محمل نفوذ صهیونیسم در آمریکایی جنوبی - خیبر

محمل نفوذ صهیونیسم در آمریکایی جنوبی

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۸:۵۷
یهودیان شیلی

آمریکایی جنوبی محملی برای حضور کشورهای بزرگ و استعمارگر است، همان طور که آفریقا به این بلا مبتلا شد، کشورهای آمریکای جنوبی به خاطر حضور استعمارگران زبان‌ بومی خود را فراموش کرده‌اند و بیشتر درگیر زبان فرانسوی، پرتغالی و اسپانیولی صحبت می‌کنند. از طرف دیگر تا چندی پیش ونزوئلا و کشورهای سرسبز اطراف این کشور حیاط خلوت آمریکا بود.

به گزارش سرویس بین‌الملل پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، مسئله نفوذ صهیونیسم در کشورهای مختلف یکی از مسائل قابل بحث در حوزه بین‌الملل می‌باشد که بسیاری از متخصصین حوزه اسرائیل درباره آن کمی سستی می‌کنند. متن زیر مصاحبه پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر با یکی از فعالان فرهنگی شیلیایی است که به خواست خودش نامی از وی برده نشد، تهیه و تنظیم شده است که خدمت مخاطبین محترم تقدیم می‌گردد.

 • معرفی اجمالی از خودتان داشته باشید و درباره شیلی برای ما بگویید.

بسم الله الرحمن الرحیم، از این فرصت که به ما دادید، تشکر می‌کنم و امیدوارم که حرف‌های بنده مفید باشد و به عنوان یک شهروند شیلیایی در رابطه با حضور صهیونیسم در منطقه آمریکای لاتین به خصوص در کشور شیلی و آرژانتین صحبت کنم.

در کشور شیلی تقریبا از ۶۰سال پیش در نظر گرفته‌اند که صهیونیسم را پیاده کنند، البته تئوری و نظریه‌هایی در کتاب دولت یهود مطرح شده است که طرحی برای تأسیس دولت اسرائیل بحث کرده تا خاک فلسطین را تجزیه کنند و در آنجا دولت یهود را تاسیس نمایند.

اما در اصل برنامه دیگری را هم در پیش گرفتند که در کشورهای مختلفی مانند اوگاندا، جنوب آرژانتین و بعد از چند سال در شیلی حضور داشته باشند که این اتفاق هم افتاد، به خصوص در جنوب آرژانتین در جایی که به پاتاگونیا نیز حضور دارند.

 

شیلیایی های یهودی

پاتاگونیا، خوش آب‌وهواترین شهر شیلی

 

پاتاگونیا، محل نفوذ یهودیان در آمریکایی جنوبی

تقریبا صد سال پیش در نظر گرفتند که در فلسطین امتحان کنند و ببینند چه بازخوردی می‌دهد اما در همانجا حاضر شدند و دولت یهودی خودشان را پیاده کردند. البته همین نظریات در پاتاگونیا نیز پیاده شد که یهودیان از ۶۰ سال پیش به شیوه‌ای مخفیانه شروع به فعالیت کردند و حتی به جنوب منطقه شیلی نیز وارد شدند.

منطقه پاتاگونیا نفت ندارد، امکانات خاصی هم وجود ندارد ولی یکی از بهترین زمین‌های کشاورزی و منابع آب شیری زیادی دارد. آب و هوای این منطقه معتدل است و این را هم باید گفت که در جنوب آرژانتین به سمت اقیانوس اطلس جزیره‌ای به نام مالویناس است که تقریبا در جنگی که ۳۰ سال پیش میان انگلیس و آرژانتین رخ داد، اطراف آن جزیره گفته شده که منابع زیر زمینی مانند گاز، نفت و … وجود دارد که میزان آن البته بیشتر از خلیج فارس هم می‌تواند باشد.

 • منابع زیرزمینی را استخراج کرده‌اند یا این که در حال استخراج هستند؟

خیر، تا به حال از آنجا استخراجی صورت نگرفته است و از ۶۰ سال پیش به عنوان یک محیط توریستی معمولی و آرام، البته این منطقه از چهل سال پیش به شدت در پایه‌های نظامی ریززمینی داخل شیلی تاثیر گذار بوده است.

البته سربازان و ژنرال‌های شیلیایی علیه این اقدام موضع‌گیری‌های زیادی داشتند ولی با این کدورت باز نفوذ یهودی‌ها در همه جا گسترده است و یهودیان در حال خریدن زمین‌های مردم این منطقه هستند و شاید در اینترنت بتوانید جسته و گریخته چیزهایی را پیدا کنید. در حال حاضر آنها علیه اسرائیلی‌ها شکایت‌های زیادی را انجام داده‌اند که چرا اینها در حال گرفتن زمین‌های مردم و اشغال آن هستند.

 

یهودیان شیلی از اقدام تصویر پشت پیراهن تیم فلسطینی ابراز انزجار کردند

 

 • عاقبت این شکایت‌های مردم علیه این تصرف عدوانی چیست؟

مردم شیلی شکایت‌های زیادی صورت دادند و حتی سناتورهایی هستند که خیلی جدی و با اطلاع از اوضاع نفوذ نظامی یهودیان در این مناطق به دنبال احقاق حق مردم هستند ولی هنگامی که این اسناد در اختیار رئیس پارلمان قرار می‌گیرد، بررسی‌ها فراموش می‌شود.

 • در ایران نهادی وجود دارد به نام سازمان محیط زیست که البته الان وضع خوبی ندارد و جاسوس‌های زیادی از داخل سطح مدیریتی آن شناسایی شده‌اند ولی به هر حال برای حفظ منابع طبیعی کشور موظف است تا کارهایی را صورت بدهد، آیا در شیلی چنین نهادی وجود ندارد که جلوی یهودیان را بگیرد که جنگل‌ها و مراتع را تصرف نکنند؟

در واقع باید گفت که کسانی این کار را می‌کنند که یهودی نیستند و شرکت‌هایی به دنبال پیگیری این اتفاق هستند که حامی یهودیان‌اند. اما در آنجا نیز سازمان منابع طبیعی کار خاصی را صورت نمی‌دهد.

 • وضعیت قومی مردم شیلی چگونه است؟

در منطقه پاتاگونیا بومیان و سرخ‌پوست‌ها تعدادشان بسیار کم شده است ولی در بقیه جاها از نژادهای مختلف حضور دارند و مهاجرین نیز بی‌تاثیر نیستند.

 • مردم شیلی دین مسیحی دارند؟

دین آنها مسیحی پروتستان است و یک نکته مهم این است که بهائیت بین الملل با همکاری صهیونیسم بین الملل شیلی را در نظر گرفته‌اند و باید دانست که بهائیت در جنوب شیلی کارشان را خیلی قوی انجام داده‌اند.

 • اگر بخواهیم در رابطه با حضور صهیونیسم در شیلی اطلاعات خوبی به‌دست آوریم، باید به کجا مراجعه نماییم؟

می‌توان به کسانی که از یک طرف دینشان را تغییر می‌دهند و از یک طرف فکر سیاسی‌شان به سمت اسرائیل تمایل پیدا می‌کند و به اسرائیل نگاه مثبتی دارند، اشاره کرد. اگر بخواهیم یک مثال در این رابطه بزنیم می‌توان به، تاسیس بزرگترین عبادتگاه بهائی در شیلی توسط بهائیت بین‌الملل اشاره کرد که برای آن سی میلیون دلار هزینه کرده‌اند.

 • آیا این عبادتگاه بزرگترین عبادتگاه بهائی در آمریکای لاتین می‌باشد؟

خیر، این عبادتگاه بهائی در پایتخت شیلی بیشتر به‌عنوان یک مرکز تبلیغی دین به کل آمریکای لاتین می‌باشد. از آنجایی که کشورهای مدرن و توسعه‌یافته یک شرایط خاصی دارند، باید نسبت به کشورهای دیگر کار فرهنگی بیشتری انجام دهند.

یک عده دون‌ژوان بولیویایی در یک منطقه خاصی از جنوب شیلی مشغول به کار تبلیغی جدی هستند. اینها حتی یک شعبه در استانی که در شیلی ساکن بودیم، دارند که آمدند و زمین‌های کشاورزی را از مردم خریدند و به کار تبلیغی مشغول شدند.

ماپوشه‌ها یک عده سرخ‌پوست بومی در منطقه جنوب شیلی هستند که دینشان مسیحی است ولی از مسیحیت بسیار ناراضی هستند. زیرا اسپانیایی‌هایی که به سرزمین‌شان وارد شدند و زمین‌های آنها را گرفتند، مسیحی بودند و مردمان آن منطقه را به اجبار مسیحی کردند.

ماپوشه‌ها از این اوضاع خسته‌اند و درحال یک بیداری بومی هستند و به این فکر افتاده‌اند که چرا باید به این فکر مذهبی ادامه دهیم؟ این عرصه برای بهائیت یک موقعیت خوبی را فراهم کرده است که دین خودشان را تبلیغ کنند.

اگر بخواهیم به یکی از روش‌های تبلیغی بهائیت در جنوب شیلی اشاره کنیم؛ ساخت دو درمانگاه رایگان برای بومی‌های آن منطقه را می‌توان نام برد. جالب است که دکتر محجر و فیاضی، دو دکتر اصلی درمانگاه‌ها می‌باشند که ایرانی و بهائی هستند. این دو دکتر کتب بهائی را به زبان بومی آن منطقه ترجمه می‌کنند و بین مردم پخش می‌نمایند.

 • رئیس جمهور شیلی درحال حاضر چه کسی است؟

آقای سباستین پینیه‌را که فردی محافظه‌کار می‌باشد.

 • آیا سباستین پینه‌را با آمریکا زاویه‌ای نیز دارد؟

یک اصلی را خدمتان عرض کنم، به استثنای جمهوری اسلامی ایران، یمن و محور مقاومت، همه آمریکایی هستند، حال این آمریکایی بودنشان کم و زیاد دارد ولی همگی تمایلی نسبت به آمریکا دارند.

 • اگر در مورد نفوذ بهائیت و صهیونیسم در شیلی منبعی بخواهیم، باید به کجا مراجعه کنیم، آیا سند یا نوشته‌ای در این مورد وجود دارد؟

بله، سایتی باعنوان bahaee.cl هم وجود دارد که به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی می‌باشد. یک نکته‌ای که در این بین وجود دارد آن است که ظاهر کار این است که یهودیان سالانه به جنوب شیلی به عنوان توریست وارد می‌شوند اما در باطن قصد نظامی دارند و از بهائیت شیلی بسیار استفاده می‌کنند.

 • هدف اصلی صهیونیست‌هایی که به شیلی می‌روند و از بهائیت هم در آنجا استفاده می‌کنند چیست؟

صهیونیسم برای اینکه در پاتاگونیا نفوذ کند نیاز به این رفت و آمدها دارد تا بتواند اسرائیل دومی را در آنجا تاسیس کند.

 • نکته‌ای باقی نمانده است که بخواهید بیان نمایید.

به نظر بنده نیاز فوری است که دانشجویان این موضوع را با جدیت ارزیابی و بررسی کنند. به نظر بنده صهیونیسم بین‌المللی به سمن (NGO) بومی خیلی نزدیک شده است. ماپوشه‌ها یک پرچم خاصی دارند در این ده سال اخیر بسیار آزاد طلب شده و میخواهند از دولت شیلی جدا شوند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بودجه سمنِ تشکیل شده در جنوب شیلی را یهودی‌ها و صهیونیسم‌ها تامین می‌کنند. این سمن سفرهای متعددی به سوئیس داشته است و پول خود را در سوئیس از صهیوینست‌ها می‌گیرند. در کل اینها به سمنی بودجه می‌دهند که تفکری تند و آزادطلبی داشته باشند. همین کار را هم با بومیان کشور کانادا انجام دادند.

با یک مثال اگر بخواهیم کار این سمن‌ها را بگوییم باید گفت؛ یک دولتی وجود دارد که صهیونیسم‌ها می‌خواهند روی آن کنترل پیدا کنند حالا در آنجا یک سمن بسیار قوی وجود دارد که اگر دستور بگیرند، می‌آیند در خیابان‌ها، بمب گذاری و ترور می‌کنند. این کارها در جنوب شیلی صورت گرفته و دولت شیلی مجبور می‌شود که نظامی‌های خود را به جنوب بفرستد که یک حالت جنگی پیش می‌آید. صهیونیست‌ از سمن‌ها به‌عنوان یک اهرم فشاردهنده به دولت‌ها استفاده می‌کند و کار خودشان را در منطقه به این شکل جلو می‌برند.

ان شاءالله دانشجویان محترم رشد کنند و در حوزه نفوذ صهیونیسم بین‌الملل در مناطق مختلف بیشتر مطالعه و تحقیقات کنند. اینکه صهیونیسم بین‌الملل در دنیا چیست و چه چیزی می‌خواهد، مسئله مهمی است. تهدید صهیونیسم فقط برای فلسطین نیست.

 • باتشکر از اینکه وقتتان را به ما دادید.
 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=2393

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *