حمایت از عربستان باید متوقف شود! - خیبر

سناتورهای آمریکایی:

حمایت از عربستان باید متوقف شود!

۰۸ آذر ۱۳۹۷ ۱۳:۲۶

در رابطه با قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی سنای آمریکا قصد دارد با تصویب قطعنامه‌ای به همکاری با عربستان پایان دهد. با وجود مخالفت دو وزیر، رأی‌گیری بر سر طرح قطع حمایت از عربستان در سنا به تصویب رسید.

به گزارش سرویس بین‌الملل پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، در کشمکش‌ها بر سر قطع حمایت آمریکا از عربستان سعودی در جنگ داخلی یمن منتقدان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، توانستند در سنا به موفقیتی مهم دست یابند.

سنای آمریکا چهارشنبه هفتم آذر (۲۸ نوامبر) با ۶۳ رأی موافق، از جمله آرای ۱۴ جمهوری‌خواه، در برابر ۳۷ رأی مخالف تصمیم گرفت قطعنامه توقف حمایت آمریکا از عربستان در جنگ داخلی یمن هفته آینده به رأی گذاشته شود.

مایک پومپئو، وزیر خارجه و جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا تلاش کردند با حضور در جلسه استماع سنا جلوی مخالفت سناتورها با همکاری آمریکا با عربستان سعودی و دفاع از سیاست این کشور در جنگ داخلی یمن را بگیرند. دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمریکا با وجود نقش مشکوک دولت عربستان و به‌ویژه محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور در قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد این کشور قصد دارد روابط با عربستان را بدون محدودیت ادامه دهد.

جیمز متیس می‌‌گوید، “هیچ مدرک مستدلی” مبنی بر این که ولیعهد عربستان در قتل خاشقجی دست داشته موجود نیست. پومپئو نیز ادعای سازمان اطلاعات مرکزی این کشور (سیا) مبنی بر وجود اسنادی که بر دخالت بن سلمان در این قتل دلالت دارد را رد کرده است. او می‌گوید، همه داده‌های دستگاه اطلاعاتی را در این مورد مطالعه کرده ولی “هیچ اشاره مستقیمی” مبنی بر دخالت بن سلمان در آن نیافته است.

پومپئو از پاسخ صریح به این سئوال که چرا جینا هسپل، رئيس سازمان اطلاعاتی سیا در جلسه استماع حضور نیافته، طفره رفت و گفت: «از من خواستند اینجا باشم و من اینجا هستم.» دیک دوربین، سناتور دموکرات بعد از این نشست خاطرنشان ساخت، به سناتورها گفته شده بود که هسپل بنا به دستور کاخ سفید در جلسه حضور نیافت. بسیاری از سناتورهای هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه از این قضیه انتقاد کردند.

دولت آمریکا در جنگ داخلی یمن که سه سال و نیم است ادامه دارد از ائتلاف نظامی به رهبری عربستان حمایت می‌کند. عربستان در یمن علیه حوثی‌ها می‌جنگد و مواضع آنان را از هوا بمباران می‌کند. واشنگتن سلاح در اختیار عربستان سعودی قرار می‌دهد و اطلاعات محرمانه نظامی را با این کشور رد و بدل می‌کند.

تأکید وزرای ترامپ از اهمیت استراتژیک رابطه با عربستان

انتقاد از حمایت آمریکا از حکومت عربستان بعد از قتل جمال خاشقجی در ایالات متحده بالا گرفت. قطعنامه توقف جانبداری از عربستان را مایک لی جمهوری‌خواه، کریس مورفی دموکرات و برنی سندرز، سناتور مستقل ارائه کرده‌اند.

مطابق این قطعنامه، دولت ‌آمریکا ۳۰ روز وقت دارد تا حمایت از عربستان را متوقف سازد. اگر سنا این قطعنامه را تصویب کند پیامی روشن به ترامپ ارسال خواهد شد که حد و مرزهای سیاست خارجی را به او گوشزد می‌کند.

پومپئو و متیس در جلسه استماع سنا از حمایت نظامی از عربستان دفاع کردند. متیس با تأکید بر اهمیت استراتژیک شراکت با عربستان سعودی گفت: «ما به‌ندرت امکان همکاری با شریکی بدون عیب و نقص را داریم.» او رابطه با عربستان را با توجه به موقعیت جغرافیایی این کشور و نقشی که در مقابله با تهدیدهای ایران ایفا می‌کند برای امنیت منطقه و اسرائيل و مصالح آمریکا در خاورمیانه ضروری دانست.

“اشتباه بزرگ از منظر امنیت ملی”

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا محدودیت کمک‌های نظامی و پایان بخشیدن به فروش سلاح به عربستان را درست در آستانه تلاش برای مذاکرات همه‌جانبه صلح در یمن “نابخردانه” خواند.

متیس و مایک پومپئو بر اهمیت عربستان سعودی و کمک آمریکا به این کشور در منازعات داخلی یمن تأکید کردند. پومپئو در این رابطه گفت: «تضعیف پیوند با عربستان سعودی اشتباهی بزرگ برای امنیت ملی ایالات متحده آمریکا و متحدان ماست.»

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=15665

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *