معرفی کتاب اربابان جدید جهان - خیبر

معرفی کتاب اربابان جدید جهان

۲۱ آبان ۱۳۹۷ ۱۹:۱۸

کتاب «اربابان جدید جهان» که در حدود ۲۵۰ صفحه چاپ شده است، با پرداختن ‏به مقوله‏ «قدرت»؛ ماهیت امپریالیسم و اهداف «نظم جهانىِ» مورد نظر امپریالیسم را نشان می‌دهد. همچنین در رسوا کردن منطقِ نظام‏مند، بى‏رحم و هولناکى که در پسِ فعالیت‏هاى نخبگان ابرقدرتمندِ اقتصادى و سیاسى نهفته است تلاش می‌کند.

پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، کتاب «اربابان جدید جهان» نوشته جان پیلجر به عنوان سومین جلد مجموعه «پشت پرده مخملین» در ایران ترجمه و منتشر شده است. نشر اختران و آمه این کتاب را منتشر کرده‌اند و مهرناز شهابی و خلیل شهابی مترجمین این کتاب هستند.

 

اطلاعات نویسنده:

جان پيلجر[۱](زاده ۹ اکتبر ۱۹۳۹) تاكنون براي كارهايش بيش از ۲۰ جايزه از جمله دو بار جايزه «ژرناليست سال» (بالاترين جايزه ژرناليستي بريتانيا)، «جايزه صلح رسانه‌ها»، از سازمان ملل متحد، جايزه اسكار براي گزارشهاي تلويزيوني، جايزه Emmy براي گزارش‌هاي تلويزيوني و جايزه «گزارشگران بدون مرز» از فرانسه را دريافت كرده است. او استاد دانشگاه كورنل و روزنامه‌نگار كاوشگري است که اين بار در کنار کتاب به من دروغ نگو، كتاب «اربابان جدید جهان» با عنوان اصلي The New Rulers of the World را عرضه كرده است. گفتنی است این کتاب در سال ۲۰۰۲ انتشار یافته اما در سال ۱۳۸۸در ایران ترجمه و چاپ شده است.

نگاهی به کتاب

کتاب «اربابان جدید جهان» که در حدود ۲۵۰ صفحه چاپ شده است، با پرداختن ‏به مقوله‏ «قدرت»؛ ماهیت امپریالیسم و اهداف «نظم جهانىِ» مورد نظر امپریالیسم را نشان می‌دهد. همچنین در رسوا کردن منطقِ نظام‏مند، بى‏رحم و هولناکى که در پسِ فعالیت‏هاى نخبگان ابرقدرتمندِ اقتصادى و سیاسى نهفته است تلاش می‌کند.

پیلجر به افشاى سکوت‏ مرگبار رسانه‏‌هاى طیف غالب و مجامع علمى غرب (به جز انگشت‏شمارى انسان‏هاى شریف، پرشهامت واستثنایى) نیز دست می‌زند.

این کتاب به صورت فهرست‌وار، مجموعه‌ای ا‌ست مشتمل بر مقدمه‌ای استادانه در جمع‌بندی جهان سیاسی ـ اقتصادی معاصر، و چهار جستار در موضوعات زیر:

۱٫     جستار اول با عنوان «شاگرد نمونه» که در مورد «اندونزی» است. در این جستار شرح اهداف نهفته در پس کودتاى خونین سال ۱۹۶۵ به پشت‏گرمى جان. اف.کندى، رئیس جمهور «دموکرات» ایالات متحده آمریکا، و کشتار بیش از یک میلیون انسان که در راه پیاده کردن طرح ‏حساب‏شده‏ غرب براى تحمیل «اقتصاد جهانى» بر آسیا بود که به‏ میمنتِ افتتاح طرح «جهانى‏سازى»، مانند گوسفندان‏ قربانى، ذبح شدند.

۲٫     جستار دوم با عنوان «پرداخت بها» که در مورد «عراق» است. این جستار شرح درد و رنج‏هاى بسیار مردم «عراق» در اثر تحریم‏هاى ۱۲ ساله‏ غرب است؛ همچنین دست اندازی رهبران «ایالات متحده» به حربه‏ روان‏شناختى «هراس‏آفرینى» و تهدید جلوه دادن «عراق» در افکار عمومى «آمریکا» براى توجیه «جنگ تمام عیار» به عنوان جایگزین «جنگ سرد» با هدف تأمین منافع ابرشرکت‏ها.

۳٫     جستار سوم با عنوان «بازی بزرگ» که فتوحات امپریالیستی و اقتصادی غرب را نشان می‌دهد. این جستار شرح به کارگیرى قدرت دولت و ماشین‏ نظامى‏اش در حمایت از بازارهاى جهان غرب است. همچنین این نکته که قدرت ابرشرکت‏ها متکى به قدرت دولت ‏است را بازگو می‌کند.

۴٫     جستار چهارم با عنوان «برگزیدگان» سیاست‌های نهفته در پس نحوه‌ی رفتار استرالیا با بومیان آن کشور را نشان می‌دهد.

پیلجر در این کتاب صحنه‌هایی از واقعیت را به تصویر می‌کشد که به شدت متاثر‌کننده است. خشونت امپریالیسم ایالات متحده آمریکا و بریتانیا فقط تا هنگامى مى‏تواند ادامه یابد که شهروندان این دو کشور نسبت به هم‏نوعان‌شان در کشورهاى قربانى بى‏تفاوت باقى بمانند و نسبت به آنان احساس بیگانگى کنند. کتاب‏ها، مقالات و فیلم‏هاى مستند جان پیلجر این خودپسندى‏ها، بى‏خیالى‏ها و ناآگاهى‏ها را هدف گرفته است. در نهایت جان پیلجر می‌گوید: برخلاف افسانه‏هاى رایج، مردم به‏ندرت فرمانبردار و مطیع‏اند. مؤسسه گالوپ در یک نظرسنجى که در ۳۰ کشور انجام داد، دریافت که اکثر مردم با بمباران افغانستان و خشونت نظامى به‏عنوان وسیله‏اى براى اجراى عدالت درباره‏ى‏ تروریست‏ها مخالفند. به‏رغم همه تبلیغاتى که در اخبارکذایى نهفته است، و تمام تلاش‏هایى که براى پوشاندن لباسِ‏بازىِ اخلاقى بر اندام کشتارهاى دولتى صورت مى‏گیرد، مى‏توان گفت که مردم، دست‏کم، بدبین‏اند. یک هشیارى‏ عمومىِ انتقادى بین مردم حاکم است که خوبست روزنامه‏‌نگاران حرمت آن را حفظ کنند.

 

 

سعید ابوالقاضی

 


[۱] . John Pilger

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=14681

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *