معرفی کتاب فرمانروایان پنهان - خیبر

معرفی کتاب فرمانروایان پنهان

۱۶ دی ۱۳۹۷ ۱۸:۰۲

در بخشی از کتاب گفته می‌شود مردم آمریکا مخالف کمک به اسرائیل هستند. در این بخش می‌خوانیم: علیرغم مخالفت افکار عمومی آمریکا با انجام هرگونه کمک خارجی به هر کشور بیگانه، پشتیبانی‌های کنگره تحت تاثير لابی صهیونیست، مستمر کمک‌های خارجی به اسرائیل را تضمین می‌کند. کنگره آمریکا به صورت مداوم لوایح کمکی به اسرائیل را درست منطبق با درخواست آن کشور به دولت ارائه می‌نماید

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر پایگاه صهیون پژوهی خیبر، کتاب «فرمانروایان پنهان؛ تحلیلی بر نفوذ لابی صهیونیسم بر ارکان حکومتی و غیر حکومتی آمریکا» نوشته حسین جعفری موحد است که توسط نشر کتاب قدسیان در حدود ۳۵۰ صفحه به چاپ رسیده است. در این کتاب سعی شده است دیدگاه ها و نظرات متفکرین و سیاستمداران آمریکایی در مورد نفوذ لابی صهیونیست در حکومت آمریکا و غیر آمریکا بررسی شود و نشان داده میشود چقدر صهیونیست ها در آمریکا نفوذ دارند.

این کتاب به پیشینه شکل‌گیری ملت یهودیان آمریکا و سابقه نفوذ این اقلیت قومی – نژادی در ساختار سیاسی این کشور به بررسی نفوذ لابی صهیونیست در قوای مجریه و مقننه آمریکا و در نهایت، تأثیرگذاری فعالیت و عملکرد این لابی بر حوزه سیاست خارجی ایالات متحده، به ویژه سیاست‌های خاورمیانه ای این کشور پرداخته است.

این کتاب که دارای ۹ فصل است به سوالات مهمی در حوزه نفوذ صهیونیستم در آمریکا پرداخته است. سوالاتی از قبیل: نفوذ وسیطره رسانه‌ای لابی صهیونیست در ایالات متحده چگونه و با چه هدفی شکل گرفته است؟ مهمترین و شناخته شده‌ترین لابی صهیونیست در آمریکا چه نهادی است؟ میزان نفوذ لابی صهیونیست در قوای مجریه و مقننه آمریکا چه اندازه می‌باشد؟ تأثیرگذاری فعالیت این لابی در حوزه سیاست خارجی آمریکا در منطقه خاورمیانه و به ویژه در مورد جمهوری اسلامی ایران به چه میزان بوده است؟ چگونه اقلیت نژادی یهودی در آمریکا شکل گرفت؟ چه عواملی باعث توفیق جامعه یهودیان آمریکا در این کشور شد؟ روند شکل‌گیری لابی صهیونیست در آمریکا به چه صورت بوده است؟ خاستگاه‌های قدرت یهودیان آمریکا چه عواملی بوده‌اند؟ جایگاه و تأثیرگذاری لابی صهیونیست در اتخاذ سیاست‌های حمایتی آمریکا از اسرائیل چگونه بوده است؟

در بخشی از کتاب گفته می‌شود مردم آمریکا مخالف کمک به اسرائیل هستند. در این بخش می‌خوانیم: علیرغم مخالفت افکار عمومی آمریکا با انجام هرگونه کمک خارجی به هر کشور بیگانه، پشتیبانی‌های کنگره تحت تاثير لابی صهیونیست، چرا مستمر کمک‌های خارجی به اسرائیل را تضمین می‌کند. کنگره آمریکا به صورت مداوم لوایح کمکی به اسرائیل را درست منطبق با درخواست آن کشور به دولت ارائه می‌نماید.


پس از پایان جنگ سرد، کمک های مالی و اقتصادی آمریکا به کشورهای خارجی کاهش یافت، اما کمک به اسرائیل مانند گذشته با سیر صعودی ادامه یافت. از دهه ۱۹۸۰ اسرائیل و مصر هر کدام حداقل چیزی حدود ۲ میلیارد دلار در سال کمک مالی دریافت می‌کنند. با توجه به جمعیت بیشتر کشور مصر، این رقم به معنای ۵۲ دلار برای هر مصری و چیزی حدود ۱۴ هزار دلار برای هر اسرائیلی است. کمک به مصر در زمان حسنی مبارک، یک سلاح استراتژیک در دست آمریکا بود که به وسیله آن استمرار «صلح سرد» را بین اسرائیل و مصر ضمانت می‌کرد و در ضمن حمایت مصر را از سیاست‌های منطقه‌ای تحقق می‌بخشید. در حالی که کمک به اسرائیل دارای اهداف استراتژیک است.


در خلال دهه ۱۹۹۰ از كمك سالیانه سه میلیارد دلاری آمریکا به اسرائیل، ۲/۱ میلیارد دلار به شکل کمک‌های اقتصادی ۸/۱  میلیارد دلار کمک‌های نظامی بود. این مبلغ بیشتر از کل کمک‌های اقتصادی ارائه شده به کشورهای آفریقای مرکزی، آمریکای لاتین و حوزه کارائیب است. به عنوان نتیجه مستقیم حمایت کنگره از اسرائیل تحت تأثير لابی صهیونیست، کمک‌های مالی  ایالات متحده به اسرائیل از سال ۱۹۴۸ تا سال ۲۰۰۱ مبلغی بالغ بر۹۱ میلیارد دلار بوده و تا سال ۲۰۰۳ کل کمک مالی آمریکا شامل مزایای ویژه هزینه‌های غیر مستقیم مبلغ ۸/۱ تریلیون دلار تخمین زده شده این این مبالغ شامل معافیت‌های مالیاتی برای خرید ضمانت های اسرائیل یا هزينه سازمان‌هایی که به اسرائیل بدون پرداخت مالیات کمک می فرستند نمی‌شود.

 

آنهایی که باید بخوانید :

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=17179

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *