نهضت فلسطین، چالش‌ها و راهبرد‌ها - خیبر

معرفی کتاب نهضت فلسطین، چالش‌ها و راهبرد‌ها:

نهضت فلسطین، چالش‌ها و راهبرد‌ها

۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ۰۰:۲۶

شروع انتفاضه اول از بیست سال پس از اشغال آغاز شد و مباحثی از جمله عوامل موثر در تشکیل آن، عوامل فلسطینی، عوامل منطقه‌ای، عوامل بین‌المللی و سیاست‌هایی برای مقابله با آن و… در این بین موثر بوده است.

به گزارش سرویس فلسطین و مقاومت پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، دکتر مجید صفاتاج مجموعه آثار انقلاب، مقاومت و بیداری را قلم زده است؛ جلد دوازدهم از این مجموعه با عنوان نهضت فلسطین، چالش‌ها و راهبرد‌ها؛ آینده پیش رو در انتشارات آفاق روشن بیداری، به قلم تحریر درآمده است.

مقدمه کتاب با تفصیل اجمالی تاریخ فلسطین و جنبش‌های فعال در آنجا آغاز شده و برنامه‌هایی که مردم و مجاهدین برای شکست دشمن طرح‌ریزی کرده بودند را بیان می‌کند، از جمله:

 • مقاومت مسالمت‌آمیز
 • پیش‌رفتن به سوی مبارزه قهرآمیز جنبش‌های اسلامی
 • قیام سراسری مقابل رژیم غاصب انگلیس و صهیونیستی

تاریخ مبارزه مردم با رژیم‌های غاصب به چهار بخش تقسیم می‌شود که از سال ۱۹۱۸ شروع و تا ۱۹۸۷ امتداد می‌یابد که البته از سال ۶۲-۱۹۶۱ به دلیل رخ دادن مسائلی اتحادیه اعراب با یکدیگر مختل می‌شود و همین بحث عامل پیدایش اتحاد بین فلسطینیان و گروه‌هایی بالغ بر ۳۰ دسته در سراسر فلسطین شد. البته اثری که جمهوری اسلامی پس از پیروزی و سخنان امام خمینی(ره) بر روی اتحاد و روحیه مردم مجاهد فلسطینی داشت، در طول تاریخ فلسطین کم‌نظیر و بی‌سابقه بود.

فصل اول: انتفاضه فلسطین

در این فصل بیان می‌شود که دو انتفاضه پدید آمده در فلسطین که اولین آنها در سال ۱۹۸۷ و دومین آنها در سال ۲۰۰۰ آغاز شد و به انتفاضه الاقصی معروف گردید. سپس بیان شده است که انتفاضه‌های موجود در فلسطین از سال چند شروع و اهداف و مواضع آنها به کجا ختم می‌شود.

شروع انتفاضه اول از بیست سال پس از اشغال، آغاز شده و مباحثی از جمله عوامل موثر در تشکیل آن، عوامل فلسطینی، عوامل منطقه‌ای، عوامل بین‌المللی و سیاست‌هایی برای مقابله با آن و … مورد بررسی قرار گرفته است.

 

انتفاضه‌ای که پس از بی‌نتیجه ماندن مذاکرات اسرائیل برای صلح در سال ۲۰۰۰ تشکیل شد. عوامل موثر در شکل‌گیری انتفاضه الاقصی به ترتیب اهمیت تاریخی مورد تحقق قرار گرفته است که اقداماتی برای سرکوب این جنبش از طرف رژیم صهیونیستی رخ داده که دکتر مجید صفاتاج با جدول ‌بندی آماری پرده از حقایق قتل‌عام این رژیم غاصب برداشته است و به دستاورد‌های موجود پس از جهاد اشاراتی شده که در ۱۲ موضوع مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است.

فصل دوم: چالش‌های نهضت فلسطین

در بخش دوم چالش‌هایی که دولت و مردم فلسطن اعم از نهضت و گروه‌های جهادی با آنها مواجه بودند، شامل چالش‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی مورد تحقق و بررسی قرار گرفته است. اولین چالش، چالش امنتی است که به کشتار فلسطینیان، تروریسم صهیونیستی، تجاوز و اشغالگری، انتقال پایتخت به همراه یهودیان، احداث شهرک یهودی‌نشین و ساخت دیوار حائل و دلایل امنیتی استراتژیکی آن می‌باشد.

عمل ساخت شهرک در چهار حد فاصل زمانی مورد بررسی قرار گرفته است؛ از سال ۱۹۶۷ شروع و تا سال ۱۹۸۸ ادامه داشت؛ البته این کار در زمان حاکمیت لیکود بر اسرائیل نیز صورت پذیرفته است و نهایتا از سال ۱۹۹۰ به بعد هم که جمعیت یهودیان گسترش یافته بود، شروع به شهرک‌سازی کردند.

چالش‌های بعدی به ترتیب چالش سیاسی که مواردی از قبیل دولت و دولت‌سازی در فلسطین و تفاوت‌های فکری بین فلسطینیان است؛ چالش اقتصادی و هزینه‌های پیش رو و وضعیت معیشتی مردم است که مورد بررسی قرار گرفته می‌شود و در آخر چالش فرهنگی است که با بحث پیرامون مسائلی همچون بی‌اعتمادی به یکدیگر و فشار رسانه‌های ضد فلسطینی به پایان می‌رسد.

فصل سوم: واقعیت موجود نهضت فلسطین

در این فصل ضمن اشاره به وضع جنبش‌های مقاومت و جهادی فلسطین زیر سلطه اشغالگران اسرائیلی و نیز ارزیابی وضعیت محور مقاومت در خارج از سرزمین‌های اشغالی، وضعیت راه حل مسالمت آمیز قضیه فلسطین نیز مورد مطالعه و تحقیق قرار گرفته است.

 

پس از بررسی بعد درونی و بیرونی جنبش‌ها و نهضت‌های مقاومت و جهادی فلسطین، وضعیت‌ها و شیوه‌هایی مطرح کرده است که راه حل مسالمت‌آمیز قضیه فلسطین تحلیل شده است؛ از این راه‌کار‌ها می‌توان به عوامل داخلی و بین‌المللی اشاره کرد که راهبردها و استراتژی‌های آنان بیان شده است، از جمله؛

 • انتفاضه؛ سوالاتی درباره انتفاضه مطرح است، از جمله نوع انتفاضه و مدت انتفاضه که مباحثی موثر در آینده انتفاضه هم هستند.
 • عملیات استشهادی؛ راهبردهایی از سوی رژیم صهیونیستی برای سرکوب انتفاضه‌ها و نهضت‌ها شکل گرفته است که در کتاب به دو طرح و برنامه از سوی دولت اسرائیل پرداخته می‌شود؛ الف- تلاش برای حفظ و تقویت قاعده حاکم بر تعاملات حکومت و مردم ب- تقویت نرم‌ افزاری و سخت افزاری جمهوری اسلامی ایران

فصل چهارم: چشم‌انداز آینده فلسطین و رژیم صهیونیستی

سه مبحث در این فصل بررسی شده است؛ در مبحث اول به تاثیرات متقابل نهضت فلسطین و رژیم صهیونیستی اشاره می‌شود. در مبحث دوم با عنوان آغاز دوره شکست نظام رژیم صهیونیستی در فلسطین شکست نظامی ارتش این رژیم در سرکوبی مقاومت فلسطین در تجاوزات نظامی در غزه تبیین می‌گردد.

در بحث سوم نیز با عنوان آغاز فروپاشی تدریجی اسرائیل وضعیت رژیم صهیونیستی از نگاه نظریه‌پردازان و کارشناسان اسرائیلی و نیز آینده فلسطین و اسرائیل از نگاه قرآن مجید و روایات اسلامی مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

الف) جنگ‌های مورد بررسی، سه جنگ مهم و آینده‌‌ ساز رژیم صهیونیستی علیه غزه است که اولین آنها جنگ ۲۲ روزه است. (۲۰۰۸-۲۰۰۹)، جنگ هشت روزه (۲۰۱۲) و جنگ پنجاه و یک روزه (۲۰۱۴) می‌باشد که پس از آن، دو دوره پیرامون فروپاشی اسرائیل است. وضعیت رژیم صهیونیستی از نگاه نظریه‌ پردازان و کارشناسان اسرائیلی، که از جهاتی این سقوط واقع می‌شود ۱- سقوط اخلاقی ۲- سقوط امنیتی و احساس ناامنی‌ها که اعترافات زیادی را از زبان سردمداران رژیم صهیونیستی بر صحه گذاشتن بر این مطلب جمع آوری و بیان شده است. ب- آینده فلسطین و رژیم صهیونیستی از نگاه قرآن و روایات اسلامی.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=5618

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *