مروری بر رویکرد استراتژیک انقلاب اسلامی به مسئله فلسطین - خیبر

مصاحبه اختصاصی پایگاه صهیون پژوهی خیبر با دکتر حسین آجرلو کارشناس مسائل غرب آسیا - قسمت اول

مروری بر رویکرد استراتژیک انقلاب اسلامی به مسئله فلسطین

۱۶ دی ۱۳۹۷ ۲۲:۲۳

همانطور که می‌دانید جمهوری اسلامی ایران مبنای خودش را بر این اساس گذاشته که مبانی خود را از طریق گفتمان و دفاع از امنیت حاضر گسترش دهد واساسا به دنبال بحث جغرافیایی نیست یعنی برخلاف بحث‌های ایران هراسانه که مطرح می‌شود جمهوری اسلامی ایران به دنبال ایجاد یک امپراطوری فارس است، هلال شیعی و… اساسا آنچه در تاریخ انقلاب مشاهده می‌کنیم بیش از اینکه به دنبال بحث ارضی باشد بحث گفتمانی مطرح بوده است. اما بایستی امنیت این گفتمان نیز حفظ بشود و یکی از ارکان حفظ امنیت قدرتمند شدن جغرافیای اسلام است.

خیبر؛ به عنوان اولین سؤال توضیحاتی در رابطه با رویکرد جمهوری اسلامی ایران در رابطه با مسئله فلسطین با توجه به صحبت‌های اخیر آقای ظریف و مبانی امام خمینی رحمت الله علیه بفرمائید؛

استاد آجرلو: همانطور که می‌دانید بعد از انقلاب اسلامی ایران، جمهوری اسلامی به سمتی پیش رفت که تقریبا بر اساس مبانی خود حضرت امام تنظیم شده بود و قانون اساسی نیز بر آن تاکید داشت بحث حمایت از مستضعفین و مظلومین جزء گفتمان انقلاب اسلامی بود در مقابل گفتمان انقلاب ادبیات و عملکرد ظالمانه رژیم صهیونیستی را شاهد هستیم؛ رژیم صهیونیستی از  همه‌ی جوانب با گفتمان‌ها  و ارزش‌های انقلاب ایران در تعارض است ریشه‌ ظاهری این موضوع در یک ایدئولوژی نژاد پرستانه مشاهده می‌شود که اشغال گری نیز نشات گرفته از این ایدئولژی می‌باشد.

خیبر؛ نتیجتا به نظر شما اختلافات رژیم صهیونیستی و جمهوری اسلامی ایران یک اختلافات مبنایی و ریشه‌ای است؟

استاد آجرلو: بله؛ ذات انقلاب اسلامی وارزش‌های حاکم بر آن اصولا با صهیونیسم مشکل داشته و دارد. این اختلاف مبنایی برگرفته از جهان‌بینی‌ها و ایدئولژی‌های متفاوت است و یکی از مهم‌ترین عوامل حیثیت دینی این موضوع است.  امام خمینی نیز به عنوان مرجع دین و جایگاه ولایت فقیهی که داشتند موضع جهان اسلام را در قبال رژیم صهیونیستی اعلام کردند به بیان دیگر سخن امام یک سخن صرفا فردی نبود بلکه این سخن از دل دین روییده بود.

خیبر؛ دیدگاهی که بیان کردید مختص جمهوری اسلامی ایران است یا دیگر کشورهای اسلامی نیز چنین دیدگاهی را دارند؟

دیدگاهی که خدمت شما بیان شد مختص اسلام است و منحصر در جمهوری اسلامی ایران نیست هر چند عدم پایبندی برخی از کشورهای به ظاهر اسلامی با مبانی اسلام و عدم وحدت بین کشورهای مختلف اسلامی باعث شده است برخی گمان کنند مبانی یاد شده مختص جمهوری اسلامی ایران است.

یقینا اگر در رابطه با موضوع فلسطین همه‌ی کشورهای اسلامی وحدت را حفظ می‌کردند و شروع به مغازله و ایجاد روابط دوستانه با رژیم صهیونیستی و آمریکا نمی‌کردند وضع فعلی فلسطین و جهان اسلام بهتر از وضع فعلی بود.

خیبر؛ به نظر جنابعالی مسئله فلسطین از حیث ژئوپلتیک چه اهمیتی برای جهان اسلام دارد؟

اصولا گسترش تفکری که یک مکانی را اشغال کند وبعد از مدتی برای خودش در آن مکان حقی قائل شود یک حرکت خطرناک است. یک جریانی آمده یک منطقه‌ای را با خرید زمین با اشغال و خونریزی با هر حربه‌ای وارد شده وبعد از مدتی به عنوان واقعیت موجود خودش را به عرصه بین‌الملل تحمیل کرده است؛ نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نظامی که به اصول خودش پایبند است اساسا این حرکت را یک حرکت خطر ناک برای ژئوپلتیک اسلام و شیعه می‌داند.

یعنی اساسا این احتمال وجود دارد امروز فلسطین فردا شاید در جای دیگری این اتفاقات مشابه شکل بگیرد.

از سوی دیگر موقعیت ژئوپلیتیک شیعه و اسلام در منطقه منجر به بروز یک پلن سایشی بین رژیم صهیونیستی و جمهوری اسلامی ایران می‌شود. به عبارت دیگر نمی‌توان انتظار داشت نظام اسلامی نسب به سرنوشت و آینده‌ی شیعیان جهان و خصوصا منطقه غرب آسیا و مسلمانان جهان بی‌تفاوت باشد و سرنوش آن‌ها بی‌اهمیت باشد به همین جهت نظام اسلامی مقتدرانه از مواضع عادلانه و به حق خود دفاع می‌کند.

خیبر؛ خطری که بیان کردید جمهوری اسلامی ایران از بروز آن جلوگیری می‌کند فواید این جلوگیری و مقابله صرفا سیاسی و درون نظامی است و یا شامل کل جهان اسلام می‌باشد؟

همانطور که می‌دانید جمهوری اسلامی ایران مبنای خودش را بر این اساس گذاشته که مبانی خود را از طریق گفتمان و دفاع از امنیت حاضر گسترش دهد واساسا به دنبال بحث جغرافیایی نیست یعنی برخلاف بحث‌های ایران هراسانه که مطرح می‌شود جمهوری اسلامی ایران به دنبال ایجاد یک امپراطوری فارس است، هلال شیعی و… اساسا آنچه در تاریخ انقلاب مشاهده می‌کنیم بیش از اینکه به دنبال بحث ارضی باشد بحث گفتمانی مطرح بوده است. اما بایستی امنیت این گفتمان نیز حفظ بشود و یکی از ارکان حفظ امنیت قدرتمند شدن جغرافیای اسلام است. بایستی تمام کشورهای اسلامی با سطله پذیری با هر نوع گسترش طلبی توسعه طلبی دشمن مقابله کنند این استراتژی جمهوری اسلامی ایران است.

 خیبر؛ رژیم صهیونیستی در مقابل ایدئولوژی، گفتمان امنیت محور جهان اسلام چه نوع استراتژی را دنبال می‌کند؟

رژیم صهیونیستی بر اساس اصول استراتژیک خود کشورهای منطقه را قدرت‌هایی ضعیف جلوه می‌دهد و تمام تلاش خود را انجام می‌دهد که این کشورها کشورهایی کوچک و بی ثبات باشند چراکه چون خودش مشروعیت ندارد به این وسیله برای خودش مشروعیت کسب می‌کند. اصولا رژیم صهیونیستی می‌خواهد کشور‌های اطرافش بقدری درگیر مسائل داخلی یا بقدری کوچک باشند که نتوانند توجه‌ی به مباحث کلان داشته باشند.

ما شاهد این موضوع هستیم که رژیم صهیونیستی حتی در افریقا هم به دنبال تجزیه کشورها است سودان جنوبی یکی از آنهاست در ایران، اسپانیا و کردستان عراق نیز به دنبال چنین اهدافی است و علت این که جمهوری اسلامی ایران رژیم اسرائیل را یک «غده سرطانی» می‌نامد وجود چنین اهدافی است.

بیشتر بخوانید:

چرا رژیم اسرائیل «غده سرطانی» لقب گرفته است

پس اساسا جمهوری اسلامی  به دنبال قدرتمند‌تر شدن کشور‌های منطقه می‌باشد و میخواهد این کشورها به قدری قدرتمند بشوند که بتوانند از منافع و حریم امنیتی خود دفاع کنند.

خیبر؛ به جهت مباحث بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران چه هدفی را در سطح منطقه و خصوصا در رابطه با کشور فلسطین دنبال می‌کند؟

جمهوری اسلامی ایران بر خلاف خیلی از کشورهایی که داعیه این را دارند که جمهوری اسلامی ایران به دنبال تغییر نظام‌های حاکم بر کشور‌های دیگر است جمهوری اسلامی به دنبال ایجاد ثبات واقعی در منطقه است. جمهوری اسلامی ایران  معتقد است جریانات فعلی که باعث ایجاد جنگ و مشکلاتی  بین کشورهای منطقه شده است یک نظم برون زاست یعنی یک نظم درون زا نیست جمهوری اسلامی به دنبال یک نظم درون زاست که در ان جایگاه هر یک از بازیگران به طور واقعی تعیین شده باشه نه اینکه  مثلا یک سری انسان شرور بیاید یک رژیم خود ساخته را حمایت کند و آن رژیم کوچک بخواهد حق یک کشور و ملت را پایمال کند. جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد قدرت‌های مشخص و اسلامی حاکم بر منطقه بر اساس الگوی اسلام ناب مدیریت منطقه را در دست داشته باشند؛ اما رژیم صهیونیستی به دنبال یک نظم برون زاست که بتواند قدرت‌های بزرگ خارج از منطقه را وارد منطقه کند و بوسیله آنها قدرتی بیش از جایگاه خودش بدست بیاورد؛ صهیونیست‌ها بغیر از اینکه زیاده طلبی کردن و توسعه طلبی کردند در داخل فلسطین به دنبال این هستند که با کمک قدرت و وارد کردن حکومت‌های موازنه قدرت‌های منطقه نظم این منطقه را بهم بریزند ان موازنه قوایی که ثبات زاست ان ثبات زایی را از بین بردند اساسا جمهوری اسلامی نمیتواند  با این سازگار باشه حتی نه رژیم صهیونیستی  حتی عربستان هم که  بدنبال خرید امنیت است با جمهوری اسلامی به مشکل برمی‌خورد چون اصولا جمهوری اسلامی اعتقاد دارد که منطقه پتانسیل این را دارد که بتواند  ثبات را برای خودش فراهم کند و ورود بازیگران خارجی بجز اینکه تنش‌ها  نظم را نمی‌تواند از منطقه از ببین ببرد کارکرد دیگری ندارد.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=17186

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *