معرفی کتاب سپهر انقلاب اسلامی
از آنجا که یکی از عوامل زمینه ساز بیداری اسلامی در منطقه، انقلاب اسلامی ایران بوده، کتاب حاضر با هدف بررسی و تحلیل گوشه‌ای از وقایع و حوادث مربوط به انقلاب اسلامی تدوین شده است. این کتاب جهت تحقیقات در مورد اصل انقلاب و همچنین تاثیرات آن می‌تواند بسیار مفید واقع شود.پایگاه صهیون پژوهی خیبر، کتاب سپهر انقلاب اسلامی، اولین مجموعه از مجموعه آثار «انقلاب و بیداری اسلامی» بوده که توسط مجیدصفاتاج به رشته تحریر درآمده است. صفاتاج می‌گوید بعد از شکل‌گیری بیداری اسلامی، به این فکر افتادم که بر روی بحث بیداری اسلامی کار کنم چون به هر حال سرمنشأ این موج بیداری در منطقه، انقلاب اسلامی ایران است، لذا جلد و شماره اول این مجموعه آثار را به «سپهر انقلاب اسلامی» و به نوعی خود انقلاب اسلامی ایران اختصاص دادم، که در آن درباره ماهیت انقلاب و تأثیرات منطقه‌ای و بین‌المللی و ابعاد انقلاب صحبت شده است.

شناسنامه کتاب
مجموعه آثار انقلاب و بیداری اسلامی (۱)، سپهر انقلاب اسلامی
مؤلف: مجید صفاتاج
ناشر کتاب: سفیر اردهال
سال نشر: ۱۳۹۳
تعداد صفحات: ۲۶۰
فهرست اجمالی کتاب
مقدمه
فصل اول: پیش بینی انقلاب اسلامی
فصل دوم: ماهیت انقلاب
فصل سوم: رهبری انقلاب
فصل چهارم: مردم در انقلاب
فصل پنجم: ویژگی‌های انقلاب اسلامی ایران
ویژگی‌های ذاتی انقلاب اسلامی
ویژگی‌های بین المللی انقلاب اسلامی
فصل ششم: تاثیرات و دستاوردهای جهانی انقلاب اسلامی
فصل هفتم: مقابله سلطه‌گران با انقلاب اسلامی
نتیجه
منابع
درباره کتاب

از آنجا که یکی از عوامل زمینه ساز بیداری اسلامی در منطقه، انقلاب اسلامی ایران بوده، کتاب حاضر با هدف بررسی و تحلیل گوشه‌ای از وقایع و حوادث مربوط به انقلاب اسلامی تدوین شده است. این کتاب جهت تحقیقات در مورد اصل انقلاب و همچنین تاثیرات آن می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

بیداری اسلامی

بیداری اسلامی واژه‌ای است که رهبر معظم انقلاب آن را برای سلسله قیام‌های کشورهای عربی به کار بردند. این قیام‌ها از نیمه دوم سال ۱۳۸۹ شمسی شروع شد. اولین آن در تونس بود و پس از آن در مصر، لیبی، یمن و بحرین ادامه یافت. این قیام‌ها در تونس، مصر، لیبی و یمن منجر به سرنگونی حکومت شد و در بحرین، نبرد میان مردم و حکومت هم‌چنان ادامه دارد. برخی از کسانی که اسلام را قبول ندارند، این قیام‌ها را بهار عربی می‌نامند. البته بیداری اسلامی در اندیشه سیاسی رهبر معظم انقلاب مفهومی جدید محسوب نمی‌گردد و ماحصل تحولات اخیر نمی باشد، معظم له پیش از این در سخنان خود بارها این واژه را تکرار کرده‌اند. بیداری اسلامی به صورت موجز و مختصر در نگاه مقام معظم رهبری عبارت است از، ایجاد یک حالت برانگیختگی و آگاهی‌ای  در امت اسلامی که به تحولات و دگرگونی‌های بیرونی منجر می‌شود.

بیداری اسلامی در تاریخ

بیداری اسلامی هر چند مفهومی نو محسوب می‌گردد اما در گذشته نیز اتفاق افتاده است. از انقلاب اسلامی پیغمبر گرفته تا همه تلاش‌های ائمه در دوران ۲۵۰ ساله را می‌توان ذیل بیداری اسلامی تعریف کرد. در حقیقت می‌توان گفت انقلاب اسلامی در صدر اسلام توسط پیغمبر حادث، توسط امام حسین (ع) ابقاء و توسط امام صادق (ع) تبیین شد. اما عموما حکومت در دست خلفای جور بوده و اصل اسلام ضعیف و به انحراف رفت. هرچند تا قرن چهارم تمدن خوبی از اسلام به جا ماند اما مفاهیم و اصل حکومت آن منحرف شد. پس از دوران ائمه نیز، اسلام به دست خلفای دیگر افتاد و از آن پوستین وارونه‌ای به جا ماند.

بیداری اسلامی در تاریخ معاصر

در ۱۰۰ سال گذشته اسلام دست خوش تحولات مختلفی گشت. در دنیایی که خدا در آن به گفته نیچه مرده بود،  تنها مصلح دینی و رهبر اسلام‌گرایی که با تکیه بر آموزه‌های دینی و قرآنی، مردم را علیه نظام طاغوتی کشور خود و نیز استکبار جهانی بسیج و حکومت اسلامی مورد نظر خود را با انقلاب علیه حکومت دست نشانده غرب و استعمار و صهیونیسم برقرار ساخت، امام خمینی (ره) بود. این انقلاب دینی در شرایطی اتفاق افتاد که هیچ کدام از مراکز اسلام شناسی غرب آن را پیش بینی نکرده بودند و حتی به گفته یکی از این مراکز، جهان اسلام دچار فروپاشی شده بود. اما در نقطه مقابل، برخی اندیشمندان جهان اسلام اعتقادی به فروپاشی نداشتند و بیداری اسلامی جدیدی را بشارت دادند.

به عنوان مثال سیدقطب در کتاب آینده در قلمرو اسلام که توسط رهبر معظم انقلاب ترجمه و تدوین شده است، بشارت این موضوع را می‌دهد. امام خمینی (ره) نیز از پیروزی انقلاب اطمینان داشته و در مورد آن بشارت پیروزی دادند. سرانجام انقلاب اسلامی به رهبری دینی و معنوی حضرت امام خمینی (ره) به پیروزی رسید و شروع نهضت بیداری اسلامی را رقم زد و جنبش‌هایی نیز در پی این انقلاب به وجود آمد که همه آنها خواهان حاکمیت اسلام بودند. دشمن نیز در این میان سکوت نکرد و شروع به اغواگری نمود و با وسوسه‌های مختلف مانع انجام این حرکات شد اما بالاخره برخی کشورهای اسلامی، با مردمی بیدار، حکومت‌های فاسد خود را بیرون کردند.

ویژگی‌های انقلاب

انقلاب سال ۱۳۵۷ یک انقلاب اسلامی بود. رهبر آن مسلمان و مرجعیت اسلام بود، پایگاه آن مساجد، شعارهای آن دینی و اسلامی، ایدئولوژی آن ولایت فقیه و برپایی حکومت اسلامی بود. در این انقلاب سیاست با دیانت درآمیخته شد، سلطه‌گری و سلطه پذیری نفی گشت و محرومان و مستضعفان و مظلومان جهان مورد توجه قرار گرفته و فریاد عدالت خواهی بلند شد. قبل از انقلاب اسلامی، انقلاب‌های دیگری رخ داده بود که عموما مخالف دین بودند. اما انقلاب اسلامی که یک انقلاب دینی بود، همه تئوری‌های غربی در مورد انقلاب را از بین برد و خودش نظریه‌ای جدید در باب انقلاب محسوب گشت.

تاثیرات و دستاوردهای جهانی انقلاب اسلامی

یکی از تاثیرات انقلاب اسلامی، احیای تفکر دینی و پیشرفت اسلام و ارزش‌های آن در جهانی بود که دین و خدا از بین رفته بود. اندیشمندان مختلف مارکسیستی دین و خدا را نفی می‌کردند. کارل مارکس معتقد بود دین افیون توده‌هاست. لنین می‌گفت دین تریاک توده‌هاست. نیچه می‌گفت خدا مرده است. اما انقلاب اسلامی تفکر دینی را احیا و زنده کرد. این انقلاب به همه فهماند هنوز دین می‌تواند سرمایه اجتماعی بزرگی برای بشر باشد.

انقلاب اسلامی باعث شد متفکرین مختلفی به اسلام روی آورده و آموزه‌های الحادی و کمونیستی  را رها کنند. این ایدئولوژی ها در نهایت کاهش یافت و در نقطه مقابل آن، شعائر و تمایلات دین‌گرایانه، علی الخصوص در شوروی پدید آمد.

از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی، وحدت و همبستگی بین مسلمانان جهان اسلام بود. آنها دریافتند که اسلام می‌تواند آنها را از چنگ حکومت‌های جائر و استعمارهای غربی نجات دهد. اعتماد به نفسی که انقلاب اسلامی در این کشورها به وجود آورد و موجب بیداری اسلامی و مبارزه علیه سلطه‌گران شد، هیچ گاه جایگزینی در بین ایدئولوژی‌های روز دنیا نخواهد داشت. وحدت در مبارزه با اسرائیل که یکی از غاصبین سرزمین‌های اسلامی است، از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی محسوب می‌گردد.

در آخر گفتنی است یکی از دلایل دشمنی فراوان سلطه‌گران با جمهوری اسلامی، به علت تاثیراتی است که این انقلاب در دیگر کشورها گذاشته و سران سلطه گر غربی را به علت ایجاد بیداری اسلامی، آسوده نگذاشته است.

 

سعید ابوالقاضی