روژه گارودی؛ مسلمانی شیعه، فیلسوف، تاریخ نگار و مبارز علیه رژیم صهیونیستی - خیبر

شخصیتی مبارز:

روژه گارودی؛ مسلمانی شیعه، فیلسوف، تاریخ نگار و مبارز علیه رژیم صهیونیستی

۰۵ خرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۳۹
روژه گارودی؛ مسلمانی شیعه، فیلسوف، تاریخ نگار و مبارز علیه رژیم صهیونیستی/خیبر

گارودی سیاست آمریکا را مبتنی بر یکتا پرستی بازار و حکومت پول توصیف کرد. گارودی در پایان سخنانش ضرورت و اهمیت مبارزه جدی ملت‌های مسلمان و دولت‌های اسلامی علیه سلطنت آمریکا و اسرائیل را مورد تاکید قرار داد.

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، در جنگ جهانی که تعداد  قربانیان سر به فلک می‌کشید، صهیونیسم از این مطلب سوء استفاده کرد و ادعای کشته شدن شش میلیون یهودی را با نام هولوکاست مطرح کرد. در مقابل این مسئله افرادی برخواستند و با بیان دلائل و مدارک خویش به مبحث هولوکاست انتقاد کرده و آن را را زیر سوال بردند. یکی از این افراد روژه گارودی بود.

روژه گارودی در ۱۳ جولای ۱۹۱۳ در خانواده‌ای کاتولیک چشم به جهان گشود. پدر وی از مصدومین جنگ جهانی دوم بود. وی در ۲۰ سالگی به خاطر روحیه مبارزاتی‌اش طرفدار کمونیسم شد و در سال ۱۹۵۲ مدرک دکتری خود را از دانشگاه سوربن فرانسه اخذ کرد و دوسال بعد نیز موفق به اخذ مدرک دکتری از اتحاد جماهیر شوروی شد.

در ادامه فعالیت‌های علمی و سیاسی گارودی می‌توان به ریاستش بر مرکز تحقیقات فرانسه اشاره کرد و حتی یک دوره هم نایب رئیس مجلس فرانسه شد.  وی در دوره ۱۹۵۶ با متاهلین کاتولیک و پروتستان روابطی برقرار کرد و معتقد بود که مارکسیسم انسان را به فقر معنوی دچار کرده است. در پی همین تماس‌ها و ارتباطات مکرر بود که کتاب آیا امروز می‌توان کمونیست بود؟ را در سال ۱۹۶۸ نوشت و به طرح این قضیه پرداخت که آیا ممکن است خدواند را به نحوی توصیف کرد که برای انسان‌ها قابل درک باشد و مثلا او را سرچشمه افعال خلاقه انسان دانست؟

وی در همان سال کتابی دیگر نیز به اسم «الگویی برای سوسیالیسم در فرانسه» به رشته تحریر درآورد و منتشر کرد که ابراز خوش بینی و امیدواری بیشتری در باب ایجاد تفاهم بین دو طرز تفکر مذهبی و کمونیستی کرده بود.

وی در کتاب «مارکسیسم در قرن بیستم» از این فراتر رفت و تلاش کرد تا نشان دهد که مارکسیسم می‌تواند ارزش‌های مذهبی را به خود جذب کند ولی حوادث چک اسلواکی زندگی و افکار وی را به کلی تغییر داد و این موضع‌گیری شدید موجب شد گارودی مورد بی مهری کمونیست‌ها قرار بگیرد و در فوریه ۱۹۷۰ او را از دفتر سیاسی حزب کمونیسم در فرانسه و سپس از عضویت حزب کمونیست اخراج کردند.

وی در سال ۱۹۸۲ به دین اسلام گروید و مبارزات سرسختانه‌ای با اسرائیل و دروغ بزرگ تاریخی به نام هولوکاست و جنایات صهیونیسم بین‌الملل، به ویژه اسرائیل آغاز نمود.

در سال ۱۹۸۶ کتابی تحت عنوان «اساطیر تاسیس اسرائیل مدرن» تالیف نمود که بلافاصله با لابی صهیونیست‌ها ممنوع اعلام شد و به خاطر همین مواضع، چندین بار محاکمه و حتی محکوم به زندان و پرداخت جریمه نقدی سنگین شد.

روژه گاردوی/خیبر

این محکومیت‌ها سببب مشهور و محبوب شدن وی به ویژه در جهان اسلام شد. انجمن‌ها، نهادها و احزاب بسیاری در سراسر جهان این برخورد صهیونیستی فرانسه را محکوم کرده و حتی نماینده‌های مجلس شورای اسلامی ایران نیز طی امضای طوماری رای دادگاه را محکوم کرددند.

وی بیش از ۹۰ اثر از خود به جا گذاشته که یکی از آنها «اسطوره‌های اساسی تاسیس اسرائیل» و «لابی اسرائیل و صهیونیست‌ها در ایالات متحده» می‌باشد. اغلب نوشته‌های او علیه صهیونیسم بین‌الملل و اسرائیل به زبان‌های متفاوت ترجمه شده است و در حال حاضر بیش از ۳۰ اثر از وی به زبان ترکی ترجمه شده است.

امام خامنه ای درباره روژه گارودی می‌فرماید: « وی مسلمانی شیعه، فیلسوف، تاریخ نگار و مبارز بود.»

گارودی در تاریخ ۳۱/۱/۱۳۷۷ برای دیدار با امام خامنه ای و آشنایی بیشتر با انقلاب اسلامی ایران به تهران سفر کرد. مقام معظم رهبری در این دیدار، مبارزه با صهیونیست‌ها و حامیان آنها را به عنوان یک وظیفه بزرگ معنوی و الهی یاد کردند و شجاعت و خستگی ناپذیری وی را در این مبارزات ستایش برانگیز دانست.

روژه گارودی نیز طی سخنانی گفت: «تمامی اهرم‌های قدرت آمریکا در دست صهیونیست‌هاست و مطبوعات، رادیو و سینمای آمریکا تحت سلطه صهیونیست‌ها قرار دارند؛ پس بنابر اعتقاد من آمریکا مستعمره اسرائیل محسوب می‌شود.

گارودی سیاست آمریکا را مبتنی بر یکتا پرستی بازار و حکومت پول توصیف کرد. گارودی در پایان سخنانش ضرورت و اهمیت مبارزه جدی  ملت‌های مسلمان و دولت‌های اسلامی علیه سلطنت آمریکا و اسرائیل را مورد تاکید قرار داد.

وی در سن ۹۸ سالگی و در آستانه صد سالگی‌اش چشم از جهان فروبست. گارودی قبل از اینکه مسلمان شود، همسری فرانسوی داشت که غیر مسلمان بود و گارودی قبل از مسلمان شدنش او را طلاق داد. وی بعد از اسلام همسری مسلمان اختیار کرد که از تمول مالی نیز برخوردار بود و همچنین از وی حفاظت و از مواضعش دفاع می‌نمود.

بعد از فوت گارودی، می‌خواستند جسد وی را بسوزانند و به احتمال قوی این خواسته همسر اول است و از آنجایی که همسر دومش مسلمان بوده و در اسلام سوزاندن مرده وجود ندارد، مطمئنا به او وصیت کرده که او را در قبرستان مسلمانان دفن کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=3760

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

معرفی کتاب