مامور مخفی؛ روایت عملیات جاسوسی موساد علیه برنامه هسته‌ای ایران - خیبر

جشنواره فیلم برلین:

مامور مخفی؛ روایت عملیات جاسوسی موساد علیه برنامه هسته‌ای ایران

۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ۱۱:۰۸

“مامور مخفی” روایت عملیات جاسوسی موساد علیه برنامه هسته‌ای ایران در برلیناله اکران شد. این فیلم روایت رابطه‌ای رمانتیک میان مامور موساد و طعمه‌اش در ایران است.

به گزارش پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، فیلم سینمایی مامور مخفی، ساخته یوال آدلر، کارگردان و فیلمنامه‌نویس صهیونیستی، محصول مشترک رژیم صهیونیستی و آمریکاست که در جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۹ اکران شد. موضوع محوری فیلم درباره برنامه‌ریزی سازمان اطلاعاتی جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) علیه برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران است.

مامور مخفی (The Operative) که مثل همه تریلرهای جاسوسی از عناصر هیجان، تنش و تعلیق بهره می‌برد، با محوریت شخصیت زنی به نام ریچل کورین (با بازی دیانه کروگر) روایت می‌شود. ریچل مامور جاسوسی پیشین موساد در تهران بوده است که بنا به دلایلی، دیگر در سازمان حضور ندارد. بخش اعظم روایت داستان از زبان سرپرست پیشین او، توماس (با بازی مارتین فریمن) نقل می‌شود.

ماموریت اصلی ریچل جمع‌آوری اطلاعات درباره برنامه هسته‌ای ایران از طریق نفوذ به یکی از شرکت‌های مرتبط در تهران بوده است. ریچل با چهره‌ای که کم‌تر احساس مشخصی را منتقل می‌کند به عنوان معلم انگلیسی وارد تهران می‌شود و در منطقه پاسداران تهران آپارتمان اجاره می‌کند.

در روند داستان ریچل وارد رابطه‌ای عاشقانه با فرهاد (با بازی کاس انوار، بازیگر ایرانی‌تبار کانادا) می‌شود. فرهاد از روسای شرکتی است که ریچل باید جاسوسی‌اش را کند. عوامل سازنده “مامور مخفی” اگرچه در بسیاری از جزییات زیرکی و دانش خود را از اوضاع ایران به نمایش می‌گذارند اما در ادامه روند به دام تصاویر مسلط از ایران می‌افتند و فیلم دست کم در چشم مخاطب ایرانی می‌تواند دور از واقعیت به نظر برسد.

“مامور مخفی” به صورت عمومی نیز در ارایه ساختار داستانی مستحکم ناکام است.‌‌ شخصیت‌پردازی‌ها ضعیف و انگیزه شخصیت‌ها برای اقداماتشان مبهم است. این فیلم نتوانسته نظر مثبت منتقدان را جلب کند. گاردین این فیلم را “غیرهیجان‌انگیز و به‌هم‌ریخته” توصیف کرده است و فیلم را قابل مقایسه با نمونه‌های موفق ژانر تریلر جاسوسی ندانسته است.

داستان فیلم “مامور مخفی” اقتباسی غیروفادار از رمان “معلم انگلیسی” نوشته ییفتاخ رایشر عطیر، یکی از ماموران پیشین سازمان اطلاعاتی رژیم صهیونیستی است.

“مامور مخفی” به صورت رسمی در آلمان، رژیم صهیونیستی و بلغارستان فیلمبرداری شده است. زبان فیلم انگلیسی، عبری، آلمانی و فارسی است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=18382

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

معرفی کتاب