معرفی حزب «شاس» - خیبر

معرفی حزب «شاس»

۲۸ اسفند ۱۳۹۷ ۱۷:۱۶

رهبر حزب شاس در برابر مردم و حکومت جمهوری اسلامی ایران و حزب‌الله مواضع تندی دارد. او در یک گردهمایی‌ به ناتوانی رژیم‌صهیونیستی در مقابله با جمهوری اسلامی و محور مقاومت اعتراف کرده بود و اظهار داشت تنها راه پیروزی بر جبهه مقابل صهیونیست‌ها، دعا کردن برای نابودی جمهوری اسلامی و حزب‌الله است.

پایگاه صهیون پژوهی خیبر؛ حزب «شاس»[۱] که مخفف عبارت «محافظان سفارد» می‌باشد، حزبی مذهبی و سنت‌گرا است که نماینده «یهودیان سفاردی حریدی» در فضای سیاسی-اجتماعی اسرائیل محسوب می‌شود.

«سفاردی» و «اشکنازی» دو ریشه‌ی نسلی متفاوت از یهودیان هستند که در انجام آداب دین یهود تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های بین این دو گروه، تلاش سفاردی‌ها برای ایجاد پیوند میان شریعت و دین با جامعه است، در صورتی که اشکنازی‌ها میل به چنین امری ندارند.[۲]

صفت «حریدی» نیز معطوف به بنیادگرایان «یهودیت ارتدوکس» است. شاخه ارتدوکسی دین یهود نسبت به سایر انشعاب‌های این دین، سخت‌گیرانه‌تر و مذهبی‌تر به نظر می‌رسد. «حریدی» شاخه‌ای از این نوع مذهب یهودی است که باورهای مذهبی خود را به‌طور مستقیم برگرفته از آوزه‌های حضرت موسی (ع) و تورات می‌دانند.[۳] لذا «شاس» که ایدئولوژی مذهبی آن برگرفته از سفاردی‌های حریدی است، حزبی شدیداً مذهبی و نقطه‌ی مقابل یهودیان اشکنازی محسوب می‌شود.

اهداف سیاسی حزب شاس

حزب مذکور در سال ۱۹۸۴م. توسط «عوادیا یوسف»[۴] رهبر سفاردی‌ها و با انگیزه تلاش برای مساوی شدن حقوق سفاردی‌ها با اشکنازی‌ها تشکیل شد.[۵]حزب شاس از بدو تولد تاکنون نتایج زیر را در انتخابات پارلمان رژیم‌صهیونیستی، به‌دست آورده است:

 • انتخابات ۱۹۸۴م.: ۴ کرسی
 • انتخابات ۱۹۸۸م.: ۶ کرسی
 • انتخابات ۱۹۹۲م.: ۶ کرسی
 • انتخابات ۱۹۹۶م.: ۱۰ کرسی
 • انتخابات ۱۹۹۹م.: ۱۷ کرسی
 • انتخابات ۲۰۰۳م.: ۱۱ کرسی
 • انتخابات ۲۰۰۶م.: ۱۲ کرسی
 • انتخابات ۲۰۰۹م.: ۱۱ کرسی
 • انتخابات ۲۰۱۳م.: ۱۱ کرسی
 • انتخابات ۲۰۱۵م: ۷ کرسی

گفتنی است که «شاس» از زمان تأسیس تاکنون در تمامی کابینه‌های رژیم‌صهیونیستی، به‌جز کابینه نتانیاهو در سال ۲۰۱۳م. نماینده داشته است. در سال ۲۰۱۳م. این حزب در اعتراض به حضور احزاب غیرمذهبی در دولت، کناره‌گیری خود از کابینه را اعلام کرد و به صف مخالفین و منتقدین دولت نتانیاهو پیوست.

تفکرات رهبر حزب شاس

برای آشنایی با زیربنای فکری «شاس» در مرتبه اول می‌توان به نکاتی درخصوص پایه‌گذار این حزب یعنی «عوادیا  یوسف» پرداخت:[۶]

خاخام تندروی یهودی که با تلاش‌های بسیار موفق شد به عنوان خاخام ارشد سفاردی‌ها انتخاب شود، به فعالیت در فضای مذهبی بسنده نکرد و با تأسیس حزب «شاس» وارد فضای سیاسی شد. او ضمن اینکه رهبری معنوی حزب را برعهده داشت جلساتی را نیز برگزار کرده و شاگردهایی را نیز در رشته علوم‌دینی یهود تربیت می‌کرد. از مهم‌ترین شاگردان او می‌توان به «شیمون پرز» نخست‌وزیر خونخوار اسبق رژیم‌صهیونیستی اشاره کرد. همچنین گفتنی است که «عوادیا یوسف» با پیوستن به همه دولت‌های رژیم‌صهیونیستی، پول‌های کلانی را به‌دست آورد و در راستای مقاصد مذهبی خود به‌کار گرفت.


قدرت تأثیرگزاری «عوادیا یوسف» رفته‌رفته آنقدر افزایش پیدا کرد که این حزب در همه دولت‌های اسرائیل بعد از سال ۱۹۸۴م. حضور یافت و به‌نوعی نخست‌وزیران رژیم‌اشغالگر مجبور به استفاده از مهره‌های این حزب در کابینه‌های خود شدند.


میزان بالای تاثیرگزاری مؤسس «شاس» را می‌توان در تصویر زیر مشاهده کرد. این عکس درجریان دیدار نتانیاهو با «عوادیا یوسف» پیش از انتخابات ۲۰۱۳م. اسرائیل به ثبت رسیده است. نتانیاهو در این دیدار از «یوسف» خواست تا با پیوستن شاس به حزب لیکو برای تشکیل کابینه موافقت کند.

«هارون يشايايي» دبیر سابق انجمن کلیمیان ایرانی، «عوادیا» را در جریان سخنرانی‌ که در سال ۱۳۵۶ در تهران نطق می‌کرده دیده است. «يشايايي» رفتار این خاخام را بسیار دور از منش روحانیون یهودی دانسته و با توجه به نوع پوشش «عوادیا یوسف»، او را پادشاهی مغرور با تاجی که روی سر دارد توصیف می‌کند.

عوادیا: لاپید حرام‌زاده است

در توصیف رفتار و افکار «عوادیا» تنها می‌توان از واژگان تندرو، افراطی، مهاجم و نژادپرست استفاده کرد. برای این خاخام، مسلمان‌ها و سکولارها فرقی نداشته و اگر «عوادیا» با کسی به مشکل می‌خورد، با تندترین شکل ممکن طرف مقابلش را خطاب می‌کرد. برای مثال؛ در جریان انتخاب اعضای کابینه یکی از دولت‌های رژیم‌صهیونیستی، «لاپید» و «بنت» رهبران دو حزب صهیونیستی تلاش کردند تا اعضای شاس وارد کابینه نشوند. «عوادیا یوسف» درموضع‌گیری افراطی، آن دو سیاستمدار اسرائیلی را نفرین کرده و حتی لاپید را حرام‌زاده خطاب کرد.

مواضع حزب شاس در رابطه با جمهوری اسلامی ایران

«عوادیا» در برابر مردم و حکومت جمهوری اسلامی ایران و حزب‌الله نیز مواضع تندی دارد. او که در یکی از گردهمایی‌ها درحضور هواداران و پیروانش به ناتوانی رژیم‌صهیونیستی در مقابله با جمهوری اسلامی و محور مقاومت اعتراف کرده بود، اظهار داشت تنها راه پیروزی بر جبهه مقابل صهیونیست‌ها، دعا کردن برای نابودی جمهوری اسلامی و حزب‌الله است.

مواضع حزب شاس در رابطه با مسئله فلسطین

موضع «عوادیا» در قبال مردم فلسطین نیز کاملا مشخص و آشکار است: همه فلسطینی‌ها باید کشته شوند، طاعون بگیرند و زنده نباشند و زندگی نکنند؛ چراکه دشمن اسرائیل و صهیونیست‌ها هستند. اما نفرت خاخام سفاردی‌ها نسبت به مردم فلسطین و فاصله زیاد او از معیارهای انسانیت تنها در مواضع کلامی علیه مردم مظلوم فلسطین خلاصه نمی‌شود.

قاچاق اعضای بدن

در سال ۲۰۱۰م. خبری منتشر شد مبنی بر این که گروهی از خاخام‌های یهودی، از طریق قاچاق اعضای بدن فلسطینی‌ها پول‌های کلانی را به‌دست می‌آورند.[۷] گزارش‌های منتشر شده درخصوص این جنایت نشان می‌دهند، کسانی که اعضای بدن فلسطینی‌ها را قاچاق می‌کردند با «عوادیا یوسف» و پسرش «دیوید یوسف» مرتبط بوده‌اند.

رهبر شاس استاد نتانیاهو است

این یهودی خونخوار که از اون به عنوان استاد نتانیاهو و شیمون پرز نیز یاد می‌شود، در اکتبر سال ۲۰۱۳م. (۱۳۹۲ ش.) درگذشت اما جنایات او در اذهان مردم فلسطین و محصول تفکرش یعنی حزب شاس در صحنه سیاسی اسرائیل باقی ماند.[۸]

از آنجا که حزب «شاس» با عقاید رادیکال و افراطی مذهبی پایه‌گذاری شد، تماماً در تلاش است تا با حزب پیروز ائتلاف کرده و با حضور در کابینه تشکیل شده، رویکرد مذهبی را در فضای سیاسی و اجتمای اسرائیل پیاده‌سازی کند. گرچه این حزب برای شرکت در مسائل اقتصادی نیز تمایل دارد.[۹]

البته اولویت اولیه شاس پرداختن به مسائل مذهبی و تلاش برای تحقق آموزه‌های تورات در جامعه و حکومت کشور جعلی اسرائیل است. از این‌رو حزب شاس، مسائل مربوط و امنیت، سیاست‌خارجی و مسئله فلسطین را در اولویت‌های بعدی خود قرار می‌دهد و کمتر به چنین مسائلی می‌پردازد.[۱۰]

همانطور که گفته شد این حزب در ابتدا برای احقاق حقوق یهودیان سفاردی و بهتر شدن وضعیت آن‌ها در اجتماع تشکیل شد. بعد از تأسیس نیز، این حزب همواره تلاش کرده است تا جامعه را به سمت مذهب حرکت داده و به واسطه کمک‌های دریافتی از دولت‌های رژیم‌صهیونیستی، اوضاع و شرایط سفاردی‌ها و مذهبی‌ها را بهبود ببخشید.


حزب «شاس» در ابتدای تأسیس خود اعتقاد داشت زنده ماندن یهودیان و زندگی کردن آن‌ها از منازعه بر روی بحث فلسطین و اراضی‌اشغالی مهم‌تر است؛ و لذا موضعی میانه‌رو در قبال مردم فلسطین به کار می‌گرفت. اما مدتی بعد، این حزب به سمت جریان‌های راست‌گرای اسرائیل مایل شد و اعلام کرد با توسعه عملیات شهرک‌سازی موافق می‌باشد.[۱۱]


رهبر فعلی حزب شاس

رهبر فعلی حزب مذکور «آریه درعی»[۱۲] نام دارد که در کارنامه او وزارت اقتصاد، توسعه، وزارت کشور و امور مذهبی دیده می‌شود. در پرونده فعالیت‌های «آریه درعی» به عنوان رهبر «شاس»، سه مورد اتهام به فسادمالی وجود دارد. اولین‌بار، «درعی» در سال ۲۰۰۰م. به جرم دریافت رشوه به سه سال حبس محکوم شد. اگر چه حکم او به یک سال کاهش یافت؛ اما «عوادیا یوسف» بنیان‌گذار «شاس» در آن دوران جنجال بسیار زیادی به راه انداخت و حتی سیستم قضایی و قضات رژیم‌صهیونیستی را بی‌دین معرفی کرد.[۱۳]

اواخر سال ۲۰۱۸م. نیز پلیس رژیم‌اشغالگر خواستار محاکمه «درعی» شد. پلیس اتهام وارده به رهبر شاس را مجموعه‌ای از تخلفات مالی نظیر پولشویی، فرار از مالیات، قسم دروغ، کلاهبرداری و فریبکاری اعلام کرد. همچنین اعلام شد افراد دیگری هستند که با «درعی» مرتبط بوده و در تخلفات یاد شده دست داشته‌اند.[۱۴]رهبر حزب شاس در سال ۲۰۱۷م. نیز به اتهام فسادمالی و پولشویی مورد بازجویی قرار گرفته بود.[۱۵]

حمایت از نتانیاهو

رئیس حزب «شاس» ۲۲ ژانویه (۲ بهمن) به بحث انتخابات زودهنگام اسرائیل پرداخت و حمایت همه‌جانبه خود و حزبش از عملکرد بنجامین نتانیاهو را اعلام کرد. «درعی» در طی این موضع‌گیری صراحاتاً اعلام کرد نتانیاهو از نظر قانونی نخست‌وزیر رژیم‌اشغالگر است و باید تا پایان عمر رسمی کابینه به کار خویش ادامه دهد. همچنین او گفت: «حتی اگر نتانیاهو در اتهاماتش مجرم شناخته شود و این اتهامات اثبات شوند، حزب شاس در انتخابات ۹ آوریل (۲۰ فروردین) تنها از نتانیاهو حمایت خواهد کرد.»[۱۶]

ائتلاف با حزب لیکود

سرانجام آریه درعی در ۷ مارس (۱۶ اسفند) به شکلی صریح موضع حزب شاس در قبال ائتلاف با حزب لیکود را اعلام کرد. درعی در طی جلسه‌ای با «یاکوو لیتزمن»[۱۷] رهبر حزب «یهودیت تورات»[۱۸] دیدار کرد و در پایان نشست گفت احزاب «شاس» و «یهودیت تورات» به هیچ‌وجه با ائتلاف «آبی و سفیدها» رقیب جدی نتانیاهو ائتلاف نخواهند کرد. «درعی» و «لیتزمن» احتمال هرگونه مذاکره و تجمیع با ائتلاف آبی و سفیدها را به خاطر حضور «یائیر لاپید» در این ائتلاف را رد کردند. بنابراین «شاس» پیش از انتخابات حمایت قاطعانه خود از حزب لیکود و نخست‌وزیری مجدد نتانیاهو را در دستور کار قرار دادند تا در دولت آینده نیز سکان‌دار یک یا چند وزارتخوانه رژیم‌صهیونیستی شوند.[۱۹]

اغلب نظرسنجی‌های انجام گرفته توسط مطبوعات و رسانه‌های صهیونیستی، شمار کرسی‌های حزب شاس در «کنست» را عددی بین ۴ تا ۶ پیش‌بینی می‌کنند.[۲۰]

باتوجه به انگیزه تأسیس حزب شاس و تلاش آن برای به قدرت رساندن دین در سیاست و اجرای دستورات یهودیت در جامعه اسرائیل، نمی‌توان این حزب را در مسائل مربوط به مردم فلسطین چندان دارای اهمیت دانست. البته بنیان‌گذار این حزب نگاه شدیداً تندی نسبت به مردم و مسئله فلسطین داشت؛ اما همانطور که گفته شد اولویت این حزب پرداختن به مسائل دینی در سطح جامعه اسرائیل است. درنهایت می‌توان پیش‌بینی کرد با پیروزی مجدد نتانیاهو در انتخابات پارلمانی رژیم‌صهیونیستی، حداقل یکی از اعضای حزب شاس در کابینه نتانیاهو قرار خواهدگرفت.

 

نویسنده: مجید رحیمی

 

[۱]. Shas

[۲].https://www.mashreghnews.ir/news/239218

[۳].http://www.bbc.com/persian/science/2016/09/160917_an_ultra_orthodox_jews_tech_torah

[۴].Ovadia Yosef

[۵].http://www.bbc.co.uk/persian/world/2015/03/150310_l26_israel_election_2015_parties

[۶].https://www.mashreghnews.ir/news/254776

[۷].https://www.mashreghnews.ir/news/498427

[۸].https://www.farsnews.com/news/13920715000988

[۹].https://www.haaretz.com/news/israeli-elections-2013

[۱۰].https://www.khabaronline.ir/news/3605

[۱۱].https://www.jewishvirtuallibrary.org/shas-political-party

[۱۲].Aryeh Deri

[۱۳].https://www.islamtimes.org/fa/news/10127

[۱۴].https://www.mashreghnews.ir/news/912854

[۱۵].http://hakirya2040.com/fa/news/960/

[۱۶].https://www.timesofisrael.com/shas-leader-vows-party-will-back-netanyahu-for-pm-even-if-indicted/

[۱۷].Yaakov Litzman

[۱۸].United Torah Judaism

[۱۹].https://www.timesofisrael.com/ultra-orthodox-parties-to-unequivocally-back-netanyahu-as-next-pm/

[۲۰].https://knessetjeremy.com/category/knesset/polls/

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=19760

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *