تقابل یهودیان متعصب با یهودیان سکولار
شکاف مذهبي- سکولار، ميان یهودیان متعصب «حریدی» و یهودیانی که به ظواهر دینی توجه ندارند، هر روز چالشی را برای رژیم اشغالگر صهیونیستی بوجود می‌­آورد. در یکی از این حوادث، به گزارش روزنامه یدیعوت اخرونوت چاپ اسرائیل، این تقابل باعث تاخیر بیش از یک ­ساعته پرواز به مقصد اسرائیل شد. در این حادثه چهار مرد حریدی از نشستن در کنار زنان خودداری کردند. در حادثه‌­ای دیگر، عده‌­ای از یهودیان در اسرائیل به بهانه وجود مقبره‌­های باستانی متعلق به قوم یهود مانع ساخت­‌وساز شدند. با حضور چند زن و خواندن آواز، این معترضین فرار کردند. تعطيلي روزهاي شنبه نیز براي حريدي‌ها بسيار مهم است. و هر بار در برخی شهرها بخصوص بیت المقدس باعث تقابل سکولار­­ها و مذهبی­‌ها می­‌شود. در برخی حوادث حریدی­ها با سنگ­‌پرانی و یا بند­آوردن خیابان­‌ها مانع حرکت ماشین­‌ها می­‌شوند و خواستار تعطیلی مغازه­‌ها می­‌شوند که با دخالت پلیس به درگیری می­‌انجامد.به گزارش پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر به نقل از روزنامه یدیعوت اخرونوت چاپ اسرائیل، خودداری چهار مرد یهودی از نشستن در کنار زنان، باعث تاخیر بیش از یک­ساعته پرواز به مقصد اسرائیل شد.

این روزنامه نوشت: این هواپیما قرار بود ساعت ۶ عصر از فرودگاه جان­اف­کندی امریکا به مقصد فرودگاه بن­گورین اسرائیل پرواز کند. اما هنگامی­‌که چهار مرد یهودی حسیدی و از فرقه زیلوت وارد هواپیما شدند، حاضر به نشستن در جایگاه خود نشدند. و از نشستن در کنار یک خانم خودداری کردند.

 

یکی از مسافران بنام خین روتم (Khen Rotem ) در فیسبوک خود نوشت: یکی از این چهار نفر از زمانی­‌که سوار شد تا انتهای مسافرت چشمانش بسته بود و در هنگام راه­رفتن در راهروی هواپیما همانند نابینا­ها توسط دوستش راهنمایی می‌­شد.

یکی از خدمه پرواز تلاش کرد تا مشکل را برطرف کند اما نتوانست. وقتی که مدیر خدمه پرواز که یک خانم بود، خواست برای حل مشکل با این چهار­نفر صحبت کند، این چهار نفر از صحبت و نگاه به او خودداری کردند.

تمام خدمه مرد پرواز برای حل این مشکل به تکاپو افتادند تا دو نفر از مسافرین را متقاعد به تغییر صندلی‌­شان کنند.

برخی از مسافرین و حتی یهودی­‌های مذهبی به این رفتار چهار نفر اعتراض کردند و فریاد­ها بلند شد. بالاخره هواپیما بعد از یک ساعت و ربع تاخیر به پرواز در­آمد.

 

۹ تیر ۱۳۹۸ (۳۰ Jun 2019) نیز روزنامه یدیعوت اخرونوت در گزارشی از شهر شوهام در مرکز اسرائیل به مزاحمت فرقه اولترا ارتدوکس پرداخت.

این روزنامه از قول یکی از شاهدان حادثه بنام دکتر شفر نوشت: این چندمین بار است که  عده­ای از آترا کدیشا فرقه افراطی منشعب شده از اولترا ارتودکس‌­های یهودی مانع ساخت و ساز در این مکان می­‌شوند.

این معترضان عقیده دارند در اینجا چند مقبره باستانی یهودی وجود دارد و ساخت و ساز در اینجا باعث اهانت به این مقبره‌­ها می‌­شود.

هر چند در اینجا هیچ قبری پیدا نشده و این­ها برای اخاذی می‌­آیند، اگربه این­ها پولی داده شود، دست از اعتراض و مزاحمت بر می­‌دارند. اما این‌­بار با کمک چند نفر از زنان یهودی توانستیم در مقابل خواسته‌­های نامشروع این­ها بایستیم. سپس پایگاه خبری یدیعوت اخرونوت، کلیپی از روز حادثه نشان می‌دهد که در آن چند نفر زن در کنار هم آواز می­‌خوانند، و باعث فرار افراطیون یهودی می­‌شوند.

هم‌اکنون در اسرائيل، يهودياني از ۱۰۲ کشور جهان حضور دارند که به ۵۰ زبان مختلف تکلم مي‌کنند. اين بافت ناهمگون و تصنعي، سبب به‌وجودآمدن گره‌ها و شکاف‌هاي متعددی در رژیم اسرائيل شده‌است. اين شکاف‌هاي عمدتاً اجتماعي، هيچ‌گاه حل نشده‌اند و هر روز چالش جدیدی را برای این رژیم پدید آورده است.

یکی از مهم‌ترینِ این شکاف‌ها شکاف مذهبي- سکولار، ميان یهودیان متعصب «حریدی» و یهودیانی است که به ظواهر و شعائر دینی توجه چندانی ندارند و حتی اعتقادی به خدا ندارند.

تعطيلي روزهاي شنبه نیز براي حريدي‌ها بسيار مهم است. حتي حريدي‌ها از دولت خواسته‌اند که در نقاطی که محل زندگی آن‌ها به شمار می‌رود، جاده‌ها را روزهاي شنبه ببندد و گاه خودشان نیز برای جلوگیری از تردد خودروی سکولارها در این خیابان‌ها تجمع می‌نمایند، به سوی خودروهای عبوری سنگ پرتاب می‌کنند و یا اتوبان‌ها را می‌بندند که این حرکت‌ها گاهی اوقات به درگيري‌های شديدی با سکولارها مي‌انجامد.

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ نیز، در بیت المقدس بیش از صد نفر یهودی اولترا ارتودکس با بند آوردن خیابان، خواستار تعطیلی روز شنبه کافه ها و مغازه ها شده بودند. به گزارش تایمز اسرائیل، در این حادثه نیز چند زن با درآوردن بخشی از لباس خود، سعی در دور کردن معترضان متحصن در خیابان داشتند. این حادثه نیز با دخالت پلیس اسب سوار مواجه شد.

نویسنده: ارسلان رفیعیان

منبع

https://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-5539746,00.html

https://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-5539746,00.html?utm_source=Taboola_internal&utm_medium=organic

https://www.timesofisrael.com/jerusalem-haredi-protesters-flee-after-women-strip-down-to-bras/