خلیج فارس به کجا می‌رود؟
نیویورک تایمز از توقیف نفت‌کش انگلیسی در آبراه استراتژیک تنگه هرمز در خلیج فارس، توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و انتقال آن به بندرعباس و ابراز ناتوانی انگلیس از بکارگیری گزینه‌های نظامی علیه ایران گزارش داد.به گزارش پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر به نقل از نیویورک تایمز، توقیف دومین نفت‌کش انگلیسی در تنگه هرمز، که یک آبراه استراتژیک در خلیج‌فارس است، باعث تشدید تنش‌ها میان تهران و غرب شده و علیرغم تاکید هر دو طرف بر ضرورت ایجاد شرایطی برای مذاکرات، نگرانی‌هایی را درباره وقوع درگیری نظامی ایجاد می‌کند.

این روزنامه آمریکایی رویارویی ایران و انگلیس را دارای پیچیدگی‌های خاص خود می‌داند، چرا که انگلیس در میان کشورهای اروپایی که جهت حل درگیری گسترد‌ه‌تری میان تهران و واشنگتن درباره فرجام برجام تلاش دارند جایگاه محوری برای میانجی‌گری با قدرت‌های جهانی دارد که مصمم بر جلوگیری ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای هستند، و اشاره کرد که حادثه اخیر تهدیدی برای تلاش‌های دیپلماتیک است.

یک هواپیمای گشت‌زنی تنگه هرمز را زیر نظر دارد

این گزارش اشاره کرد که فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا که مسئول عملیات در خاورمیانه است، در بیانیه‌ای اعلام کرد یک هواپیمای گشت‌زنی در محدوده هوایی بین‌المللی، تنگه هرمز را زیر نظر دارد و نیروی دریایی برای اطمینان از ایمنی کشتی‌های ایالات متحده در منطقه با آنها در تماس است.

در ادامه نوشت که انگلیس در حال بررسی واکنش به ایران است، اما جرمی هانت، وزیر امور خارجه انگلیس گزینه‌های نظامی را رد کرده و گفت: ما به دنبال یک راه دیپلماتیک برای حل این وضعیت هستیم، اما روشن است که باید این وضعیت را حل کرد.

«جرمی هانت»، وزیر امور خارجه انگلیس روز شنبه گفت که توقیف نفت‌کشی با پرچم انگلیس توسط تهران، نشانه‌های نگران کننده‌ای از این دارد که ممکن است ایران راه خطرناکی را برای رفتار غیر قانونی انتخاب کند که باعث بی‌ثباتی شود.

نفت‌کش ایرانی گریس۱

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز جمعه اعلام کرد که نفت‌کش «استنا ایمپرو» متعلق به سوئد را در تنگه هرمز به دلیل نقض قوانین دریایی بین‌المللی توقیف کرده است.

پس چند ساعت از حکم دادگاهی در جبل الطارق مبنی بر تمدید ۳۰ روزه توقیف «نفت‌کش ایرانی گریس۱» سپاه پاسداران این اقدام را انجام داد. نفت‌کش ایران دو هفته پیش در عملیاتی توسط نیروی دریایی انگلیس به اتهام تحویل نفت به سوریه در راستای نقض تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه این کشور، مصادره شد.

رفتار غیر قانونی

«هانت» در توئیتی گفت: توقیف «استنا ایمپرو» نشانه‌های نگران کننده‌ای از این دارد که ممکن است ایران پس از توقیف قانونی نفت‌کشش در جبل الطارق که به سوریه می‌رفت، راه خطرناکی را برای رفتار غیر قانونی انتخاب کرده و باعث بی ثباتی شود.

«هانت» افزود: پاسخ ما حساب شده، قاطع و سخت خواهد بود. تلاش داشتیم راهی برای حل موضوع «گریس۱» پیدا کنیم، اما ایمنی کشتی‌هایمان را تضمین خواهیم کرد.

ارتباط دیپلماتیک با تهران

«جیمز بروکنشر»، وزیر دولت انگلیس گفت که توقیف این نفت‌کش در تنگه هرمز «به هیچ وجه قابل قبول نیست» و افزود که لندن همچنان برای برقراری ارتباط دیپلماتیک با تهران در مورد این موضوع تلاش می‌کند.

وزیر مسکن انگلیس به بی بی سی گفت: «اقدامات ایرانی‌ها به هیچ وجه قابل قبول نیست، بسیار مهم است که از آزادی دریانوردی در خلیج فارس محافظت کنیم»

و ادامه داد: «ما می‌خواهیم موضوع به صورت دیپلماتیک حل شود. ایرانی‌ها باید بلافاصله این نفت‌کش را آزاد کنند»

شنبه و پس از آنکه ایران نفت‌کشی با پرچم انگلیس را توقیف کرد، لندن به کشتی‌های انگلیسی توصیه کرد که برای یک زمان موقت، خارج از محدوده تنگه هرمز بمانند.

سخنگوی دولت انگلیس در بیانیه‌ای گفت: «ما عمیقا نگران حرکت‌های غیر قابل قبول ایران هستیم که چالش روشنی برای دریانوردی بین‌المللی است»

و افزود: «به کشتی‌های انگلیسی توصیه کردیم که برای یک زمان موقت خارج از این منطقه بمانند»

در ۴ جولای، دولت جبل الطارق که وابسته به حکومت سلطنتی انگلیس است، اعلام کرد یک نفت‌کش حامل نفت خام ایران را که به سمت سوریه می‌رفت، توقیف کرده است.

دلیل این توقیف را «نقض» تحریم اتحادیه اروپا علیه سوریه توسط این نفت‌کش اعلام کرد.

در همان روز، وزارت امور خارجه ایران، سفیر انگلیس در تهران رابرت مکر را در اعتراض به توقیف این نفت‌کش احضار کرد.

هفته گذشته، مقامات جبل الطارق چهار نفر از خدمه نفت‌کش ایران را آزاد کردند ولی خود نفت‌کش را هنوز آزاد نکرده‌اند.

راهکار تحریم‌های اقتصادی

«دیوید ریچاردز»، رئیس ستاد مشترک ارتش بریتانیا در سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳، گفت در حالی که راهکار تحریم‌های اقتصادی برای حل این موضوع به شکست انجامید، گزینه‌های نظامی که انگلیس می‌تواند در پیش گیرد بدون حمایت همپیمانانی مثل آمریکا بسیار محدود است.

و در گفتگو با رادیو بی بی سی افزود: «اگر در درجه اول به نیروی دریایی سلطنتی بنگریم، می‌بینیم کوچک‌تر از آن است که بتواند بدون همپیمانانش تأثیر مهمی داشته باشد»

بنا به گفته مقامات بندرعباس در جنوب ایران، جایی که این کشتی در حال حاضر لنگر انداخته است، «استنا ایمپرو» روز جمعه به سمت عربستان سعودی می‌رفت که با یک قایق ماهیگیری برخورد کرد.

«تام توگندات»، رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس عوام انگلیس، گفت که در حال حاضر گزینه نظامی به هیچ وجه عاقلانه نیست.

و به رادیو بی بی سی گفت: «اگر نفت‌کش به بندرعباس منتقل شده باشد، می‌توان گفت آن یک بندر نظامی مهم ایران است و من فکر می‌کنم در حال حاضر گزینه‌های نظامی به هیچ وجه عاقلانه نیست»

منبع: نيويورك تايمز