اسرائیل باید به اصول بین‌المللی حقوق بشر عمل کند!
کنت روث مدیر اجرایی سازمان دیده‌­بانی حقوق بشر در مصاحبه­‌ی خود با رادیو کن­‌رشت­بت از حق اسرائیل در تعیین نوع حکومتش دفاع کرد. وی در ادامه افزود: «همه کشورها حق وجود داشتن و حیات دارند اما در عین حال هر کشوری وظیفه دارد اصول بین­‌المللی حقوق بشر را نیز بکار گیرد».به گزارش پایگاه صهیون­‌پژوهی خیبر به نقل از پایگاه صهیونیستی جروزالم­ پست، کنت روث مدیر اجرایی سازمان دیده­‌بان حقوق­ بشر در مصاحبه روز شنبه ۵ مرداد (۲۷ جولای) خود با رادیو کن­‌رشت­بت وقتی مصاحبه‌کننده از وی در مورد موجودیت رژیم اسرائیل پرسید گفت که کسی حق اسرائیل را در تعیین نوع حکومتش انکار نمی­‌کند و اسرائیل می­‌تواند به عنوان حکومتی دموکراتیک که الزاما یهودی هم نباشد، موجودیت داشته باشد. وی گفته است: «همه کشورها حق وجود داشتن و حیات دارند اما در عین حال هر کشوری وظیفه دارد اصول بین المللی حقوق بشر را نیز بکار گیرد».

وقتی مصاحبه‌کننده از کنت روث درباره موضوع شهروندان درجه دوم عرب سوال کرد، وی یادآور شد که تعداد زیادی فلسطینی در سرزمین‌های اشغالی هستند که شهروند این کشور بوده و از همه حقوق شهروندی بهره می­‌برند. وی سپس با عوض کردن موضوع بحث، در مورد اقلیت­‌های کشورهای دیگر صحبت کرد و از پرداختن به موضوع عرب­‌های سرزمین­‌های اشغالی طفره رفت.

­این در حالی است که طبق اعتراف پایگاه صهیونیستی جروزالم پست، با وجود آنکه تعداد عرب­‌هایی که در سرزمین­‌های اشغالی زندگی می­‌کنند حدود یک پنجم جمعیت این منطقه است، حدود نیمی از  قربانیان خشونت­‌ها در این رژیم را عرب­‌ها و به ویژه زنان تشکیل می­‌دهند.

همچنین این سخنان کنت روث در حالی بیان می­‌شود که در ماه آوریل سال جاری، دادگاهی در بیت المقدس مدیر منطقه­‌ای سازمان دیده­‌بان حقوق بشر در امور فلسطین و رژیم صهیونیستی را اخراج کرده است. عمر شکیر که شهروند ایالات متحده و عراقی­‌تبار است در حالی از این منطقه اخراج شده که با اتهام حمایت از جنبش بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل (BDS) روبرو است.

عمر شکیر در واکنش به این موضوع و در مصاحبه­ای که روز یک­شنبه با رادیو کن­رشت­بن داشته گفته: «من از جنبش بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل (BDS) حمایت نمی­کنم و با آن مخالفتی نیز ندارم. ما هیچ موضعی به نفع بایکوت اسرائیل و یا کشور دیگری اتخاذ نمی­کنیم». این در حالی است که عمر شکیر در پیامی توئیتری نوشت، این نخستین بار است که اسرائیل نماینده یک سازمان حقوق بشری را اخراج می‌کند. به اعتقاد او، انگیزه دولت اسرائیل برای این اقدام، سرکوب منتقدان است. گفتنی است این نهاد حقوق بشری چندین گزارش انتقادی در باره وضعیت مناطق اشغالی فلسطینی توسط اسرائیل منتشر کرده است.

 

 

مترجم:

ایلیا خراسانی

 

منابع:

https://www.jpost.com/Israel-News/HRW-head-says-no-one-questions-Israels-right-to-exist-as-democratic-state-597129

https://www.jpost.com/Opinion/Israels-Arab-problem-597111