معرفی کتاب به من دروغ نگو - خیبر

پشت پرده مخملین:

معرفی کتاب به من دروغ نگو

۰۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۵۲

کتاب به من دروغ نگو گزارش‌هاي شجاعانه و تکان دهنده و طيفي از بهترين مقالات را دربرمي‌گيرد، گزارش‌هايي که در اين کتاب آمده خارج از حيطه‌ جريان غالب روزنامه‌نگاري قرار دارد و عنصر مشترک همه‌ آن‌ها عبارت است از قيام عليه قواعد بازي، از افشاگري سيمور هرش درباره جنگ ويتنام تا افشاگري اشلوسر درباره‌ صنعت فست فود و گزارش‌هاي تکان‌دهنده اميره هس روزنامه‌نگار يهودي روزنامه‌ي هاآرتص که عمق فاجعه‌ غزه را به تصوير کشيده است.

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، کتاب «به من دروغ نگو؛ گزارش‌هایی تاریخ ساز از روزنامه نگاران کاوشگر» نوشته جان پیلجر به عنوان دومین جلد مجموعه «پشت پرده مخملین» در ایران ترجمه و منتشر شده است. نشر اختران و آمه این کتاب را منتشر کرده‌اند و میر محمود نبوی و خلیل شهابی مترجمین معروف این سری کتب هستند.

 

اطلاعات نویسنده:

جان پيلجر، استاد دانشگاه كورنل، روزنامه‌نگار كاوشگري كه پروفسور نوام چامسكي، مقالات، كتاب‌ها و فيلم‌هاي مستندش را «مشعل نور و هدايت» و روشنگري‌هايش را «همواره الهام بخش» خوانده، و پيش از اين، كتاب «اربابان جديد جهان» از وي منتشر شده است، اين بار از ميان كارهاي ديگران، بهترين نمونه‌هاي گزارشگري كاوشگرانه و افشاكننده ۶۰ سال اخير را برگزيده و در كتاب «به من دروغ نگو» با عنوان اصلي Tell Me No Lies: Investigative Journalism and its Triumphs عرضه كرده است.

وي تا كنون براي كارهايش بيش از بيست جايزه از جمله دو بار جايزه «ژرناليست سال» (بالاترين جايزه ژرناليستي بريتانيا)، «جايزه صلح رسانه‌ها»، از سازمان ملل متحد، جايزه اسكار براي گزارش‌هاي تلويزيوني، جايزه Emmy براي گزارش‌هاي تلويزيوني و جايزه «گزارشگران بدون مرز» از فرانسه را دريافت كرده است.

 

نگاهی به کتاب

اين کتاب گزارش‌هاي شجاعانه و تکان دهنده و طيفي از بهترين مقالات را دربرمي‌گيرد، گزارش‌هايي که در اين کتاب آمده خارج از حيطه‌ جريان غالب روزنامه‌نگاري قرار دارد و عنصر مشترک همه‌ آن‌ها عبارت است از قيام عليه قواعد بازي، از افشاگري سيمور هرش درباره جنگ ويتنام تا افشاگري اشلوسر درباره‌ صنعت فست فود و گزارش‌هاي تکان‌دهنده اميره هس روزنامه‌نگار يهودي روزنامه‌ي هاآرتص که عمق فاجعه‌ غزه را به تصوير کشيده است.

همان‌طور که تي. دي. آلمن، روزنامه‌نگار آزاد آمريکايي و افشاکننده «جنگ پنهان» سازمان سيا عليه کشور لائوس، مي‌گويد، اين کتاب نه فقط مجموعه‌اي از درخشان‌ترين نمونه‌هاي گزارشگري که نيز فراخواني به انديشه و عمل براي همه آناني است که به جهاني استوار بر پايه‌هاي شرافت و عدالت براي نوع بشر مي‌انديشند. اين کتاب عصاره‌ ديدگاه اسکار وايلد است، آنجا که او مي‌گويد: «از نظر هر آن کس که تاريخ خوانده، نافرماني نخستين فضيلت انسان است.» اين کتاب و گزارش‌هايش نشان از اين دارد که چطور روزنامه‌نگاراني حقيقت را فداي مصلحت نکردند و راوي حقيقت محض شدند و به دولتمردان باج ندادند.

نسخه اصلی این کتاب حاوی ۲۸ مقاله در بیش از ۶۰۰ صفحه است. مترجمان به عنوان یک آغاز، به ترجمه ۱۱ مقاله مبادرت کرده‌اند که به ترتیب عبارتند از:

داخائو، (پیرامون اردوگاه‌های مرگ نازی‌ها) نوشته مارتا گلهورن، سال ۱۹۴۵

طاعون اتمی، (پیرامون بمباران اتمی هیروشیما) ویلفرد برچت، سال ۱۹۴۵

قتل عام در مای لای، (پیرامون جنگ آمریکا در ویتنام) سیمور هرش، سال ۱۹۷۰

پیش نویس طرحی برای سلطه جهانی “سرود دیک چنی برای آمریکا”،  د. آرمسترانگ، سال ۲۰۰۲

جنگ آرام: تحریم‌های اقتصادی در حکم سلاح کشتار جمعی، (پیرامون پیامدهای فاجعه آمیز تحریم‌های اقتصادی در عراق) جوی گوردون، سال ۲۰۰۲

اسناد تیمور، (پیرامون اسنادی که فاش می‌سازد که دولت‌های ایالات متحده و استرالیا از برنامه تجاوز اندونزی به تیمور شرقی در سال ۱۹۷۵ مطلع بوده و بدان رضایت داده‌اند.) برایان توهی و مارین ویلکینسون، سال ۱۹۸۷

«تروریست‌ها»، (پیرامون کشتار غیر نظامیان فلسطینی در اردوگاه‌های صبرا و شتیلا در سال ۱۹۸۲) رابرت فیسک، ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۱

«در محاصره»، (پیرامون محاصره نوار غزه به دست اسرائیل) امیره هس، سال ۱۹۹۶

دنیای وارونه، (پیرامون توهم‌های دو قلویی که در انسانیت تفرقه می‌افکند: اول، تبلیغات و دوم، توهمِ صلح جهانی در دست اربابِ قدرت) ادواردو گالئانو، سال ۱۹۹۸

ملتی که خوراکش غذای فوری است، (پیرامون ماهیت صنعت جهانی غذای فوری) اریک اشلوسر، سال ۲۰۰۱

«پوشش رسانه‌ای اسلام»، و «پیرامون تروریسم»، ادوارد سعید، ۲۰۰۲/۱۹۹۷

 

سعید ابوالقاضی

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=12451

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *