تاریخ فلسطین - خیبر

تاریخ فلسطین

۱۴ آبان ۱۳۹۷ ۲۰:۰۲

از آن جايي كه فلسطين محل تلاقي ميان سه قاره آفريقا، آسيا و اروپا است، تاريخ اين كشور سراسر جنگ و نزاع ميان قدرت‌هاي بزرگ در منطقه بوده است.

به گزارش سرویس فلسطین و مقاومت پایگاه صهیون پژوهی خیبر، از آن جايي كه فلسطين محل تلاقي ميان سه قاره آفريقا، آسيا و اروپا است، تاريخ اين كشور سراسر جنگ و نزاع ميان قدرت‌هاي بزرگ در منطقه بوده است. فاتحان اين منطقه شامل كشورهاي مصر، آشور[۱]، مقدونيه[۲]، روم[۳]، بيزانس[۴]، عربستان و تركيه مي‌باشند. به نظر مي‌رسد تاريخ سكونت مردم در اين سرزمين به حدود ۸۰۰۰ سال قبل از ميلاد، در دهكده اریحا[۵] در كرانه باختري باز مي‌گردد.

پیدایش ملت

در حوالي سال ۱۰۰۰ قبل از ميلاد، عِبري‌ها[۶] حكومت پادشاهي اسرائيل را بنا نهادند، كه بعدها به دو بخش يهودا[۷] و اسرائيل تقسيم شد. اين سرزمين در ادامه به دست آشوري‌ها، بابلي‌ها[۸] و يوناني‌ها افتاد. در قرن نخست قبل از ميلاد، رومي‌ها فلسطين را فتح و بيشتر يهوديان را از آن خارج كردند.

در حوالي سال ۶۴۰ پس از ميلاد، از آن جائي كه دين اسلام در سراسر خاورميانه نشر مي‌يافت، اين كشور به دست ارتش‌هاي مسلمان عرب افتاد. بسياري از مورخين معتقدند كه فلسطيني‌هاي امروزي از نسل اين اعراب هستند. به جز دوران كوتاهي از جنگ هاي صليبي، فلسطين تقريباً به طور دائم تحت حاكميت مسلمانان بوده تا اين كه در قرن شانزدهم به دست امپراتوري عثماني[۹] افتاد.

پس از شكست امپراتوري عثماني در طول جنگ جهاني اول (۱۹۱۸-۱۹۱۴)، جامعه ملل[۱۰] به بريتانيا اختيار داد تا بر فلسطين حكومت كند. در طول جنگ، هم به يهوديان و هم به اعراب در خصوص كنترل فلسطين وعده هاي متقابلي داده شده بود. بريتانيا كنترل منطقه‌اي را به اعراب سپرده بود كه به ادعاي اعراب به سرزمين فلسطين تعلق داشت. با اين حال، بريتانيا هم چنين از يهوديان ساكن اين كشور حمايت به عمل مي آورد.

به علاوه، در اواخر قرن نوزدهم، شمار فزاينده‌اي از مهاجرين يهودي به فلسطين باز مي‌گشتند. اين عده كه از جور اروپائيان و روسيه از فلسطين گريخته بودند، تصميم گرفتند تا به سرزمين مادري خود بازگردند. پس از جنگ جهاني اول، مهاجرت يهوديان افزايش يافت[۱۱] و در نتيجه تنش‌ها ميان يهوديان و اعراب گسترش پيدا كرد؛ اين تنش‌ها اغلب به خشونت كشيده مي‌شدند.

مهاجرت اجباری 

با شروع جنگ جهاني دوم و واقعه هولوكاست[۱۲]، موج عظيمي از يهوديان مجبور به مهاجرت شدند.[۱۳] در سال ۱۹۴۷ با وخيم‌تر شدن اوضاع، يهوديان، بريتانيا را مجبور كردند تا از قيوميت خود چشم پوشي كرده و مسئله را به سازمان ملل متحد ارجاع دهند. در همان سال، سازمان ملل رأي به تقسيم فلسطين به دو كشور مستقل عرب و يهودي داد[۱۴]، طرحي كه با مخالفت اعراب رو به رو شد، زيرا آنها تمامي اين سرزمين را براي خود مي‌خواستند؛ يهوديان اين پيشنهاد را پذيرفتند.[۱۵] آنها سرزمين تازه خود را اسرائيل ناميده و در ماه مه ۱۹۴۸ استقلال آن را خواستار شدند. بلافاصله پس از اين تصميم، ارتشي متشكل از پنج كشور عرب به اسرائيل حمله‌ور شدند. پس از جنگ، كرانه باختري تحت كنترل اردن درآمد و حاكميت نوار غزه نيز به دست مصري‌ها و كنترل ديگر مناطق فلسطيني نيز به دست اسرائيل افتاد. در جريان اين ناآرامي‌ها، بيش از نيم ميليون فلسطيني از كشور خود فراری شدند؛ بسياري از آنها به كرانه باختري، نوار غزه و ديگر كشورهاي عربي گريختند. با اين حال، سال ۱۹۴۸ را بايد سال آغاز كشمكش بر سر تشكيل دولت فلسطين ناميد، زيرا آنهائي كه در طول جنگ از خانه و كاشانه خود فراری شده بودند، از همان زمان تصميم گرفتند تا به كشور مادري خود فلسطين بازگردند. سازمان آزادي بخش فلسطين (PLO)[16] در سال ۱۹۶۴ تحت رهبري مصري‌ها تشكيل شد و از اوايل ۱۹۶۹، هدايت آن به دست سياست مدار فلسطيني، ياسر عرفات[۱۷] افتاد. از آن پس اين سازمان را بايد حامي اصلي مردم فلسطين برشمرد.[۱۸] اسرائيل و همسايگان عرب آن، جنگ‌هاي زيادي را از سال ۱۹۴۸ تجربه كرده‌اند. طي جنگ شش روزه در سال ۱۹۶۷، اسرائيل كرانه باختري و نوار غزه را همراه با مناطق ديگر اشغال كرد. كرانه باختري و نوار غزه را سرزمين‌هاي اشغالي نيز مي‌نامند، ضمن اين كه بيشتر ساكنين آنها را اعراب فلسطيني تشكيل مي‌دهند. بسياري از آنها از جنگ سال ۱۹۴۸، به صورت پناهنده در اين مناطق زندگي مي‌كنند. اسرائيل هم چنين قدس شرقی را كه يك مكان مقدس براي يهوديان، مسلمانان و مسيحيان به شمار مي‌رود، در سال ۱۹۶۷ ضميمه كشور خود كردند.

سیاست‌ بازی‌های خودسرانه

يكي ديگر از وقايع مهم، تصادف جاده‌اي بود كه در دسامبر ۱۹۸۷ رخ داد. طي اين واقعه كه در نوار غزه اتفاق افتاد، اولين جرقه‌هاي انتفاضه[۱۹] زده شد. انتفاضه، يك درگيري داخلي است كه اغلب با خشونت همراه بوده و نوعي مخالفت و حس ناسيوناليستي را به همراه دارد؛[۲۰] بيست سال از آغاز آن گذشته و مبارزين فلسطين سوگند ياد كرده‌اند تا اسرائيل و اسرائيلي‌ها را نابود كنند.

سازمان آزادي بخش فلسطين از اين دوره آشوب استفاده و در مذاكراتي شركت نمود و در آن ضمن تقبيح تروريسم و به رسميت شناختن حق حيات اسرائيل، پيشنهاد تشكيل دولت فلسطيني را ارائه داد.[۲۱]

انتفاضه مذاكرات صلح را تشديد نمود و در سال ۱۹۹۳ عرفات و اسحاق رابين[۲۲]، نخست وزير اسرائيل، يك توافق نامه صلح تاريخي را به امضاء رساندند. در اين توافق نامه بر خود مختاري احتمالي فلسطين در نوار غزه و شهر اریحا در كرانه باختري تأكيد شد.[۲۳] حكومت خودگردان فلسطين (PNA)[24]، هيئت حاكمه جديدي براي كمك به خودمختاري فلسطيني‌ها در غزه و كرانه باختري تشكيل داد. اين هيئت در سال ۱۹۹۴ كنترل اين مناطق را به دست گرفت، كه گام ديگري در به وجود آمدن يك دولت فلسطيني به شمار مي‌رفت. در سال ۱۹۹۶، وقتي اسرائيل نيروهاي نظامي خود را از بيشتر اين مناطق خارج نمود، مرحله برجسته و جديدي در تاريخ مردم فلسطين در غزه و كرانه باختري پديد آمد. آنها عرفات را به عنوان رئيس حكومت خودگردان فلسطين انتخاب كردند.

[۱] Assyria

[۲] Macedonia

[۳] Rome

[۴] Byzantium

[۵] Jericho

[۶] Hebrews

[۷] Judah

[۸] Babylonians

[۹] Ottoman Empire

[۱۰] League of Nations

[۱۱] برنامه ای از پیش تعیین شده تا سعی نماید موجودیت فلسطین را به سمت یهود، تغییر دهد.

[۱۲] Holocaust

[۱۳] هولوکاست، به واقعه ای اطلاق می شود که در طی جنگ جهانی دوم، حدود شش میلیون یهودی، توسط ارتش نازی کشته شده اند. در حالی که اسناد و مدارکی که برای اثبات این ادعا طرح شده، اغلب،قابل اعتنا نیست و حتی خود غربی ها هم در چند مرحله آمار کشته شده گان را سیصد هزار نفر هم پایین آورده اند و در هر صورت، بهانه ای برای اشغال و تصاحب ملت فلسطین شد.

[۱۴]سازمان ملل هیچ حقی ندارد تا حاکمیت مشروع یک ملت بر سرزمین خویش را دو تکه کند و حاکمیت مردم فلسطین بر سرزمین خویش را مخدوش سازد.

[۱۵]هدف اصلی سردمداران صهیونیسم جهانی و دولت اسرائیل غاصب، تصاحب و تصرف همه سرزمین های بین دو رود نیل تا فرات می باشد و حتی در پروتکل ها و اهداف پیدا و پنهان آنها، کاملاً مشهود می باشد.

[۱۶] Palestine Liberation Organization

[۱۷] Yasser Arafat

[۱۸] البته تا زمانی که تن به ذلت و پذیرش خواسته های رژیم صهیونیستی ندادند و با آنها معاهده های اسلو و شرم الشیخ و دیگر معاهده ها را نبستند و کار به جایی رسید که در جنگ مردم بی دفاع غزه با رژیم صهیونیستی، به اردوگاه دشمن پیوستند و حتی به همکاری اطلاعاتی با آنها پرداختند.

[۱۹] Intifada

[۲۰]انتفاضه, مبارزه مردمی و با دستان خالی مردم فلسطین، با رژیم غاصب صهیونیستی می باشد که برای احقاق حقوق خود، صورت می پذیرد.

[۲۱] صلح سازمان آزادی بخش فلسطین با اسرائیل، تا به حال هیچ سودی به حال مردم فلسطین نداشته بلکه موجب ادامه اشغالگری رژیم صهیونیستی گردیده است و هم این که در بین صفوف فلسطینیان، تفرقه ایجاد نموده است.

[۲۲] Yitzhak Rabin

[۲۳] یاسر عرفات، در اوج فضاحت، به مالکیت تنها بخش کوچکی از سرزمین اصلی فلسطین اکتفا نمود که آن هم، هنوز به طور کامل محقق نشده است.

[۲۴] Palestinian National Authority

منبع:  دائره المعارف فرهنگ ملل

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=14289

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *