حصر اقتصادی فلسطین - خیبر

حصر اقتصادی فلسطین

۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ۲۱:۵۳

استفاده از تحریم‌های اقتصادی یکی از روش‌های ضربه زدن به کشور هدف است و این روش را رژیم جعلی صهیونیستی بعد از شکست در جنگ ۳۳ روزه بر ملت فلسطین و منطقه غزه در پیش گرفت و بعد از شکست در جنگ ۲۲ روزه سیاست‌های جدید اقتصادی را برای منطقه غرب آسیا اتخاذ کرد.

به گزارش سرویس اقتصادی پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، دقیقاً بعد از پایان جنگ ۳۳ روزه در سال ۲۰۰۶م و شکست سخت رژیم صهیونیستی از حزب الله لبنان، تحریم‌های اقتصادی این رژیم علیه ملت فلسطین و منطقه غزه آغاز شد. شکست بعدی این رژیم در جنگ ۲۲ روزه غزه نیز سبب شد تا سیاست جدیدی را نسبت به منطقه غرب آسیا اتخاذ کند. به همین خاطر رژیم جعلی اسرائیل در سیاستی جدید، تصمیم می‌گیرد تا در طول سالیان متوالی زیر ساخت‌های اقتصادی این منطقه را به طور کلی از بین برده و نبض اقتصادی را در دست خود بگیرد.

دلایل مشکلات اقتصادی فلسطین:

تحریم اقتصادی: رژیم اسرائیل از سال ۲۰۰۶م تحریم‌های اقتصادی خود علیه مردم غزه و فلسطین را آغاز کرد و تا کنون به دلایل مختلفی این تحریم‌ها را بیشتر و شدیدتر کرده است. به طور مثال در سال ۲۰۱۴م رژیم اسرائیل به بهانه اینکه دولت خودگردان فلسطین کنوانسیون‌های بین‌المللی را امضا کرده و به نهاد‌های بین‌المللی پیوسته است، اقدام به تحریم‌های اقتصادی و بانکی تشکیلات خودگردان فلسطین کرد.۱

اخیراً نیز پس از ایجاد «راهپیمایی بازگشت» در اعتراض به موضوع «معامله قرن» و به پرواز در آمدن بادبادک‌های آتش‌زا، رژیم صهیونیستی برای کنترل جریان، با نابودی اقتصادی منطقه قصد دارد مردم را به زانو درآورد. نیویورک تایمز نیز در این باره معتقد است که اسرائیل با سد کردن راه کشتی‌های باری و بستن تنها گذرگاه به سوی غزه، محاصر این منطقه را کامل کرده و امیدوار است با به ستوه آوردن مردم، حماس را وادار کند تا از فرستادن کایت‌های خود به مناطق اشغالی دست بردارند.۲ علاوه بر این قصد دارند با فشار اقتصادی به مردم، آنان را مجبور کنند تا پیش شرط‌های این معامله نگین را بپذیرند.

نابودی تونل‌ها و کانال‌های ارتباطی

جدای از بسته شدن گذرگاه‌های ارتباطی توسط اسرائیل، عواملی نظیر تخریب تونل‌های مخفی بین غزه و مصر که کالاهای ضروری از این طریق قاچاق می‌شدند نیز در بی‌ثباتی اقتصادی منطقه بی‌تاثیر نبوده است.۳ چرا که در سال ۲۰۱۳م با برکنار شدن دولت اسلامی در مصر توسط ارتش، حدود نود درصد تونل‌های ارتباطی میان غزه و مصر که حدود ۴۰ تا ۷۰ درصد درآمد غزه وابسته به آن‌ها بود، از بین رفت.۴

اختلافات داخلی

در این بین، نظر مردم فلسطین و بسیاری از تحلیل‌گران این است که بسیاری از مشکلات اقتصادی فلسطین به دلیل اختلافات داخلی دو حزب فتح و حماس می‌باشد. اگر چه این دو حزب در موضوع «معامله قرن» با یکدیگر هم‌نظر هستند ولی اختلافات عدیده آن‌ها باعث عدم عملکرد درست و به موقع آنان علیه سیاست‌های خصمانه رژیم اسرائیل شده است.

 

خیبر/عزری/سفیر/اسرائیل/صهیونیسم/خیانت/ایران/پهلوی/شاه/رضاخان/دوران سیاه/فلسطین/رسوایی/

آثار و نتایج حصر اقتصادی:

غزه: حصر اقتصادی سبب شده تا فروشندگان، مراکز اقتصادی و نهادهای صنعتی دست به اعتصاب زده و به حالت تعطیلی درآیند. صاحبان فروشگاه‌ها و مراکز تجاری جلوی مغازه خود نشسته و پلاکاردهایی با عنوان: «اعتصاب به دلیل اوضاع بد اقتصادی» را در دست گرفته‌اند.

قبل از محاصره اقتصادی ۲۰۰۷م حدود ۴۰۰ کامیون حامل کالاهای ضروری وارد غزه می‌شد که با حصر اقتصادی به شدت کاهش یافت. اگر چه با فشار نهادهای بین المللی این حصر سه سال بعد به ظاهر تمام شد اما بعد از آن میلیون‌ها دلار محصول غذایی سالانه از طریق تونل‌های مخفی و زیر زمینی به نوار غزه قاچاق می‌شد که این بیانگر عدم امنیتی بود که رژیم اسرائیل مسئول حفظ آن بود. در این سال‌ها تنها گذرگاه تجاری این منطقه یعنی«کرم شالوم» در بیش از نیمی از سال بسته بود.

شرایط از جانب طرف اسرائیلی به قدری سخت شده است که در زمان ساعات عادی عبور و مرور از این گذرگاه، تنها یک سوم مردم غزه باید از این راه، رفت و آمد کنند. یا پیش از محاصره نوار غزه، چیزی حدود ۳۰۰۰ موتور باربری هر هفته از طریق کرم شالوم وارد غزه می شدند که در حال حاضر این رقم به ۹۰۰ موتور در هفته رسیده‌اند. البته غزه سه گذرگاه دیگر هم داشت که متاسفانه به بهانه‌های امنیتی در طول چند سال اخیر بسته شده‌اند.

وضعیت به قدر اسفناک است که حقوق کارمندان تا ۳۰ درصد، میزان فقر ۶۵ درصد، نداشتن امنیت غذایی ۵۰ درصد و وابستگی مردم به کمک‌های خارجی به ۸۰ درصد رسیده است، به شکلی که این شهر در آستانه فروپاشی است.

به گزارش اطلاع رسانی فلسطین، بیش از ۷۰ درصد ساکنان نوار غزه از نبود غذای بهداشتی و سالم رنج می‌برند و نسبت افراد بیکار در چهار ماهه سوم سال ۲۰۱۷م به ۲۴۳ هزار و ۸۰۰ نفر رسیده است که این عدد ۴۶ درصد از نیروی کار را تشکیل می‌دهد. اوضاع به قدری بد است که افسر ارشد ارتش اسرائیل و سازمان اطلاعات این رژیم «شاباک»، در گزارشی نسبت به نابسامانی‌های معیشتی این شهر هشدار می‌دهد.

البته از نظر نباید دور داشت که این هشدار به دلیل نگرانی آنان از وضعیت مردم نیست، بلکه آن‌ها نگران هستند که این وضعیت منجر به قیام و شورش مردم و به راه افتاده جنگ میان دو طرف شود.۵

کرانه باختری

در کرانه باختری نیز شرایط مشابهی وجود دارد. مشکلات ساختاری اقتصاد دولت خودگردان، سیطره اقتصادی رژیم صهیونیستی و سیاست‌های اقتصادی تبعیض آمیز این رژیم موجب بالا رفتن نرخ بی‌کاری و فقدان فرصت‌های شغلی در این منطقه شده است.۶ به گزارش آماری هیات بین المللی دفاع از حقوق ملت فلسطین موسوم به «حشد»، بخش‌های کشاورزی، ماهیگیری و صنعت مهمترین بخش‌هایی هستند که رژیم صهیونیستی بر آن‌ها تاثیر گزار هستند. کارهایی نظیر مصادره و تعطیلی اراضی، تخریب مزارع، کارخانه‌ها، بستن گذرگاه‌ها و… از جمله عملیات تخریبی این رژیم می‌باشد.۷

نتیجه

این رژیم با مجازات دسته جمعی چیزی حدود دو میلیون انسان، به طور علنی و رسمی حقوق بشر را نقض کرده و هیچ شخص و مقامی پاسخ گوی این جریان نبوده و نیست. در این بین سازمان ملل نیز جز دادن بیانیه‌های بی‌خاصیت و بی‌تاثیر کاری نمی‌کند.۹

اما از آن طرف آمریکا بزرگ‌ترین حامی رژیم اسرائیل با قطع کمک‌های مالی به سازمان «آنروا» بر زخم‌های جانگداز این مردم نمک می‌پاشد و جامعه عربی و کشورهای عرب زبان همچنان در خواب و بی‌خیالی بسر می‌برند.

پی‌نوشت:

 1. http://defapress.ir/fa/news/15638
 2. https://fa.shafaqna.com/news/596252
 3. خبرگزاری خاورمیانه، غزه در بحران اقتصادی، https://middleeastpress.com
 4. مرآت نیوز، رویترز: محدوودیت‌های اسرائیل موجب رکود اقتصادی فلسطینی‌ها شده است، http://meraatnews.com
 5. https://www.fardanews.com/fa/news/775223
 6. http://alwaght.com/fa/News/69011
 7. https://farsi.palinfo.com/news/2018/2/4
 8. http://hawzahnews.com/TextVersionDetail/457360
 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=9541

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *