معرفی کتاب به خاطر صهیون(سنت یهودی، مسیحی در فرهنگ آمریکا) - خیبر

معرفی کتاب به خاطر صهیون(سنت یهودی، مسیحی در فرهنگ آمریکا)

۲۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۲۶

نویسنده کتاب به خاطر صهیون(سنت یهودی، مسیحی در فرهنگ آمریکا) را در غالب چهار بخش و یک پیوست ارائه داده است.

به گزارش سرویس فرهنگی پایگاه صهیون پژوهی خیبر، بدگمانی و دشمنی غرب و جامعه غربی با اسلام سابقه‌ای هفتصد ساله داشته که به زمان جنگ‌های صلیبی در قرن یازده و دوازده میلادی باز می‌گردد. اما چیزی که در حال حاضر به این سبقه تاریخی دشمنی دامن زده است، جدای از جنگ اعراب و اسرائیل و تبلیغات رسانه‌ای صهیونیسم علیه اسلام و اعراب و عملیات تلافی جویانه اعراب و ناخرسندی از جریان فلسطین، می‌توان به فرهنگ مسیحیت پرتستان انجیلی بنیادگرا که در جامعه ایالات متحده غالب است اشاره کرد. چرا که آنان عهد عتیق و جدید را لفظ به لفظ باور دارند و براساس آن بر نظریه جایگاه ویژه قوم اسرائیل و صهیون تاکید می‌کند.

این جریان مسیحی که به شدت همبستگی مسیحیت و یهودیت را دنبال می‌کند در تلاش است تا در بیان خود اسلام را به عنوان دشمن هر دو دین معرفی کنند. این عقیده با توجه به قدرت رسانه‌ای آن‌ها موجب تغییر نگاه مردم آمریکا  نسبت به اسلام و اعراب و بالاتبع مساله فلسطین و مردمان آن شده است. لذا شما در آثار اندیشمندان و شرق شناسانی چون ویلیام تامسون۱، ادوارد رابینسون۲، ویلیام لینچ۳ و…. این نگاه ستیزه جویانه نسبت به اسلام را به وضوح مشاهده می‌کنید.

نویسنده کتاب به خاطر صهیون(سنت یهودی، مسیحی در فرهنگ آمریکا) را در غالب چهار بخش و یک پیوست ارائه داده است.

در بخش ابتدایی آن به داستان «کریستف کلمب»، کاشف قاره آمریکا می‌پردازد. نویسنده این شخصیت  را از جهت مذهبی و این که مذهب در رفتار و علکرد او و تلاش او برای کشف قاره آمریکا  چقدر موثر بوده را مورد بررسی قرار داده است.

در بخش دوم کتاب به طور کلی درباره تاثیر مبانی عهد عتیق و یهودیت در پیوریتن‌ها و نوع نگاه آن‌ها به هنگام فتح و کشف قاره آمریکا را مورد توجه قرار می‌دهد. فؤاد شعبان در این باره می‌گوید این تاثیر پذیری به قدری عمیق بود که  اعتقادات و شیوه زندگی پیوریتن‌ها گرایش‌های مذهبی و غیر مذهبی مردم آمریکا و ساختارهای سیاسی و اجتماعی آنان را به طور کلی تغییر داد.

در قسمت دیگر این بخش توضیح داده می‌شود که پیوریتن‌ها و مسیحیت پروتستان، مهاجرت به آمریکا و نوع رفتار خود با بومیان را به داستان بنی‌اسرائیل یعنی خروج از مصر و سکونت در کنعان، گره می‌زدند. به گفته «ورنون پرینگتون»۴: «پیشتازان پیوریتن به منظور ایجاد قلمروی پادشاهی خداوند پا به آمریکا گذاشتند.»

در قسمتی دیگری از این بخش برای نشان دادن عمق این تفکر به مهر سلطنتی آمریکا اشاره می‌کند که چگونه نشانه‌های بکار رفته در آن به عقاید یهودی نزدیکتر بوده تا مسیحیت و این تفکر چقدر در جامعه آمریکایی مورد پذیرش است که هیچکس معترض نمی‌شود.

فؤاد شعبان در بخش سوم کتابش به سفرهای زیارتی مردم آمریکا به مصر و فلسطین و شدت این مسافرت‌ها در قرن‌های نوزده و بیست اشاره کرده است. علاقه به این سفرها به قدری زیاد بود که مردم برای درک بهتر رنج بنی اسرائیل، مسافت صحرای سینا را برای رسیدن به فلسطین یا اورشلیم با پای پیاده و با توجه به خطرهای موجود طی می‌کردند. شعبان همچنین به این مطلب اشاره می‌کند که با اوج گیری مسافرت به سرزمین مقدس همزمان در جامعه آمریکا محبوبیت و به دنبال آن فروش سفرنامه‌های مربوط به مشرق زمین و سرزمین مقدس نیز زیاد شد.

در بخش پایانی کتاب نیز به نقش مذهب در آمریکا پرداخته شده. این که مذهب چه نقشی در زندگی مردم آمریکا دارد و این که مذهب موجود آمریکا با مذهب اروپایی وارد شده به این کشور چقدر متفاوت است. همچنین در ذیل این بحث به موضوع مکاتب آخر الزمانی، پیشگویی‌ها، هزاره گرایی و سلطنت مسیح هم پرداخته می شود.

پی‌نوشت:

۱ – William thomson

۲- Edward robinson

۳- William Lynch

۴- vernon parrington

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=12062

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *