حملات موشکی حماس سیستم پدافندی اسرائیل را بی‌اعتبار کرد - خیبر

حملات موشکی حماس سیستم پدافندی اسرائیل را بی‌اعتبار کرد

۲۵ آبان ۱۳۹۷ ۲۰:۰۳

در حالی که تحلیلگران و مقامات نظامی رژیم صهیونیستی امیدوار هستند مقلاع داوود باعث از بین رفتن ترس ساکنان سرزمین های اشغالی در برابر هشدارهای حملات موشکی شود، اما حملات موشکی دو روز گذشته از سوی حماس تمامی نمایش های تبلیغاتی در مورد کارآیی سیستم پدافندی رژیم صهیونیستی را بی‌اعتبار کرد.

به گزارش سرویس فلسطین و مقاومت پایگاه صهیون پژوهی خیبر، درگیری چند روز اخیر در نوار غزه که به دلیل نقض یکجانبه آتش بس از سوی رژیم صهیونیستی با انجام عملیات در عمق خاک غزه شروع شد مجدداً واقعیت آسیب‌پذیری امنیت سرزمین‌های اشغالی را از توان موشکی مقاومت به نمایش گذاشت. واقعیتی که طی سال‌های اخیر موجب کاهش تمایل یهودیان ثروتمند اروپایی و آمریکایی برای مهاجرت به سرزمین‌های اشغالی، علی‌رغم مانورهای تبلیغاتی رسانه های صهیونیستی مبنی بر قدرت ارتش این رژیم، شده است. بر این اساس طی یک دهه اخیر مقامات سیاسی و نظامی صهیونیستی با سرمایه‌گذاری هنگفت و با امدادگیری از حداکثر توان تکنولوژی نظامی غرب بویژه ایالا متحده برای مقابله با توان موشکی مقاومت، تقویت سیستم دفاع موشکی را در دستور کار قرار داده است.

سامانه موشکی «مقلاع داوود» اسرائیل که در ابتدا عصای سحرآمیز نامیده شده بود، جدیدترین سیستم دفاع موشکی رژیم صهیونیستی است که از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۷ روند طراحی، تولید و به کارگیری آن در ارتش به طول انجامید که طبق گزارش روزنامه اسرائیلی هاآرتص تاکنون بیش از ۸۴۰ میلیون دلار برای این پروژه هزینه شده است.

سیستم مذکور که کار مشترک بخش دفاعی اسرائیل و دو پیمانکار نظامی آمریکایی رافائل و ریتون است، یک سیستم دفاعی چند بعدی محسوب می شود تا بتواند با هواپیما، پهپاد، موشک بالستیک تاکتیکی، موشک هایی با برد متوسط  و بلند و همچنین راکت های کروز مقابله کند.  براین اساس مقلاع داوود با سرعت ۷٫۵ ماخ و تا ارتفاع ۱۵ کیلومتر، محدوده بین ۴۰ تا ۳۰۰ کیلومتری را پوشش می دهد.

علت در دستور کار قرار گرفتن تولید این سامانه دفاعی جدید از سوی رهبران تل آویو، تجهیز حزب الله لبنان و حماس از سال ۲۰۰۰ به موشک های کوتاه بردی بود که در جنگ سی و سه روز سال ۲۰۰۶ نیز علیه مواضع ارتش رژیم صهیونیستی نیز به کار گرفته شد. لذا طبق اظهارات مقامات اسرائیلی هدف از ساخت مقلاع داوود رهگیری موشک هایی بود که سیستم گنبد آهنین و آرو ( Arrow) نمی توانستند دفاع کاملی در مقابل آن ها صورت دهند. زیرا طراحی گنبد آهنین برای مقابله با تهدیدات کوچکتر و در درجه اول از سمت غزه است و سیستم آرو برای رهگیری موشک های بالستیک دوربرد تولید شده است. لذا سیستم دفاع ضد موشکی مقلاع داوود، یک سیستم پدافندی جامع برای کل سرزمین های اشغالی است و تمام مناطق را پوشش می دهد.

طبق زمان بندی پیمانکاران آمریکایی و مقامات نظامی رژیم صهیونیستی قرار بود این سامانه در سال ۲۰۱۵ به بهره برداری برسد اما کمبود بودجه برای تکمیل باتری های آن باعث شد تا استفاده از آن تا سال ۲۰۱۷ به تاخیر افتد.

اولین تجربه جنگی و واقعی سیستم مقلاع داوود در ۲۳ ژوئیه سال جاری(اواسط تیرماه) صورت گرفت که پس از شناسایی پرتاب دو موشک توشکا از سمت سوریه رادارهای این سامانه به کار افتاد. اگرچه مقامات نظامی رژیم صهیونیستی رهگیری و انهدام این دو موشک میان برد و قدیمی روسی را موفقیت آمیز اعلام کردند اما واقعیت این است که راکت های پرتاب شده به سمت این دو موشک به هدف اصابت نکرد و وجود اخلال ساختاری در چتر دفاعی جدید اسرائیل را اثبات کرد.

در همین راستا تحلیلگران هاآرتص با قلب واقعیت اعلام کردند اولین تجربه واقعی مقلاع داوود موفقیت آمیز بود و این نشان دهنده درستی سرمایه گذاری های بلند مدت صهیونیست‌ها در حوزه دفاع موشکی است.

آنها با اشاره به اینکه موشک های تهدیدات استراتژیک آینده به شمار می روند تاکید کردند: «این موضوع در دهه ۹۰ میلادی تحقق یافت و امروزه کاملا درک می شود. برای مثال چند روز قبل ما شاهدهدف قرار گرفتن نفت کشی سعودی از سوی نیروهای انصارالله بودیم که نتیجه ان موجب توقف نقل و انتقال نفت از طریق تنگه باب المندب و دریای سرخ بود. لذا در وضعیتی که اسرائیل با تهدیدات پیچیده ای در نتیجه جنگ داخلی سوریه و عزم ایران در توسعه موشک های بالستیک روبرو است، سرمایه گذاری در این حوزه برای حفظ برتری رژیم صهیونیستی در زمینه سامانه پدافند موشکی اقدامی ضروری محسوب می شود.»

در همین راستا این روزنامه با بیان همکاری های نظامی آمریکا و رژیم صهیونیستی عنوان می کند: «ایالات متحده در چند سال گذشته برای تحقق برنامه های مشترک بیش از یک میلیارد دلار بودجه اختصاص داده است. امسال نیز کنگره قرار است ۵۰۰ میلیون دلار دیگر برای این حوزه به تصویب برساند. نکته مهم آنکه این همکاری ضمن ایجاد بازار فروش سلاح برای آمریکا، باعث بهبود توان دفاعی اسرائیل نیز خواهد شد.»

براین اساس در حالی که تحلیلگران و مقامات نظامی رژیم صهیونیستی امیدوار هستند مقلاع داوود باعث از بین رفتن ترس ساکنان سرزمین های اشغالی در برابر هشدارهای حملات موشکی شود، اما حملات موشکی دو روز گذشته از سوی حماس که نمایانگر تنها بخش کوچکی از توان موشکی مقاومت اسلامی در جوار مرزهای سرزمین‌های اشغالی است تمامی نمایش های تبلیغاتی در مورد کارآیی سیستم پدافندی رژیم صهیونیستی را بی‌اعتبار کرد و این امر ضربه سختی به اعتبار دفاعی این رژیم بود. طی ماه‌های گذشته سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان از دستیابی مقاومت لبنان به تکنولوژی ساخت موشک‌های هوشمند پرده برداشت و روز گذشته نیز در میان ناباوری دشمنان مقاومت، حماس نیز بخش دیگری از این پیشرفت را به نمایش گذاشت تا نهیب بزرگی به جان شهرک‌نشینان و دولت‌مردان صهیونیست برای هرگونه ماجراجویی در آینده را داده باشد.

منبع: الوقت

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=14994

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *