شگردهای مقابله استکبار با مسئله فلسطین - قسمت دوم - خیبر

شگردهای مقابله استکبار با مسئله فلسطین از منظر مقام معظم رهبری

شگردهای مقابله استکبار با مسئله فلسطین – قسمت دوم

۰۴ اسفند ۱۳۹۷ ۲۲:۲۶

این ملت مظلوم اگر از خود دفاع کند، اگر داد بکشد، اگر دنیای اسلام را به کمک بخواهد، تروریست است!؟ رژیم صهیونیست، اعمال تروریستی را با زشتی و وقاحتِ هرچه بیشتر، روزبه‌روز شدیدتر انجام می‌دهد. چشمان خود را روی اعمال او می‌بندند؛ ولی این ملت مظلوم را تروریست معرفی می‌کنند! این بزرگترین ظلمی است که صورت می‌گیرد. دنیای اسلام باید به خود بیاید و احساس وظیفه کند.

پایگاه صهیون پژوهی خیبر – همانطور که در قسمت اول این یادداشت بیان شد استکبار برای پیاده سازی سیاست‌های خویش در فلسطین از شگردهای مختلفی استفاده می‌کند. در یادداشت پیشین برخی شگردهای استکبار را برشمردیم که عبارت بودند از:

 1. حیله گری برای به رسمیت شناخته شدن توسط اعراب
 2. سوء استفاده از غفلت مسلمین
 3. انحراف و انصراف ذهن‌ها از مسئله فلسطین
 4. ریاکاری و اعلام صلح
 5. تبدیل اتحاد به اختلاف
 6. سوء استفاده از مسائل جهان

در این شماره نیز برخی دیگر از شگردها را برشمرده و خواهیم گفت که نقشه‌های استکبار در فلسطین برای ادامه سیاست‌های پلیدش چیست.

بیشتر بخوانید:
شگردهای مقابله استکبار با مسئله فلسطین – قسمت اول

مظلوم نمایی رژیم صهیونیستی به بهانه امنیت روانی

شماره هفتم از سیاست‌های رژیم اسرائیل، مظلوم نمایی به بهانه طرد یهودیان از کشورهای مختلف در قرون اخیر بود. یهودیان با مظلوم نمایی به همه دنیا اعلام کردند یهود در این سالها تحت فشار بوده و روز خوش ندیده است. از این رو نیاز است که در این منطقه خودش در سرزمین خودخوانده‌اش دولتی داشته باشد. آنها هولوکاست را نیز بهانه کرده و ادعا نمودند در کوره‌های آتش سوزی نازی‌ها در جنگ جهانی دوم، ۶ میلیون یهودی از بین رفته است.

بیشتر بخوانید:
از واقعیت تا افسانه هولوکاست

امام خامنه‌ای در مورد این مظلوم نمایی می‌فرمایند: «صهیونیستها از آغاز شروع کار خود، به سمت رسانه‌هاى خبرى و تبلیغى رفتند. یکى از سیاست‌هاى آنها این بود که رسانه‌هاى تبلیغى دنیا را قبضه کنند. امروز این‌گونه است. آنها از اوّلِ کار، یک شگرد تبلیغى را انتخاب کردند که بسیار مهمّ و تعیین کننده بود و تا امروز تأثیرگذار بوده است؛ آن شگرد تبلیغى عبارت است از مظلوم‌نمایى. براى مظلوم‌نمایى، داستانها و افسانه‌هاى فراوانى جعل شد؛ خبرهایى ساخته شد و تلاشهاى بى‌وقفه‌اى انجام گرفت. امروز هم در نهایت سفّاکى، باز همان تبلیغات ادامه دارد؛ یعنى باز هم مهمترین کار صهیونیستها در دنیاى تبلیغات، مظلوم‌نمایى است. اینها مسأله نگرانى روانى یهودیان را مطرح کردند و گفتند چون یهودیان در طول قرن‌هاى متمادى زیر فشار بودند، از لحاظ روانى دچار نگرانى‌اند و به امنیّت روانى احتیاج دارند. صهیونیست‌ها در مذاکرات با سران کشورهاى غربى و بعدها در گفتگوهاى خود با کشورهاى اسلامى و عربى، مسأله امنیّت روانى را مطرح کردند و گفتند ما به امنیّت روانى احتیاج داریم و باید امنیّت روانى ما تأمین شود. این امنیّت روانى یعنى چه؟ هیچ معناى مشخّص و هیچ پایانى ندارد. هر اقدامى بخواهد انجام بگیرد، اگر به سودشان نباشد، به بهانه امنیّت روانى، مى‌توانند آن را خنثى کنند. بسیارى را در دنیا قانع کردند که به امنیّت روانى احتیاج دارند و باید امنیّت روانى آنها تأمین شود.

برآوردن نیاز اسرائیل در مورد امنیّت روانى، مشکل‌تر است از چشم پوشیدن از سرزمین. شما وقتى سرزمین را از دست مى‌دهید، مى‌دانید چه چیزى را از دست دادید؛ اما وقتى مى‌خواهید خواسته اسرائیل را در مورد امنیّت روانى برآورده کنید، نمى‌دانید تا کجا باید تسلیم شوید و تا کجا باید امتیاز بدهید. این امتیاز دهى، پایانى ندارد؛ مرتّب باید امتیاز داد. تجربه اروپا در این مورد، عبرت‌آموز است. دولت آلمان صد و پنجاه میلیارد مارک به عنوان خسارت به یهودیان داد؛ اما خسارت یهودیان از آلمان هنوز تمام نشده است؛ باز هم خسارت طلبکارند و باید به آنها داده شود! آنچه یهودیان با آلمان کردند، کم و بیش با برخى کشورهاى اروپایى دیگر – مثل اتریش، سوئیس، فرانسه، حتّى تا چند سال قبل با واتیکان – نیز انجام دادند. همه باید خسارت بدهند؛ این خسارت تمام شدنى نیست! در بعد روانى، اسرائیلی‌ها فعّالیت‌هاى بسیار مهمّى دارند. همه سیاستمداران، خبرنگاران، روشنفکران، کارگزاران و نخبگان غرب باید در مقابل بناى یادبود کوره آدم‌سوزى سر تعظیم فرود بیاورند؛ یعنى همه، داستانى را که اصل صحّت آن معلوم نیست، مورد تأکید قرار دهند و خود را بدهکار آن داستان قلمداد کنند. اینها روش‌هایى است که در تبلیغ دارند و همه معطوف به «مظلوم‌نمایى» است.» ۱

تبلیغات جهت عضوگیری

در بین صهیونیست‌ها دو دین مطرح وجود دارد. اول یهودیان صهیونیست است که دین یهودی داشته و پیرو صهیونیسم هستند. و دوم مسیحیان صهیونیست است. حتی بحث مسلمانان صهیونیست نیز مطرح است که شرح آن در این مقال نیست. یهودیان صهیونیستی سعی نمودند با تبلیغات فراوان مردم سراسر جهان را به خود جذب کرده تا طرفدار آنها شوند. البته طبق قانون یهودیان کسی نمی‌تواند یهودی شود مگر اینکه پدر و مادرش یهودی باشند؛ اما مردم می‌تواند صهیونیستی شوند. از این رو مسیحیان با تبلیغات فراوان صهیونیست‌ها، به صهیونیسم پیوستند.

بیشتر بخوانید:
مروری بر شاخصه‌های فکری و عملی صهیونیسم جهانی

امام خامنه‌ای در مورد این تبلیغات جهت عضوگیری می‌فرمایند: «در بخش دیگری از دنیا، با تکیه بر داستان‌های ذکر شده در تورات و این که این‌جا سرزمینی است که به فرزندان اسرائیل بخشیده شده، بسیاری از مسیحیان را هم با خود همفکر و همدل کردند. آن طوری که من در آماری ملاحظه کردم، اینها توانسته‌اند در برخی کشورها – از جمله عمدتاً در امریکا – به عنوان پشتوانه افکار عمومی، با همین تبلیغات، میلیونها صهیونیست غیر یهودی درست کنند! اینها سالهاست که این کار تبلیغاتی را می‌کنند. امروز هم با شدّت هر چه تمام‌تر همین تبلیغات در دنیا ادامه دارد.

امروز در دنیا رسانه‌های صهیونیستی تجاوزهای مکرّر و همه روزه اسرائیل را به صورت گذرا مطرح می‌کنند. اگر می‌توانستند همین را هم مطرح نکنند، نمی‌کردند؛ منتها مصالح رسانه‌ای آنها ایجاب می‌کند که مطرح کنند؛ ولی خیلی گذرا، خیلی سطحی، خیلی ناقص و گزینشی؛ اما عملیات فلسطینی‌ها را که دفاع از وجود و شرف و میهن و سرزمینشان است، طوری منعکس می‌کنند که گویا اسرائیل مظلوم است! امروز رسانه‌های دنیا این کار را می‌کنند؛ سیاستمدارها هم در اظهارت خود، همین حرفها را تکرار می‌کنند.»[۲]

وارونه نشان دادن جای اسرائیل و فلسطین

تبلیغات صهیونیست‌ها برای مخدوش نمودن چهره فلسطینی‌ها بسیار قوی بوده است. آنها تمام تلاش خود را انجام دادند تا با فیلم و عکس و تبلیغات، فلسطینی‌ها را جلاد و اسرائیلی‌ها را شهید نشان دهند. از این رو، به سیاست وارونه کردن جای جلاد و شهید پرداخته‌اند.

امام خامنه‌ای در مورد این سیاست و عوض کردن جای شهید و جلاد می‌فرمایند: «در تبلیغات جهانی سعی شده است نشان داده شود که یهودیانی که آمده‌اند و فلسطین را گرفته‌اند، مردمی مظلوم، دارای حق و مورد فشار و تعدّی هستند؛ اما اعرابی که تلاش می‌کنند خانه‌های خودشان را پس بگیرند، مردمی خشن و زورگویند، که به موازین پایبند نیستند.

در دنیا، تبلیغات امریکایی و صهیونیستی، این دروغ بزرگ و این فریب بی‌نظیر را باوراندند که خیلی گزنده و تلخ است. آنها حتّی در نشان دادنِ فیلم و عکس هم، نکات اغوا کننده را رعایت می‌کنند. مثلاً وقتی می‌خواهند اعراب را در مجلّات یا روزنامه‌های خودشان نشان دهند، تصاویری انتخاب می‌کنند که نشانگر یک عدّه زن و بچه مظلومِ آواره ستمدیده نیست. یا جوانانی را که با ظلم صهیونیست‌های ظالم پرپر می‌شوند و از مواهب دنیا و همه خیرات روی زمین محروم شده‌اند، نشان نمی‌دهند؛ بلکه یک چهره خشن چفیه بسته را نشان می‌دهند که اسلحه در دست دارد و می‌گویند: «فلسطینی‌ها اینهایند!»

از آن طرف، وقتی صهیونیستها و یهودیانِ روسی می‌خواستند به فلسطین مهاجرت کنند، نمی‌گفتند اینها غاصبند؛ اینها اهل فلسطین نیستند که به آنجا می‌روند؛ اینها اهل روسیه‌اند، اهل اوکراینند، اهل کشورهای اروپایی و اهل امریکایند که هر کدام در سرزمین خود، جایی، مکانی، خانه‌ای، ثروتی، پولی و زندگی‌ای دارند. با این حال به فلسطین می‌روند تا حق یک فلسطینی را بگیرند، خانه او را صاحب شوند، ثروت و سرزمین او را غصب کنند و امکان تشکیل خانواده را از او بگیرند. این را که نمی‌گفتند! مضاف بر این، عوامل صهیونیست و امریکایی، در رسانه‌های خود، تصاویر یک عدّه زن و بچه یهودی را با حال خستگی نشان می‌دهند که مردم دنیا بگویند: «عجب! چرا این عرب‌ها با این بیچاره‌های مظلوم، چنین رفتار می‌کنند؟!»

این، وضع رفتار استکبار خبری با قضیه صهیونیسم و غصب فلسطین است. به نظر من، گزنده‌ترین حوادث فلسطین این است که واقعیّت‌ها چنین وارونه شده است و معکوس نشان داده می‌شود.» [۳]


گزنده‌ترین حوادث فلسطین این است که واقعیّت‌ها وارونه و معکوس نشان داده می‌شود.


رژیم صهیونیستی با اشغال فلسطین، به مردم آن حمله کرده و مردم از خود دفاع می‌کنند. اما آمریکا و این رژیم سعی دارند بگویند اسرائیل از خودش دفاع می‌کند. امام خامنه‌ای در این مورد می‌فرمایند: «رئیس جمهور امریکا از حرکات حکومت غاصب اسرائیل دفاع کرده و می‌گوید اسرائیل از خودش دفاع می‌کند! اسرائیل این کشتارها را انجام می‌دهد و او می‌گوید اسرائیل از خودش دفاع می‌کند و کار او را مبارزه با تروریسم به حساب می‌آورد! آیا کشتن زن و کودک و جوان و خراب کردن خانه‌های گِلی فلسطینیان با بولدوزر، این دفاع از خود است؟ آن کسی که از خود دفاع می‌کند ملت فلسطین است. آن کسی که از جور و ستم غاصبِ اشغالگر به جان آمده است، همین زن و مرد فلسطینی است که دیگر قدرت تحملّش را از دست داده و راه چاره را در این دانسته که به صحنه بیاید. آن وقت می‌گوید دولت اسرائیل از خودش دفاع می‌کند! دفاع این است؟! این حرف منطقی است؟ این حرف شایسته یک رئیس جمهور است؟ این حرف شایسته آن دولتی است که خودش را رهبر دنیا می‌داند و می‌گوید همه دنیا باید از من اطاعت کنند؟ امریکا در همه جنایاتی که امروز در فلسطین اتّفاق می‌افتد، شریک جرم است.»[۴]

ظالم‌نمایی از ملت فلسطین

یکی دیگر از سیاست‌های رژیم جعلی صهیونیستی، تروریست معرفی کردن فلسطینی‌ها است. در حالی که اسرائیل به فلسطین آمده و آن را اشغال کرده و فلسطینی‌ها را مورد حمله و تجاوز قرار داده است، اما این رژیم به کمک آمریکا، فلسطین را ظالم نشان داده و در دنیا آنها را جزء تروریست‌ها معرفی کرده است. همچنین ایران را متهم به حمایت از تروریست کرده‌اند.

امام خامنه‌ای در این مورد می‌فرمایند: «حقیقت قضیه این است که ملتی را از خانه و زندگی خود آواره کرده‌اند و این ملت حق دارد برگردد و خانه خودش را پس بگیرد. این مبارزه، مبارزه‌ای حق‌طلبانه است. امریکا، این مبارزه را «تروریسم» می‌نامد؛ اما خباثت صهیونیستها نسبت به مبارزین فلسطینی را تروریسم نمی‌داند! ببینید چقدر از حقیقت و انسانیت دورند! ببینید این سیاست، چه اندازه غیر انسانی است! هنگامی که چند جوان فلسطینی که فلسطین خانه آنهاست، برمی‌خیزند و با فداکاری، اقدامی علیه دولت غاصب صهیونیستی انجام می‌دهند، می‌گویند «حرکتی تروریستی است!» شما به چه حقّی اسم گذاری وارونه می‌کنید و خودتان را محق می‌دانید؟!

شما ببینید عملی را که امروز صهیونیستها انجام می‌دهند و مورد تأیید امریکاست. کدام حرکت تروریستی، از این خشن‌تر و ظالمانه‌تر است؟! بعضاً در گزارش‌های خبری تلویزیون می‌بینیم که در کشوری، مردم جنجالی می‌کنند و پلیس آن کشور در مقابل آنها با خشونت رفتار می‌کند. منظره‌هایی چنین، در بسیاری از کشورها دیده می‌شود؛ اما در هیچ کشوری برخورد پلیس با مردم، به خشونت، خباثت و عصبانیتِ مقابله صهیونیست‌ها با مردم فلسطین نیست. این در حالی است که پلیسِ حمله کننده به مردم فلسطین، بیگانه است و جوانی که پلیس او را گرفته و آن‌طور با خشونت کتکش می‌زند، صاحبخانه است!»[۵]

امام خامنه‌ای در جای دیگری می‌فرمایند: «آن کسی که برای مسأله‌ فلسطین – یعنی برای خانه‌ خود، برای حق انسانی و حق ملی خود – اقدامی می‌کند، در عرف مطبوعات استکباری دنیا و دستگاه تبلیغاتی وابسته به استکبار و صهیونیسم، تروریست معرفی می‌شود! مصیبت بزرگ آن است که این مصایب را، با قبول و تأیید دنیای متمدن، بر سر یک ملت می‌آورند! دنیای به اصطلاح متمدن، دنیای به اصطلاح طرفدار حقوق بشر، در طرف آن کسانی ایستاده است که این همه حقوق انسانی و الهی و مشروع یک ملت را ندیده گرفته‌اند.

صهیونیستها آمدند خانه‌ فلسطینیها را غصب کردند؛ آنها را از اولی‌ترین حقوقشان محروم کردند؛ در خاک آنها، دولتی را علیه آنها به وجود آوردند؛ و امروز دنیای به اصطلاح متمدن – امریکا و بلندگوهای استکباری … در طرف آن دستگاهی قرار می‌گیرند که این ستمها را … کرده است! واقعاً چه مصیبتی از این بالاتر؟! ما هیچ ظلمی با این عظمت سراغ نداریم. به یک ملت با چنین حجم عظیمی ظلم کنند، و آن وقت اگر آن ملت از روی ناچاری حرکت و اقدامی بکند، آن اقدام را به عنوان تروریسم و به عنوان اعمال خشونت بکوبند! امروز وضع سیاست استکباری دنیا این است.»[۶]

امام خامنه‌ای سیاست‌های آمریکا را ظالمانه دانسته زیرا حرکات‌های اعتراضی در فلسطین را به جای عدالتخواهانه بودن آن، شریرانه به دنیا معرفی نمود. ایشان می‌فرمایند: «آمریکا از دمکراسی حرف زد، از اعتبار رأی ملت‌ها حرف زد؛ اما در فلسطین، آراء مردم که یک دولتی را انتخاب کرده بودند، ندیده گرفت، به هیچ گرفت، اعتنائی به آن نکرد. این چه نتیجه‌ای در ذهن مردم می‌بخشد؟ معلوم است. در مورد حقوق ملت فلسطین، یعنی یک ملتی که ده‌ها سال است از خانه‌ خود، از میهن خود با یک روش خشونت‌آمیز و خشن و ظالمانه رانده شده است – این را که همه می‌دانند، اینکه تاریخ ناشناخته‌ای نیست. ملت فلسطین با این وضعیت، از حقوق خود محروم، آواره‌ در کشورهای مختلف- آمریکا نه فقط نسبت به حقوق اینها هیچگونه توجهی نکرد، از آنها حمایتی نکرد، بلکه بعکس، از رژیم غاصب صددرصد حمایت کرد، و اگر فلسطینی‌های مظلوم درصدد برآمدند اعتراضی بکنند، آن اعتراض را اخلالگری و کارهای شریرانه معرفی کرد. این چه جور درست خواهد شد؟[۷]

ایشان در جای دیگری می‌فرمایند: «این ملت مظلوم اگر از خود دفاع کند، اگر داد بکشد، اگر دنیای اسلام را به کمک بخواهد، تروریست است!؟ رژیم صهیونیست، اعمال تروریستی را با زشتی و وقاحتِ هرچه بیشتر، روزبه‌روز شدیدتر انجام می‌دهد. چشمان خود را روی اعمال او می‌بندند؛ ولی این ملت مظلوم را تروریست معرفی می‌کنند! این بزرگترین ظلمی است که صورت می‌گیرد. دنیای اسلام باید به خود بیاید و احساس وظیفه کند.»[۸]

سلاح روانی

یکی دیگر از شگردهای رژیم اسرائیل، سلاح روانی و انتشار یاس و نا امیدی است. آنها تلاش دارند با ایجاد یاس در دل و قلب فلسطینی‌ها، آنها را از ادامه مبارزه بازدارند.

امام خامنه‌ای ضمن هشدار و ایجاد امید در دل فلسطینی‌ها، می‌فرمایند: «در حال حاضر، ملت فلسطین سهم بزرگى در گشودن و پیمودن این راه بر دوش گرفته است، و همه باید به آن ملت مظلوم و شجاع و بیدار کمک کنند. دیگر ملتها و دولتها مى‌توانند در یارى رساندن به ملت قهرمان فلسطین، سهم خود را در پیمودن این راه بر عهده گیرند. دشمن مستکبر که بیدارى امت اسلامى، تهدید کننده مطامع و منافع نامشروع اوست، مهمترین سلاحى که در برابر این موج فزاینده در دست دارد، سلاح روانى است: نومیدسازى، تحقیر هویت، به رخ کشیدن قدرت و تمکّن مادى خویش. امروز و در آینده هزاران ابزار تبلیغى به کار افتاده و خواهد افتاد که مسلمانان را از آینده درخشان نومید و یا به آینده‌ای که منطبق با نیّات پلید خود آنان است ترغیب کنند.»[۹]

امام خامنه‌ای در جای دیگری در مورد سلاح روانی یاس، یادآور می‌شوند غرب تلاش دارد امید را بشکند که این برای امت اسلامی سم است. ایشان می‌فرمایند: «آنچه که ما امروز احتیاج داریم، این است که کسانی که مشغول مبارزه هستند، روحیه پیدا کنند و بدانند آینده آنها امیدبخش است. متأسفانه گاهی عکس این دیده می‌شود. دستگاه‌های تبلیغاتی غرب تلاش می‌کنند تا این امید را در هم بشکنند. در همین ماه‌های اخیر که انتفاضه حداکثر احتیاج را به حمایت و کمک داشت، دیده شد که در دنیای اسلام بعضی از قلم‌ها به مطالبی کشانده شد که برای انتفاضه سم بود. از ناتوانی و ضعف انتفاضه حرف زدند؛ اینها سم است. معنای این مطالب این است که ملت فلسطین هیچ راهی جز تسلیم و به خاک افتادن در مقابل صهیونیستها ندارد.»[۱۰]

ادامه دارد …

 

سعید ابوالقاضی

[۱] . بیانات ۱۱/۱۱/۱۳۸۰

[۲] . همان

[۳] . بیانات در خطبه هاى نماز جمعه تهران، ۷/۱/۱۳۷۱

[۴] . بیانات در خطبه‌های نمازجمعه، ۱۶/۱/۱۳۸۱

[۵] . بیانات در خطبه هاى نماز جمعه تهران، ۷/۱/۱۳۷۱

[۶] . بیانات در دیدار شرکت کنندگان کنفرانس بین‌المللی حمایت از انقلاب اسلامی فلسطین‌، ۲۷/۷/۱۳۷۰

[۷] . بیانات در مراسم بیستمین سالگرد رحلت امام خمینی، ۱۴/۳/۱۳۸۸

[۸] . بیانات در خطبه‌های نماز عید سعید فطر، ۲۵/۹/۱۳۸۰

[۹] . پیام به حجاج بیت الله الحرام، ۱۲/۱۲/۱۳۷۹

[۱۰] . بیانات در دیدار شرکت‌کنندگان در همایش بین‌المللی رسانه‌های جهان اسلام در حمایت از انتفاضه فلسطین‌، ۱۱/۱۱/۱۳۸۰

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=18956

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *