ریشه‌شناسی گسست‌های موجود در جامعه اسرائیل - خیبر

ریشه‌شناسی گسست‌های موجود در جامعه اسرائیل

۱۲ آذر ۱۳۹۷ ۱۰:۴۸

جامعه اسرائیل، جامعه‌ای با چندگانگی نژادی، زبانی و دینی است که به گروه جوامع عمیقاً منشعب شده یا تقسیم‌بندی شده عمیق تعلق دارد. این ویژگی از طبیعت «اسکانی و شهرک‌نشین بودن» ناشی می‌شود که از خلال مهاجرت یهودیانی با ملیت‌ها و نژادهای مختلف جهان و اضافه شدنشان به جامعه فلسطینی ساکن در آن منطقه به وجود آمد و البته منجر به برخوردهای داخلی و منطقه‌ای نیز شده است.

به گزارش پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، جامعه اسرائیل، جامعه‌ای منحصربه‌فرد بوده به‌طوری‌که نمی‌توان آن را جامعه‌ای طبیعی محسوب کرد. این جامعه از جمعیتی مهاجر شکل‌گرفته است. آنچه با عنوان ملت اسرائیل شناخته می‌شود، جمعیتی است که از مناطق و کشورهای مختلف در اسرائیل گرد هم آمده و به‌هم‌پیوسته‌اند و این پدیده نتیجه یک فرآیند تدریجی و درازمدت نبوده بلکه بر اساس مهاجرت یهودیان از نواحی مختلف و طبق برنامه کلی صهیونیسم به این سرزمین شکل گرفت که بیش از ۱۰۰ کشور بافرهنگ‌ها و قومیت‌های گوناگون وارد اسرائیل شدند.

 

گسست اول:

گسست تاریخی که در اصل از جنبه قومی (اعراب و یهودیان) برخوردار بوده و همزمان بعد دینی و نژادی را در برمی‌گیرد. در داخل هر دو مجموعه قومی نیز گسست‌های وجود دارد و حداقل ازلحاظ رسمی، یهودی‌ها به دو گروه نژادی اشکنازی و سفاردیم تقسیم می‌شوند.

گسست دوم:

مربوط به انشعاب دینی است که خود دو بعد را در برمی‌گیرد که مربوط به انواع دین‌ها (اسلام، یهود، مسیحیت) و بعد دوم مربوط به رویکردها و گرایش‌های مذهبی و سکولار در درون هریک از دین‌هاست.

گسست سوم:

گسست موجود میان یهودیان سکولار و یهودیان مذهبی در جامعه اکثریت یهودی.

گسست چهارم:

انشعاب ناشی از توزیع و سلسله‌مراتب طبقاتی در جامعه است که این گسست با گسست‌های دیگر تداخل دارد.

 

بازشناسی گسست‌های اجتماعی در رژیم صهیونیستی

گسست‌های اجتماعی، خود مجموعه‌ای گسترده‌ای از انشعاب‌ها و شکاف‌هایی را در برمی‌گیرد که در حوزه‌های قومی، نژادی، فرهنگی، دینی و سیاسی و اقتصادی فعال‌اند و درنهایت منتهی به تقسیمات گروهی و صف‌بندی‌های متعدد در جامعه ناهمگن اسرائیل می‌شوند. یکی از نتایج اصلی و تعیین‌کننده تشدید گسست‌های اجتماعی، درزمینهٔ تأثیرگذاری بر ثبات سیاسی جامعه و نظام بروز پیدا می‌کند که هر چه این روند شدیدتر باشد، به همان نسبت درگیری‌ها، واگرایی‌ها و انشعابات سیاسی افزایش پیدا می‌کنند که بهترین نمونه در اسرائیل، وجود ده‌ها حزب سیاسی تأثیرگذار در انتخابات و نظام سیاسی این رژیم است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=15806

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *