ترکیه و اسرائیل دو ستون جدید منطقه - خیبر

ترکیه و اسرائیل دو ستون جدید منطقه

۰۲ اسفند ۱۳۹۷ ۱۲:۰۲

نویسنده در فصل اول کتاب به زمینه‌های تاریخی این موضوع می‌پردازد. در ابتدا تاریخ ترکیه را مورد توجه قرار داده و مسائلی نظیر موقعیت جغرافیایی، دلایل فروپاشی دولت عثمانی، اقتصاد و اهمیت استراتژیک این کشور، فروپاشی بلوک شرق و تاثیر آن بر ترکیه را تبیین می‌کند.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر پایگاه صهیون پژوهی خیبر کتاب «ترکیه و اسرائیل دو ستون جدید منطقه» توسط استاد حمید رضا ملک محمدی نگاشته شده است. استاد محمدی هم اکنون عضو هیئت علمی دانشگاه تهران می‌باشد و مدرک دکتری خود را از دانشگاه تولوز فرانسه اخذ کرده است.

در این کتاب نویسنده تلاش می‌کند تا به ابعاد مختلف همکاری دو کشور ترکیه و اسرائیل بپردازد و زمینه‌های تاریخی، سیاست داخلی و خارجی، اقتصادی و ژئوپلوتیکی آن دو را بررسی کند. بنابراین در مقدمه، برای آمادگی ذهنی مخاطب و به عنوان پیش زمینه، یک نگاه کلی از دلایل و چگونگی پیوند ترکیه و رژیم اسرایئل را به مخاطب خود ارائه می‌دهد.

در فصل اول کتاب به زمینه‌های تاریخی این موضوع می‌پردازد. در ابتدا تاریخ ترکیه را مورد توجه قرار داده و مسائلی نظیر موقعیت جغرافیایی، دلایل فروپاشی دولت عثمانی، اقتصاد و اهمیت استراتژیک این کشور، فروپاشی بلوک شرق و تاثیر آن بر ترکیه را تبیین می‌کند.

در ادامه، همین بررسی تاریخی را روی رژیم اسرائیل انجام داده و سراغ مسأله فروپاشی شوروی و تاثیر آن بر منطقه خصوصاً ترکیه و رژیم اسرائیل می‌رود. یعنی نقاط قوت و ضعف که با فرو پاشی شوروی برای ترکیه و رژیم اسرائیل ایجاد شده و باعث شده تا این دو کشور به یکدیگر نزدیک شوند.

در فصل دوم خطوط اصلی اتحاد ترکیه و رژیم اسرائیل را مورد توجه قرار داده و از نقش آفرینی آمریکا در این اتحاد صحبت می‌کند. یک از مهم‌ترین مسائلی که در این فصل مطرح می‌شود قرار داد آموزشی و نظامی سال ۱۹۹۶م و اهدافی که هر یک از ترکیه و اسرائیل از قبل این قرارا داد آن را دنبال می‌کردند. در پایان نیز برخی از پیامدهای منفی این قرار داد مثل مخالفت‌های داخلی و خارجی نیز بیان می‌گردد.

 فصل سوم با موضوع «سناریوهای تاثیر گذار بر منطقه ناشی از نزدیکی ترکیه و اسرائیل»، مسائلی مثل نسبت ترکیه و اسرائیل با آمریکا، مواضع سه گانه ترکیه نسبت اسرائیل، سناریوهای مشترک ترکیه و اسرائیل را مطرح می‌کند.

در آخر با عنوان «سخن پایانی» درباره اهمیت منطقه پرتلاطم خاورمیانه و شروع تغییرات داخلی در ترکیه از جهت سیاسی، اقتصادی و نظامی صحبت کرده و کتاب را به پایان می‌رساند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=18772

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *