درد انتخابات و غم عدم مشروعیت کابوس این شب‌های نتانیاهو است - خیبر

تحلیل

درد انتخابات و غم عدم مشروعیت کابوس این شب‌های نتانیاهو است

۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ۰۰:۰۴

فعالیت‌های نتانیاهو در سطح بین‌الملل نمی‌تواند چشم تاریخ را بر جنایات رژیم صهیونیستی ببندد و یقینا نتانیاهو با انجام چنین فعالیت‌هایی به اهداف خود نخواهد رسید چرا که «عدم مشروعیت» و «بحران موجودیت» مشکل اساسی این رژیم است و تابه حال نیز حل نشده است و به دلیل عجین شدن غصب؛ کشتار و ظلم با پایه‌های این رژیم این مشکل هیچ‌گاه حل نخواهد شد. در رابطه با انتخابات نیز ممکن است در این قمار نتانیاهو برنده شود اما عملکرد نتانیاهو؛ پرونده‌های فساد و نارضایتی‌های عمومی از مواردی هستند که فرضیه پیروزی نتانیاهو در انتخابات را منتفی می‌کند.

پایگاه صهیون پژوهی خیبربا توجه به نزدیک شدن انتخابات اسرائیل گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که بنیامین نتانیاهو با توجه به چهره منفوری که در سرزمین فلسطین دارد در انتخابات پیش‌رو موفق به کسب اکثریت آراء نخواهد شد.

با وجود نظرسنجی‌های گسترده که همگی بیان‌گر عدم موفقیت نتانیاهو در انتخابات می‌باشند وی تلاش خود را می‌کند از تمام لحظات باقی مانده نخست وزیری برای تبلیغات انتخاباتی خود استفاده کند و خود را نخست‌وزیری متفاوت جلوه دهد؛ در همین راستا روز گذشته در مصاحبه با پایگاه صهیونیستی جروزالم پست گفت «من در طول هر روز کاری با حداقل یک نفر از سران مختلف کشورهای جهان مشغول مراوده هستم و بعضی از روز‌ها در سه نوبت صبح؛ ظهر و شب با سه مسئول مختلف به مذاکره می‌پردازم؛ اسرائیل چنین وضعیتی را تابحال به خود ندیده است.»

نتانیاهو آخرین شانس انتخاباتی خود را در قمار دوره‌گردی بین کشورهای مختلف می‌داند وی قصد دارد با دیدارهای مختلف حداقل‌های مشروعیت را برای اسرائیل کسب کند. قدرتی که دستش به خون مردم مظلوم فلسطین آلوده است و رژیم غاصبی که هر روز به کشتار مردم مظلوم فلسطین می‌پردازد، به دوره‌گردی روی آورده است تا اولا تنور انتخابات خود را در داخل اسرائیل گرم کند و ثانیاً پایه‌ی سست و متزلزل رژیمی که مشکل اساسی آن مشروعیت است را محکم کند.

نتانیاهو و دیگر مهره‌های رژیم غاصب صهیونیستی در بعد کلان و سوای از موفقیت‌های کوتاه مدت مانند پیروزی در انتخابات به دنبال حذف نقشه فلسطین در حافظه تاریخی جهان است. مقام معظم رهبری در این رابطه در جمع سفرای کشورهای اسلامی فرمودند:


«رژیم صهیونیستی هم ماندگار نیست؛ این را همه‌ی تجربه‌‌های تاریخی به ما به‌صورت قطعی املا میکند و تفهیم میکند. رژیم صهیونیستی مشکل اصولی دارد. آمریکایی‌ها و خود عوامل رژیم صهیونیستی و بعضی از دولتهای سست‌عنصر و دنبال‌روی آمریکا امروز خیال میکنند که با ایجاد رابطه‌ی دیپلماسی آشکار یا پنهان با رژیم صهیونیستی میتوانند مشکل او را حل کنند؛ نه، مشکل رژیم صهیونیستی، بودن یا نبودن رابطه‌ی دیپلماسی با دولتها نیست که اگر چنانچه حالا دو دولت، سه دولت -کمتر یا بیشتر- رابطه برقرار کردند، قبح رابطه‌ی با اسرائیل را شکستند و با رژیم صهیونیستی دست دوستی دادند، مشکل رژیم صهیونیستی حل بشود؛ نه، مشکل رژیم صهیونیستی اساس عدم مشروعیّت این رژیم است. رژیم صهیونیستی نامشروع است؛ تشکیل این رژیم بر یک اساس باطل انجام گرفته است. یک ملّت را از درون کشورِ خودش بزور، با کشتار، با تهدید، با نیروی مسلّح اخراج کرده‌اند، یک ملّت تاریخی را؛ ملّت فلسطین که ملّت جعلی و تازه به دوران رسیده‌ای نبود. کشور فلسطین هم همین‌جور؛ مگر میتوانند نقشه‌ی فلسطین را از حافظه‌ی تاریخی جغرافیای جهان حذف کنند؟ مگر این کار ممکن است؟ حالا بیایند چهار تا کشور سست‌عنصرِ در منطقه را هم وادار کنند که ارتباط دیپلماسی برقرار کنند با رژیم صهیونیستی، مشکلشان را حل نمیکند؛ مشکل آنها عبارت است از عدم مشروعیّت.»


استاد مجید صفاتاج کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا و فلسطین و نویسنده‌ی دانشنامه‌ی هشت جلدی فلسطین در  پرونده‌ی «زوال رژیم صهیونیستی» گفت: «آن‌چه این روزها در رژیم صهیونیستی تحت عنوان حکومت مطرح است، درحقیقت «بُحران موجودیت» است که با قدرت رسیدن جناح راست از سال ۱۹۷۷ و انتخاب مناخیم بگین به‌عنوان نخست‌وزیر شروع شد و علی‌رغم اینکه گاهی با بازگشت حزب کارگر به قدرت با رهبری رابین کم‌رنگ شد، اما تاکنون لاینحل مانده است. بحران موجودیت با سؤالات اساسی درخصوص سرنوشت اراضی فلسطینی نمود می‌یابد و سؤالات دیگری هم از بطن آن نشأت می‌گیرد که مربوط به ایدئولوژیِ شکل‌دهنده‌ی رژیم صهیونیستی و میزان واقعی بودن آن و فرصت‌های موجود برای عملی ساختن مقوله‌ی اسرائیل بزرگ در این عصر به‌ویژه پس از به رسمیت شناختن موجودیت فلسطینی‌ها و حق آن‌ها به وطنشان (فلسطین) از سوی جهانیان و خود اسرائیل است؛ موجودیتی که در گذشته منکر آن بودند.»

رژیم صهیونیستی برای رسیدن به مشروعیت و در وهله دوم نتانیاهو برای موفقیت در انتخابات دست به هر اقدامی می‌زند؛ آیت الله سید احمد خاتمی در نماز جمعه روز قدس سال گذشته بیان کردند: «امروز رژیم صهیونیستی به چنان ذلتی دچار شده که کلاهش را محکم می‌گیرد تا باد آن را نبرد و از همین رو نخست‌وزیر روسیاه رژیم صهیونیستی مانند گداهای سیاسی در اروپا دوره‌گردی می‌کند و در مصاحبه‌ای گفته حداقل در لندن اجازه ندهید شعار مرگ بر اسرائیل گفته شود که این اوج ذلت است.»

با توجه به آنچه بیان شد بنیامین نتانیاهو برای دست یافتن به اهداف فوق در یک سال گذشته بیشترین تلاش را در زمینه رسیدن به مشروعیت و برنامه‌ریزی انتخاباتی داشته است؛ اقدامات نخست وزیر رژیم کودک‌کش صرفا خلاصه در جهان عرب نشد و نتانیاهو دست به دامان اروپا و قاره سیاه نیز شده است برگزاری نشست‌های مختلف و با عناوین متفاوت خود گویای اهداف نخست وزیر رژیم‌کودک‌کش می‌باشد؛ در چند ماه گذشته تحرکات شاخصی بین رژیم صهیونیستی و قاره آفریقا انجام شده است. این در شرایطی است که نتانیاهو در آخرین سفر خود به قاره سیاه گفته بود: اسرائیل به آفریقا بازگشته و آفریقا نیز به آغوش اسرائیل برگشته است.

فعالیت‌های نتانیاهو در سطح بین‌الملل نمی‌تواند چشم تاریخ را به روی جنایات رژیم صهیونیستی ببندد و یقینا نتانیاهو با انجام چنین فعالیت‌هایی به اهداف خود نخواهد رسید چرا که عدم مشروعیت مشکل اساسی این رژیم است و تابه حال حل نشده است و به دلیل عجین شدن غصب؛ کشتار و ظلم با پایه‌های این رژیم این مشکل هیچ‌گاه حل نخواهد شد. در رابطه با انتخابات نیز ممکن است در این قمار نتانیاهو برنده شود اما عملکرد نتانیاهو؛ پرونده‌های فساد و نارضایتی‌های عمومی از مواردی هستند که فرضیه پیروزی نتانیاهو در انتخابات را منتفی می‌کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=19248

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *