیا (سرویس جاسوسی آمریکا) در جایگاه دومین سرویس جاسوسی بزرگ جهان قرار دارد.

از زمان انتخاب  «یوسی کوهن» از نزدیکان نتانیاهو به عنوان رئیس موساد در سال ۲۰۱۶ میزان بودجه و فعالیت‌های موساد به شدت رو به افزایش نهاده است. براین اساس، موساد در سال‌های اخیر در همه بخش ها توسعه یافته و تغییر و تحولات مهمی را شاهد بوده است، بودجه آن به شدت افزایش یافته و از روش های جدیدی در جاسوسی و اجرای عملیات های متعدد بهره برده است این در شرایطی رخ داده که در دوران  «تامیر پاردو» رئیس سابق موساد، این سرویس جاسوسی بسیار با احتیاط عمل می کرد و وارد ماجراجویی عملیاتی نمی شده است.


در همین رابطه، «عامی دومبا» تحلیلگر نظامی صهیونیست می گوید: با وجود اینکه بودجه موساد در سال ۲۰۱۹ افزایش قابل ملاحظه ای داشته اما مقامات موساد خواهان افزایش بیشتر بودجه خود شده اند.
دومبا در ادامه تحلیل خود که در پایگاه Israel Defense منتشر شده می نویسد: مقامات موساد طی هفته های اخیر سعی کرده اند با انتشار گسترده اخباری در زمینه ماموریت های خود ، درخواست افزایش بودجه خود را توجیه کنند، این در حالی است که  هم اکنون در محافل سیاسی این سوال مطرح است که آیا موساد توانسته به اندازه حجم بودجه ای که می گیرد به اسرائیل خدمت کند و یا مالیات دهندگانی که مبالغ آنها صرف موساد می شود را راضی نگه دارد؟ به ویژه اینکه در اسرائیل نهادی برای نظارت بر بودجه موساد وجود ندارد و حتی کنست جرات باز کردن چنین پرونده را ندارد.
وی در ادامه افزود: بودجه شاباک و موساد در سال ۲۰۱۹ به ۱۰ میلیارد شکل (واحد پول اسرائیل) رسیده است. اما به نظر می رسد موساد بیش از این ها خواهان افزایش بودجه است.

نوک پیکان توجهات موساد کجاست؟
تحلیلگر نظامی صهیونیست در ادامه با اشاره به تحولات پرشتاب خاورمیانه تاکید می کند: این تحولات باعث شده که موساد خواهان افزایش بودجه بیشتر از پیش بینی های صورت گرفته شود. در شرایط کنونی هدف اصلی موساد ایران و برنامه هسته ای این کشور است. البته موساد اولویت هایی در دیگر کشورها نظیر سوریه، لبنان و عراق نیز دارد.

هزینه های مهم و اساسی
وی در پایان گزارش خود تاکید می کند: موساد در نظر دارد بودجه لازم برای نیروهای کادری خود را افزایش دهد و بودجه بیشتری برای گرفتن نیروهای جدید نیز نیاز دارد. آنها همچنین برای محافظت از فناوری های پیشرفته خود در برابر حملات سایبری به منابع مالی جدید نیازمند هستند. موساد همچنین نیازمند بودجه بیشتر برای کشف سیستم ها و شبکه های جاسوسی دشمن در کشورهای خارجی و ارزیابی میزان توانمندی و قدرت آنها نیز هست.

از نگاه تحلیلگران صهیونیست؛پشت‎پرده درخواست موساد برای افزایش بودجه در سال2019 چیست؟ نوک پیکان توجهات موساد 2
یوسی کوهن رئیس موساد

جزئیات بیشتر درخواست موساد

در همین رابطه روزنامه رای الیوم امروز در گزارشی نوشت: «گیلی کوهن» خبرنگار امور سیاسی در شبکه تلویزیونی کان رژیم صهیونیستی، درخواست موساد از کابینه نتانیاهو در زمینه افزایش بیشتر بودجه خود در سال ۲۰۱۹ را تایید کرد.
 براین اساس، موساد این درخواست را با توجیه افزایش دایره عملیات های خود طی ماههای اخیر در ایران، مالزی، لبنان و فرانسه مطرح کرده است.

 بنابر اعلام منابع عبری یکی از اصلی ترین اهداف موساد برای افزایش بودجه خود، سرمایه گذاری در فضای مجازی و جنگ سایبری برای مقابله با دشمنان اسرائیل است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=11882

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

معرفی کتاب