تسویه حساب شیعیان لبنان با رژیم اسرائیل - خیبر

تسویه حساب شیعیان لبنان با رژیم اسرائیل

۱۳ آذر ۱۳۹۷ ۲۰:۵۲

تهاجم رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۰۹م. که با حمایت قدرت‌های غربی به ویژه آمریکا و برخی از کشورهای منطقه، شکل گرفت، به طور عمده علیه شیعیان و جنبش حزب الله ساماندهی شده بود. بنابر اعتراف مقامات رژیم اسرائیل، بعد از ۳۳ روز جنگ شدید در زمین، هوا و دریا که به طور عمده عليه غير نظامیان بود، شکست بی سابقه‌ای نصیب آنان شد. بنابراین تبیین جایگاه ژئوپلتیکی شیعیان بعد از این پیروزی، از اهمیت ویژه ای برخوردار بود.

به گزارش سرویس قرآن و عترت پایگاه صهیون پژوهی خیبر، تهاجم رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۰۹م. که با حمایت قدرت‌های غربی به ویژه آمریکا و برخی از کشورهای منطقه، شکل گرفت، به طور عمده علیه شیعیان و جنبش حزب الله ساماندهی شده بود. بنابر اعتراف مقامات رژیم اسرائیل، بعد از ۳۳ روز جنگ شدید در زمین، هوا و دریا که به طور عمده عليه غير نظامیان بود، شکست بی سابقه‌ای نصیب آنان شد. بنابراین تبیین جایگاه ژئوپلتیکی شیعیان بعد از این پیروزی، از اهمیت ویژه ای برخوردار بود.

فقدان رهبری یگانه برای شیعیان لبنان

پس از ربوده شدن امام موسی صدرا در تابستان ۱۹۷۸م. شیعیان با فقدان رهبری یگانه رو به رو شدند. این مسئله باعث شد رهبری شیعیان میان «مجلس اعلای اسلامی شیعه» و «جنبش أمل» تقسیم شود و این دو سازمان بر سر رهبری شیعیان لبنان وارد رقابت شدند. همچنین درون «جنبش امل» میان سکولارها و متدینین رقابت شكل گرفت، همین موضوع باعث تضعیف موقعیت شیعیان در لبنان شد.

در کنار این جریانات جنگ های داخلی نیز به اوج خود رسید و تهدید اسرائیل جدی تر شد. حمله اسرائیل به لبنان در ژوئن ۱۹۸۲م، بی تردید در بسیج سیاسی و نظامی جامعه شیعیان که دچار چند دستگی بودند، تأثیر شگرفی داشت و از این رهگذر تجارب ارزشمندی نصیب این گروه‌ها شد. جرقه‌های تشکیل مقاومت اسلامی در برابر اشغال گران از همین زمان زده شد و در این راستا گروه های شیعه توانستند تشكيلات واحدی ایجاد کنند که در نهایت بستر لازم را برای تولد «جنبش حزب الله» فراهم کرد. اولین آثار این مقاومت، سه روز پس از تهاجم اسرائیل آشکار شد. در آن روز عده‌ای از جوانان شیعه توانستند با سلاح‌های سبک، راه را بر اسرائیلی ها در دروازه جنوبی بیروت ببندند. این پیروزی در گسترش ایده مقاومت تأثیر شگرفی بر جای گذاشت.

عوامل شکل گیری حزب الله

 1. تأثیر آموزه های انقلاب اسلامی ایران بر لبنان به ویژه شیعیان.
 2. فقدان عدالت اجتماعی در جامعه مسلمانان و ناکارآمدی ساختار حکومتی موجود.
 3. جنگ های داخلی و نادیده گرفتن حقوق سیاسی، فرهنگی شیعیان.
 4. افزایش تجاوزات رژیم صهیونیستی به جنوب برای تضعیف جایگاه مسلمانان.
 5. تحولات منطقه ای مثل مذاکرات صلح اعراب و اسرائیل

نقش حزب الله در سازماندهی جبهه‌ی مقاومت

نقش حزب الله در رهبری و سازماندهی مقاومت‌های مردمی و پرهیز از بزرگنمایی اختلافات میان احزاب رقیب در رویارویی با اسرائیل، در کنار موفقیت کم نظیر این حزب در عقب راندن رژیم صهیونیستی به کمربند امنیتی، موجب شد جایگاه حزب الله نه تنها در عرصه داخلی، بلکه در عرصه های بین المللی ارتقا یابد و کسب مشروعیت بین المللی این حزب سیر صعودی یابد. این واقعیت حتی در میان اظهارات سران رژیم صهیونیستی نیز مشهود بود، صریح ترین اعتراف توسط «اسحاق رابين» وزیر دفاع وقت اظهار شد، وی گفت: «حمله نظامی اسرائیل باعث شد تا غول شیعه از بطری خارج شود»

گسترش قلمرو  ژئوپلتیک شیعه در لبنان

نوع اقدامات و مواضع حزب الله باعث شد تا به سرعت موقعیت و قلمرو ژئوپلتیک شیعه در داخل و خارج گسترش یابد. در دهه نود میلادی، رژیم صهیونیستی با استفاده از اختلافات اجنبش أمل» با «حزب الله»، دو عملیات بزرگ به نام های «تسویه حساب» و «عملیات خوشه‌های خشم» را علیه لبنان به اجرا گذارد. در عمليات اول هدف اسرائیلی‌ها، از بین بردن رابطه شیعیان و طوایف مختلف با حزب الله بود، اما نتیجه معکوس داد، این عملیات نه تنها باعث از بین رفتن رابطه حزب الله با شیعیان نشد، بلکه باعث همبستگی ملی میان تمام طوایف مذهبی لبنان درباره مشروعیت مقاومت شد، عملیات خوشه‌های خشم، یکی از گسترده ترین عملیات اسرائیل برای سرکوب حزب الله بود که شانزده روز به طول انجامید. در این دوره، فاجعه روستای «قانا»، توسط رژیم صهیونیستی به وقوع پیوست که محکومیت جهانی را به همراه داشت. حزب الله در پاسخ به این تهاجم، نیروهای صهیونیستی مستقر در شهرک های یهودی نشین را زیر آتش موشک های خود قرار داد و ضمن به نمایش گذاشتن قدرت و توان دفاعی خود، آنان را وادار به عقب نشینی از مواضع خود کرد. این شکست بزرگ علاوه بر استحکام بخشیدن به مواضع حزب الله باعث شد «سید حسن نصرالله به موفقیتی بی سابقه در میان اعراب دست یابد و به عنوان مهم ترین شخصیت جهان عرب شناخته شود.

حزب الله لبنان با تکیه بر این موفقیت توانست حضور خود را در صحنه سیاسی لبنان تقویت کند؛ به طوری که علاوه بر حضور پر تعداد در پارلمان، تعدادی از وزارتخانه ها را نیز در اختیار بگیرد. با افزایش قدرت حزب الله سرانجام جنگ ۳۳ روزه اثبات کرد قدرت بازدارندگی حزب الله به طور بی سابقه افزایش یافته است، چراکه حزب الله برای اولین بار نقاط ضعف امنیتی رژیم اسرائیل را آشکار ساخته بود.

منبع: نواب، سید ابوالحسن، درسنامه جغرافیای تشیع (تشیع در جهان معاصر)

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=15880

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *