خیانت دشمنان و اهمال دوستان بلای جان مبارزه با اسرائیل - خیبر

گفتگوی پایگاه خیبر با سلطانشاهی:

خیانت دشمنان و اهمال دوستان بلای جان مبارزه با اسرائیل

۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ۱۷:۱۰

دکتر علی رضا سلطانشاهی کارشناس حوزه اسرائیل و صهیونیسم است که چندی قبل در برنامه جهان آرا به بحث پیرامون مسئله فلسطین و انتقال پایتخت پرداخت. وی در زمینه صهیونیسم سه کتاب شاخص دارد که از آنها می‌توان به از جولانگاه استر تا وادی صهیون و یهودی‌ستیزی واقعیت یا دستاویز سیاسی نام برد. متن زیر بخش اول از گفتگوی خبرنگار پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر با علی‌رضا سلطانشاهی است.

به گزارش سرویس فلسطین و مقاومت پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، دکتر علی‌رضا سلطانشاهی کارشناس حوزه اسرائیل و صهیونیسم است که چندی قبل در برنامه جهان آرا به بحث پیرامون مسئله فلسطین و انتقال پایتخت پرداخت. وی در زمینه صهیونیسم سه کتاب شاخص دارد که از آنها می‌توان به از جولانگاه استر تا وادی صهیون و یهودی‌ستیزی واقعیت یا دستاویز سیاسی نام برد. متن زیر بخش اول از گفتگوی خبرنگار پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر با علی‌رضا سلطانشاهی است.

خیبر: رژیم صهیونیستی در حوزه سیاسی، در منطقه و اراضی اشغالی توانسته به ثبات برسد، با توجه به اینکه اعراب ساکن اراضی اشغالی هستند و مشکلات بسیاری که دامن‌گیر رژیم صهیونیستی شده است، آیا رژیم صهیونیستی توانسته به این ثبات سیاسی برسد یا نه؟

بسم الله الرحمن الرحیم، یک وجه در مقابل دشمنان بیرونی آن است، وجهه دوم آن برمی‌گردد به ساختار فعلی رژیم صهیونیستی در تعامل با عناصر تشکیل دهنده امور اعم از جمعیت، سرزمین، حاکمیت و حکومتش. اگر ما بخواهیم بحث از ثبات در مقابل دشمنان رژیم صهیونیستی کنیم، باید بگوییم که رژیم صهیونیستی بعد از دوره‌های مختلفی که از تشکیل خودش تا الان طی کرده، به مرحله نیاز به مشروعیت رسیده است.

یعنی دوران تثبیت را گذارنده و الان نیاز دارد که از طرف همسایه‌هایش و بازیگران منطقه‌ای به رسمیت شناخته شود تا زمانی که پرونده سازش به نتیجه نرسد، به معنای اینکه دوره مشروعیت‌ بخشی به این رژیم هنوز تمام نشده، پس این رژیم هم در منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) تنها با مصر و اردن به توافق رسیده است و با هیچ‌کدام از کشورهای دیگر منطقه توافق صلح حاصل نشده و این طبیعی است.

اگر چه آنها شاید رابطه داشته باشند ولی اسرائیل را به رسمیت نشناختند و این برای اسرائیل مهم است که به این مشروعیت دسترسی پیدا کند. رژیم صهیونیستی هر چهار رکنی که اساس کشور است را داراست، مثلا در بحث جمعیت هنوز معلوم نیست که جمعیت یهود ساکن اسرائیل چقدر است و به چه میزان باید باشد و هنوز باید مهاجر بپذیرد یا نه؟

جمعیت رژیم صهیونیستی این کلا درگیر یک نوسان شدیدی است که به صورت رسمی اعلام شده است، حال باید مباحث غیررسمی آن را دید، تقریبا یک هشتم از جمعیت این سرزمین در حال خروج از فلسطین اشغالی است، یعنی نزدیک به هشتصد تا نهصد هزار یهودی با پاسپورت و شناسنامه اسرائیلی در اروپا و آمریکا هستند و به مقتضای امنیت و نفع اقتصادی دوباره به اسرائیل بر می‌گردند در حالی که خودشان می‌دانند که اسرائیل جای مناسبی برای زندگی کردن نیست.

 

خیبر: درباره مرزهای سرزمینی چه نکته‌ مهمی وجود دارد که باید بدان پرداخت؟

اسرائیل هنوز درباره مرزها در حال مذاکره است که اساسا از بیست و هفت هزار کیلومتر مربع چقدر به اینها می‌رسد. به همین خاطر بر سر زمین در حال مذاکره هستند. به همین خاطر باید گفت که نشانه‌هایی از ثبات اسرائیل به چشم می‌خورد، دلیل این مسئله که با وجود جنگ هفتاد ساله‌ای که اسرائیلی‌ها به راه انداختند و هنوز سرپا هستند، باید گفت که جز با حمایت قدرت‌های بزرگ و پشتیبانی آنها نمی‌توانستند کاری از پیش ببرند.

شبکه صهیونیستی و همراهی دول اهمال کار و خیانت کار عرب باعث شده است تا اسرائیل باقی بماند و اگر این حمایت‌ها قطع شود، بدون شک اسرائیل نمی‌تواند روی پای خود بایستد.

خیبر: یک بار دیگر این سه عامل را نام می‌برید؟

حمایت قدرت‌ها، حمایت شبکه صهیونیستی، اهمال و خیانت کشورهای عربی ضامن بقای رژیم صهیونیستی است و توانستند این مرده را سرپا نگاه دارند. اگر این حمایت‌ها و اهمال کاری‌ها نباشد و اگر کشورهای عربی کمک نمی‌کردند، رژیم صهیونیستی سقوط می‌کرد و این فعالیت‌ها در کنار خیانت‌های صورت گرفته باعث شده است که رژیم غاصب صهیونیستی سرپا بماند. سستی یا حمایت قدرت‌ها این‌ها توانسته اند این در واقع کیان غاصب را سرپا نگه دارند.

خیبر: مجموعا بخواهیم نتیجه گیری کنیم، این می‌شود که پایتخت اینها عوض شود و قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام شود؟

آمریکا به این مسئله جدی‌تر نگاه می‎کند و بحث پایتخت به واقع از سال ۱۹۸۵ جدی می‌شود، در واقع اینها از سال ۱۹۴۸ که خود صهیونیست‌ها در قدس غربی حضور داشتند و کنست، مرکز حکومت و همه چیز در قدس غربی بود، در سال ۱۹۶۷ قسمت شرقی قدس را نیز غصب می‌کنند و حرم شریف، مسجدالاقصی و قبه الصخره نیز تحت سیطره نیروهای صهیونیستی قرار می‌گیرد.

از آن زمان به بعد مخالف مقررات بین‌المللی، اسرائیل معتقد است که آنجا پایتخت اوست و کشورهایی که او را به رسمیت می‌شناسند، بایستی سفارت خود را به قدس منتقل کنند. خیلی‌ها معتقد هستند که این مخالف قطعنامه سازمان بین‌الملل است و اصلا بیست و نه نوامبر ۱۹۴۸ نیز در طرح تقسیم قدس این مسئله اعلام شده بود.

تا الان نیز سه کشور سفارت خود را منتقل کردند. آمریکا لابی صهیونیستی قدرتمندی دارد و در سال ۱۹۸۵ زمزمه‌اش بود که دولت را موظف کنند تا این کار را انجام دهد. ۱۹۸۹ سناتور دیگری طرح داد و در قالب یک مصوبه به کنگره آمد، در دهه نود نیز دوره کلینتون به اوج خود رسید، چرا که در طول حیات تاریخی رژیم صهیونیستی و بعد از جنگ جهانی دوم در آمریکا دولت کلینتون سرسپرده‌ترین دولت نسبت به اسرائیل بود.

آنها به دنبال گرفتن امتیازات ویژه بودند و می‌دانند الان وقت این رسیده که آمریکا ملزم کنند تا مصوبه آن را به تصویب برسانند ولی رئیس جمهور این اختیار را دارد تا هر شش ماه یک بار به دلیل نامناسب بودن شرایط مسائل را به تاخیر بیاندازند و همین اتفاق باعث شده بود که عملا مصوبه انتقال پایتخت تا الان اجرایی نشده بود. نقطه سفارت را هم مشخص کرده‌اند که در جنوب قدس است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=5737

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *