زنان عرب، قربانیان تعصب و تبعیض در اسرائیل
با اینکه عرب­‌ها حدود ۲۰ درصد از جمعیت سرزمین­‌های اشغالی را تشکیل می­‌دهند، اما این آمار در مورد قربانیان خشونت­‌ها و مخصوصا زنان بسیار بالاتر از نسبت جمعیت­‌شان بوده و ۵۰ درصد از قربانیان خشونت­‌ها را عرب­‌ها تشکیل می­‌دهند. عدم اراده دولت در پیگیری شکایت­‌هایشان و تعصب و تبعیض سازمان یافته، از دلایل اصلی عدم تناسب جمعیت و تعداد قربانیان عرب است.به گزارش پایگاه صهیون­‌پژوهی خیبر به نقل از پایگاه صهیونیستی جروزالم پست، در سرزمین‌های اشغالی حدود نیمی از قربانیان خشونت­‌هایی که علیه زنان انجام می­‌شود را زنان عرب تشکیل می­‌دهند. این در حالی است که عرب­‌ها فقط ۲۰ درصد از بافت جمعیتی ساکن در سرزمین­‌های اشغالی هستند. در مورد این عدم تناسب میزان جمعیت و تعداد قربانیان، عوامل مختلفی دخیل هستند که عدم اراده دولت در پیگیری پرونده و همچنین تبعیض و تعصب نسبت به عرب­‌ها را می­‌توان نام برد.

در سال ۲۰۱۹ هزاران اسرائیلی در اعتراض به قتل و خشونت علیه زنان و بی­‌اراده­‌گی دولت در پیگیری و تعقیب عوامل این خشونت­‌های اجتماعی، دست به تظاهرات خیابانی زدند. از سال ۲۰۰۰، سالانه بیش از ۲۰ زن به قتل رسیده و پلیس و دولت این رژیم در مورد پیگیری پرونده این قتل­ها، اهمال می­‌کند.

حال سوالی که ایجاد می­‌شود این است که چرا نسبت تعداد زنان مقتول عرب و نسبت جمعیتی عرب­‌ها در رژیم صهیونیستی یکسان نیست؟ به عبارت دیگر، چرا عرب­ها که ۲۰ درصد جمعیت هستند، باید آمار ۵۰ درصدی مقتولان در خشونت­‌های علیه زنان را یدک بکشند؟ آیا پای کم­کاری و بی­‌توجهی دولت در میان است یا تبعیض و تعصب یهودیان، آنان را به کام مرگ می­‌کشاند؟

این حقیقت وقتی تلخ و وحشتناک­‌تر می‌شود که بدانیم بر اساس تحقیقاتی که توسط خود کنست این رژیم انجام شده، در سال گذشته از هر چهار زن عرب ساکن این مناطق یک نفر مورد خشونت کلامی و یا جسمی قرار گرفته است.

این بدین معناست که ۱۰۵۰۰۰ نفر از ۴۲۰۰۰۰ زن عرب بالای هجده سال ساکن سرزمین­‌های اشغالی، مورد خشونت قرار گرفته‌اند و رژیم صهیونیستی فقط ۲۰ درصد از این موارد را پیگیری کرده است. متاسفانه علی‌رغم میزان نامتناسب بودن خشونت علیه زنان عرب، هیچ تلاش و اراده قابل توجهی در سطح دولت برای مبارزه با این روند صورت نمی­‌گیرد.

به طور متوسط روزانه ​​۷۰ شکایت جنایی مربوط به خشونت عیله زنان تشکیل می­‌شود که این تعداد را به رقم ۱۳۰۰۰ شکایت در سال می­‌رساند. اما از بین تمام شکایات ثبت شده سال گذشته، نزدیک به ۷۰٪ بدون دلیل محکمه پسند مختومه شده و از ۲۴۴۲۴ پرونده شکایت مربوط به خشونت که زنان به پلیس ارائه شده، تنها ۱۷٪ منجر به صدور کیفرخواست علیه متهم شده است.

این آمار تکان‌دهنده نشانگر مشکل و نقص سیستمی در برخورد با خشونت­‌های عیله زنان در سرزمین­‌های اشغالی می­‌باشد. این در حالی است که وضعیت زنان عرب وحشتناک­‌تر است. علاوه بر این، به گزارش هاآرتص در سال ۲۰۱۸ فقط دو مرکز حمایت از زنان عرب مورد خشونت قرار گرفته وجود داشته و برای زنان صحرانشین عرب هیچ مرکزی وجود نداشته است. کمبود نیروز انسانی متخصص که مسلط به زبان عربی باشند، شدیدا احساس می­‌شود و پلیس به به اندازه کافی عرب زبان برای رسیدگی ندارد.

عدم پاسخگویی پلیس اسرائیل در محافظت و خدمت به جوامع عرب نیز در عدم تناسب خشونت علیه زنان عرب تأثیر فزاینده­ای داشته است. به طوری که مشاهده می­‌شود، پلیس عمدا در مورد زنان عرب اهمال کرده و این­ها قربانی خشونت و قتل می­‌شوند.

نکته دیگر این است که خیلی اوقات، جامعه اسرائیل جامعه عرب را «دیگری» می­‌داند و خشونت علیه زنان عرب را یک مشکل داخلی و حاشیه­ای جامعه می­‌داند. این ذهنیت تبعیض آمیز و نژادپرستانه موجب شکاف بیشتر جامعه شده است. خشونت­های خانگی و سایر خشونت­های علیه زنان در همه گروه­‌های اجتماعی در سرزمین­‌های اشغالی رخ می­‌دهد اما واقعیت آن است که دولت موارد خشونت علیه زنان عرب را متفاوت دانسته و در موردشان کم­کاری می­‌کند.

 

 

مترجم:

ایلیا خراسانی

 

منبع:

https://www.jpost.com/Opinion/Israels-Arab-problem-597111