مبارزه امام محمد باقر«علیه‌السلام» با یهودیان - خیبر

مبارزه امام محمد باقر«علیه‌السلام» با یهودیان

۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۱۴

مبارزه با يهود در فرهنگ اسلام، بخش مهمى از برنامه ائمه طاهرين(عليهم‌السّلام) را به خود اختصاص داده بود. تكذيب احاديث دروغين و ساخته و پرداخته‌ی يهوديان در مورد انبياى الهى و مطالبى كه باعث خدشه‌‏دار شدن چهره ملكوتى پيامبران خدا می‌شد، در برخوردهاى ائمه طاهرین(عليهم‌السّلام) به خوبى ديده مى‏‌شود.

به گزارش سرویس فرهنگی ‌پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، امام محمد باقر(علیه‌السلام) امام پنجم شیعیان که کنیه‌اش «ابوجعفر» و «باقرالعلوم» است، در سوم صفر یا نخست رجب سال ۵۷ هجری در مدینه به دنیا آمد. به گفته منابع، امام در سال ۱۱۴ در سن ۵۷ به دستور «هشام بن عبد الملك» خلیفه اموی مسموم و شهيد شد.
امام باقر(علیه‌السلام) از طرف پدر، به امام حسین(علیه‌السلام) می‌رسد و از سوی مادر به امام حسن مجتبی(علیه‌السلام). مادر ایشان فاطمه دختر امام حسن(علیه‌السلام) است، برای همین است به ایشان علوی در میان علویان و فاطمی در میان فاطمیان گفته می‌شد[۱]

امام و مبارزه با افکار منحرف یهودیان
یکی از  گروه‌هاى خطرناكى که در زمان امام باقر(علیه‌السلام) و قبل از ایشان در جامعه اسلامى حضور داشت و تأثير عميقى در فرهنگ آن روزگار بر جا گذاشت، يهوديان بودند. شمارى از احبار يهود كه به ظاهر مسلمان شده و گروهى ديگر كه هنوز به دين خود باقى مانده بودند در جامعه اسلامى پراكنده شده و مرجعيّت علمى قشرى از ساده‌‏‌لوحان را به عهده داشتند.

تأثيرى كه آنان بر فرهنگ اسلام از خود بر جا نهادند، به صورت احاديث جعلى به نام اسرائيليات پديدار گشت كه بيشترين قسمت اين احاديث درباره تفسير و مراتب و شئون زندگى پيامبران سلف، جعل شده بود. از جمله علماى اسلامى كه اين احاديث را در تأليفات خود وارد كرده، طبرى مفسر معروف است كه بيشترين روايات تفسير قرآن از منابع يهودى _ با واسطه يا بى‏‌واسطه _ نقل کرده  است.
از سوی دیگر راويان فرق اسلامى ساده‌‏‌لوحانه از اين احاديث استقبال كرده و آن‌ها را در ابواب مختلف كتاب‌هايشان نقل نمودند و فرهنگ خود را با آن آلوده كردند، ولى پیروان اهل بيت(علیهم‌السلام) با الهام گرفتن از آنان، در مقابل اين انديشه‌‏هاى انحرافى و عوام‏‌پسند، مقاومت و از آسيب آن در امان ماندند.

مبارزه با يهود در فرهنگ اسلام، بخش مهمى از برنامه ائمه طاهرين(عليهم‌السّلام) را به خود اختصاص داده بود. تكذيب احاديث دروغين و ساخته و پرداخته‌ی يهوديان در مورد انبياى الهى و مطالبى كه باعث خدشه‌‏دار شدن چهره ملكوتى پيامبران خدا می‌شد، در برخوردهاى ائمه طاهرین(عليهم‌السّلام) به خوبى ديده مى‏‌شود. در اين‌جا به نمونه‌ای از آن احادیث دروغین که در قرآن نیز آمده، اشاره مى‏‌كنيم:
با شروع جمع‌آوری حدیث در زمان «عمر بن عبدالعزیز» يهوديان درباره پیامبران و امامان احاديثى جعل كرده و یا احادیث جعلی را در ميان مسلمانان رواج دادند،  طبق یکی از این احاديث جعلى، داود پيامبر به دنبال كبوترى بر پشت بام مى‌‏رود و در آن‌جا كه مشرف بر منزل «اوريا» بود، همسر او را مى‏‌بيند و دل به او مى‌‏بندد و به منظور رسيدن به هدف خود، «اوريا» را در صف مقدم جنگ قرار مى‏‌دهد و او كشته مى‌‏شود و داود با همسر او ازدواج مى‌‏كند و … .[۲] روشن است كه اين روايات دروغين تا چه حد و از چه جهاتى مى‌‏تواند شخصيت داود(علیه‌السلام) را به عنوان پيامبرى از فرستادگان خدا خدشه‌‏دار کند.

نمونه‌هایی از مبارزات و انکار احادیث جعلی یهود توسط امام محمد باقر(عليه‌السلام)
نمونه‌ای از این مبارزات این است که آنها به گزارش محمد بن مسلم، از امام محمد باقر(عليه‌السلام) روايت كرده است كه به آن حضرت عرض كردم كه: برخی از یهودیان كه نزد ما هستند، گمان مى‏‌كنند كه قول خداى عزّوجلّ: «فَسْئَلُوا أَهْلَ الذِّكْرِ إِنْ كُنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ»، اهل ذكرى كه در آن مذكورند، علمای يهود و نصارايند …. راوى مى‏‌گويد كه: پس حضرت به دست خويش اشاره به سينه مبارك خود فرمود، و فرمود كه: «ماييم اهل ذكر و ماييم سؤال شدگان».[۳]

نمونه دیگر این است، يهوديانى كه در جامعه اسلامى زندگى مى‏‌كردند، مى‏‌كوشيدند برترى بيت المقدس بر كعبه را به مسلمانان بقبولانند؛ از اين رو در اين زمينه دست به جعل احاديثى زدند و آن‌ها را به طور گسترده در ميان مسلمانان رواج دادند. زراره نقل مى‏‌كند: در خدمت امام باقر(عليه‌السلام) نشسته بودم و امام در حالى كه در مقابل كعبه نشسته بود فرمود: نگاه كردن به خانه خدا عبادت است. در همان حال شخصى از قبيله «بجيله» كه او را «عاصم بن عمر» مى‏‌ناميدند، نزد امام آمد و گفت: «كعب‏ الاحبار مى‏‌گويد: كعبه هر صبح‌گاه برابر بيت المقدس سجده مى‏‌كند».
امام فرمود: نظر تو در مورد سخن كعب الاحبار چيست؟
آن مرد گفت: سخن كعب صحيح است.
حضرت فرمود: تو و كعب الاحبار هر دو دروغ مى‏‌گوييد. آن‌گاه در حالى كه به شدّت ناراحت بود فرمود: خداوند بقعه‏‌اى محبوب‏‌تر از كعبه روى زمين نيافريده است.[۴]

نمونه دیگر در دوری گزیدن مسلمانان از یهودیان است. امامان شیعه می‌کوشیدند با صدور برخی از احکام، زمینه دوری مسلمانان از یهودیان را فراهم سازند. در همین زمینه بود که  ابو بصير، از امام محمد باقر (عليه‌السلام) روايت كرده است، اگر با یهودیان  دست دادید، دستتان را بشویید.[۵]
امامان ديگر شيعه نيز بعدها با تعابيرى نظير «لا تشبّهوا باليهود: خود به یهودیان شبیه نکنید» [۶] مى‏‌كوشيدند اين رابطه فرهنگى نامطلوب را كه ميان مسلمانان و يهود به وجود آمده بود و مى‏‌رفت تا فرهنگ اصيل و غنى اسلام را به انحراف بكشاند، قطع كنند.

در نتیجه امام باقر(علیه‌السلام) با محکوم کردن این  احادیث  و طرد آنان، از نفوذ فرهنگ نامطلوب یهودیان جلوگیری می‌کرد.

………………………………………………………………..
پی‌نوشت:
[۱]. مصباح کفعمی۵۲۲.
[۲]. مجمع البيان، ج ۸، ص ۴۷۲؛ بحوث مع اهل السنة و السلفية، ص۵۱٫
[۳]. ترجمه أصول كافى، ج‏۱، ص۶۹۱٫
[۴].الكافي (ط – الإسلامية)، ج‏۴، ص۲۴۰٫
[۵]. ترجمه أصول كافى، ج‏۴، ص۷۳۱٫
[۶]. الكافي (ط – الإسلامية)، ج‏۶، ص۵۳۲٫

رهروان ولایت

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=10378

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *