معرفی کتاب پاکسازی قومی فلسطین - خیبر

معرفی کتاب پاکسازی قومی فلسطین

۱۲ آبان ۱۳۹۷ ۲۱:۲۱

موضوع این کتاب، شرح دلایل مهاجرت اجباری فلسطینیان و بیان تاریخ جنگ اعراب و اسرائیل است.

به گزارش سرویس فرهنگی و سیاسی پایگاه صهیون پژوهی خیبر، کتاب «پاکسازی قومی فلسطین- Ethnic Cleansing of Palestine» نوشته ایلان پاپه (مورخ اسراییلی) پیرامون یک رخداد وحشتناک و عواقب آن نگاشته شده است.


موضوع این کتاب، شرح دلایل مهاجرت اجباری فلسطینیان و بیان تاریخ جنگ اعراب و اسرائیل است. نویسنده در این نوشتار می‌کوشد، آن‌چه طی شصت سال و اندی به اتکاء حمایت و پشتیبانی دولت بریتانیا صورت گرفته را به تفصیل شرح داده و ذهن مخاطب را نسبت به فجایع و ستم‌گری‌هایی که طی این مدت رخ داده، آگاه و روشن سازد.


ایلان پاپه در قسمتی از کتاب می‌نویسد:
روز فاجعه یا نکبت، یا به عربی یوم النکبه، مصادف است با پانزدهم ماه می ۱۹۴۸، روز اعلام تاسیس کشور اسرائیل در فلسطین.
طی جنگ ۱۹۴۸فلسطین، علاوه بر دهها هزار کشته، به تقریب هفتصد هزار فلسطینی، به زور از خانه و کاشانه خود رانده و آواره شدند. دهها شهرک و متجاوز از پانصد روستای فلسطینی، از سکنه خالی و ویران شدند. این آوارگان که امروزه بیش ازچند ملیون نفر می‌شوند، در کشورهای اردن(دو ملیون نفر)، لبنان (متجاوزچهارصدهزار نفر)، سوریه (قریب به نیم ملیون نفر)، کرانه غربی(نزدیک به هشتصد هزار نفر) و نوار غزه (یک ملیون یکصد هزار نفر) به اضافه حداقل دویست و پنجاه هزار نفرکه در داخل خاک اسرائیل جابجا شده‌اند، پراکنده‌اند.آوارگی، خلع ید از مایملک و دارایی و جابجایی اجباری مردمان فلسطین، برای این مردم جز نکبت یا فاجعه و یا مصیبت نیاورده است.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=14207

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *