رژیم اسرائیل و گسست‌های سیاسی ـ اجتماعی آن - خیبر

رژیم اسرائیل و گسست‌های سیاسی ـ اجتماعی آن

۰۷ آذر ۱۳۹۷ ۱۹:۵۵

اسرائیل به‌عنوان یک جامعه چند فرهنگی محسوب می‌شود. از سال ۱۸۸۳ مهاجرت یهودیان به سرزمین فلسطین آغاز شد. جمعیت یهودی اسرائیل از رهگذر فرآیند مهاجرت شکل‌گرفته و نکته مهم این است که این مهاجرت‌ها از مراکز واحدی صورت نگرفته است بلکه از اکثر کشور‌های جهان، یهودیان به فلسطین آمدند که هرکدام دارای خصایص فرهنگی، آداب‌ورسوم ویژه خودشان می‌باشند.

به گزارش سرویس فلسطین و مقاومت پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، کتاب «رژیم اسرائیل و گسست‌های سیاسی- اجتماعی آن»[۱] توسط عبدالقادر عبدالعالی از نویسندگان موسسه تحقیقات وحده عربی بیروت نگاشته شده است. این کتاب به بررسی شکاف‌های اجتماعی و سیاسی در رژیم صهیونیستی و تأثیر متقابل شکاف اجتماعی و نظام انتخاباتی در این رژیم پرداخته است.

 

در این کتاب، در فصل نخست به بررسی نظریه‌های اندیشمندان گوناگون در خصوص چیستی شکاف اجتماعی، نوع شکاف‌ها، رابطه میان شکاف اجتماعی و شکاف‌های سیاسی و هم‌چنین منشأ ایجاد این شکاف‌ها در جوامع پرداخته است. در بخش دوم به بررسی شکاف‌های اجتماعی در رژیم صهیونیستی پرداخته خواهد شد.

 

فصل دوم کتاب، به شکاف‌های اجتماعی رژیم صهیونیستی می‌پردازد. شکاف میان صهیونیست‌های مذهبی و یهودیان ارتودکس، شکاف‌های طبقاتی و شکاف‌های سازمانی و نهادی در رژیم صهیونیستی، از موضوع مورد اشاره در این فصل است. تمرکز نویسنده در این فصل بر تشریح شکاف میان صهیونیست‌های سکولار و یهودیان افراطی (حریدی) و تأثیر این شکاف بر رفتار، اختلافات و تنش‌های کنونی رژیم صهیونیستی است. فصل دو شکاف‌های اجتماعی رژیم را به گروه‌های چهارگانه تقسیم نموده است که عبارت‌اند از: اعراب یهودیان شرقی، یهودیان غربی سکولار، مذهبی‌های قوم‌گرا، مذهبی‌های حریدی.

 

نویسنده در فصل سه به بررسی نقش شکاف اجتماعی در خلال پیدایش احزاب گوناگون پرداخته و با بررسی احزاب فعال در رژیم صهیونیستی، سعی کرده است که به این سؤال پاسخ دهد که هرکدام از احزاب، کدام شکاف در جامعه را نمایندگی می‌نماید.

 

فصل چهارم به‌نظام انتخاباتی رژیم صهیونیستی که تک حوزه‌ای و اکثریت نسبی است می‌پردازد. نظام انتخاباتی رژیم که خود نشان‌دهنده شکاف اجتماعی است، اما تکثر احزاب هم موجب تشکیک این شکاف‌ها و افزایش خودآگاهی شده است.

 

فصل پنجم به بررسی نقش شکاف‌های اجتماعی در رویکردهای انتخاباتی در اسرائیل اختصاص داده شده است. نویسنده در این فصل به این پرسش پاسخ می‌دهد که یک رأی‌دهنده در اسرائیل چه رویکردها و معیارهایی برای شرکت در انتخابات دارد و رابطه اینها با گرایش‌های اجتماعی وی چیست؟ نویسنده در این فصل رویکردهای انتخاباتی در اسرائیل را براساس مناطق جغرافیایی و گرایش‌های اجتماعی مورد بررسی قرار می‌دهد.

 

[۱]. اثر حاضر ترجمه کتاب «التصدعات الاجتماعیة وتأثیرها فی النظام الحزبی الإسرائیلی» است که به قلم دکتر عبدالقادر عبدالعالی نوشته شده و در سپتامبر ۲۰۱۰ توسط مرکز مطالعات وحدت عربی (مرکز دراسات الوحدة العربیة) در بیروت، پایتخت لبنان، به چاپ رسیده است و همان‌طور که از اسم آن پیداست، موضوع اصلی این کتاب شکاف‌های اجتماعی در اسرائیل و تأثیر آن بر نظام حزبی در آنجاست. این کتاب در اصل رساله دکتری نویسنده در رشته علوم سیاسی است که در سال ۲۰۰۸ در دانشکده علوم سیاسی و رسانه دانشگاه مرکزی الجزائر (بن یوسف بن خده) با راهنمایی دکتر منصور بن لرنب، ارائه و دفاع شده است. نویسنده کتاب که در حال حاضر استاد گروه علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه «دکتر الطاهر مولای» شهر سعیده در الجزایر است، دارای تألیفات متعددی در زمینه‌هایی چون احزاب سیاسی اسرائیل، تأثیر جهانی شدن بر دولت ملی و… است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=15644

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *