دگرباش‌ها از چه حقوقی در اسرائیل بهره‌مند هستند؟



دگرباشی و همجنس‌گرایی

سال ۱۹۹۲م. نخستین بار قانونی برای حذف تبعیض‌های جنسی و در حمایت از دگرباش‌ها برای اشتغال در اسرائیل به تصویب رسید؛ از این تاریخ به بعد دگرباش‌ها اجازه یافتند تا در بسیاری از مشاغل، مشغول به کار شوند. این افراد همچنین از حقوق بازنشستگی و پزشکی یکسان با افراد غیرهمجنس‌گرا برخوردار هستند.



پایگاه صهیون پژوهی خیبر، ازدواج همجنس‌گرایان امروزه در بسیاری ازکشورهای غیراسلامی به صورت رسمی و قانونی انجام می‌گیرد؛ این شکل از ازدواج هنوز در قانون رژیم‌صهیونیستی به ثبت نرسیده و همجنس‌گرایان به صورت غیررسمی با یکدیگر ازدواج می‌کنند؛ با این حال دگرباش‌ها از حقوق بسیاری در اسرائیل بهره‌مند هستند که در این یادداشت به مهم‌ترین آنان اشاره خواهد شد.

  • خدمت در ارتش

دگرباشان از سال ۱۹۹۳م. مجاز به ورود در ارتش اسرائیل شده و از این سال بدون هیچ مانع و محدودیتی در زمره نیروهای نظامی رژیم صهیونیستی حضور دارند و اذیت‌کردن این افراد ممنوع است. سربازان دگرباش همچنین اجازه دارند در مراسم رژه همجنس‌گرایان در اراضی اشغالی شرکت کنند.

  • دریافت تابعیت

رژیم صهیونیستی نخستین بار در سال ۲۰۱۱م. به یک زوج همجنس‌گرای یهودی و کاتولیک که خارج از سرزمین‌های اشغالی ازدواج کرده بودند تابیعت اسرائیل اعطا کرد؛ به نظر می‌رسید این اتفاق برای یک بار رخ داده باشد اما «گیدون سار»[۱] وزیر امور داخلی رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۱۴م. اعلام کرد زوج‌های همجنس‌گرایی که یکی از آن‌ها غیریهودی باشد نیز می‌توانند به اسرائیل مهاجرت کرده و تابعیت و شهروندی این رژیم را دریافت کنند. «گیدون سار» همچنین پس از اعلام تصمیم رژیم صهیونیستی مدعی شد این توافق با سیاست‌های انتقال یهودیان به فلسطین اشغالی ممانعتی ندارد.

سال ۲۰۱۶م.  شرایط دریافت تابعیت اسرائیل برای دگرباشان تسهیل شد؛ در این سال «آویخای مندلبلیت»[۲] دادستان کل اسرائیل به وزارت داخلی رژیم صهیونیستی دستور داد تا انتظار هفت ساله زوج‌های همجنس‌گرا برای دریافت تابعیت اسرائیل به مدت زمان کم‌تری تقلیل یابد.

  • اشتغال و بازنشستگی

سال ۱۹۹۲م. نخستین بار قانونی برای حذف تبعیض‌های جنسی و در حمایت از دگرباش‌ها برای اشتغال در اسرائیل به تصویب رسید؛ از این تاریخ به بعد دگرباش‌ها اجازه یافتند تا در بسیاری از مشاغل، مشغول به کار شوند. این افراد همچنین از حقوق بازنشستگی و پزشکی یکسان با افراد غیرهمجنس‌گرا برخوردار هستند.

بیشتر بخوانید:
همجنس‌‌گرایی؛ از ادیان ابراهیمی تا ازدواج غیررسمی در اسرائیل
تاریخچه همجنس‌گرایی در اسرائیل، بهشت همجنس‌گرایان
  • حمایت از دانش‌آموزان و خانواده‌های دگرباش

سال ۲۰۱۴م. نیز قانونی در پارلمان اسرائیل تصویب شده که بر اساس آن مدارس رژیم صهیونیستی حق اعمال تبعیض میان دانش‌آموزان همجنس‌گرا با سایر دانش‌آموزان را ندارند. این قانون در حالی به تصویب رسید که تحقیقات «سازمان جوانان همجنس‌گرای اسرائیل» نشان می‌دهد بیش از نیمی از دانش‌آموزان دگرباش در مدارس اسرائیل مورد تمسخر قرار می‌گیرند.

  • اهدای خون

تا پیش از سال ۲۰۱۷م. همجنس‌گرایان اجازه اهدای خون را نداشتند، اما از این سال به بعد همجنس‌گرایان مرد مجاز به اهدای خون شدند، به شرطی که یک سال قبل از اهدای خون رابطه جنسی برقرار نکرده باشند. وزارت بهداشت رژیم صهیونیستی اما یک سال بعد از تصویب این قانون پا را فراتر گذاشت و به صورت رسمی اعلام کرد مردان همجنس‌گرا و دوجنس‌گرا می‌توانند بدون در نظر گرفتن آخرین زمان برقراری رابطه جنسی، خون اهدا کنند.

البته همجنس‌گرایان زن هنوز مشمول این قانون نمی‌شوند و اجازه اهدای خون در اسرائیل برای آنان صادر نشده است.

  • حضور در پست‌های سیاسی و قضائی

شهروندان دگرباش اسرائیل علاوه بر اینکه از حقوق بسیاری بهره‌مند هستند، می‌توانند در سمت‌های نماینده پارلمان، قاضی و مقامات دولتی فعالیت کنند. «دوری اسپیواک»[۳] نخستین قاضی همجنس‌گرای اسرائیل است که در سال ۲۰۱۱م. به این سمت منصوب شد.

امسال و پس از انتخابات پارلمان اسرائیل، ۵ نفر از همجنس‌گرایان به پارلمان رژیم صهیونیستی راه یافتند و نیز بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل، «امیر اوهانا»[۴] را به عنوان وزیر دادگستری رژیم صهیونیستی منصوب کرد تا اوهانا اولین وزیر همجنس‌گرای رژیم صهیونیستی باشد.

  • جمع‌بندی

همانطور که گفته‌ شد دگرباش‌ها در اسرائیل از حقوق بسیاری برخوردار هستند و فقط ازدواج این افراد به صورت رسمی و قانونی انجام نمی‌گیرد. در قسمت چهارم این سلسله یادداشت، مطالبی پیرامون نگاه مردم اسرائیل به دگرباش‌ها، رژه‌های سالانه همجنس‌گرایان در اراضی اشغالی و دلایل حمایت رژیم صهیونیستی از این افراد ارائه خواهد شد.

 

عرفان خلیلی‌فر

 

 

منابع:
https://www.radiofarda.com/a/taboo-e128-on-bisexuality/30012997.html
https://awiderbridge.org/today-in-lgbt-israel-history/
https://www.news1.co.il/Archive/001-D-114912-00.html
https://www.haaretz.co.il/literature/study/.premium-1.2615562
https://supreme.court.gov.il/sites/en/Pages/SearchJudgments.aspx?&OpenYearDate=1994&CaseNumber=721&DateType=1&SearchPeriod=8&COpenDate=null&CEndDate=null&freeText=null&Importance=null
https://kheybar.net/?p=25208
https://www.haaretz.com/israel-news/israel-backtracks-says-it-no-longer-opposes-same-sex-adoption-1.5446758
[۱].Gideon Sa’ar
[۲].Avichai Mandelblit
[۳].Dori Spivak
[۴].Amir Ohana