زیاد النخاله کیست؟ - خیبر

زیاد النخاله کیست؟

۰۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۴
زياد نخالة أميناً عاماً لحركة الجهاد الإسلامي خلفاً لرمضان شلح / خيبر

یاد النخاله مسئولیت هیات های جنبش جهاد اسلامی در رایزنی های گروه های فلسطینی در قاهره و مذاکرات آتش بس قاهره در سال ۲۰۱۴ را بر عهده داشته و در بسیاری از ماموریت ها به عنوان نماینده رمضان عبدالله حضور داشته است.

به گزارش سرویس فلسطین و مقاومت پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر به نقل از قدسنا، جنبش جهاد اسلامی امروز رسماً انتخاب زیاد النخاله را به عنوان دبیر کل این جنبش پس از رمضان عبدالله شلح اعلام کرد که در ذیل نگاهی کوتاه به زندگی این مبارز فلسطینی خواهیم داشت.

– متولد ۶/۴/۱۹۵۳ در غزه.

– الحاح رشدی النخاله پدر وی در شهر خانیونس در سال ۱۹۵۶ در جریان حملات انجام شده به غزه در جنگ اسرائیل، انگلیس و فرانسه علیه مصر به شهادت رسید.

– تحصیلات ابتدایی را در خانیونس گذارند و پس از آن برای تکمیل تحصیلات خود به مرکز ایتام رفته و در نهایت تحصیلات دبیرستان خود را در مدارس غزه به پایان رساند.

– دیپلم خود را از مرکز معلمین غزه دریافت کرد.

– برای اولین بار در ۲۹/۵/۱۹۷۱ بازداشت شد و به دلیل شرکت در عملیات علیه رژیم صهیونیستی به همراه نیروهای آزادی بخش عربی به رهبری زیاد الحسینی به حبس ابد محکوم شد.

– پس از ۱۴ سال در ۲۰/۵/۱۹۸۵ در توافق تبادل اسرای معروف الجلیل آزاد شد.

– پس از آزادی از زندان به عنوان عضو اولین مجلس شورای جنبش جهاد اسلامی به رهبری دکتر شهید فتحی شقاقی انتخاب شد که در آن زمان این مجلس ریاست جنبش را بر عهده داشت و فتحی شقاقی اقدام به تاسیس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی نمود.

– در شعله ور شدن انتفاضه ۱۹۸۷ مشارکت کرده و به عنوان نماینده جنبش جهاد اسلامی در فرماندهی نیروهای وحدت ملی که از نیروهای مختلف تشکیل شده بود ایفای نقش می کرد.

– هنگامی که فتحی شقاقی بازداشت شد مسئولیت جنبش در نوار غزه را بر عهده داشت.

– برای دومین بار در ۱۲/۴/۱۹۸۸ به جرم شعله ور نمودن انتفاضه اول و مشارکت در تاسیس جنبش جهاد اسلامی بازداشت شد.

– اشغالگران وی را در ۱/۸/۱۹۸۸ برای دور شدن از صحنه درگیری ها از فلسطین  به جنوب لبنان تبعید کردند.

– زیاد النخاله از اولین موسسین «جماعه الاسلامیه» در زندان های اسرائیل بوده است.

– نظارت بر عملیات تبادل اسرا در سال ۱۹۸۵ در حالی که خود جزو اسرای تبادل شده بود.

– انتصاب به ریاست دفتر جنبش جهاد اسلامی در لبنان و نقش آفرینی در عملیات های نظامی مختلف این جنبش.

– پس از ترور فتحی شقاقی در اکتبر ۱۹۹۵ مجلس شورای جنبش جهاد اسلامی دکتر رمضان عبدالله شلح را به عنوان دبیر کل و زیاد النخاله را به عنوان جانشین وی انتخاب کرد.

– اشغالگران چندین بار از ورود النخاله به غزه جلوگیری کردند و اجازه دیدار با خانواده خود و شرکت در مراسم ازداواج فرزندش را به وی ندادند.

– زیاد النخاله مسئولیت هیات های جنبش جهاد اسلامی در رایزنی های گروه های فلسطینی در قاهره و مذاکرات آتش بس قاهره در سال ۲۰۱۴ را بر عهده داشته و در بسیاری از ماموریت ها به عنوان نماینده رمضان عبدالله حضور داشته است.

– وزارت خارج آمریکا نام وی را در ۲۳/۱/۲۰۱۴ به بهانه حمایت از جنبش های معارض با اسرائیل و قاچاق سلاح به غزه در لیست تروریسم خود قرار داد.

– النخاله دومین فلسطینی است که پس از رمضان عبدالله نام وی در این لیست قرار می گیرد.

– منزل خانواده النخاله در تجاوز اسرائیل به غزه در سال ۲۰۱۴ بمباران و به طور کامل تخریب شد و برادر زاده وی ام نضال به همراه فرزندش محمود به شهادت رسیدند.

– النخاله مورد احترام زیادی از سوی گروه ها و شخصیت های فلسطینی و احزاب عربی بوده و یکی از شخصیت های موثر در روابط جنبش های عربی و اسلامی به شمار می رود.

– آمریکا مبلغ ۵ میلیون دلار به عنوان جایزه برای ارائه اطلاعاتی موثر که به بازداشت النخاله کمک کند اختصاص داده است.

– زیاد النخاله دارای ۴ فرزند دختر و ۲ پسر است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=12445

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *