عکس العمل صهیونیست‌ها در برابر سخنان سید حسن نصرالله - خیبر

عکس العمل صهیونیست‌ها در برابر سخنان سید حسن نصرالله

۱۰ بهمن ۱۳۹۷ ۱۳:۱۶

به گزارش پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، پس از یک دوره چند ماهه از سکوت دبیر کل حزب الله لبنان، مصاحبه چالش برانگیز سید حسن نصرالله با واکنش سراسیمه و مملو از نگرانی سران رژیم صهیونیستی رو به روشد به صورتی که مقامات این رژیم برای مقابله با تأثیرات منفی سخنان دبیرکل حزب الله بر امنیت داخلی […]

به گزارش پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، پس از یک دوره چند ماهه از سکوت دبیر کل حزب الله لبنان، مصاحبه چالش برانگیز سید حسن نصرالله با واکنش سراسیمه و مملو از نگرانی سران رژیم صهیونیستی رو به روشد به صورتی که مقامات این رژیم برای مقابله با تأثیرات منفی سخنان دبیرکل حزب الله بر امنیت داخلی سرزمین های اشغالی درصدد برآمدند تا این سخنان را غیرواقعی و نوعی جنگ روانی و مانور تبلیغاتی عنوان کنند.

دبیرکل حزب‌ الله در سخنرانی روز شنبه خود به رژیم صهیونیستی هشدار داده بود که با ادامه حمله به سوریه، منطقه را وارد جنگ یا یک درگیری گسترده می‌کند. موضوع ادعاهای تل آویو در مورد نابودی تونل های حزب الله در مناطق مرزی فلسطین اشغالی با لبنان نیز بخش دیگری سخنان سید حسن نصرالله بود که وی بر بی ثمر بودن عملیات سپر شمالی تأکید کرد. دبیرکل حزب الله لبنان همچنین گفت حزب الله “موشک‌های بسیار دقیق” دارد که می‌توانند هر نقطه‌ای را در اسرائیل هدف قرار دهند.

سید حسن نصرالله در مصاحبه تلویزیونی با شبکه «المیادین» گفته بود که در هر لحظه ممکن است در سوریه و از جانب سران سوریه و محور مقاومت تصمیم دیگری برای مقابله با تجاوزات اسرائیل گرفته شود.

عکس العمل نتانیاهو؛ جنگ تبلیغاتی

با انعکاس گسترده سخنان سید حسن نصرالله در رسانه‌ها دستاوردهای جبهه مقاومت و شکست‌های پی در پی رژیم صهیونیستی را برشمرد، نتانیاهو که در اثر اختلافات داخلی ناشی از این شکست‌ها شاهد از هم پاشیدن کابینه ائتلافی خود بوده است بلافاصله در اظهاراتی مدعی شد: رهبر حزب‌ الله به سه دلیل در سردرگمی بزرگی قرار دارد: نخست، به دلیل موفقیت عظیم ما در عملیات سپر شمالی. در این بخش نتانیاهو عملیات سپر شمالی را موفقیت آمیز و عامل نابودی بخشی از توان عملیاتی حزب الله برشمرد که موجب نگرانی دبیرکل حزب الله شده است.

دوم، نصرالله به خاطر وضعیت بد مالی در سردرگمی به ‌سر می‌برد. دراین زمینه نتایناهو سعی کرد فشارهای اقتصادی آمریکا بر ایران را عاملی در تضعیف رو به گسترش حزب الله عنوان کند.

سوم، نصرالله به دلیل قاطعیت ما سردرگم شده است. در این زمینه نیز تلاش نتانیاهو پاسخ گویی به تهدیدات دبیرکل حزب الله در مورد عاقبت اقدامات ماجراجویانه اسرائیل در سوریه و غزه و لبنان بود تا به این ترتیب آمادگی اسرائیل برای مقابله با تهدیدات محیط امنیتی را به شهرک نشینان یادآور شود.

چرا نتانیاهو نگران است؟

مشخص بود که واکنش نتانیاهو بدلیل نگرانی گسترده از سخنان سیدحسن نصرالله بویژه در ارتباط با هدف قرار دادن نقاطی در مناطق اشغالی است و این سخنان حال باعث شده تا نتانیاهو به طرح ادعاهای واهی خود علیه مقاومت بپردازد. اما چرا نخست وزیر رژیم صهیونیستی تا به این حد نسبت به سخنان اخیر دبیرکل حزب الله لبنان نگران شده است؟

۱- سخنان دبیرکل حزب الله، از حرف تا عمل

سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان در سخنرانی‌های خود تا کنون هیچ‌گاه شعار گونه عمل نکرده و تجارب قبلی نشان می‌دهد سخنان وی عمدتاً جنبه عملی به خود می‌گیرد. در جریان جنگ ۳۳ روزه در سال ۲۰۰۶ پیش از آغاز تهاجم صهیونیست‌ها، دبیرکل حزب الله لبنان از مقاومت و پاسخ سخت به این تجاوز سخن گفت و نتیجه این وعده نیز در جریان جنگ مذکور با مقاومت سرسختانه و واکنش‌های موشکی مقاومت لبنان علیه مناطق اشغالی مشخص شد. بعد از آن در جریان نبرد با تروریست‌ها در سوریه نیز دبیرکل حزب الله از بکارگرفتن حداکثر توان در برابر تروریست منطقه‌ای سخن گفت و در میدان عمل نیز همین حداکثر توان در مقابله با گروه‌های تروریستی در سوریه و حتی دور کردن خطر تروریست از لبنان خود را نشان داد. براین اساس در حال حاضر نیز که سیدحسن نصرالله نسبت به کشاندن منطقه به یک جنگ جدید توسط نتانیاهو هشدار می‌دهد و بمباران اهدافی در مناطق اشغالی را محتمل می‌داند، سران رژیم صهیونیستی به خوبی می‌دانند که چنین هشداری تنها جنبه جنگ روانی ندارد و در عمل نیز بسیار محتمل خواهد بود و در واقع تهدیدی علیه موجودیت این رژیم به شمار می‌رود. از این روست که پس از سخنان دبیرکل حزب الله لبنان، نتانیاهو بسیار برآشفت.

۲- توان موشکی حزب الله لبنان

 بخش دیگری از نگرانی صهیونیست‌ها نسبت به سخنان دبیرکل حزب الله لبنان بدلیل آگاهی از توان موشکی نیروهای مقاومت در منطقه است. در آخرین نبردی که علیه گروه مقاومت حماس در نوار غزه از سوی صهیونیست‌ها انجام شد، کابینه نتانیاهو تنها سه روز پس از آغاز نبرد از پذیرش آتش بس خبر داد که این آتش بس همراه با اعتراضات گسترده در شهرهای مناطق اشغالی علیه شکست در برابر مقاومت و احساس سرخوردگی ساکنان مناطق اشغالی همراه بود. با وجود ادعاهای مقامات اسرائیلی در مورد عملکرد خدشه ناپذیر سیستم ضدموشکی گنبد آهنین، اما در جنگ سه روزه اخیر در نوار غزه، اهداف بسیاری در شهرهای مناطق اشغالی هدف موشک‌های حماس قرار گرفت و نشان داد ادعای گنبد آهنین بیش از هرچیز کاربرد تبلیغاتی دارد. همین نگرانی و در ابعاد گسترده‌‌تری نیز صهیونیست‌ها در مقابله احتمالی با حزب الله لبنان خواهند داشت، بویژه آن که مقاومت لبنان ممکن است توان موشکی گسترده‌تری را نیز در اختیار داشته باشد.

 اندیشکده اسرائیلی جینسا، که در آن نظامیان ارشد سابق آمریکایی نیز مشغول به فعالیت هستند، در گزارشی از قدرت شلیک موشکی ویرانگر حزب الله لبنان می‌گوید که امروزه حزب الله قدرت شلیک بیش از ۹۵% از ارتش‌های متعارف جهان و بیشتر از همه اعضای اروپایی ناتو موشک و راکت دارد. مایکل اس تاکر، سرلشکر بازنشسته آمریکایی در گزارش مذکور گفته است که اسرائیل به واقع با چالشی که در هیچ کجای جهان وجود ندارد، مواجه است. در این گزارش همچنین آمده است که حزب الله بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ هزار موشک و راکت دارد. این در حالی است که در سال ۲۰۰۶ این رقم تقریبا ۱۰ هزار موشک و راکت برآورد شده بود و این گروه غیر از موشک‌های برد کوتاه، چندین هزار راکت برد متوسط، چند صد فروند موشک برد بلند نقطه زن نیز در اختیار دارد.

۳- ضعف استراتژیک رژیم صهیونیستی

در عین حال طی چند ماه گذشته یک موضوع بیش از هرچیز دیگری توان محدود و در واقع ضعف صهیونیست‌ها را ثابت کرد و آن خبر کشف تونل‌های نفوذ در جنوب مناطق اشغالی بود. رژیم صهیونیستی اگرچه این تونل‌ها را منتسب به حزب الله لبنان نمود، اما حزب الله لبنان بطور رسمی این موضوع را رد کرد. با این حال ساخت این تونل‌ها که تعداد آن‌ها قابل توجه عنوان و گفته شده قابلیت عبور وسایل نقلیه را نیز دارد، بیش از هرچیز ضعف صهیونیست‌ها را ثابت کرد. بدون تردید در صورت صحت ادعای صهیونیست‌ها، تونل‌های مناطق جنوبی طی چند روز و یا چند ماه ساخته نشده بلکه عمق و پهنای این تونل‌ها به نقل از صهیونیست‌ها حاکی از پروژه‌ای حداقل چند ساله است که به تازگی کشف می‌شود و این جز به معنای ضعف امنیتی رژیم صهیونیستی نیست. از سوی دیگر ادعای کشف این تونل‌ها در شرایطی بود که همزمان تل‌اویو تجاوز سه روزه خود را علیه نوار غزه آغاز کرده بود، اما نتانیاهو با بهانه کردن کشف این تونل‌ها از پذیرش آتش بس در نوار غزه خبر داد.

اما حقیقت آن است که پذیرش آتش بس مذکور ثابت می‌کند صهیونیست‌ها از نظر جغرافیایی و ضعف عمق استراتژیک در شرایطی نیستند که بتوانند همزمان در چند جبهه وارد جنگ شوند و در صورت هرگونه درگیری احتمالی با حزب الله لبنان، این تنش تنها محدود به مرزهای شمالی این رژیم در مرز با لبنان نمی‌باشد بلکه هم از جانب مرزهای سوریه و حتی از جانب جنوب در نوار غزه این درگیری می‌تواند گسترش یابد که در این شرایط بسیار بعید به نظر می‌رسد تل‌آویو شانسی برای در امان ماندن بدست آورد. از همین روست که توان محدود صهیونیست‌ها و عمق ضعیف استراتژیک بدلیل تهدید شدن از چند جبهه شمال(لبنان)، شرق(سوریه) و جنوب(نوارغزه) باعث می‌شود نتیجه هرگونه تنش در منطقه به تهدید موجودیت صهیونیست‌ها منجر شود.

منبع: الوقت

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=17962

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

معرفی کتاب