در آستانه انتخابات تشدید تنش‌ها در مناطق اشغالی - خیبر

در آستانه انتخابات تشدید تنش‌ها در مناطق اشغالی

۱۹ اسفند ۱۳۹۷ ۱۳:۳۳

راهپیمایی‌هایی که از فروردین سال ۱۳۹۷ در مرزهای غزه با نام «بازگشت» در جریان بوده، جمعه ۱۷ اسفند، هم‌زمان با روز جهانی زن در حالی ادامه یافت که شمار زیادی از زنان و دختران فلسطینی در میان حدود ۸ هزار راهپیمایی کننده بودند.

به گزارش پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، با تشدید بحران میان رژیم صهیونیستی و فلسطینیان، ایلات متحده آمریکا بار دیگر در نشست شورای امنیت فلسطین را به ایجاد «تنش و جنگ» علیه رژیم صهیونیستی متهم کرد، اما از سویی دیگر آفریقای جنوبی در دفاع از فلسطینیان، سطح مناسبات خود با رژیم صهیوینستی را کاهش داد.

تشدید بحران برمی‌گردد خشونت رژیم صهیونیستی در قبال راهپیمایی‌های بازگشت که چندین هفته متوالی است در غزه و در مرزهای این باریکه در حال رخ دادن است و تجاوز آشکار به اطراف مسجدالاقصی در بیت‌المقدس.

ارتش غاصب و کودک کش رژیم صهیوینستی، در شامگاه جمعه ۱۷ اسفند به نقاطی در غزه حمله هوایی کرد و یک کشته و بیش از ۴۰ زخمی برجای نهاد.

راهپیمایی‌هایی که از فروردین سال ۱۳۹۷ در مرزهای غزه با نام «بازگشت» در جریان بوده، جمعه ۱۷ اسفند، هم‌زمان با روز جهانی زن در حالی ادامه یافت که شمار زیادی از زنان و دختران فلسطینی در میان حدود ۸ هزار راهپیمایی کننده بودند.

این پنجاهمین جمعه پی در پی است که فلسطینیان غزه، از جمله در اعتراض به حصر ۱۲ ساله این باریکه تظاهرات کردند. این در حالی است که تا به حال افسران ارتش رژیم صهیونیستی با سلاح‌های گرم، دست‌کم ۲۵۰ کشته و ۲۵ هزار زخمی از فلسطیان را به کام مرگ کشانده‌اند.

به گزارش خبرگزاری‌ها فلسطینی، در روز جمعه یک جوان ۲۳ ساله به نام تمر خالد عرفات کشته و ۴۲ فلسطینی تظاهرکننده دیگر، شامل ۱۵ نوجوان و دو زن زخمی شدند.

محمد ابو جزر، یک امدادگر پزشکی فلسطینی در مرز خان یونس بر اثر اصابت «بمب گازی» به صورتش زخمی شد؛ به گزارش جروزالم پست، سه امدادگر و دو خبرنگار فلسطینی نیز در میان مجروحین این منطقه بودند.

ارتش رژیم صهیوینستی هم‌زمان شمار بیشتری از نظامیانش را در کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس در اطراف مسجد الاقصی مستقر کرد. اما با این حال حدود ۴۰ هزار فلسطینی در نماز جمعه الاقصی شرکت کردند.

به گزارش جروزالم پست، تنش در دروازه موسوم به «باب الرحم» در محوطه مسجدالاقصی کماکان در روز شنبه ۱۸ اسفند ادامه یافته اما به درگیری‌های خاصی منجر نشده است.

تنش بر سر «باب الرحم» از ۲ اسفند آغاز شد که صدها فلسطینی این دروازه تاریخی الاقصی را که بسته بود، گشوده و وارد آن شدند.

رژیم صهیوینستی در واکنش، یک مقام ارشد سازمان اوقاف فلسطینی را دستگیر کرد.

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن هاشمی، متولی اماکن مقدس اسلامی شرق بیت‌المقدس است.

به نوشته جروزالم پست، هم ملک عبدالله که یکشنبه ۱۹ اسفند برای دیدار رسمی به کاخ سفید می‌رود، و هم بنیامین نتانیاهو (که در کارزار انتخاباتی است)، به بحران تازه بر سر مسجدالاقصی نیازی ندارند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=19358

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *