توان محور مقاومت در صورت توقف جنگ­ها در بهترین حالت ممکن است/«مبارزه ایدئولوژیک» اصلی‌ترین نبرد با دشمنان
«محمّد أمين حسين الرجا» تاکید کرد که توقف جنگ­های منطقه بدون شک به کشورها و جریان­های جبهه مقاومت فرصت بزرگی می دهد تا قدرت خود را تجمیع کرده و با فراغت برای جنگ با رژیم صهیونیستی و تبدیل نبرد بیهوده به نبرد واقعی آماده شوند.پایگاه صهیون پژوهی خیبر، سوریه در فاصله سال‌های ۱۹۴۸ تا ۱۹۶۷ میلادی از بلندی‌های جولان مناطق شمال فلسطین اشغالی را هدف قرار داد. صهیونیست‌ها این منطقه را در جریان جنگ ۱۹۶۷ اشغال و در سال ۱۹۸۱ ضمیمه رژیم‌صهیونیستی کرد، اما جهان همچنان آن را اراضی اشغالی می‌داند.

در سال ۱۹۷۴ رژیم صهیونیستی و سوریه برای آتش بس توافق کردند و نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد به منطقه اعزام شدند. پس از آغاز جنگ داخلی در سوریه و به گروگان گرفته شدن تعدادی از صلح‌بانان مستقر در بلندی‌های جولان توسط شورشیان سوری، آنها منطقه را برای چند ماه ترک کردند؛ اما در سال ۲۰۱۶ بار دیگر برگشتند و در حال حاضر تعداد نیروهای حافظ صلح در جولان ۱۱۰۰ نفر است.

سوریه سه بار در سال‌های ۱۹۴۸، ۱۹۶۷ و ۱۹۷۳ علیه رژیم‌صهیونیستی جنگید و یک بار هم در سال ۱۹۸۲، هنگامی که نیروهای اسرائیلی به لبنان حمله کردند، وارد تقابل نظامی با صهیونیست‌ها شد.

قدر مسلم آن است که منطقه آبستن تحولات بسیار است و تل آویو باید علاوه بر جبهه‌های شمالی و جنوبی خود نگران شعله‌ور شدن جبهه جولان در شرق این رژیم هم باشد و حضور ترامپ در قدرت و حمایت‌های بی دریغ آن و به رسمیت شناختن حق حاکمیت تل آویو بر جولان اشغالی هرگز معادله جدیدی ایجاد نخواهد کرد و سرآغاز نگرانی شدید امنیتی برای صهیونیست‌ها است. اخیرا نیز «مهند الحاج علی» نماینده پارلمان سوریه اعلام کرد: ما می‌دانیم که حملات اسرائیل به دنبال هر پیروزی ارتش سوریه بر تروریست‌ها رخ می‌دهد.

وی افزود: اگر اسرائیل جنگی فراگیر را شروع کند ما غافلگیری‌های بسیاری داریم که سبب می‌شود که اسرائیلی‌ها از فلسطین به سوی اروپا بگریزند. نماینده پارلمان سوریه بیان کرد: این حملات در راستای بالا بردن روحیه گروه‌های تروریستی است و از این رو همواره کانون تروریست‌ها در داخل سوریه هدف قرار می‌گیرد و دست اسرائیل از عمق سوریه کوتاه می‌شود.

به همین دلیل خبرنگار پایگاه صهیون پژوهی خیبر با «محمّد أمين حسين الرجا» عضو پارلمان سوریه گفتگو کرده است که شرح آن از نظر می گذرد.

*روند تشکیل و رشد و تحکیم جبهه مقاومت در برابر توطئه­‌های صهیونیست­ها و آمریکایی­‌ها و مزدوران منطقه‌­ای آنها طی سال­‌های اخیر را چگونه ارزیابی می‌­کنید؟ در حال حاضر آیا توان محور مقاومت قابل مواجهه کامل با دشمنانش است؟

از ابتدای قرن ۱۸ مشخص شد که تحولات بزرگ تاریخی به نفع امت اسلامی و عربی در جریان نیست و این دو امت و تمدن ابزاری در دست کشورهای غربی شدند. یهودیان نیز بر نقاط اقتصادی و مالی بزرگ دنیا مسلط شدند و پیشرفت غربی­‌ها روشن شد. همین امر نیز موجب عقب­ افتادگی کشورها و امارت­‌های اسلامی شد و به همین دلیل این کشورها هدف طمع­ ورزی و استعمار و اشغال و تهاجم قرار گرفتند. آخرین این اقدامات تلخ و شدید نیز پیدایش مسأله یهودیت و مطالبه آنها برای تشکیل وطن قومی یهود در فلسطین بود. قومیت و دین همزمان در میان ملت یهودی بر­خلاف دیگر ادیان و قومیت­‌ها وجود دارد و این عامل تفاوت یهودیان با دیگر ادیان و قومیت­‌هاست. زیرا قومیت یهودیان مساوی دین آنهاست و بالعکس. بنابراین دین یهود متعلق به قوم یهود است و بالعکس.

دریای خون­

درباره قدرت مقاومت نسبت به توقف جنگ­‌های منطقه در سوریه یا عراق یا هر منطقه عربی و اسلامی دیگر باید بگویم که دیدگاه­‌ها در میان امت نسبت به وجود دشمن صهیونیستی ثابت و پابرجاست. وجود جنگ‌­ها یک اطمینان و راحتی­‌ به دشمن صهیونیستی می­‌دهد و اساسا ایجاد این رژیم مبتنی بر برانگیختن فتنه­‌ها و جنگ­ها میان ملت­‌های عربی و اسلامی است. بر این اساس هرچه دریای خون­ بزرگتری ایجاد شود، کشتی رژیم صهیونیستی با تضمین بیشتری در آن شنا می­‌کند. این خون­‌ها نیز به دلیل دسیسه­‌های صهیونیست­‌ها در منطقه از دهه­‌ها قبل ریخته می­‌شود. زیرا می­‌دانند که توقف این کشتارها موجب نابودی حیاتشان خواهد شد.

بنابراین مقاومت در وجدان این امت همزمان با وجود یا نبود جنگ­‌ها ادامه دارد اما توقف این جنگ­‌ها بدون شک به کشورها و جریان­‌های جبهه مقاومت فرصت بزرگی می‌دهد تا قدرت خود را تجمیع کرده و با فراغت برای جنگ با رژیم صهیونیستی و تبدیل نبرد بیهوده به نبرد واقعی آماده شوند. زیرا نیروهای مقاومت در این جنگ­‌های بیهوده همه چیز فدا کرده‌اند.

توان محور مقاومت در صورت توقف جنگ­‌ها در بهترین حالت ممکن خواهد بود. زیرا محور مقاومت در منطقه مقابل فتنه­‌های بالایی ایستادگی کرده و محافظ اصول و ارزش­ها بوده است. باید نسبت به دسیسه­‌های رژیم صهیونیستی هوشیار بود. امت عربی و اسلامی در برابر این رژیم مقاومت کرده­‌اند.

*به نظر شما راه­ حل مشکلات منطقه غرب آسیا چیست؟ چگونه می­‌توان کشورهای اسلامی را از وضع کنونی نجات داد؟

به نظرم ما به عنوان عرب و مسلمان و مسیحی در این منطقه باید به وجود و حضور یهودیان در سرزمین­‌های خود به عنوان شهروند عادی راضی شویم و به حق آنها برای زندگی کنار ما همانند ساکنان و قشری از اقشار کشور ایمان داشته باشیم تا به عنوان شهروند با حقوق شهروندی به صورت کلی زندگی کنند. این تنها راه صلح صابت در منطقه خاورمیانه است. این نظر شخصی من است. این تنها راهی است که حقوق یهودیان و غیریهودیان حفظ می­‌شود و زندگی امن و مسالمت­ آمیز برای همگان تضمین می­‌شود. یهودیان نیز شهروند نظام سیاسی حاکم در منطقه پیش از تجاوز و جنایتشان در سال ۱۹۴۸ میلادی و تاسیس دولت نامشروعشان محسوب شوند.

پول و برتری نظامی و پیشرفت علمی و تکنولوژی قادر به حمایت از آنها نیست و نمی­‌توانند پروژه معامله قرن را عملی و محقق کنند. زیرا ساختمان روی شن در اولین فرصت متلاشی می­‌شود و محور مقاومت نیز این نکته را به خوبی می­‌داند. به همین دلیل در برابر این عربده­‌کشی و طغیان ایستاده و پرچمدار حق است. در همین راستا ایران و سوریه نیز در تمام شرایط هیچ کوتاهی نمی­‌کنند. عزتی که مرحوم حافظ اسد در میدان دفاع و مقاومت و گفتگو در برابر این دشمن به ارث گذاشت، اکنون توسط رهبر بزرگ بشار اسد رئیس جمهور سوریه حفظ و صیانت می­‌شود. با این مقاومت، مجاهدین به پیروزی آشکار در برابر دشمنان نائل خواهند شد و زمین را به ارث می‌برند تا خداوند بر آن حکومت کند.

*به برتری­‌های نظامی و علمی و تکنولوژی دشمنان اشاره کردید. پیشرفت محور مقاومت در این عرصه­‌ها برای مبارزه همه­ جانبه با دشمنان غربی و صهیونیست­‌ها تاچه میزان اهمیت و ضرورت دارد؟­

تقابل نظامی خواسته محور مقاومت و اصل نیست بلکه نبرد واقعی با دشمن، در دیگر زمینه­‌هاست که به نظرم مهم­ترین و اولویت­­‌دارترین آن، مبارزه با دشمن در بُعد ایدئولوژیک است که درست بودن مبانی و اصول فکری و اعتقادی ما را تضمین می­‌کند. در صورت تضمین مبانی فکری اعتقادی، گام­‌های ما در میدان نیز محکم و تضمین­‌شده خواهد بود و قادر به دفاع شایسته از آن هستیم. زیرا عقیده­‌مان حق است.

پس از آن نیز نبرد در زمینه اقتصادی اولویت دارد؛ باید در بعد اقتصادی از طریق پیشرفت تکنولوژی و علمی و استفاده حداکثری از منابع و ثروت­‌های امت با دشمنان مبارزه کنیم و علاوه بر تحکیم جبهه داخلی، پایه­‌های ایستادگی مردم را نیز تقویت نماییم؛ در این شرایط ملت نیز توان بیشتری خواهند داشت و برای کسب پیروزی در نبرد ایدئولوژی و اقتصادی هرچه دارند، بذل می­‌کنند. برتری در دو نبرد بیان شده، موجب برتری در عرصه سیاسی خواهد شد و در پی آن شرایط برای کسب پیشرفت در عرصه‌های فرهنگی و علمی و صنعتی و … فراهم و تضمین می‌شود.

مقابله با دشمن در بعد نظامی طبق اصول و اخلاق ما وسیله است نه هدف. این وسیله نیز برای دفاع از حقوق و حاکمیت و بازدارندگی دستاوردهای ملت­‌ها و محافظت از امنیت و دارایی­‌هایشان آنهاست. ما شاهد پیشرفت علمی و صنعتی و تکنولوژی و عمرانی و دیگر بخش­‌ها در جمهوری اسلامی ایران هستیم. همان‌گونه که اصل توازن استراتژیک که از سوی مرحوم حافظ اسد مطرح گردید، بر این تاکید داشت که تقابل نظامی خواست و اصل و هدف محور مقاومت نیست بلکه یک عمل دفاعی در برابر قدرت­‌های شرور و متجاوز است.

 

خبرنگار: محمد فاطمی زاده

…………………

پایان پیام/۱۱۱