سفر هیأت حماس به ایران در راستای تقویت مقاومت و روابط دوجانبه بود/لزوم آماده‌سازی راهبرد جامع برای تقابل همه جانبه با صهیونیست‌ها
دکتر «اسماعیل رضوان» با تشریح دو پیام دیدار هیأت حماس با رهبر معظم انقلاب بیان داشت که این روابط مبتنی بر بیرون راندن متجاوزان و آزادسازی تمام فلسطین از لوث اشغالگران صهیونیستی است.پایگاه صهیون پژوهی خیبر، در هفته گذشته هیأتی عالیرتبه از جنبش حماس فلسطین به ریاست صالح العاروری با سفر به ایران با مقامات ایران به ویژه رهبر معظم انقلاب دیدار کردند. طرفین در این دیدار بر عمق روابط تاکید کرده و حماس خود را در خط مقدم دفاع از ایران معرفی کرد. از سوی دیگر اخباری طی روزهای اخیر منتشر شد مبنی بر اینکه روابط میان حماس و سوریه در حال بهبودی است. با توجه به شرایط منطقه‌ای و پیام‌های ارسال شده از سوی امارات و سعودی ها به ایران و یمن مبنی بر تمایل برای پایان تجاوز به یمن، به نظر می‌رسد شرایط جبهه مقاومت بیش از گذشته همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند، در انسجام و استحکام قرار دارد.

بر همین اساس نیز خبرنگار پایگاه صهیون پژوهی خیبر با دکتر «اسماعیل رضوان» عضو ارشد و نماینده جنبش حماس فلسطین در لبنان گفتگو کرده است که شرح آن از نظر می‌گذرد.

*تحلیل شما از دیدار هیأت حماس با رهبر معظم انقلاب و مقامات ایرانی طی هفته گذشته و گفتگوهای مطرح شده در آن به ویژه دفاع حماس از ایران در برابر دشمنان خارجی چیست؟

پیام مهم و رسای دیدار میان رهبر معظم انقلاب با رهبران جنبش حماس این است که ایران و جمهوری اسلامی ایران همراه فلسطین ایستاده است و علیرغم محاصره و توطئه‌ها بر تداوم حمایت از قدس و مقاومت فلسطین تاکید کرد. حتی ایران تاکید کرد که این حمایت حمایتی مبنایی و راهبردی است و پس از ۴۰ سال تغییری نکرده است.

پیام دوم این است که ما امروز با این سفر به ایران همبستگی کامل خود را با ایران در مقابله با محاصره و تحریم و مخالفت با تجاوز علیه امت خود اعلام کردیم و می‌گوییم که مقاومت گزینه‌ای برای بازدارندگی اشغالگران صهیونیستی است که مقدسات و سرزمین‌های ما را هدف قرار داده است. بدون شک این سفر در راستای تقویت مقاومت و حمایت از مقاومت در راه آزادسازی فلسطین به صورت کامل و تاکید بر روابط دوجانبه است. این روابط مبتنی بر بیرون راندن متجاوزان و آزادسازی تمام فلسطین از لوث اشغالگران صهیونیستی است.

*در شرایط فعلی منطقه تقویت روابط حماس و ایران و بهبود روابط طرفین چه تاثیرات مثبتی برای منطقه خواهد داشت؟

ما از مواضع ایران در حمایت از مقاومت فلسطین تقدیر می‌کنیم و رهبر معظم انقلاب بر این موضوع تاکید فرمودند؛ ایشان بر حمایت از فلسطین و مقاومت فلسطین تاکید نمودند و فرمودند که ایران همراه و در کنار مقاومت فلسطین ایستاده و از بیان آن خجالت نمی‌کشد و این فشارها و محاصره‌ها ایران را منصرف نمی‌کند. ما از ایران و رهبر معظم انقلاب و حکومت و مردم و مقامات به دلیل حمایت از مسأله فلسطین تشکر می‌کنیم. زیرا ایران از فلسطین حمایت کرده و همچنان به این حمایت ادامه می‌دهد و این راه ساده‌تر و آسان‌تر برای آزادسازی فلسطین است. زیرا دشمن فقط زبان قدرت می‌فهمد.

*با توجه به تحولات میدانی منطقه مانند پایان جنگ در سوریه و عراق و احتمال اتمام حملات علیه یمن و تقویت جبهه مقاومت، روند اجرایی یا شکست معامله قرن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ما معتقدیم و اعلام می‌کنیم که تنها گزینه برای آزادسازی کل فلسطین مقاومت است و در راستای همین موضوع نیز باید تمام تلاش‌های مقاومت و تمامی حامیان آن برای مقابله با پروژه‌های صهیونیستی آمریکایی در منطقه در رأس آن پروژه موسوم به معامله قرن یکی شود؛ پروژه موسوم به معامله قرن در صدد نابودی مسأله فلسطین و قدس و آوارگان و امت اسلامی است. معامله فلسطین فقط فلسطین را به عنوان قلب امت هدف قرار نداده بلکه امت اسلامی و عربی را هم مورد هدف قرار داده است. به همین دلیل شاهد هروله برخی رژیم‌ها و شخصیت‌ها برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و تصمیم ترامپ برای الحاق و انضمام جولان به رژیم صهیونیستی و تهدید و محاصره ایران به دلیل حمایت از مقاومت فلسطین هستیم.

*آیا مبارزه با رژیم صهیونیستی به عرصه نظامی محدود می شود و یا طبق فرموده رهبر معظم انقلاب باید ابعاد سیاسی و فرهنگی و رسانه‌ای را هم شامل شود؟

ما نیازمند مقابله جامع با رژیم صهیونیستی و آمریکا به عنوان نماد استکبار جهانی هستیم. این مقابله به معنای مبارزه سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، امنیتی و آگاهی بخشی برای تقابل با تجاوز صهیونیستی آمریکایی در کل منطقه است. بر همین اساس نیز ما خواهان آماده کردن راهبرد کامل برای مقابله جامع با صهیونیست های مورد حمایت آمریکا هستیم.

*موسم حج چه فرصت هایی را در اختیار مسلمانان قرار می دهد و آیا امکان بهره بردن از آن در شرایط کنونی وجود دارد؟

ما معتقدیم که قدس و فلسطین قطب و جهت اصلی است و عاملی برای وحدت بخشیدن به امت اسلامی محسوب می‌شود. به همین دلیل ما دعوت می‌کنیم بر اساس اصول و گزینه مقاومت وحدت اسلامی شکل گیرد و آنچه این وحدت را متحد می‌سازد، مقابله با اشغالگران صهیونیستی است. قطب و جهت اصلی به سوی قدس و فلسطین است و همانگونه که ایران حامی بوده و این موضوع را اعلام کرده است. بر همین اساس نیز امام خمینی اعلام فرمودند که مسأله فلسطین برای ملت ایران و امت اسلامی مسأله مرکزی است. امروز نیز رهبر معظم انقلاب آیت الله خامنه ای تاکید می‌کنند که فلسطین قلب امت و حماس در قلب فلسطین قرار دارد و این نشانگر موضع ثابت جمهوری اسلامی در حمایت از مقاومت است؛ همچنین بر این نکته تاکید می‌کند که امت باید بر اساس گزینه مقاومت برای آزادسازی تمامی فلسطین و مقابله با پروژه های آمریکایی صهیونیستی که منطقه را هدف قرار داده، متحد شوند.

خبرنگار: محمد فاطمی زاده