محور مقاومت به دلیل تجربه و اخلاص رهبران و رزمندگانش شکست نخواهد خورد/گام سعودی‌ها برای نجات از جنگ یمن از طریق ایران
«طارق الخوری» بیان داشت که سعودی‌ها با طرح درخواست گفتگو با ایران گامی به سوی کشف راه ایمن نجات و توقف خسارت های سنگینشان برداشته‌اند و مقاومت و ایستادگی اسطوره مانند محور مقاومت در برابر دشمنان بشارت پیروزی نخستین را به ما می‌دهد.پایگاه صهیون پژوهی خیبر، بنا به اعتقاد کارشناسان در حال حاضر جبهه مقاومت است که در تحولات غرب آسیا دست برتر را دارد و تمام کشورهایی که با یکدیگر متحد شده بودند تا محور مقاومت را متلاشی کنند، در شرایط بسیار بدی قرار دارند. هیچ تحولی در غرب آسیا اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه دیدگاه و مواضع محور مقاومت در آن تاثیرگذار باشد و همه تلاش می‌کنند به نحوی موافقت محور مقاومت را جلب کنند. همچنین رهبری حکیمانه و مدبرانه‌ای که محور مقاومت دارد، سبب شده است تا این محور از بحران‌ها پیروز بیرون آید و از سوی دیگر حاکمان عربستان خائنانی هستند که خودشان به نحوی اشغالگر کشورهای اسلامی محسوب می‌شوند. این موضوع ضربه سهمگینی به چهره ریاض وارد کرده است. کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی حاضر نشدند، مواضع عربستان علیه جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت را تایید کنند. این موضوع نشان می‌دهد که عربستان به ورشکستگی سیاسی دچار شده است. به علاوه رژیم صهیونیستی چنان تضعیف شده که حتی دو روز هم نمی تواند در برابر موشک‌های رزمندگان فلسطینی مقاومت کند.

بر همین اساس و برای بررسی وضعیت کنونی محور مقاومت خبرنگار پایگاه صهیون پژوهی خیبر با «طارق الخوری» عضو پارلمان اردن گفتگو کرده است که شرح آن از نظر می گذرد.

*با نگاه به شرایط منطقه از یکسو شاهد تقویت روابط حماس و ایران و احتمال برقراری مجدد روابط میان سوریه و حماس هستیم و از سوی دیگر اخباری مبنی بر عقب نشینی اماراتی‌ها از یمن و درخواست سعودی برای گفتگو با ایران منتشر شده است. تحلیل کلی شما از روند تحولات منطقه و نسبت آن با محور مقاومت چیست؟

بدون شک محور مقاومت توانست در برابر حملات متوحشانه و شدید تمامی طرف‌ها به اشکال مختلف از جمله جنگ مستقیم، محاصره طولانی، تلاش برای تخریب مقاومت از طریق تروریستی خواندن آن توسط قدرت‌های استعماری غربی و تکفیر مقاومت از سوی قدرت‌های مرتبط به استعمارگران ایستادگی کند. این مقاومت و ایستادگی اسطوره مانند بشارت پیروزی نخستین را به ما می‌دهد. از سوی دیگر تضعیف قدرت‌های سیاه در سوریه، عقب نشینی آمریکا از تهدید ایران، ورود حزب الله به سوریه در زمان مناسب و مشارکت متحد روسی با قدرت نظامی و سیاسی و دیپلماتیک در سازمان ملل به نفع محور مقاومت، دلیلی قاطع برای شکست پروژه‌های آمریکا و غرب و پادگاه پیشرفته نظامی آنها یعنی اسرائیل و مزدوران منطقه‌ای آن محسوب می‌شود.

وقت آن رسیده که جنبش حماس پس از درک اشتباهاتش، ایفای نقش کند؛ حماس تصور می‌کرد که اخوان المسلمین با کسب قدرت قادر به ایجاد ائتلاف‌های جدید است و به همین دلیل جهت‌گیری شان به سمت سعودی‌ها و مشارکت گردان‌های اکناف بیت‌المقدس منحرف شد. اکنون حماس باید اردوگاه دوستانش یعنی محور مقاومت را مشخص و معین کند و به برنامه‌های این محور پایبند باشد و از محور شرارت یعنی سعودی‌ها و کشورهای حوزه خلیج فارس دوری گزیند تا بدین صورت به طرح آزادسازی فلسطین کمک و خدمت نماید.

من گام امارات برای عقب نشینی از یمن را اینگونه تحلیل می‌کنم؛ قناعتی درباره میزان خسارت در جنگ علیه یمن در امارات ایجاد شده و کشتار یمنی‌هایی که از یکپارچگی وطنشان دفاع می‌کنند، بی‌فایده است. همچنین سعودی‌ها با طرح درخواست گفتگو با ایران گامی به سوی کشف راه ایمن نجات و توقف خسارت های سنگینشان برداشته‌اند.

*گام نخست اجرای پروژه معامله قرن نشست اقتصادی بحرین بود که به گفته کارشناسان و حتی برخی مقامات غربی شکست خورد. تحلیل شما از پیامدها و دستاوردهای این نشست برای صهیونیست‌ها چیست؟

این نشست شکست مفتضحانه‌ای خورد و پیش از آغازش مُرد. علت شکست آن نیز عدم حضور هیچ یک از طرف‌های فلسطینی و موضع قاطعانه محمود عباس در قبال معامله قرن و معامله اردن بود که قابل تقدیر است. فلسطینی‌ها باید با کنار گذاشتن عملیات بیهوده صلح و لغو توافق اسلو به صورت یکطرفه و با تشدید اقدامات خود، مسئولیت جامعه بین‌المللی در قبال مسأله فلسطین را مجددا به آنها تحمیل کنند. زیرا جامعه بین‌الملل از رژیم غاصب صهیونیستی جانبداری می‌کند. نشست بحرین هرچند برگزار شد اما هیچ خروجی و دستاوردی نداشت و در رسانه‌ها نشنیدیم.

*در حال حاضر انسجام و قدرت و استحکام اجزاء مختلف محور مقاومت را چگونه ارزیابی می کنید؟

محور مقاومت توانست ایستادگی کند و پیروزی را محقق سازد اما نباید در همین حد باقی بماند. زیرا دشمن صهیونیستی و حامیان و سرمایه‌گذاران و موسسان آن، از طراحی نقشه‌ها و برنامه‌های راهبردی و جایگزین شکست‌ها خسته نمی‌شوند و این نیازمند مبارزه در تمامی جبهه‌های نظامی و سیاسی و دیپلماسی است.

این محور عظیم که صاحب حق است، تمام پروژه‌های غربی و صهیونیستی را به شکست کشاند؛ هدف این پروژه‌ها تجزیه‌طلبی از طریق برانگیختن دعواهای فرقه‌ای و مذهبی و منطقه‌ای و بازی با آن در هر مکانی است. محور مقاومت به دلیل تجربه و پختگی رهبران آن و اخلاصشان برای حق و جانفشانی رزمندگانش هرگز شکست نخواهد خورد. این رزمندگان جانفشانی‌هایی کرده و حماسه‌های نظامی‌ای رقم زده‌اند که باید در مهمترین دانشگاه‌های جهان تدریس شود.

*علاوه بر تقابل نظامی با صهیونیست‌ها و غربی‌ها، عرصه نبرد را در دیگر زمینه‌ها مانند فرهنگی و سیاسی چگونه مشاهده می‌کنید؟

نبرد با این دشمن در عرصه‌های مختلف وجود دارد و متاسفانه توافق‌نامه‌های ذلت‌بار و ننگین از زمان توافق کمپ دیوید و سپس اسلو و وادی عربه به گروه‌های صهیونیستی مشروعیت داد و کشورهای زیادی آن را به رسمیت شناختند. اکنون نیازمند مطالبات مردمی برای لغو این توافق نامه‌ها و تجدیدنظر در ارتباط با رژیم‌صهیونیستی و تقویت خط مقاومت و نبرد و پایان دادن به صلح و سازش هستیم. مومنین به حق فلسطین نیز باید بدون توجه به موضعشان در برابر تشکیلات خودگردان، در رسوا کردن جنایت‌های دشمن صهیونیستی ایفای نقش کنند. زیرا صهیونیست‌ها مرتکب بزرگترین عملیات تبعید زوری در طول تاریخ بشری شده‌اند.

از سوی دیگر محور مقاومت نیازمند سخنرانی‌های فرهنگی آگاهی بخش برای ملت‌های عربی و اسلامی و ملت‌های آزاده و متمدن جهان از طریق تمام رسانه‌هاست تا بدین صورت علاوه بر کمک به حق فلسطینی‌ها، از جنگ طولانی مدت آزادسازی مردم فلسطین و نابودی قدرت دشمن حمایت کنند. این اقدامات هم مفید است و هم برای نظامیان و شهرک‌نشینان صهیونیست دردناک است. همچنین استفاده از سلاح تحریم و توجیه برخی از ملت‌های غربی که از کالاهای دشمن خرید می‌کنند و موجب تسلیح نظامی آن برای کشتن زنان و کودکان سالخوردگان بی‌گناه فلسطینی می‌شوند، بسیار ضروری است.

*با توجه به اینکه ایام و موسم حج ابراهیمی فرا رسیده، از این فرصت چگونه می‌توان برای کمک به فلسطین و وحدت اسلامی استفاده کرد؟

خداوند حج را به دلیل حکمت و مصلحتی تشریع کرد. زیرا به مصالح بندگان آگاه است و مصالح زیادی در حج وجود دارد که محدود به عبادت نمی‌شود. از جمله آنها منافع و مصالح تربیتی و اقتصادی و سیاسی و اجتماعی است. خداوند اراده کرد که حج کنفرانسی سالانه برای بررسی مسائل بزرگ امت اسلامی و راه‌ها و ابزارهای لازم به منظور حفاظت از امت و نحوه قیام آن باشد تا بدین صورت در زمینه‌های حیات اقتصادی و سیاسی و علمی و فرهنگی و اعتلای کلمه الله و احترام به ادیان و اعتقادات دیگر در صدر ملت‌های جهان قرار گیرد.

اما متاسفانه امروز مشاهده و لمس می‌کنیم که فریضه حج موجب افزایش مال اندوزی سعودی‌ها و کشتار مردم یمن و حمایت مخفیانه از رژیم صهیونیستی و دیگر مسائل مذموم شده است.

خبرنگار: محمد فاطمی زاده