معرفی کتاب روپرت مورداک (امپراتوری رسانه‌ای) - خیبر

معرفی کتاب روپرت مورداک (امپراتوری رسانه‌ای)

۰۷ آذر ۱۳۹۷ ۰۰:۳۱

کتاب روپرت مورداک (امپراتوری رسانه‌ای) توسط ویلیام شاوکراس، ژورنالیست مستقل بریتانیایی نگاشته شده است. آن چه ویلیام شاوکراس با سبکی تقریبا ژورنالیستی و حکایتی لحظه به لحظه از زندگی مورداک در این کتاب بیان داشته، متعلق به بخش‌هایی از زندگی شخصی، خانوادگی و حرفه‌ای  ژنرال رسانه‌ای روپرت مورداک تا سال ۱۹۹۳می‌‌باشد.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر پایگاه صهیون پژوهی خیبر، کتاب روپرت مورداک (امپراتوری رسانه‌ای) توسط ویلیام شاوکراس، ژورنالیست مستقل بریتانیایی نگاشته شده است. آن چه ویلیام شاوکراس با سبکی تقریبا ژورنالیستی و حکایتی لحظه به لحظه از زندگی مورداک در این کتاب بیان داشته، متعلق به بخش‌هایی از زندگی شخصی، خانوادگی و حرفه‌ای  ژنرال رسانه‌ای روپرت مورداک تا سال ۱۹۹۳می‌‌باشد.

کتاب روپرت مورداک (امپراتوری رسانه‌ای) دارای پانزده فصل است. نویسنده در فصل اول کتاب هدف خود را از نگارش این اثر بیان می‌کند. شاوکراس می‌گوید «از میان سؤالاتی که راجع به روپرت مورداک به ذهن متبادر می‌شود چند سؤال بیشتر از دیگران تکرار می‌شود. چرا او چهل پنج سال از سال‌های عمرش را صرف سفر به  کشورهای مختلف عالم کرد تا یک امپراطوری بین‌المللی را برنامه ریزی کند؟ چه چیزی در این مسیر به او تحرک می‌بخشید؟»[۱] آنچه در سیر این کتاب مورد توجه قرار می‌گیرد امپراتوری یک فرد صهیونیسم و یهودی بر رسانه‌های جهان است.

سیر کتاب به احوالاتی پرداخته است که درطول زندگی مورداک موجب پیشرفت او شده است و منجر به تشکیل یک امپراطوری رسانه‌ای توسط صهیونیسم گشته است.

نویسنده درفصل اول به بررسی خلقیات و تفکرات روپرت مورداک از حیث ژنتیک و وراثت می‌پردازد. فصل دوم را به بررسی دوران کودکی مورداک اختصاص می‌دهد. در فصل‌های بعد فعالیت‌های اجتماعی او را بررسی می‌کند و در تمام این فراض‌ها ریشه‌های سلطه طلبی مورداک را اشاره می‌کند.

در قسمتی از فصل هشتم نویسنده می‌گوید مورداک به خوبی دریافته بود که: «صنعت سرگرمی روز به روز بیش‌تر به جان‌ مایه‌ی غرب و به ویژه فرهنگ آمریکایی آن مبدل می‌شود. در دهکده‌ی جهانی تلوزیون به تدریج جانشین سبزی و خرمی دهکده‌های معمولی می‌شود؛ مرغزارهای کوچک اما اغوا کننده‌ای که در هر خانه‌ای به چشم می‌خورد. ایماژهای تصویری کم کم جایگزین مباحث کلامی می‌شوند و اطلاعات در قالب سرگرمی به مردم ارائه می‌شود.» روپرت مورداک یهودی مذهب؛ این فرصت‌ها را غنیمت شمرد و از این‌ فرصت‌ها برای سلطه‌ی رسانه‌ای خود نهایت استفاده را کرد.

مرداک با خريد روزنامه نيويورك پست در سال ۱۹۷۶ وارد دنياي رسانه‌اي آمريكا شد و پس از آن، چندين رسانه از قبيل تلويزيون، ماهواره، شبكه كابلي، روزنامه و … را در اختيار خود درآورد.

[۱]– شاوکراس، ویلیام، روپرت مورداک (امپراتوری رسانه‌ای) فصل اول

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=15583

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *