سرشکستگی رژیم‌صهیونیستی در مجامع ورزشی جهان
در نگاه اول می‌توان گفت عرصه سیاست از ورزش جدا است و نباید این دو را با یکدگیر آمیخت؛ اما نگاهی دقیق‌تر به حضور نمایندگان رژیم‌صهیونیستی در عرصه‌های جهانی ورزش، مشخص می‌کند این رژیم – که در جعلی بودن آن شکی نیست – می‌کوشد تا چهره خونخوار خود را نزد مردم جهان ترمیم کرده و در واقع جنایات خود را در پسِ یک چهره عادی مانند سایر کشورها پنهان کند.پایگاه صهیون پژوهی خیبر، رژیم صهیونیستی دولتی جعلی است که سرزمین مردم فلسطین را غصب کرده و در طی هفت دهه‌ای که از موجودیت آن می‌گذرد، انواع جنایات را علیه فلسطینی‌ها مرتکب شده است. طبق آمارهای منتشر شده، رژیم جبار صهیونیستی از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷ بیش از ۳هزار کودک فلسطینی را به شهادت رسانده و بیش از ۱۳هزار کودک فلسطینی را مجروح کرده است؛ هم اکنون نیز حدوداً ۶هزار فلسطینی در زندان‌های اسرائیل اسیر هستند و شکنجه‌های روحی و جسمی بسیاری را تحمل می‌کنند.

ورزشکاران ایرانی در رشته‌های مختلف ورزشی به جهت به رسمیت نشناختن رژیم جعلی اسرائیل و برای حمایت از مردم فلسطین و تمام مظلومینی که ظلم‌های رژیم اشغالگر قدس را چشیده‌اند، سالهاست که از رویارویی با نمایندگان اسرائیل در عرصه ورزش سر باز می‌زنند.

بیشتر بخوانید:
ورزشکاران ایرانی ضدصهیونیست؛ بخش اول
ورزشکاران ایرانی ضدصهیونیسم؛ بخش دوم
ورزشکاران ایرانی ضدصهیونیست؛ بخش سوم

در نگاه اول می‌توان گفت عرصه سیاست از ورزش جدا است و نباید این دو را با یکدگیر آمیخت؛ اما نگاهی دقیق‌تر به حضور نمایندگان رژیم‌صهیونیستی در عرصه‌های جهانی ورزش، مشخص می‌کند این رژیم – که در جعلی بودن آن شکی نیست – می‌کوشد تا چهره خونخوار خود را نزد مردم جهان ترمیم کرده و در واقع جنایات خود را در پسِ یک چهره عادی مانند سایر کشورها پنهان کند.

گزارش؛ چه ورزشکارانی نفرت خود از اسرائیل را اعلام کردند؟

ورزشکاران و اهالی ورزش کشورهای دیگر اگرچه در هندسه فکری خود مانند مسلمانان، آرمان‌هایی نظر مبارزه با ظالم و مقابله با رژیم صهیونیستی را به شکل خاص پیگیری نمی‌کنند، اما آن‌ها هم کرامت انسانی را در نظر داشته و نسبت به اعمال ظلم نسبت به زنان و کودکان و کشتن آنان حساس هستند.

برخی از این ورزشکاران که فرصتی پیدا کردند در برابر نماینده‌ای از اسرائیل قرار گیرند، تصمیم‌هایی گرفته‌اند که موجب سرشکستگی رژیم‌صهیونیستی در مجامع ورزشی جهان شده است. آن دسته از ورزشکارانی که فرصتی برای تخریب مستقیم صهیونیست‌ها در میادین ورزشی پیدا نکردند نیز با اعلام حمایت از مردم فلسطین و پرداخت پول به مؤسسات حمایتی برای بهبود شرایط فلسطینی‌ها به شکلی غیرمستقیم انزجار و نفرت خود را از رژیم صهیونیستی بیان کرده‌اند.

در این گزارش نگاهی داریم به تعدادی از ورزشکاران غیر ایرانی که در عرصه ورزش، انزجار خود از رژیم صهیونیستی و حمایت ار مردم فلسطین را اعلام کرده و جنایات اسرائیل را برای افکار عمومی جهان یادآور شدند.

  • بازیکنان فوتبال آمریکایی لیگ «NFL»:

رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۱۷ سفری تبلیغاتی برای بازیکنان لیگ فوتبال آمریکایی ایالات متحده موسوم به «NFL» ترتیب داد؛ اما تعداد قابل توجهی از بازیکانان این لیگ از سفر به اراضی اشغالی خودداری کردند؛ در میان این ورزشکاران چهره‌های سرشناس فوتبال آمریکایی نظیر «جاستین فارست»، «کنی استیلز» و «مایکل بنت» حضور داشتند.

«جاستین فارست»، «کنی استیلز» و «مایکل بنت»

«مایکل بنت» ستاره تیم «سیاتل سی هاوکس» بعد از امتناع از سفر به اراضی اشغالی دلیل خود را اطلاع از ماهیت واقعی اسرائیل عنوان کرد و اظهار داشت ابتدا قصد داشته در این سفر شرکت کند، اما پس از پی‌بردن به ماهیت واقعی رژیم صهیونیستی و برنامه‌ریزی این رژیم برای سوء استفاده از ورزشکاران لیگ «NFL» برای تغییر چهره اسرائیل نزد افکار عمومی جهان منصرف شده است.

او همچنین در صفحه توئیتر خود نوشت: «محمدعلی کِلِی اسطوره ورزش بوکس همواره از ملت فلسطین حمایت می‌کرد؛ من هم می‌خواهم مانند او باعث شنیده شدن اعتراض کسانی باشم که صدایی ندارند».

  • تیم ملی فوتبال الجزایر:

تیم ملی فوتبال الجزایر پس از اینکه از در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل از گروه خود صعود کرد، در اولین مرحله حذفی با نتیجه ۲ بر ۱ بازی را به آلمان واگذار کرد؛ تیم الجزایر اما در مجموع جام جهانی موفقی را پشت سر گذاشت.

فوتبال/ورزش/سیاست/فوتبال/ورزش

همزمان با برگزاری پر بیننده‌ترین رویداد فوتبالی جهان، غزه در آتش حملات نابرابر صهیونیست‌ها می‌سوخت و همه جهان تنها چشم به ستاره‌های فوتبال دوخته بودند؛ اما بازیکنان تیم ملی الجزایر که از اوضاع مردم فلسطین باخبر بودند مبلغ ۱۰۰هزار دلار به مردم اهالی غزه کمک کردند تا انسانیت در هیاهوی ورزش و هیجان گم نشود.

  • محمد صلاح:

محمد صلاح ستاره مسلمان باشگاه فوتبال «لیورپول» که در طی دو سال اخیر پیشرفت زیادی داشته و اخیراً نیز موفق شد به همراه تیم خود، عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا را کسب کند، واکنش‌های تند و تیزی نسبت به رژیم صهیونیستی در کارنامه دارد. تیم لیورپول اواخر سال گذشته قصد داشت «مونس دبور» بازیکن اسرائیلی تیم فوتبال رژیم صهیونیستی و باشگاه «سالزبورگ اتریش» را به خدمت بگیرد.

صلاح بلافاصله پس از رسانه‌ای شدن این خبر باشگاه خود را تهدید کرد در صورتی که «دبور» به لیورپول بپیوندد، باشگاه را ترک کرده و دیگر در این باشگاه به فوتبال خود ادامه نخواهد داد.

محمد صلاح پیش از این نیز صهیونیست‌ها را نقره‌داق کرده است؛ او به همراه تیم بازل در مرحله انتخابی لیگ قهرمانان اروپای ۲۰۱۴-۲۰۱۳ به مصاف تیم «مکابی» اسرائیل رفت و گل سوم تیمش را به ثمر رساند و پس از گل سجده شکر به جای آورد. او پیش از آغاز مسابقه نیز حاضر به دست دادن با بازیکنان تیم صهیونیستی نشد.

اگرچه صلاح مانند ورزشکاران ایرانی در برابر نماینده اسرائیل حضور نیافت، اما همین رفتار او باعث شد تا باردیگر مردم جهان به این پرسش فکر کنند: «چرا یک فوتبالیست در برابر یک تیم اسرائیلی چنین حرکتی را انجام داد؟».

  • جیان‌لوئیجی بوفون:

جیان‌لوئیجی بوفون

دروازه‌بان کهنه‌کار ایتالیایی تیم فوتبال «یوونتوس» که جوایز فردی و گروهی بسیاری از جمله قهرمانی در جام جهانی ۲۰۰۶ را در کارنامه دارد، در حالی که مسلمان نیست اما چندین مرتبه از مردم فلسطین حمایت کرده و انزجار خود از رژیم سفاک صهیونیستی را فریاد کشیده است.

بوفون در جریان بازی دو تیم «مکابی» اسرائیل و «یوونتوس» ایتالیا در چهارچوب مسابقات لیگ قهرمانان اروپای ۲۰۱۰-۲۰۰۹ از دست دادن با کاپیتان این تیم صهیونیستی خودداری کرد. او در دور مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ نیز به همراه تیم ملی کشورش در برابر تیم رژیم صهیونیستی قرار گرفت و پس از اینکه ایتالیا گل اول را به ثمر رساند، بوفون با حالتی پر از هیجان فریاد «زنده باد فلسطین» سر می‌داد.

بوفون البته سابقه حمایت چندین‌باره از مردم فلسطین و ابراز امیدواری برای آزادی این سرزمین را از طرق مختلف مانند استفاده از شال با طرح پرچم فلسطین، ابراز کرده که موجب برانگیخته‌شدن خشم صهیونیست‌ها شده است.

  • ریکاردو کاکا:

کاکا بازیکن مطرح برزیلی و سال‌های نه چندان دور دنیای فوتبال که سابقه کسب توپ طلای فوتبال را دارد، سال ۲۰۰۸ برای شرکت در اردوی آماده‌سازی به همراه تیم «آث‌میلان» ایتالیا در «دبی» حضور پیدا کرده بود و در یکی از نشست‌های خبری به حمایت از مردم فلسطین پرداخت.

 ریکاردو کاکا

او با ابراز تأسف از کشتار کودکان و زنان توسط رژیم صهیونیستی خواستار پایان یافتن جنایات نظامیان اسرائیل علیه ملت فلسطین شد و گفت: «اتفاقاتی که در غزه رخ می‌دهد موجب آزردن بشریت و انسانیت است». کاکا همچنین با اعلام آمادگی برای کمک به مجروحان فلسطینی از ورزشکاران دیگر درخواست کرد تا برای برقراری صلح در غزه به پا خیزند.

  • اریک کانتونا:

«محمود سرسک» فوتبالیست فلسطینی در سال ۲۰۰۹ به قصد ثبت قرارداد به تیم جدید خود از غزه خارج و توسط صهیونیست‌ها بازدداشت شد. او پس از اعتراض به بازداشت‌ شدنش اتهام مشخص، دست به اعتصاب غذا زد و بعد از ۲ ماه به کلینیک‌های صهیونیستی منتقل شد.

اریک کانتونا:

«اریک کانتونا» ستاره سال‌های گذشته تیم «منچستر یوناتید» و تیم ملی فرانسه به همراه جمعی از ورزشکاران و هنرمندان نامه‌ای به وزیر ورزش وقت بریتانیا و رئیس فیفا نوشته و خواستار آزادی «سرسک» شدند. در این نامه ضمن اعتراض به اقدامات رژیم صهیونیستی، چنین آمده است:

«باید مصونیت اسرائیل پایان یابد و این رژیم نیز معیارهای برابری، عدالت و احترام را در نظر داشته باشد و به کار گیرد».
  • جودی فهمی:

جودی فهمی بانوی جودوکار عربستانی در جریان برگزاری المپیک ۲۰۱۶ برزیل پس از هم‌قرعه شدن با حریفی از رژیم اشغالگر قدس، از ادامه مسابقات کناره‌گیری کرد. فهمی درحالی از بزرگ‌ترین رویداد ورزشی جهان به قصد حمایت از ملت فلسطین انصراف داد که از حریف خود، «جیلی کاهن»، برتر بود.

اقدام ارزشمند جودی فهمی از آنجا که با سفر یکی از مقامات سعودی به تل‌آویو همزمان شده بود بازتاب بیش‌تری پیدا کرد و نشان داد حتی اگر سیاستمداران کشورهای عربی به عادی‌سازی روابط با اسرائیل فکر کنند، افکار عمومی حاضر به برقرای چنین روابطی نخواهند شد.

  • تیم فوتسال دانشجویان عمان:

دانشجویان عمانی در جریان برگزاری آخرین مرحله از جام جهانی فوتسال دانشجویان جهان که در پرتغال برگزار می‌شد به تیم دانشجویان اسرائیل برخورد کردند و در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و اعلام انزجار از جنایات رژیم صهیونیستی از حضور در این مسابقه حساس کناره‌گیری کردند.

  • عبدالله ولید العنجری:

اواخر سال گذشته ولید العنجری، رزمی‌کار تیم ملی کویت که به جهت شرکت در مسابقات قهرمانی جوجیتسو در آمریکا حضور پیدا کرده بود، با نماینده رژیم اشغالگر قدس هم‌قرعه شد و به صراحت اعلام کرد در برابر این ورزشکار به میدان نخواهد رفت. العنجری پس از این اقدام ارزشمند مورد تمجید «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس نیز قرار گرفت.

رزمی‌کار تیم ملی کویت

  • امینه بلقاضی:

خانم امینه بلقاضی جودوکار اهل الجزایر در مسابقات جهانی ۲۰۱۸ مراکش پس از برخورد به نماینده‌ای از رژیم صهیونیستی حاضر به رویارویی با او نشد. اقدام شایسته او موجی از تمجیدها را به همراه داشت که در مهم‌ترین آنان، رئیس جنبش صلح اسرائیل ضمن تمجید از اقدام این بانوی ورزشکار گفت: «اقدام ارزشمند خانم بلقاضی یک پیام حقیقی به شهدا بود موجب عزتمندی او شد».

خانم امینه بلقاضی جودوکار اهل الجزایر

  • تیم ملی فوتبال آرژانتین:

تیم‌های حاضر در جام جهانی فوتبال پیش از برگزاری این مسابقات چندین مسابقه تدارکاتی را به جهت آمادگی هرچه بیش‌تر برگزار می‌کنند و معمولاً این مسابقات از اهمیت نسبتاً بالایی برخوردار هستند. تیم ملی آرژانتین در آخرین بازی دوستانه خود قبل از جام جهانی ۲۰۱۸ قرار بود در اراضی اشغالی مقابل تیم رژیم صهیونیستی قرار گیرد.

تیم ملی فوتبال آرژانتین:

پس از اعلام این خبر، طرفداران تیم ملی آرژانتین در این کشور به تظاهرات علیه جنایات رژیم اشغالگر قدس پرداخته و از فوتبالیست‌های کشور خود خواستند تا در برابر تیم رژیم سفاک صهیونیستی قرار نگیرند. بازیکنان آرژانتین نیز اعلام کردند در این مسابقه شرکت نخواهند کرد و مسابقه فوتبالی که برای تغییر چهره اسرائیل نزد افکارعمومی جهان طراحی شده بود، لغو شد.

صهیونیست‌ها که آماده بودند با برگزاری این مسابقه و حضور ستارگان دنیای فوتبال در اراضی اشغالی چهره خونخوار خود را کمی ترمیم کنند، به در بسته خوردند و فدراسیون فوتبال رژیم صهیونیستی از شدت عصبانیت خواستار اخراج تیم ملی آرژانتین از جام جهانی ۲۰۱۸ شد.

منابع:
  1. http://mshrgh.ir/839288
  2. https://kheybar.net/?p=24311
  3. http://qudsonline.ir/news/53820/
  4. https://www.isna.ir/news/8710-09795/
  5. /hamshahrionline.ir/news/345846/
  6. ir/UrLQx
  7. ir/8lGEW
  8. ir/923185
  9. ir/837998
  10. http://jjo.ir/hZixGw
  11. http://mshrgh.ir/839566
  12. http://www.shabestan.ir/detail/News/564016
  13. http://hayat.ir/125-3-95884
  14. http://ana.ir/i/283178
  15. https://www.isna.ir/news/97031707597/