خودکشی «جفری­‌اپستین» و پول­‌های کثیف در دست دانشگاه هارواردجفری­‌اپستین

زندان‌­بانان، چهارشنبه شب دوم مرداد ۱۳۹۸جفری‌­اپستین را در زندان انفرادی خود، بی هوش روی زمین یافتند که علایمی از کبودی بر روی گردن او بود. او اکنون زنده است. اما هنوز معلوم نیست هدف او از این کار چه بوده. جفری‌­اپستین میلیاردر امریکایی یهودی است که به جرم تجارت فحشا و روابط نامشروع با دختران زیر ۱۴ سال بازداشت شده است. بعد از گذشت چند هفته از بازداشت او، هر روز خبرهای جدیدی از روابط او با مقامات ­سیاسی و فرهنگی در روزنامه­‌های خارج از ایران منتشر می‌­شود. اکنون پول­‌های کثیفی که او به موسسات خیریه و برخی دانشگاه‌­های مهم از جمله دانشگاه هاروارد داده، باعث دردسر­هایی برای آن‌­ها شده و هر کدام به دنبال توجیه، یا پس دادن و یا انکار هستند. پیش از این نیز، پاسپورت سعودی این تاجر فحشا و عکس او در کنار بن سلمان، ولی عهد عربستان سعودی در خانه جفری‌اپستین توسط پلیس امریکا کشف شده بود.پایگاه صهیون پژوهی خیبر، زندان‌بانان، چهارشنبه شب جفری‌اپستین را در زندان انفرادی خود، بی­هوش روی زمین یافتند که علایمی از کبودی بر روی گردن او بود. «ان‌بی‌سی‌نیوز» ۵ شنبه ۲۵ جولای ۲۰۱۹، درگزارشی، با بیان این خبر نوشت:

«جفری‌اپستین اکنون زنده است و معلوم نیست که هدف او از این کار، خودکشی بوده و یا اینکه او می‌خواسته به جای دیگری منتقل شود.» [۱]

بعد از چند هفته که از بازداشت این تاجر یهودی، در امریکا به جرم تجارت فحشا می‌­گذرد، همچنان روابط او با مقامات سیاسی ،فرهنگی و موسسات خیریه، در صدر اخبار رسانه‌­های خارجی می­‌باشد. اکنون کمک‌­های مالی و پول­‌های کثیفی که او به موسسات خیریه و برخی دانشگاه‌­های مهم داده، باعث دردسرهایی برای آن­ها شده و هر کدام به دنبال توجیه و یا پس دادن و یا انکار دریافت این پول‌های کثیف هستند.

روزنامه جورزالیم پست، پنج‌شنبه سوم مرداد ۱۳۹۸، در مقاله‌­ای به کمک ۵۰۰ هزار دلاری جفری اپستین به یک مدرسه یهودی‌ها در امریکا می‌پردازد. مدیر عامل و یکی دیگر از مسوولین این مدرسه بنام «فیلیپ‌ویلنر و جاناتان کانون»، در مصاحبه با جورزالیم پست می‌­گویند: ما نیز به تازگی متوجه شدیم که موسس مدرسه با جفری اپستین که رفتارهای منزجر کننده‌­اش بر همه آشکار شده است، ارتباط مالی داشته است.

شایان ذکر است، سال ۲۰۰۷ میلادی، روزنامه «وال‌استریت‌جورنال»، در گزارش این مدرسه که به نام مدرسه رامز (Ramaz School) می‌باشد را در لیست بهترین مدارس امریکا قرار داد که دانش آموزان آن در بهترین دانشگاه‌­ها پذیرش می‌­شوند.[۲]

۵۶ موسسه از جفری‌اپستین کمک مالی دریافت می‌کردند
لزلی وکسنر و جفری­‌اپستین

لزلی وکسنر و جفری­‌اپستین

«ان­‌بی‌­سی‌­نیوز» در گزارشی به جزئیات کمک­‌های مالی جفری­اپستین به دانشگاه­‌ها و موسسات خیریه مختلف پرداخت. سایت این شبکه نوشت: جفری‌­ا‍پستین مدعی است او بعد از اتهام سال ۲۰۰ موسسات خواستار توضیح می­‌شود. تا کنون نام ۵۶ موسسه در ردیف دریافت‌کنندگان کمک مالی از جفری اپستین ذکر شده است. ده موسسه، دریافت هر گونه کمک مالی از جفری اپستین را رد کردند. ۳۳ موسسه، هیچ پاسخی در مورد رد یا پذیرش دریافت کمک مالی از این تاجر فحشا نداده اند. [۳]

این گزارش می­‌افزاید: جفری‌­اپستین در سال ۲۰۰۷ میلادی، مبلغ ۱۴ میلیون دلار و در سال ۲۰۰۸ مبلغ هنگفت ۴۰ میلیون دلار به موسسه خیریه «وای‌ال‌کی» داده است. مدیر یهودی این موسسه خیریه بنام لزلی وکسنر (Leslie Wexner) با اظهار تاسف از اینکه او این مبالغ را از این فرد بدنام گرفته است، گفت: من ۱۲ سال است که با جفری اپستین هیچ ارتباطی ندارم و متاسفم که در برهه­‌ای از زندگی‌­ام از کنار این مرد گذشتم.

خرید مشروعیت 

موزه «متروپولیتن» نیویورک، دانشگاه دوک امریکا، دانشگاه ایالتی اوهایو، و بنیاد ایدز التون جان دریافت هرگونه کمک مالی از جفری اپستین را انکار کرده‌اند. سخنگوی موسسه پژوهشی سنتا فه، «جینا مارشال» گفت: ما از سال ۲۰۱۰ که متوجه اعمال مخوف جفری اپستین شدیم هیچ کمک مالی از او دریافت نکردیم. در همان سال مدیران این موسسه در جلسه‌­ای به اتفاق آرا تصمیم گرفتند که دیگر هیچ کمک مالی را از اپستین قبول نکنند. یک موسسه خیریه کودکان بنام موسسه ادیو اعلام کرد، ما در سال ۲۰۱۱ میلادی یک چک به مبلغ ۲۵ هزار دلار از اپستین دریافت کردیم. اما همان زمان این چک را به او پس دادیم.

همه به دنبال رهایی از روابط خود با جفری اپستین یهودی هستند، و به دنبال توجیه یا انکار روابط مالی و یا دوستانه خود با این تاجر فحشا هستند. اما همچنان معلوم نیست چرا ولی عهد سعودی، بن سلمان در صدد پاسخ به افکار عمومی جهان در مورد رابطه­‌اش با جفری اپستین نیست.

 

 

نویسنده: ارسلان رفیعیان
[۱] https://www.nbcnews.com/news/investigations/jeffrey-epstein-found-injured-marks-his-neck-new-york-jail-n1034301
[۲] https://online.wsj.com/public/resources/documents/info-COLLEGE0711-sort.html
[۳] https://www.nbcnews.com/news/us-news/charities-say-they-never-got-donations-jeffrey-epstein-claims-he-n1028561