بیش از یک سوم از شهروندان عرب اسرائیل در جامعه احساس ناامنی می­‌کنند
در تازه‌­ترین پژوهشی که توسط سازمان ابتکارات آبراهام انجام گرفته، بیش از یک­‌سوم از شهروندان عرب رژیم صهیونیستی اذعان کرده­‌اند که حتی در مناطق عرب­‌نشین این رژیم نیز احساس نا امنی دارند. این درحالی است که پلیس اسرائیل ادعا می­‌کند سطح امنیتی را در شهرهای عرب­‌نشین افزایش داده است. این پژوهش دلیل اصلی این ناامنی مناطق عرب نشین را تبعیض عمیق و ریشه­‌ای میان یهودیان و عرب­‌ها دانسته است.به گزارش پایگاه صهیون­‌پژوهی خیبر به نقل از پایگاه صهیونیستی وای ­نت، در تازه­‌ترین پژوهش که توسط سازمان ابتکارات آبراهام انجام گرفته است، بیش از یک­‌سوم یعنی ۳۵٫۸% از شهروندان عرب رژیم صهیونیستی اذعان کرده­‌اند که حتی در مناطق عرب­‌نشین این رژیم احساس ناامنی مداوم دارند. سازمان ابتکارات آبراهام، سازمانی غیرانتفاعی است که بر موضوع هم‌زیستی بین یهودیان و شهروندان عرب اسرائیل تمرکز کرده است. این در حالی است که پلیس اسرائیل ادعا می­‌کند سطح امنیتی را در این مناطق بالا برده است.

نتایج این پژوهش یک ساله که توسط دکتر نوحاد علی انجام گرفته است، این هفته در کنفرانسی در کفرقاسم باحضور اعضای کنست، شهرداران شهرها و همچنین پلیس ارائه شده است. کفرقاسم شهری عرب­‌نشین و در شرق تل­آویو است.

براساس این تحقیق ۳۵٫۸% از شهروندان عرب گفته­‌اند که حتی در مناطق عرب­‌نیشن نیز احساس ناامنی می­‌کنند. بیش از یک­‌چهارم اذعان کرده­‌اند که خودشان و یا حداقل یکی از اعضای خانواده­‌شان قربانی یکی از انواع خشونت بوده­‌اند. این در حالی است که در تحقیقی همزمان، این شاخص چیزی در حدود ۱۲٫۸% را در میان یهودیان نشان می­‌دهد.

در این تحقیق، نزاع‌های خیابانی با میزان ۸۰٫۳%، استفاده از سلاح گرم با میزان ۷۷% و نهایتا سایر انواع جرم و جنایت ها با میزان ۷۳٫۵% به ترتیب مهم­ترین دغدغه­‌های شهروندان عرب دانسته شده است. همچنین ۹۰% دستیابی به سلاح را بسیار آسان دانسته و ۵۹٫۳% نیز نگران قربانی شدن خودشان در این نزاع­‌ها بودند. این درحالی است که این شاخص برای یهودیان فقط رقم ۱۹٫۶% را نشان می­‌دهد.

سازمان ابتکارات آبراهام امیدوار است در مورد این موضوع آگاهی­‌های لازم را به همه رسانده و به آنها در مورد درصد بالای عرب­‌هایی که به طورسالانه به قتل می­‌رسند هشدار دهد. از بین ۱۲۳ نفر مقتول در سال گذشته، ۷۲ نفرشان عرب بودند که ۵۸٫۵% از میزان کل مقتولان را تشکیل داده و حدود سه برابر آن‌چیزی است که باید نسبت به درصد جمعیت عرب­‌ها باشد.

وزارت امنیت عمومی و پلیس اسرائیل هر دو اعلام کرده­اند که برای ارتقای سطح امنیتی در جوامع عرب برنامه­‌ریزی کرده­‌اند. یک واحد اداری مخصوص برای این کار تشکیل شده و ایستگاه­‌های پلیس بیشتری در شهر­های عرب­نشین بازگشایی است.

همچنین پلیس رژیم صهیونیستی تعداد عرب­‌ها را در نیروی پلیس مناطق مسلمان­‌نیشن افزایش داده است. با این وجود، این مطالعه سازمان ابتکارات ابراهام دریافته که یکی از مهم­ترین دلایل سطح بالای خشونت در این مناطق، تبعیض عمیق و گسترده رژیم علیه عرب­‌ها و در تمام جوانب زندگی می­‌باشد.

 

 

منبع:

https://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-5555933,00.html