رژیم صهیونیستی از «فرعون» بدتر است - خیبر

چرا به فلسطین کمک می‌کنیم؟

رژیم صهیونیستی از «فرعون» بدتر است

۰۷ مهر ۱۳۹۷ ۲۰:۵۶

جز اين نيست كه خداوند شما را از دوستى ورزيدن با كسانى نهى مى‌كند كه به خاطر دين با شما جنگيده و شما را از سرزمين خود بيرون رانده‌اند و يا در اخراج شما همدستى كرده‌اند و هر كس با آنان دوستى ورزد، پس اينان همان ستمكارانند.

به گزارش سرویس قرآن و عترت پایگاه صهیون پژوهی خیبر، یکی از آیات بسیار مهمی که در رابطه با دشمن‌شناسی بایستی مورد توجه قرار بگیرد آیه نهم سوره مبارکه ممتحنه می‌باشد.

خداوند متعال در این آیه می‌فرمایند: «إِنَّمَا يَنْهَاكُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِينَ قَاتَلُوكُمْ فِي الدِّينِ وَ أَخْرَجُوكُم مِن دِيَارِكُمْ وَ ظَاهَرُوا عَلَي إِخْرَاجِكُمْ أَن تَوَلَّوْهُمْ وَ مَن يَتَوَلَّهُمْ فَأُولئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ، جز اين نيست كه خداوند شما را از دوستى ورزيدن با كسانى نهى مى‌كند كه به خاطر دين با شما جنگيده و شما را از سرزمين خود بيرون رانده‌اند و يا در اخراج شما همدستى كرده‌اند و هر كس با آنان دوستى ورزد، پس اينان همان ستمكارانند.»

در این آیه به چند اصل اساسی اشاره شده است:

  • ظلم، حرام است خواه مستقلاً باشد و خواه با حمايت و مشاركت.
  • حتّى اگر مظلوم شديد، دوستى با كفّار را قطع كنيد نه آن كه دست از نيكى برداريد.
  • تجاوز به سرزمين ديگران و بيرون راندن افراد از وطن خود، ممنوع است و مى‌توان با اين زورگويان، به عنوان جهاد اسلامى مبارزه كرد.
  • به اسم نوع دوستى و انسان دوستى، مسالمت با كفّار حربى ممنوع است.[۱]

فعل «يُخْرِجُونَ» در متن آیه مضارع است و از گذشته خبر نمي‌دهد، اين طور نيست که قرآن ـ معاذالله ـ قرائتش مانده باشد. آنچه را که فرعون پليد انجام می‌داد، الآن بدتر از آن را يک عده‌ درباره يمني‌ها انجام می‌دهند. اينها «يذبّحون ابنائهم و نسائهم و يقتلون رجالهم» هستند فرعونیان «يُذَبِّحُونَ أَبْنَاءَكُمْ وَ يَسْتَحْيُونَ نِسَاءَكُمْ»[۲] بودند؛ اما اينها وقتي بمب مي‌ريزند زن و بچه را يکجا مي‌کشند.

مصداق «يُخْرِجُونَ» در جهان امروز در جريان فلسطين است که بيش از هفتاد سال است مردمی مظلوم را از سرزمين‌شان بيرون کردند. «يذبحون» مصداق کشتاری است که ائتلاف سعودی در یمن به راه انداخته است. اینها از فرعون بدتر هستند.

نسبت به استکبار و صهيونيسم بايد تبرّي داشت، نسبت به آل سعود باید تبرّي داشت. در مواجهه با هر ظالم و کودک‌کشی که نسبت به مسلمانان مصداق «يَقْتُلُونَ»[۳] و «يُذَبِّحُونَ» باشد و مانند آن بايد تبرّي داشت.[۴]

اگر کسي به جاي تبرّي، تولّي داشته باشد، به دين آسيب نمي‌رساند به خدا آسيب نمي‌رساند، براي اينکه «إِنَّ اللَّهَ هُوَ الْغَنِيُّ الْحَمِيدُ»؛ اما در بخش‌هاي ديگر هم خداوند متعال مي‌فرمايد اثر تلخ اين تولّي به خودشان برمي‌گردد؛ «وَ مَن يَتَوَلَّهُمْ فَأُولئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ»، اين ظلم دامنگير همين‌هايي است که به جاي تبرّي، تولّي دارند، يقيناً دامنگير اينها مي‌شود.

کسي که تبرّي را به تولّي تبديل کرده است قرآن کريم نرم نرم او را تربيت مي‌کند. يک وقت مي‌فرمايد خدا بي‌نياز است؛ يعني حالا بر فرض شما به جاي تبرّي تولّي کرديد ضرري به خدا نمي‌رسانيد. در آیه نهم سوره مبارکه ممتحنه می‌فرماید: «وَ مَن يَتَوَلَّهُمْ فَأُولئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ، هر كس با آنان دوستى ورزد، پس اينان همان ستمكارانند.»[۵]

منابع:

[۱]  تفسیر نور، محسن قرائتی، تهران:مركز فرهنگى درسهايى از قرآن، ۱۳۸۳ ش، چاپ يازدهم جلد ۹ – صفحه ۵۸۷

[۲]  سوره بقره، آيه۴۹؛ سوره ابراهيم، آيه۶٫

[۳]  سوره اعراف، آيه۱۴۱٫

[۴]  تفسيرآیت الله جوادی آملی، سوره ممتحنه جلسه پنجم ۱۳/۱۲/۱۳۹۶

[۵]  تفسيرآیت الله جوادی آملی، سوره ممتحنه جلسه پنجم ۱۳/۱۲/۱۳۹۶

 

تهیه و تنظیم: مجید رحیمی

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=12511

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *