معرفی کتاب اسطوره‌های بنیانگذار سیاست اسراییل  - خیبر

معرفی کتاب اسطوره‌های بنیانگذار سیاست اسراییل 

۱۸ دی ۱۳۹۷ ۰۱:۲۶

اين كتاب داراي سه بخش اصلي است كه نويسنده در بخش اول موضوع «اسطوره‌هاي مينوي» را مورد بحث و گفتگو قرار داده است. «اسطوره‌هاي سده بيستم» عنوان فصل دوم مي‌باشد كه نويسنده به آن پرداخته است و در فصل پاياني، فصل سوم، روژه گارودي مبحث «بهره برداري سياسي از اسطوره» را در انتهاي اين كتاب مورد گفتگو و پژوهش قرار مي‌دهد.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر پایگاه صهیون پژوهی خیبر، کتاب «اسطوره‌های بنیانگذار سیاست اسراییل، تحلیلی بر هولوکاست» نوشته روژه گارودی است که توسط نشر گوهرشاد در ۳۸۹ صفحه به چاپ رسیده است. حمیدرضا آژیر و حمیدرضا شیخی آن را ترجمه کرده و وارد آثار مرتبط با رژیم صهیونیستی و هولوکاست کرده‌اند.

اطلاعات نویسنده

روژه گارودی یا رجا (به فرانسوی: Roger Garaudy) یا Ragaa Garaudy‏ (۱۷ ژوئیه ۱۹۱۳ – ۱۳ ژوئن ۲۰۱۲) استاد دانشگاه، فیلسوف، از رزمندگان مقاومت فرانسه و نویسنده سرشناس کمونیست فرانسوی بود. او بخاطر نوشته‌هایش و موضع‌گیری‌های سیاسی‌اش به عنوان یک منکر هولوکاست توجه عمومی را به خود جلب کرد. وی در سال ۱۹۸۲ به دین اسلام گروید. در سال ۱۳۷۷ در سفری به قم در مدرسه فیضیه و در جمع طلاب و فضلای حوزه علمیه قم به ارائه سخنرانی پرداخت و از جمله با آیت‌الله مصباح یزدی دیدار داشت و به این مناسبت گفته بود: «اسلام جهانی‌ترین ادیان است. من که مسیحی بودم ومارکسیست بودم، به این خاطر مسلمان شدم که دین اسلام را جهانی و فراگیر یافتم».

بیشتر بخوانید:

روژه گارودی؛ مسلمانی شیعه، فیلسوف، تاریخ نگار و مبارز علیه رژیم صهیونیستی

آیت‌الله خامنه‌ای در نماز جمعه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۷۹ با اشاره به محاکمه و برخورد حکومت فرانسه با روژه گارودی که مدعی عدم کشتار یهودیها از سوی آلمان نازی شده بود، فرمود: « اگر یک نفر پیدا شد و علیه صهیونیسم حرف زد – مثل آن آقای فرانسوی که چند جلد کتاب علیه صهیونیستها نوشت و گفت این که می‌گویند یهودیان را در کوره‌های آدم‌سوزی سوزاندند، واقعیت ندارد – طور دیگری با او رفتار می‌کنند! اگر کسی وابسته به سرمایه‌داران نباشد و مراکز قدرت سرمایه‌داری نباشد، نه حرفش زده می‌شود، نه صدایش به گوش کسی می‌رسد و نه آزادی بیان دارد! آری؛ سرمایه‌داران آزادند که به‌وسیله روزنامه‌ها و رادیوها و تلویزیون‌های خودشان، هرچه را که دلشان می‌خواهد، بگویند! این آزادی، ارزش نیست؛ این آزادی، ضدّارزش است.»

در ژانویه ۱۹۹۹روشنفکران اردنی روژه گارودی را «مهمترین شخصیت فرهنگی سراسر جهان در قرن بیستم» نامیدند. عبدالحلیم خدام معاون پیشین رئیس جمهور سوریه گارودی را «بزرگترین فیلسوف معاصر در جهان غرب» خواند. معمر قذافی رهبر لیبی مقام او را تا حد «بزرگترین فیلسوف اروپا از زمان افلاطون و ارسطو» بالا برد. او در سال ۲۰۰۲ برنده جایزه بین‌المللی حقوق بشر القذافی شد. روژه گارودی در ۱۳ ژوئن ۲۰۱۲، در سن ۹۸ سالگی در پاریس درگذشت.

نگاهی به کتاب

اين كتاب داراي سه بخش اصلي است كه نويسنده در بخش اول موضوع «اسطوره‌هاي مينوي» را مورد بحث و گفتگو قرار داده است. «اسطوره‌هاي سده بيستم» عنوان فصل دوم مي‌باشد كه نويسنده به آن پرداخته است و در فصل پاياني، فصل سوم، روژه گارودي مبحث «بهره برداري سياسي از اسطوره» را در انتهاي اين كتاب مورد گفتگو و پژوهش قرار مي‌دهد.

موضوع این كتاب بیان تاریخ قوم یهود از زمان حضرت ابراهیم تا عصر حاضر و تاریخ صهیونیسم و اسرائیل است كه نویسنده با بیان شرح حال مختصری از فرزندان نوح و حضرت ابراهیم و حضرت یعقوب، به موضوع مهاجرت بنی‌اسرائیل پرداخته، تاریخچه‌ای از سرزمین مصر و فرعونیان را بیان نموده و در ادامه به پیمان‌شكنی قوم بنی‌اسرائیل و یهود و تعصب‌های نژادی آنان اشاره كرده، هم‌چنین به وجود آمدن مكتب و ایده صهیونیست را تشریح نموده است.

این کتاب جنجالی‌ترین اثر روژه گارودی، روشنفکر فرانسوی است که محتوایش توسط مؤسسه بازبینی تاریخی در ۲۰۰۰ به انگلیسی ترجمه و سپس به فارسی هم ترجمه شد.


گارودی در این کتاب بسیاری از بنیادهای ادعاهای جهانی یهود مبنی بر حق‌ بودن یهود در فلسطین و مشروعیت حکومت مدرن اسرائیل را با بیانی عالمانه و مستند و دقیق افسانه دانست، مثل «افسانه‌های الهیاتی» تورات، «افسانه عدالت در نورنبرگ»، «افسانه شش میلیون»، و «افسانه سرزمین بی مردم برای مردم بی‌سرزمین». اینها و دیگر افسانه‌ها، بنا به استدلال‌های قوی گارودی، توسط صهیونیست‌ها برای سلب مالکیت فلسطینیان از وطن شان به کار گرفته شده است.


طبق قانون ۱۹۹۰ گیسو در فرانسه، که زیر سؤال بردن وجود دسته جرایم علیه بشریت تعریف شده در منشور ۱۹۴۵ لندن را ممنوع می‌کند، (کشوری که خود را به اصطلاح مهد آزادی بیان معرفی می‌کند) موارد متعددی از اظهارات گارودی، خصوصاً ادعای او در خصوص افسانه بودن هولوکاست غیرقانونی دانسته شد. محاکمه او در ۱۹۹۶ شروع شد و در ۱۹۹۸ محکوم شد. دادگاه در عین ناباوری حکم کرد که فصول با نامهای «افسانه محاکمات نورنبرگ و افسانه هولوکاست» در نسخه اول، با نوشتن «افسانه شش میلیون» قربانی یهودی در اتاقهای گاز هیتلر موجب «نفی هولوکاست» است.

دادگاههای فرانسه چاپ مجدد کتاب را در ۲۷ فوریه ۱۹۹۸ منع کرده و او را ۲۴۰۰۰۰ فرانک جریمه کردند و به چندین سال زندان تعلیقی محکوم کردند. تصمیم دادگاه بحثی را در خصوص آزادی بیان در فرانسه و اروپا موجب شد و افکار عمومی جهان فهمیدند که این حکم کاملا سیاسی و به دور از عدالت مورد ادعای غرب است. گارودی با دادگاه حقوق بشر اروپا فرجام خواهی کرد ولی همانطور که پیش بینی می‌شد درخواست‌اش غیرقابل قبول دانسته شد.

 

سعید ابوالقاضی

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=17221

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *