معرفی حزب «لیکود» بخش اول - خیبر

معرفی حزب «لیکود» بخش اول

۰۳ فروردین ۱۳۹۸ ۰۶:۴۱

حزب «لیکود» (به معنای «استحکام») در سال ۱۹۷۳م. توسط «مناخیم بگین» تأسیس شد. این حزب در زمره احزاب راست‌گرا قرار دارد و اساساً با انگیزه‌ی مقابله جریان چپ و گرفتن قدرت از چپ‌گرایان تشکیل شد. «لیکود» در کنار حزب چپ‌گرای «کار» دو حزب بزرگ و قدرتمند رژیم صهیونیستی هستند. در طول ۴۶ سالی که از تشکیل لیکود می‌گذرد، این حزب موفق شده به مدت ۳۱ سال بر نظام سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی رژیم صهیونیستی تسلط داشته باشد.

پایگاه صهیون پژوهی خیبر؛ حزب «لیکود» (به معنای «استحکام») در سال ۱۹۷۳م. توسط «مناخیم بگین» تأسیس شد. این حزب در زمره احزاب راست‌گرا قرار دارد و اساساً با انگیزه‌ی مقابله جریان چپ و گرفتن قدرت از چپ‌گرایان تشکیل شد. «لیکود» در کنار حزب چپ‌گرای «کار» دو حزب بزرگ و قدرتمند رژیم صهیونیستی هستند. در طول ۴۶ سالی که از تشکیل لیکود می‌گذرد، این حزب موفق شده به مدت ۳۱ سال بر نظام سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی رژیم صهیونیستی تسلط داشته باشد.

حزب مذکور از بدو تأسیس و در راستای سیاست‌های داخلی، مسائلی نظیر اقتصاد آزاد، برابری اجتماعی و حفظ فرهنگ و سنت‌های یهودی را در دستورکار خود قرارداده است. همچنین لیکود همواره در بخش سیاست‌خارجی و در قبال مردم فلسطین نیز خصمانه‌ترین مواضع را اتخاذ کرده که در ادامه به جنایت رهبران این حزب پرداخته خواهد شد.[۱]

نتایج این حزب در انتخابات پارلمانی رژیم‌صهیونیستی به شکل زیر است:
 • انتخابات ۱۹۷۳؛ به رهبری «مناخیم بگین»: ۳۹ کرسی
 • انتخابات ۱۹۷۷؛ به رهبری «مناخیم بگین»: ۴۵ کرسی
 • انتخابات ۱۹۸۱؛ به رهبری «مناخیم بگین»: ۴۸ کرسی
 • انتخابات ۱۹۸۴؛ به رهبری «اسحاق شامیر»: ۴۱ کرسی
 • انتخابات ۱۹۸۸؛ به رهبری «اسحاق شامیر»: ۴۰ کرسی
 • انتخابات ۱۹۹۲؛ به رهبری «اسحاق شامیر»: ۳۲ کرسی
 • انتخابات ۱۹۹۶؛ به رهبری «بنجامین نتانیاهو»: ۳۲ کرسی
 • انتخابات ۱۹۹۹؛ به رهبری «بنجامین نتانیاهو»: ۱۹ کرسی
 • انتخابات ۲۰۰۳؛ به رهبری «آریل شارون»: ۳۸ کرسی
 • انتخابات ۲۰۰۶؛ به رهبری «بنجامین نتانیاهو»: ۱۲ کرسی
 • انتخابات ۲۰۰۹؛ به رهبری «بنجامین نتانیاهو»: ۲۷ کرسی
 • انتخابات ۲۰۱۳؛ به رهبری «بنجامین نتانیاهو»: ۲۰ کرسی
 • انتخابات ۲۱۵؛ به رهبری «بنجامین نتانیاهو»: ۳۰ کرسی

البته لازم به ذکر است که «آریل شارون» در سال ۲۰۰۵م. از حزب لیکود جدا شد و حزب «کادیما» را تأسیس کرد. در جریان انتخابات ۲۰۰۶م. نیز کادیما موفق شد به رهبری شارون، ۲۹ کرسی کنست را خود کسب کرده و به بزرگترین حزب سیاسی اسرائیل در آن مقطع تبدیل شود.

رهبران حزب لیکود

اکنون نگاهی گذاریم داریم به تلاش‌های «بگین»، «شامیر»، «شارون» و «نتانیاهو» برای پیش‌برد اهداف رژیم صهیونیستی و نحوه بخورد آنان با مردم فلسطین.

 1. «مناخیم بگین» یا قصاب دیر یاسین

«بگین» نخست‌وزیر رژیم اشغاگر قدس در حدفاصل سال‌های ۱۹۷۷م. تا ۱۹۸۳م. از جمله سیاستمداران صهیونیستی است که با لقب منحوس «قصاب» شناخته می‌شود. زمینه‌ی آغاز ترقی‌های بگین در حکومت جعلی اسرائیل و رسیدن به نخست‌وزیری را می‌توان در جنایت شنیع او در سال ۱۹۷۸م. مشاهده کرد. در این سال، مناخیم بگین رهبر وقت گروهک تروریستی «ایرگون» به همراه اسحاق شامیر رهبر وقت گروهک تروریستی «استرن» و تعدادی تروریست یهودی خونخوار به روستای «دیر یاسین» در حوالی بیت‌المقدس حمله کردند و یکی از سیاه‌ترین جنایات بشری را برجای گذاشتند.

 • کشتار مردم بی‌دفاع دیریاسین

در این روز سیاه، مناخیم و همراهانش بیش از ۲۵۰ نفر ساکنین این روستا را با توسل به شدیدترین اعمال به شهادت رساندند. البته این جنایت به کشتارعادی مردم بی‌دفاع دیریاسین ختم نشد؛ به دستور مناخیم بگین، تعدادی از کودکان روستا بنابر سنت «کابالای یهودی» به دست تروریست‌های جلادصفت ذبح شدند. همچنین تعدای از زنان و دختران در مقابل همسران و پدرانشان مورد تجاوز قرار گرفته و سپس همگی به ضرب گلوله به شهادت رسیدند. این جنایت درحالی صورت گرفته بود که روستای دیریاسین در خارج از محدوده‌ای بود که سازمان‌ملل آن‌را به رژیم‌صهیونیستی اختصاص داده بود و همچنین اهالی این روستا هیچ‌گونه خطری برای صهیونیست‌ها نداشتند.

بی‌رحمی‌های مناخیم بگین و مظلومیت مردم دیریاسین باعث شد تا بگین برای همیشه به «قصاب دیریاسین» ملقب شود. البته این صهیونیست آنقدر وقیح بود که لقب قصاب و جلاد را با میل بپذیرد. بگین اقدام وحشیانه خودرا گامی مؤثر در تشکیل دولت جعلی اسرائیل می‌داند و معتقد است هیچ اقدامی به اندازه حمله به دیریاسین برای عرب‌ستیزی و فراری دادن اعراب از فلسطین مهم نبوده است.[۲]

 • امضای پیمان کمپ دیوید

دستاورد دیگر مناخیم بگین برای رژیم صهیونیستی، امضای پیمان کمپ دیوید با رئیس‌جمهور وقت مصر «انور سادات» بود. در سال ۱۹۷۸م. بعد از جنگ‌های صورت گرفته میان تعدی از کشورهای عربی و فلسطین، سرانجام پیمان صلح میان دو طرف جنگ با حضور پررنگ جیمی کارتر رئیس‌جمهور وقت آمریکا، میان نخست‌وزیر رژیم‌صیونیستی و انور سادات به امضا رسید.

در این پیمان که حقوق مردم فلسطین مورد اهمیت قرار نگرفته بود، کشور جعلی اسرائیل از سوی انور سادات به رسمیت شناخته شد و درعوض صحرای سینا که نظامیان صهیونیستی آن‌را غصب کرده بودند به مصر بازگشت و بنا شد مذاکرتی در جهت مستقل شدن کشور فلسطین آغاز شود.[۳] با این پیمان، مصر کشور جعلی اسرائیل را به رسمیت شناخت اما تا امروز هیچ‌گونه مذاکره خاص و جدی برای مستقل شدن فلسطین و اتمام جنایات صهیوینست‌ها انجام نگرفته است.

امام خمینی (ره) بعد از امضای این پیمان، طی پیامی اقدام انور سادات را به خیانت علیه اسلام تعبیر کردند و فرمودند: «این‌جانب بیش از پانزده سال است که خطر اسرائیل غاصب را گوشزد کرده‌ ام و به دوَل و ملل عرب این حقیقت را اعلام نموده‏ام. اکنون با طرح استعمارى صلح مصر و اسرائیل، این خطر بیش‌تر و نزدیک‌تر و جدی‌تر شده است. ایران خود را همگام با برادران مسلمان کشورهاى عربى دانسته و خود را در تصمیم‏گیری هاى آنان شریک مى‌داند. ایران صلح سادات و اسرائیل را خیانت به اسلام و مسلمین و برادران عرب مى‌داند و موضع‌هاى سیاسى کشورهاى مخالف این پیمان را تأیید مى‏کند.»[۴]


شاهکار مجامع جهانی که انسانیت را فراموش کرده‌اند نیز در برخورد با مناخیم بگین، قصاب دیریاسین در سال ۱۹۷۸م. به اوج خود رسید. بگین در این سال به دلیل تلاش برای ثبت معاهده کمپ دیوید و نادیده گرفته شدن حقوق مردم فلسطین، جایزه صلح نوبل جهانی را دریافت کرد.[۵]


 1. «اسحاق شامیر»

شامیر نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی در طی سال‌های ۱۹۸۳م. تا ۱۹۸۴م. و ۱۹۸۶م. تا ۱۹۹۲م. فردی روس‌تبار است که در سال ۱۹۳۵م. به فلسطین مهاجرت کرد و مدتی بعد به فعالیت در گروهک تروریستی «ایرگون» مشغول شد. او۴ سال بعد از فعالیت در «ایرگون» گروهک تروریستی «اشترن» را به همراه عده‌ای دیگر تأسیس کرد تا ضمن از بین بردن اعراب و مردم فلسطین، فضای فلسطین را نیز برای اشغال توسط صهیونیست‌ها آماده سازد.[۶] همانطور که گفته شد، شامیر و گروهش در کشتار وحشیانه مردم روستای «دیریاسین» با مناخیم بگین همراه بودند و دستان شامیر نیز در این جنایات به خون ده‌ها فلسطینی آغشته است.

از دیگر اقدامات شامیر برای خوش‌خدمتی به تفکر صهیونیسم می‌توان به طراحی و اجرای عملیاتی موسوم به «دلتا» در سال ۱۹۴۸م. و حضور در جمع مؤسسین «موساد» و خدمت در لوای افسر عالی‌رتبه این سازمان اشاره کرد.[۷]

 1. آریل شارون یا قصاب «صبرا و شتیلا»

گاهی برای توصیف بی‌رحم بودن یک انسان صفات و واژگانی نظیر خونخوار، جلاد، سفاک و ظالم نیز کم می‌آورند و نمی‌توانند حد رذالت او را آشکار سازند. یکی از این افراد، «آریل شارون» وزیر جنگ و نخست‌وزیر اسبق رژیم‌صهیونیستی می‌باشد.


 • جنایات تاریخی

شارون در طول ۸۵ سال عمر خویش انواع جنایات در برابر مردن مظلوم فلسطین را مرتکب شده است. از فاجعه کشتار در «صبرا وشتیلا» به عوان ننگ‌بارترین و شنیع‌ترین اعمال شارون یاد می‌شود؛ تا حدی که این جنایت تاریخی موجب شد تا شارون به قصاب «صبرا و شتیلا» ملقب شود. در جریان تجاوز رژیم‌صهیونیستی به لبنان در سال ۱۹۸۲م. و در دوره‌ای که شارون وزارت‌جنگ رژیم‌اشغالگر را برعهده داشت، نیروهای نظامی اسرائیل به فرماندهی شارون اردوگاه آوارگان فلسطینی معروف به «شتیلا» در نزدیکی منطقه «صبرا» بود حمله کردند و جنایتی تاریخی را رقم زدند. صهیونیست‌ها اردوگاه فلسطینی‌ها را محاصره کرده بودند در طی ۴۰ ساعت، هزاران نفر از مردم لبنان و آوارگان فلسطینی را با شدیدترین شکل ممکن به قتل رساندند. شارون و سربازان اسرائیلی برای اثبات قساوت قلب خود، در ابتدا با انواع سلاح‌سرد به سوی فلسطینی‌ها حمله کرده و آنان‌را به شهادت می‌رساندند.


در فاجعه کشتار  «صبرا وشتیلا» کودکانی که فرار می‌کردند نیز به ضرب گلوله صهیونیست‌ها از پا در می‌آمدند. زنان و دختران قبل از کشته شدن بارها توسط سربازان مورد تجاوز قرار می‌گرفتند؛ کودکان نیز سوزانده و یا ذبح می شدند. شارون و نیروهاش برای زنان باردار هم سرنوشتی جز دردیده شدن شکم و مرگ به همراه جنین خود رقم نمی‌زدند.[۸]


 • خوی حیوان‌صفتی شارون

خوی حیوان‌صفتی شارون هنگامی آشکارتر می‌شود که او پس از کشتار در «صبر ا و شتیلا» طی مصاحبه‌ای از عملکرد خود دفاع کرده و خطاب به نویسنده‌ی یهودی چنین می‌گوید: «تو می‌توانی من را هرچه می‌خواهی صدا بزنی. من را جنایتکار یا هیولا صدا بزن. …حتی اگر شما با ارقام ریاضی به من ثابت کنید که جنگ فعلی در لبنان یک جنگ کثیف غیراخلاقی است، اهمیتی نمی‌دهم. علاوه بر آن حتی اگر به من ثابت کنید که ما در لبنان به اهدافمان نرسیده‌ایم یا نخواهیم رسید، دولتی دوست‌دار خودمان در لبنان به وجود نیاورده‌ایم یا این‌که سوریه‌ای‌ها یا حتی جنبش آزادی‌بخش را از بین نبرده‌ایم، باز هم اهمیتی نمی‌دهم چون ارزشش را داشت. ما باز حمله خواهیم کرد و بیشتر و بیشتر می‌کشیم تا بسشان شود.»[۹]

 • سیاست رهبران حزب لیکود و حیوان صفتی شارون

خونخواری آریل شارون صفتی نبود که با قدرت رسیدن در وجود او هویدا شود. شارون جنایت و خون‌ریزی را از ۱۳ سالگی و با پیوستن به گروهک تروریستی «هاگانا» آموخت. او در نوجوانی در جریان حملات به زمین‌های مردم فلسطین به قصد غصب کردن آنان حاضر می‌شد و لسطینی‌هایی که مقاومت می‌کردند را به قتل می‌رساند. شارون در جوانی نیز با مطرح شدن و ارتقاء درجه به ریاست گروه معروف به «انتقام محلی» انتخاب شد. این گروه ظاهراً وظیفه داشت از شهرک نشنین‌ها دفاع کند؛ اما شارون و نیرهای تحت آموزشش به روستاهای فلسطین حمله می‌کردند و ساکنین روستاها را به شهادت می‌رساندند. در این زمان شارون فقط ۲۳ سال سن داشت.[۱۰]

در کارنامه سیاه آریل شارون، جنایت و ظلم‌های بسیاری دیده می‌شود؛ اما همین اندازه برای پی‌بردن به سیاست رهبران حزب لیکود و حیوان صفتی شارون کفایت می‌کند.

 1. بنجامین نتانیاهو

نتانیاهو اولین نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی است که در مناطق اشغالی متولد شده[۱۱] و دو دوره در حدفاصل سال‌های ۱۹۹۶م. تا ۱۹۹م. و از سال ۲۰۰۹م. تاکنون اداره رژیم‌اشغالگر قدس را برعهده داشته است. در وجود نتانیاهو نیز مانند سایر نخست‌وزیرهایی که از حزب لیکود به قدرت رسیدند، میل به کشتار و جنایت دیده می‌شود.

جنگ ۲۲ روزه (سال ۲۰۰۸م.)، جنگ ۸ روزه (سال ۲۰۱۲م.)، جنگ ۵۱ روزه (سال ۲۰۱۴م.) و جنگ ۲ روزه (سال ۲۰۱۸م.) از جمله هجوم‌های رژیم‌صهیونیستی به لبنان و غزه به بهانه‌های متعدد و مختلف است. هریک از جنگ‌های اسرائیل باعث به شهادت رسیدن هزاران مرد و زن و کودک غیرنظامی شدند که نتانیاهو مقصر اول این جنگ‌ها می‌باشد؛ چراکه نیروهای نظامی اسرائیل در تمام موارد مردم غیرنظامی را با موافقت نتانیاهو به خاک و خون می‌کشیدند.

 • شکست حماس

اسرائیل در سال ۲۰۰۸م. تصمیم گرفت با آغاز یک جنگ تمام‌عیار، جنبش «حماس» را شکست دهد. به همین دلیل، نیروهای نظامی ارتش رژیم‌اشغالگر با حدود ۱۰۰ جنگنده به غزه حمله‌ور شده و کشتار مردم مظلوم غزه را آغاز کردند. در جریان این جنگ که ۲۲ روز به طول انجامید، حدوداً ۱۵۰۰ تن از مردان، زنان و کودکان غزه به شهادت رسیده و ۵۳۰۰ نفر نیز مجروح شدند. همچنین این حمله ناجوانمردانه باعث شد تا صدها دستگاه خودرو، منزل مسکونی و مسجد تخریب شوند و خسارات مالی زیادی گریبان‌گیر مردم و نهادهای غزه شود.[۱۲]

نتانیاهو باردیگر در سال ۲۰۱۲م نیز توسط نیروی‌هوایی ارتش اسرائیل به غزه حمله کرد و موجب به شهادت رسیدن حدوداً ۱۸۰ نفر و مجروح شدن ۱۴۰۰ تن از فلسطینی‌ها شد. گفتنی است که تعداد قابل توجهی از زخمی‌ها و شهدای فلسطینی کودکان بی‌گناه بودند.[۱۳]

اسرائیل که در جنگ‌های قبلی خود نتوانسته بود مردم فلسطین و نیروهای مقاومت را از پای درآورد، باردیگر به تجاوزی نظامی دست‌زد تا شاید این‌بار بتواند به عنوان پیروز مسلم یک جنگ نابرابر مطرح شود. نیروی‌هوایی ارتش رژیم‌اشغالگر در سال ۲۰۱۴م. با ورود به آسمان غزه، مردم بی‌گناه فلسطین را مورد هجوم خود قرار دادند. این تجاوز آشکار صهیونیست‌ها باعث شد حدوداً ۲۳۰۰ تن از مردم فلسطین به شهادت رسیده و ۱۱۰۰۰ نفر نیز زخمی شوند. درصد شهدای و مجروحان زن و کودک در این جنگ نسبت به سایر هجوم‌های اسرائیل بیشتر بود. طبق آمار، تقریباً ۷۰۰ نفر از شهدا زنان و کودکان بودند.[۱۴]

 • ترس نتایاهو از قدرت مقاومت

باید گفت نتانیاهو هم در جنایات علیه مردم فلسطین دسته‌کمی از شارون، شامیر و بگین ندارد. اما با این تفاوت که مردم فلسطین ونیروهای مقاومت در طی سالیان اخیر به قدرت رسیده‌اند و حمله یک‌طرفه را به جنگی تبدیل کردند که صهیونیست‌ها نیز در جریان آن متضرر و مجبور به اعلام و موافقت با آتش‌بس شدند؛ گرچه میزان تلفات غیرنظامی صهیونیست‌ها همواره کمتر از مردم غیرنظامی فلسطین و لبنان و غزه بوده است.

نتانیاهو در طی جنگ‌هایی که علیه مردم فلسطین به‌راه انداخت بازنده اصلی بود؛ چراکه نیروهای نظامی اسرائیل هر جنگ را به قصد پیروزی آغاز می‌کردند اما در پایان با خفت و ذلت در مقابل جنبش کوچک اما مؤثر حماس تن به آتش‌بس می‌دادند. به طور کلی از نتایج جنگ‌ها و جنایت‌هایی که در زمان نخست‌وزیری نتانیاهو رخ داد می‌توان از طرفی به خونخواری نتانیاهو و حزب لیکود و از طرف دیگر به پیشرفت حماس و قدرتمندتر شدن نیروهای مقاومت و شکست‌های پیاپی رژیم‌صهیونیستی پی‌برد.

 

 

 

[۱].https://www.likud.org.il/en/about-the-likud/history-of-the-movement

[۲] .https://www.tasnimnews.com/fa/news/1392/05/09/108066

[۳]. http://basirat.ir/fa/news/13095

[۴].http://www.imam-khomeini.ir/fa/n2138/

[۵] . http://tarikhirani.ir/Modules/News/Phtml/News.PrintVersion.Html.php?Lang=fa&TypeId=5&NewsId=5556

[۶]. http://didban.ir/fa/news-details/15435

[۷].https://www.mashreghnews.ir/news/133517/

[۸].https://www.mashreghnews.ir/news/147709

[۹].https://www.tasnimnews.com/fa/news/1392/10/21/244864

[۱۰].http://www.entekhab.ir/fa/news/123472/

[۱۱] . http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4187902,00.html

[۱۲].https://www.mashreghnews.ir/news/514769

[۱۳].http://qodsna.com/fa/220924

[۱۴].https://fa.alalamtv.net/news/1993915/

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=19808

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *