دراکولا و شیاطین سینما، پشت پرده نقره‌ای - خیبر

سخنرانی دکتر مجید شاه حسینی 2:

دراکولا و شیاطین سینما، پشت پرده نقره‌ای

۰۹ تیر ۱۳۹۷ ۲۳:۴۳

در حوزه رسانه اعم از ماهواره، تلویزیون و… نقش عذاب دخان چیست، قابل توجه است که تعداد آثار از این دست نیز در این دوره اخیر بالا رفته است و حتی واتیکان وارد این معادله شده است و طالب آموزش علوم غریبه شده است.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، سلسله نشست‌های موسسه موعود پیرامون عذاب دخان در آینه سینما با سخنرانی دکتر مجید شاه حسینی برگزار شد، در این نشست پیرامون مباحث آخرالزمان مطالبی بیان شد، متن زیر بخش دوم از سخنرانی دکتر مجید شاه حسینی در این نشست می‌باشد. (برای مشاهده قسمت اول کلیک کنید)

سینما قالبی دارد و امروزه قالب خود را بر ذهن جوانان ما وارد کرده است، یعنی مدلی از الاهیات مسیحی حاکم می‌شود. تقریبا همه باور کرده‌اند که شیطان یک فرشته متمرد الهی بود و کارشناسان رسانه ملی نیز به این باور کمک کردند والا در اثری مانند او یک فرشته بود، نباید کارشناسان مدعی رسانه ملی اعتراض می‌کردند؟ به همین خاطر پای آنها نیز لغزیده است.

کجای دین به شیطان چنین قدرتی داده است؟ وجود شیطان شر نیست، بلکه از او شر صادر می‌شود و برای غربالگری بشر آمده است تا مراتب ایمان میان مومنین مشخص گردد. مدعی هستند که حضور شیطان را هشدار می‌دهیم، باید گفت که هشدار به قیمت قبول الاهیات قرین خرافه و تحریف مسیحی هشدار نیست.

در کجای دین آمده است که برای مواجه با چنین مسئله و عذابی باید جادوگر شد یا با اجنه دوست شد؟ یا اصلا به هر طریقی به کسب مهارت‌های دخانی وارد شد، در حالی که قرآن نیز چنین تدبیری را به ما آموزش نداده است و با تقویت ایمان عذاب‌های آخرالزمان مانند گردبادی است که از کنارمان عبور می‌کند و منجر به تخریب اعتقادات نمی‌گردد.

فیلم‌هایی چون دراکولا، ومپایر و … طی این سال‌ها ساخته شده است و شاید از منظر ناخودآگاه اشاره به همین روزگاری دارد که انسان‌ها توسط موجوداتی تسخیر می‌شوند و وقتی کسی آنها را نمی‌بیند، فکر نمی‌کند که او انسان است، بلکه موجودی غیر انسانی است، چیزی که نفرین شده باشد. این موجودات برزخی و انسان نیستند، کل تفکر دراکولا و ومپایر محور اینگونه مسائل گذاشته شده است.

هرچیزی که هست، تصور بنده این است که بیش از گذشته به تحقیق و تطبیق در حوزه مباحث قرآنی و روایی نیاز داریم، معارف دینی‌مان را در حوزه عذاب دخان مرور کنیم، هشدارهای سازنده و نه کاهنده برای افکار عمومی داشته باشیم و اگر غرب به این اندازه عجله نمی‌کرد تا در عرصه خرافات در ذهن نوجوانان و جوانان ما وارد شود، ضرورتی نداشت تا در این حد بخواهیم به این دست موضوعات اهتمام داشته باشیم. عجله آنان در عرضه خرافات به سمت و سویی برده شده است که درحال اقناع مدلی از الاهیات مسیحی در میان جوانان ما هستند.

 

فتنه دخان و دزد ایمان‌ها

ما باید برای مقابله با این موجی که غرب به راه انداخته است، آماده باشیم. این موج می‌تواند دزد ایمان جوانان تنوع طلب ما باشد که در قالب فیلم، شوهای ماهواره‌ای و … به راحتی دین ما را می‌گیرد، چرا که فریب کار راحتی است. چون هیچ تعبد و مناسکی ندارند و شرط و شروطی برای کسی باقی نمی‌گذارند.

برای فتنه دخان که کارش دزدی ایمان است، باید کاری کرد. غرب دیگر انبان تعقل کلاسیک نیست تا ما برای پاسخ به شبهات فلسفی تمهیداتی را اندیشیده باشیم، غرب در حال حاضر با فیلم، سریال و … سراغ ایمان جوانان ما آمده است، البته این امتحان برای ایمان شیعیان آخرالزمان است تا آزموده شوند و عیارشان محک بخورد.

موسیقی نیز یکی از جاهایی است که به شدت می‌تواند فرد را درگیر کند و الهامات شیطانی را در دل ما بیاندازد و مصادیق آن را می‌توان در موسیقی‌های مجوزدار داخل بازار ایران نیز پیدا کرد. تقدس وحشتناک هنر در قرن بیست و یکم باید در جامعه ما تبصره‌ای خورده شود. هنر برای هنر یعنی هر الهامی اسمش هنر است و هر هنری نیز مشروع، مقدس و قابل عرضه است. اگر نشد لابد آزادی بیان انسان‌ها زیر سوال رفته و من فکر می‌کنم که الان باید به فکر سلامت روان جامعه باشیم.

ما در این جلسه سعی کردیم با محور قرار دادن عذاب دخان که یکی از سوره‌های قرآن نیز به این نام هست، به صورت جدی و عمده به این مبحث بپردازیم تا بدانیم که ماهیت عذاب دخان چیست و چرا در آخرالزمان این مشکلات ایجاد می‌شود و راه مقابله با این چیست.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=7013

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *