ترامپ اجرای رسمی معامله قرن را به تاخیر انداخت - خیبر

ترامپ اجرای رسمی معامله قرن را به تاخیر انداخت

۲۷ فروردین ۱۳۹۸ ۱۷:۱۰

براساس طرح معامله قرن که پس از روی کار آمدن ترامپ در آمریکا مطرح شد قدس پایتخت ابدی اسراییل خواهد بود، بخش عمده ای از کرانه باختری به رژیم صهیونیستی الحاق می گردد و در عوض فلسطینی ها می توانند در نوار غزه و بخش هایی از اراضی اشغالی سینای مصر دولت تشکیل دهند. آوارگان فلسطینی به موطن خود برنخواهند گشت بلکه با طرح پیشنهادی عربستان سعودی یا در کشورهای میزبان برای همیشه اسکان داده خواهند شد یا در شهرک های نوپدیدی که ماحصل تبادل اراضی میان اردن، مصر و عربستان است اسکان داده می شوند. به این صورت که فلسطینی ها در قبال کرانه باختری رود اردن بخش هایی از سرزمین اردن را به دست خواهند آورد. در عوض اردن کرانه باختری را ه به اسراییل می بخشد .

پایگاه صهیون پژوهی خیبر؛ منابع رسانه ای مطلع شامگاه روز گذشته به وقت واشنگتن اعلام کردند که دولت آمریکا به ریاست ترامپ هیچ قصدی برای رونمایی رسمی از طرح معامله قرن در خلال دو یا سه ماه آینده ندارد.
این منابع احتمال دادند که دلیل اصلی این تاخیر، دادن فرصت بیشتر به بنیامین نتانیاهو برای تشکیل کابینه و فرا رسیدن ماه رمضان است.
به گزارش قدسنا به نظر می رسد اگرچه حکام عرب تلویحا همراهی خود با طرح آمریکایی معامله قرن که براساس ان قرار است قضیه فلسطین و قدس  بنا بر دیدگاه آمریکا و رژیم اسراییل پس از ۷۰ سال حل و فصل شود اما نگرانی های عمده ای در خصوص اعتراضات گسترده ملتهای عربی و اسلامی علیه حکامشان به دلیل موافقت با طرح یاد شده وجود دارد. که این اعتراضات با فرار رسیدن ماه رمضان که آخرین جمعه آن نیز به دستور امام خمینی (ره) روز جهانی قدس نامیده شده می تواند پایه های نظام های وابسته عربی را فروبپاشد امری که آمریکا از این بابت نگرانی بسیار دارد.

اسکان آوراگان فلسطینی

براساس طرح معامله قرن که پس از روی کار آمدن ترامپ در آمریکا مطرح شد قدس پایتخت ابدی اسراییل خواهد بود، بخش عمده ای از کرانه باختری به رژیم صهیونیستی الحاق می گردد و در عوض فلسطینی ها می توانند در نوار غزه و بخش هایی از اراضی اشغالی سینای مصر دولت تشکیل دهند. آوارگان فلسطینی به موطن خود برنخواهند گشت بلکه با طرح پیشنهادی عربستان سعودی یا در کشورهای میزبان برای همیشه اسکان داده خواهند شد یا در شهرک های نوپدیدی که ماحصل تبادل اراضی میان اردن، مصر و عربستان است اسکان داده می شوند. به این صورت که فلسطینی ها در قبال کرانه باختری رود اردن بخش هایی از سرزمین اردن را به دست خواهند آورد. در عوض اردن کرانه باختری را ه به اسراییل می بخشد و در قبال آن دو جزیره ای که اخیرا از عربستان سعودی از مصری ها خریداری کرده را به عنوان جایگزین کرانه باختری دریافت خواهد کرد. از این رو فلسطینی ها در سررمینی که بخشی از ان را از اردن و بخش دیگری را از مصر و مابقی ادامه نوار غزه است دولت تشکیل خواهند داد.

نقشه جغرافیایی درزیافته از طرح معامله قرن برای تشکیل دولت آینده فلسطین

نقشه جغرافیایی درزیافته از طرح معامله قرن برای تشکیل دولت آینده فلسطین

مفاد اصلی طرح معامله قرن

تشکیل دولت فلسطینی که مرزهای آن شامل نوار غزه، مناطق موسوم به A و  و بخش های کوچکی از منطقه J در کرانه باختری و مساحت زیادی از صحرای سینا مصر خواهد بود که از طریق دو بزرگراه پیشرفته به اردن و مصر مرتبط خواهد شد.

  1. اهدای کمک ۱۰میلیارد دلاری از سوی کشورهای کمک کننده برای تشکیل این دولت و ساختار زیر بنایی آن از جمله ساخت فرئودگاه، بندرگاه در غزه و اسکان و کشاورزی و مناطق صنعتی و شهرهای جدید
  2. سرنوشت قدس و موضوع بازگشت آوارگان به مذاکرات نهایی موکول خواهد شد
  3. آغاز رسمی مذاکرات صلح منطقه ای بین اسراییل و دولت های عربی به رهبری عربستان سعودی

به نقل از خبرگزاری سما نیوز منابع مطلع آمریکایی گفته اند که نسخه نهایی طرح باصطلاح صلح آمریکا موسوم به معامله قرن تقریبا آماده شده و دولت ترامپ منتظر یک فرصت مناسب برای رونمایی از ان است.
تحلیلگران معتقدند امت های عربی و اسلامی باید با درک درست از شرایط دنیای اسلام نباید این بهانه را به آمریکا تقدیم کنند که او با استفاده از هرج و مرج های کنونی در بلاد اسلامی فرصت اعلام رسمی آن را پیدا کند.
نا آرامی ها در سودان،‌الجزایر،‌ لیبی، سوریه، یمن، پاکستان، افغانستان نگرانی های زیادی را از باب اینکه غرب در صدد مشغول کردن امت های عربی و اسلامی به مسائل داخلی و سوء استفاده از این شرایط برای حل و فصل قضیه فلسطین بوجود آورده است.

 

منبع: خبرگزاری قدس
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=20738

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *