تلاش رژیم صهیونیستی و کمک‌های ترامپ برای ایران هراسی - خیبر

تلاش رژیم صهیونیستی و کمک‌های ترامپ برای ایران هراسی

۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۴۴

در مطلب زیر، اهم فعالیت‌های ضد ایرانی رژیم صهیونیستی از زمان به قدرت رسیدن ترامپ رییس جمهور فعلی آمریکا در حوزه‌های مختلف دیپلماتیک، سازمان ملل، سوریه و لبنان، جهان اسلام، ایران هراسی، برجام، برنامه موشکی و اقدامات انجام شده توسط صهیونیست‌ها یا عوامل آنان در داخل ایران، به طور خلاصه ذکر شده‌اند. همچنین در ذیل بخشی به عنوان خود تحریمی، اقداماتی که دانسته یا ندانسته در داخل کشور و توسط سیاست‌گذاران خودی، آب به آسیاب دشمن می‌ریزد، عنوان شده است. 

به گزارش سرویس بین‌الملل پایگاه صهیون پژوهی خیبر، به قدرت رسیدن ترامپ جمهوری خواه از یکم بهمن ۱۳۹۵ (۲۰ ژانویه ۲۰۱۷) به عنوان چهل و پنجمین رییس جمهور آمریکا، محملی راهوار و سبک سیر را برای صهیونیست‌های تندرو در پیشبرد برنامه‌های منطقه‌ای و احیانا فرا منطقه‌ای خود فراهم آورد به ویژه آنکه در دوران باراک اوباما رییس جمهور دمکرات و سابق ایالات متحده، بعضاً تنش‌هایی میان این کشور و رژیم صهیونیستی وجود داشت که کار به تقابل اوباما و نتانیاهو نیز رسیده بود. 
با این وصف، می‌توان در پاسخ به این سوال که «از زمان به قدرت رسیدن ترامپ در آمریکا، رژیم صهیونیستی چه فعالیت‌هایی را در تقابل با ایران انجام داده است؟»، اهم اقدامات صورت گرفته را در قالب‌های زیر بررسی نمود: حوزه دیپلماتیک، حوزه سازمان ملل، سوریه و لبنان، جهان اسلام، ایران هراسی، تلاش برای محدود کردن برنامه موشکی و اقداماتی در داخل ایران از جمله اغتشاشات.
گزارش زیر تلاشی است برای تبیین این موضوع
۱-حوزه دیپلماتیک 
– تداوم راهبرد در برگیری جمهوری اسلامی ایران به طوری که پیامدها و تأثیرات سفر نتانیاهو به همسایگان شمالی ایران از جمله قزاقستان و آذربایجان(۱) در اواخر آذر ۱۳۹۵، ادامه پیدا کرد، ریوون ریولین در ۲۱ دی ماه ۱۳۹۵ یعنی چند روز مانده به قدرت‌گیری رسمی ترامپ، به گرجستان سفر نمود(۲) و در ادامه، در ۵ مرداد ۹۶ نیز، نخست وزیر گرجستان به قدس سفر کرده و با نتانیاهو دیدار نمود.(۳) 
– دیدار صهیونیست‌ها با مقامات آمریکایی در سفرهای متقابل و تحریک علیه ایران. از این جمله می‌توان به کنفرانس اخیر موسسه مطالعات امنیت ملی اسراییل INSS اشاره کرد که طی آن چندین مقام آمریکایی از جمله سخنان «ناتان سیلز» Nathan A. Sales هماهنگ‌کننده ضد جاسوسی در وزارت خارجه دولت ترامپ با رتبه سفیر، اهمیت فراوانی دارد به طوری که وی در سخنان خود با تأکید بر ایران، عنوان نمود که ایران نفوذ آزاردهنده خود را در جهان گسترش داده چه در سوریه، چه عراق چه یمن و ایران علاوه بر مداخله نظامی، همچنان دولت پیشگام حمایت از تروریسم است. ایران سالانه به حزب الله ۷۰۰ میلیون دلار و سالانه ۱۰۰ میلیون دلار به سازمان‌های تروریستی فلسطینی می‌دهد. مهار ایران و بازوهای آن، اولویت دولت آمریکاست. رویکرد ما، با گذشته تفاوت زیادی دارد. ما به کل تهدید ایران می‌پردازیم. در ماه اکتبر، ما سپاه پاسداران را به عنوان «تروریست جهانیِ منتخبِ ویژه» (SDGT) تعیین و نام‌گذاری کردیم. سپاه پاسداران علاوه بر تروریسم و ماجراجویی نظامی، عمیقاً به اقتصاد ایران نفوذ کرده بنابراین هر تجارتی در ایران که مرتبط با سپاه است در خطر قرار دارد. من اینجا اعلام می‌کنم ما حرکة الصابرین در غزه را نیز به عنوان یک بازوی ایران، به صورت تروریست جهانی منتخب ویژه (SDGT) تعیین می‌کنیم.(۴)
از دیگر مشارکت‌کننده‌های آمریکایی این کنفرانس در پوشش نمایندگان رسمی کنونی یا سابق آمریکا نیز می‌توان به «دیوید سترفیلد» David Satterfield رییس میز امور خاورنزدیک در وزارت امور خارجه آمریکا، و «زالمای خلیل‌زاد» سفیر سابق آمریکا در افغانستان و «جیسون گرینبلات» نماینده رییس جمهور آمریکا در امور مذاکرات بین‌المللی اشاره کرد که دو نفر اول، در سخنان خود اشارات زیادی به موضوع ایران داشته‌اند.(۵) 
در این میان، اشاره به دیدار نتانیاهو و ترامپ در اوایل بهمن ۱۳۹۶ در داووس سوییس(۶) و نیز سفر قریب الوقوع نتانیاهو به واشنگتن برای شرکت و سخنرانی در کنفرانس سالانه آیپک در سال ۲۰۱۸، در ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ و برنامه‌ریزی برای دیدار با ترامپ خالی از فایده نیست و انتظار می‌رود که موضوع ایران، یکی از مسائل مهم مورد اشاره باشد. 
– دیدار با مقامات اروپایی و طرح موضوع ایران: عمدتاً شخص نتانیاهو، بارها طی تماس یا سفرهای حضوری با مقامات اروپایی، انگلیسی(۷) و فرانسوی(۸) دیدار داشته و آنان را علیه موضوع ایران تحریک کرده است. جالب آنکه وی در دیدار با ماکرون در حالی موضوع ایران را مطرح کرد که محور اصلی بحث، مذاکرات سازش بود.
– سخنان نتانیاهو در کنفرانس امنیتی مونیخ: (۹) نتانیاهو در کنفرانس مونیخ که پس از سقوط هواپیمای بدون سرنشین ادعایی ایرانی صورت گرفت، با در دست داشتن لاشه این هواپیما، ایران را علناً متهم کرد و گفت که اگر لازم باشد اسراییل نه تنها در مقابل پروکسی‌های ایران، بلکه در خود ایران نیز اقداماتی را انجام می‌دهد. 
– دیدار نتانیاهو از هند و متقابلاً سفر مودی نخست وزیر هند به اراضی اشغالی: ناندرا مودی نخست وزیر هند طی سفری تاریخی در ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۷ به اراضی اشغالی سفر کرد و توافق‌نامه‌های متعددی را با صهیونیست‌ها به امضا رساند و نتانیاهو نیز متقابلاً در ۱۳ ژانویه ۲۰۱۸ به هند سفر نمود. این سفر تا حد زیادی به برنامه‌ریزی رژیم صهیونیستی برای آینده و تقابل با ایران همچنین تأثیرات منفی سیاسی و اقتصادی بر آن مرتبط است.(۱۰)
– توسعه روابط با روسیه و دیدارهای مکرر با پوتین: نتانیاهو طی دو سال، نهمین سفر خود را نیز به مسکو انجام داده که محور همه این رایزنی‌ها، موضوع ایران به‌خصوص در سوریه بوده است. و قرار است افزون بر آن، هیأتی روسی برای هماهنگی‌های بیشتر وارد اراضی اشغالی شود. همچنین در نشست کارشناسی موسسه مطالعات امنیت ملی اسراییل، میزان ارتباطات و نزدیکی رژیم صهیونیستی با روسیه، بیشتر از آمریکایی‌ها با روسیه عنوان شد که همین، زنگ خطری جدی برای ایران به شمار می‌رود.(۱۱)
– اقدام ترامپ در ۱۵ آذر ۹۶ در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم اسراییل: اگرچه در وهله اول، به نظر نمی‌رسد که این اقدام ارتباطی به ایران داشته باشد، ولی به صورت عمقی، تحت فشار لابی‌های صهیونیستی و برای تثبیت این رژیم صورت گرفته و ارتباط تاریخی یهودیان با قدس و چگونگی روند سازش را نیز تحت الشعاع قرار می‌دهد که به نوعی با ایران نیز ارتباط دارد به علاوه، وضعیت نهایی طی مذاکرات و نوع مقبولیت بین‌المللی این رژیم یا راه حل مساله فلسطین از دیگر پیامدهای آن برای ایران هستند که جمهوری اسلامی باید خود را برای آن آماده کند البته هر چند این اقدام، به نوعی باعث مشکلات متعدد برای آمریکایی‌ها، فشار و انتقاد از یکجانبه‌گرایی ترامپ و غیره شده است. در این راستا، صفقة القرن یا راه حل پیشنهادی ترامپ برای مساله فلسطین که بعد تجاری و تمایل آن به صهیونیست‌ها، از مشخصه‌هایش می‌باشد، می‌تواند برای ایران، دردسر ساز باشد و در وهله اول تلاش برای به نتیجه نرسیدن آن از طریق ابزارهای مختلف و سپس آمادگی برای فضای پس از طرح آن، لازم است. 
۲- حوزه سازمان ملل 
– فضاسازی‌های نیکی هلی نماینده آمریکا در سازمان ملل درباره یمن و سوریه و تهدید به اسراییل(۱۲) او در برخی جلسات شورای امنیت تلاش می‌کرد که موضوع را از اسراییل منحرف کرده و مساله ایران را به جای آن بنشاند.
– سخنان نتانیاهو در مجمع عمومی سازمان ملل (۱۳) که همراه با جملاتی فارسی خطاب به مردم ایران بود. او در این سخنان بر موضوع ستیزه جویی با ایران تأکید داشت. 
– جوسازی‌های دنی دانون نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل علیه ایران(۱۴) این موضوع در اشاعه خبرهای مربوط به تعداد ۸۲ هزار نیروی تحت کنترل ایران در سوریه، مظلوم نمایی رژیم صهیونیستی و درخواست برای مهار ایران توسط جامعه بین‌الملل، مشهود بوده است. 
-تلاش برای صدور قطعنامه‌ای ضد ایرانی در سازمان ملل:(۱۵) آمریکا با نفوذ لابی‌ها و رژیم صهیونیستی، در صدد صدور قطعنامه‌هایی ضد ایرانی در سازمان ملل بود که البته این امر نافرجام ماند همچنین در پی اغتشاشات داخلی در ایران نیز شورای حقوق بشر، با نفوذ آمریکا تلاش داشت که قطعنامه‌ای را علیه ایران به تصویب برساند. 
– متهم‌سازی ایران به عنوان عامل بحران‌های جهانی و حقوق بشر همواره در سخنان مقامات رژیم صهیونیستی و آمریکایی به ویژه طی دوران ترامپ، موضوع حمایت ایران از تروریسم و عامل اصلی بحران‌های جهانی مطرح و تلاش می‌شود که موضوع حقوق بشر در ایران، رنگ و بوی اصلی انتقادی در جامعه جهانی و محافل بین‌الملل پیدا کند. 
۳- سوریه و لبنان
– یکی از اهداف مهم رژیم صهیونیستی در زمینه جولان، تلاش برای الحاق این منطقه به خود است که این کار، از راه‌های سیاسی و غیر سیاسی در حال انجام است. در بعد سیاسی می‌توان، به فراخوان‌های رسمی برای این الحاق (مثلاً سخنان آریه درعی وزیر امور داخلی و گیلعاد اردان وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در این راستا قرار دارد) همچنین می‌توان به اعطای تابعیت اسراییلی به دروزی‌ها (۱۶) و برنامه‌ریزی برای برگزاری قریب الوقوع انتخابات شوراهای محلی(۱۷) اشاره کرد.  
– نظریه‌پردازی‌ها و تلاش برای تغییر معادلات بازی در سوریه و لبنان در این راستا سخنان نفتالی بنت وزیر آموزش و رییس حزب خانه یهود در موسسه مطالعات امنیت ملی پیرامون در پیش گرفتن استراتژی شدید و تازه‌ای در قبال ایران و تهاجمی که ضرورتاً نظامی نباشد به خود این کشور و نه بازوهای آن، قابل ملاحظه است.(۱۸)  
– تحرکات نظامی به بهانه مقابله با سپاه از جمله افزایش تعداد نفرات، تقویت استحکامات و بمباران شدید منطقه و ورود به خط درگیری‌ها در جنوب سوریه برای اصطلاحاً حمایت از دروزی‌ها،(۱۹) قابل ملاحظه است. به علاوه، تشکیل کمربند امنیتی یعنی ایجاد منطقه حائل در خاک سوریه نزدیک به جولان با استفاده از گروه‌های شبه نظامی سوری تحت عنوان فرسان الحق و لواء الرحمن. در این زمینه اعترافات فردی به نام الاختاپوس الأحمر برای دریافت کمک معتنی به از رژیم صهیونیستی، قابل توجه است.(۲۰) 
– نسبت دادن ورود هواپیمایی بدون سرنشین از سوریه به اراضی اشغالی به ایران این واقعه که در ۲۱ بهمن ۹۶ طی اعلام ارتش رژیم صهیونیستی، رسانه‌ای شد، و با پخش تصاویر لاشه‌های آن همراه بود، خوراک تبلیغاتی ضد ایرانی فراوانی را به وجود آورد که صهیونیست‌ها تا مدت‌های مدید در ابعاد مختلف دیپلماتیک و غیر دیپلماتیک از آن استفاده خواهند کرد.
– فشارهای سیاسی علیه حزب الله و تحریک علیه آن در میان لبنانی‌ها و نیز تحریک علیه منابع انرژی لبنانی صهیونیست‌ها به‌خصوص در کنفرانس سالانه موسسه مطالعات امنیت ملی اسراییل بر این نکته تأکید داشتند که حزب الله در حال هدر دادن منابع اقتصادی لبنان بدون رضایت دیگر گروه‌های لبنانی است و این منافع را در اختیار ایران قرار می‌دهد اما به اصل لبنان بی توجه است. همین طرز تفکر، باعث تقابل گروه‌هایی در لبنان با حزب الله شده است.(۲۱) البته در این زمینه، استعفای سعد حریری از نخست وزیری لبنان و سپس ناکام ماندن این اقدام نیز قابل توجه است.
اقدامات آمریکا در سوریه برای ثبات بخشی به خود : به نظر می‌رسد که حضور آمریکا در سوریه به نفع صهیونیست‌ها و اقدامی کاملاً ضد ایرانی است و حتی در ابتدای دوران ترامپ، شاهد شلیک موشک از ناوهای آمریکایی به یکی از پایگاه‌های ارتش سوریه بودیم. آمریکایی‌ها، یکی از دلایل حضور خود را در سوریه، ممانعت از ایجاد کریدور بین ایران و لبنان می‌دانند.(۲۲)
۴- جهان اسلام 
– مهم‌ترین موضوعی که در حوزه جهان اسلام علیه ایران صورت می‌گیرد، عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی است که البته به طور عمده در حوزه منطقه‌ای، موضوع ائتلاف سازی علیه ایران مطرح می‌شود. 
نکته‌ای که در این میان مطرح می‌شود، گسترش بی سابقه روابط کشورهای عربی از جمله بحرین، امارات و عربستان با طرف صهیونیستی است که کدهای خبری فراوانی در این زمینه وجود دارد مثل ارسال هیأت سنی شیعی بحرینی به اراضی اشغالی، سخنان پادشاه این کشور درباره محکوم کردن عدم عادی‌سازی روابط با این رژیم و تصمیم صدور روادید برای متقاضیان سفر به این رژیم(۲۳) و غیره و نیز اولین سفر منطقه‌ای ترامپ به عربستان سعودی و از آنجا به اراضی اشغالی.
 در این میان، طبق نشستی نیز که در موسسه مطالعات امنیت ملی اسراییل درباره عادی‌سازی روابط با کشورهای عربی مطرح شد، موضوع ایجاد اشتراکات و همبستگی‌های بیشتر با کشورهای عربی علاوه بر عامل ایران، برای تقویت این همگرایی مطرح گردیده که در این زمینه، طرح توسعه خطوط ارتباطی به ویژه ریلی در منطقه [که البته مقدار زیادی از آن موجود است و فقط باید به هم متصل گردند](۲۴) و نیز احتمال خریداری آتی گاز از رژیم صهیونیستی توسط مصر و سپس انتقال آن به عربستان برای تقویت شهر نئوم به عنوان پروژ‌ه‌ای حیثیتی برای محمد بن سلمان و اصلاح در عربستان، همگی در این بافت قابل بررسی هستند. 
-توسعه روابط با کشورهای شرق جهان اسلام مثل مالزی به طوری که به نوشته مطبوعات اسراییلی، اولین دیپلمات این رژیم توانست بعد از ۵۳ سال، به این کشور مسلمان سفر کند که البته در این میان شاخص تبادلات تجاری میان طرفین بالاست و در زمان افت خود، حدود ۶۰۰ میلیون دلار بوده است.(۲۵) 
– فعالیت برای تجزیه عراق از طریق همه پرسی کردستان که این موضوع، تهدید امنیت ملی داخلی برای ایران نیز محسوب می‌شود و البته فعلاً ناکام گذاشته شده است. 
تلاش برای جداسازی مولفه‌های مقاومت در منطقه مثل یمن و آفریقا، در بخش یمن، استفاده از علی عبدالله صالح و تلاش برای شکاف میان مولفه‌های مقاومت به نفع ایران، موضوعی قابل ذکر است همچنین توسعه روابط رژیم صهیونیستی با تونس و سودان و… در آفریقا مساله‌ای مهم است. 
۵- ایران هراسی 
– اقدامات مستقیم در قالب سخنان ضد ایرانی و تهدید بودن آن برای اسراییل      
– مواضع صهیونیست‌ها برای حق پاسخگویی به اقدامات تهدیدآمیز ایران 
– فضا سازی درباره توان نظامی بالای ایران 
– نسبت دادن اکثر سفرهای خارجی مقامات اسراییلی به مقابله با تهدید ایران 
– تلاش گسترده برای اعلام علنی عادی‌سازی روابط با محوریت تقابل با ایران همین که ادعا می‌شود تهدید ایران باعث همگرایی با کشورهای عربی است، نمودی از ایران هراسی محسوب می‌شود.
۶- برجام 
طرح و تلاش برای اصلاح برجام(۲۶) و تعیین نقش برای اروپا در این زمینه و مانور بر این مسائل که: برجام مورد تأیید ترامپ نیست، امنیت منطقه با این برجام حل نمی‌شود و باید برنامه موشکی به آن افزوده شود، ایران نباید از برجام بهره‌مند شود، جهان باید به خواست اسراییل در این زمینه توجه کند، تهدید به اینکه: ترامپ از برجام خارج می‌شود و… .
رژیم صهیونیستی به همراهی آمریکا، در حقیقت جوی از ابهام را درباره برجام به وجود آورده که مانع اجرای کامل آن، تجارت خارجی و سرمایه‌گذاری‌های خارجی در ایران می‌شود. 

۷- برنامه موشکی 
– زیاد نشان دادن آمار موشک‌های ایران، حزب الله و یمن به عنوان تهدید که البته در این میان با غیر قابل اعتماد معرفی نکردن ایران، ادعا می‌شود که انتقال فن‌آوری موشکی به گروه‌های مقاومت، به عنوان یکی از پیامد برنامه موشکی ایران است.
– برای گنجانده شدن برنامه موشکی در برجام 
– طرح ادعای هسته‌ای بودن موشک‌های ایران 
– بازاریابی برای فروش تسلیحات آمریکایی اسراییلی و سیستم راداری به بهانه توان موشکی ایران 
– ایجاد فضای ترس در میان کشورهای عربی از تهدیدات موشکی ایران و ادعای توان اسراییل برای مقابله با این تهدید

جمع‌بندی 
گزارش زیر در پاسخ و برای تبیین این سوال اساسی نگاشته شد که «از زمان به قدرت رسیدن ترامپ در آمریکا، رژیم صهیونیستی چه فعالیت‌هایی را در تقابل با ایران انجام داده است؟»، اهم اقدامات صورت گرفته در این راستا، طی گزارش حاضر، در قالب‌های زیر بررسی شد: حوزه دیپلماتیک، حوزه سازمان ملل، سوریه و لبنان، جهان اسلام، ایران هراسی، تلاش برای محدود کردن برنامه موشکی و اقداماتی در داخل ایران از جمله اغتشاشات. همچنین در ذیل بخشی به عنوان خود تحریمی، اقداماتی که دانسته یا ندانسته در داخل کشور و توسط سیاست‌گذاران خودی، آب به آسیاب دشمن می‌ریزد، عنوان شد.
پی‌نوشت‌ها
– Israel’s Benjamin Netanyahu makes historic visit to two Muslim countries, 15 December 2016: http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/israel-benjamin-netanyahu-visit-kazakhstan-azerbaijan-a7476986.html
۲- President of Israel Visits Georgia , 10 January, 2018:
https://www.georgianjournal.ge/politics/33213-president-of-israel-visits-georgia.html
۳- Netanyahu says Georgia and Israel are small nations with a great future, 24 Jul 2017: http://agenda.ge/news/84093/eng
۴- Amb. Nathan Sales, State Department Coordinator for Counterterrorism
http://www.inss.org.il/amb-nathan-sales-state-department-coordinator-counterterrorism/
۵- برای اطلاعات بیشتر، مراجعه شود به:
Home > Events > 11th Annual International Conference:
http://www.inss.org.il/event/11th-annual-international-conference/
۶- Trump, Netanyahu to meet in Davos, January 24, 2018:
http://www.jpost.com/Israel-News/Trump-Netanyahu-to-meet-in-Davos-539627
۷- Benjamin Netanyahu discusses Iran threat with Theresa May – BBC …, Feb 6, 2017:
www.bbc.com/news/uk-politics-38879100
۸- Netanyahu tells Emmanuel Macron: ‘Paris is the capital of France, Jerusalem is the capital of Israel’, 10 December 2017:
http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/netanyahu-macron-jerusalem-israel-france-paris-talk-speech-meeting-a8102541.html
۹- Iranian aggression ‘greatest threat to our world’, says Netanyahu. Feb 18, 2018: https://www.stripes.com/sports/netanyahu-warns-of-widening-conflict-over-iran-s-actions-in-syria-1.512391
۱۰- Trump, Modi visits to Israel “truly historic:” Netanyahu, September 20, 2017:
http://www.thehindu.com/news/international/trump-modi-visits-to-israel-truly-historic-netanyahu/article19722005.ece,
Netanyahu’s six-day visit to India: Here’s the full itinerary – Jan 14, 2018:
https://www.haaretz.com
۱- After Netanyahu-Putin meeting, large Russian delegation to visit Israel … Jan 31, 2018:
https://www.timesofisrael.com/after-netanyahu-putin-meeting-large-russian-delegation…
Netanyahu visits Russia, sets red lines for Iran in Lebanon . Jan 30, 2018:
www.dailystar.com.lb/…/436043-netanyahu-visits-russia-sets-red-lines-for-iran-in-leb…
۱۲- Haley defends Israel’s downing of Iranian drone at U.N., February 15, 2018 :
http://www.jpost.com/Middle-East/Haley-defends-Israels-downing-of-Iranian-drone-at-UN-542719
۱۳- The full transcript of Prime Minsiter Benjamin Netanyahu’s speech to the UN General Assembly:
Haaretz , February 25, 2018:
https://www.haaretz.com/israel-news/full-text-netanyahu-s-address-to-un-general-assembly-1.5452301
۱۴- After northern clashes, Israel calls on UN to ‘end Iranian provocations’. February 2018:
https://www.timesofisrael.com/after-northern-clashes-israel-calls-on-un-to-end-iranian-provocations/
Israel claims 82,000 fighters are under Iranian control in Syria, January 25, 2018:
https://edition.cnn.com/2018/01/25/politics/danon-israel-iran-syria-un/index.html
۱۵- Russia: US demand for UN meeting on Iran is ‘destructive’, January 5, 2018: http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/24030716- إسرائيل تسعى للاستحصال من أهل الجولان على الإقرار بشرعية الاحتلال ، Jan 8, 2018 :
https://arabic.rt.com/…/919835-إسرائيل-تسعى-للحصول-من-أهل-الج…
۱۷- المدن – اسرائيل تدخل على خط الاشتباكات السورية في الجولان، ۳ Nov. 2017:
http://www.almodon.com/arabworld/2017/11/3/%D8%AD%D8%B6%D8%B1-%D8%AA%D9%88%D8%AA%D8%B1-%D9%81%D9%8A-%D8%A7%D9%84%D8%AC%D9%88%D9%84%D8%A7%D9%86-%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%AC%D9%8A%D8%B4-%D8%A7%D9%84%D8%A5%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%8A%D9%84%D9%8A-%D8%B3%D9%8A%D8%AD%D9%85%D9%8A%D9%87%D8%A7
۱۸- Home > Events > 11th Annual International Conference:
http://www.inss.org.il/event/11th-annual-international-conference/
۱۹- إسرائيل تسعى للاستحصال من أهل الجولان على الإقرار بشرعية الاحتلال ، Jan 8, 2018 :
https://arabic.rt.com/…/919835-إسرائيل-تسعى-للحصول-من-أهل-الج…
۲۰- الأخطبوط’ وعناصره المتمردون في سوريا هم من يبقون إيران بعيدة عن إسرائيل، ۱۶ يناير ۲۰۱۸:
http://ar.timesofisrael.com/%D8%A7%D9%84%D8%A3%D8%AE%D8%B7%D8%A8%D9%88%D8%B7-%D9%88%D8%B9%D9%86%D8%A7%D8%B5%D8%B1%D9%87-%D8%A7%D9%84%D9%85%D8%AA%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%88%D9%86-%D9%81%D9%8A-%D8%B3%D9%88%D8%B1/
۲۱- Home > Events > 11th Annual International Conference:
http://www.inss.org.il/event/11th-annual-international-conference/
۲۲- Ibid
۲۳- البحرين الأكثر سرعة في «المارثون الخليجي» للتطبيع مع إسرائيل …، ۲۸ sep 2018:

البحرين الأكثر سرعة في «المارثون الخليجي» للتطبيع مع إسرائيل


۲۴- مشروع “إسرائيل مركز إقليمي”: سكة حديد حيفا – بيسان – الأردن ، ۱۵/۰۱/۲۰۱۸ :
https://www.arab48.com/%D8%A5%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%8A%D9%84%D9%8A%D8%A7%D8%AA/%D8%A3%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/2018/01/15/%D9%85%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D8%A5%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%8A%D9%84-%D9%85%D8%B1%D9%83%D8%B2-%D8%A5%D9%82%D9%84%D9%8A%D9%85%D9%8A–%D8%B3%D9%83%D8%A9-%D8%AD%D8%AF%D9%8A%D8%AF-%D8%AD%D9%8A%D9%81%D8%A7-%D8%A8%D9%8A%D8%B3%D8%A7%D9%86–%D8%A7%D9%84%D8%A3%D8%B1%D8%AF%D9%86
۲۵- First Israeli diplomat to visit Malaysia in 53 years, February 13, 2018 :
http://www.jpost.com/Israel-News/First-Israeli-diplomat-to-visit-Malaysia-in-53-years-Country-tough-to-crack-542522.
۲۶- PM: Iran risks ‘mortal peril’ by threatening Israel, fix or nix nuclear deal
In Farsi, tells Iranians: You are Israel’s friends.
By Herb Keinon, JPOST.COM STAFF
September 19, 2017 23:10
۲۷- The full transcript of Prime Minsiter Benjamin Netanyahu’s speech to the UN General Assembly:
Haaretz , February 25, 2018:
https://www.haaretz.com/israel-news/full-text-netanyahu-s-address-to-un-general-assembly-1.5452301
۲۸- اسرائيل به ندا امین، خبرنگار ایرانی، ویزای مخصوص داد، دویچه وله، Aug 6, 2017:
http://www.dw.com/fa-ir/%D8%A7%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%8A%D9%84-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D8%AF%D8%A7-%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%AE%D8%A8%D8%B1%D9%86%DA%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%88%DB%8C%D8%B2%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AE%D8%B5%D9%88%D8%B5-%D8%AF%D8%A7%D8%AF/a-39984044
۲۹- شجاعی و حاج‌صفی در مقابل تیم اسرائیلی به میدان رفتند + فیلم ، ۱۳ مرداد ۱۳۹۶:
http://www.yjc.ir/fa/news/6190307/%D8%B4%D8%AC%D8%A7%D8%B9%DB%8C-%D9%88-%D8%AD%D8%A7%D8%AC%E2%80%8C%D8%B5%D9%81%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%82%D8%A7%D8%A8%D9%84-%D8%AA%DB%8C%D9%85-%D8%A7%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D9%85%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86%D8%AF-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85
۳۰- پشت پرده ماجرای دستگیری دو مداح معروف تهران، ۱۳۹۶-۰۴-۳۰ :
https://shabtabnews.com/2017/07/21/%D9%BE%D8%B4%D8%AA-%D9%BE%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D9%85%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D9%88-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%AD-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%88%D9%81-%D8%AA/

منبع: موسسه ندا
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=10078

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *