منفعت بسیاری از کشورها در مخفی کردن امام موسی صدر است/ تاثیر تفکر مقاومتی ایشان بر تشکیل جبهه مقاومت
دکتر «خلیل حمدان» با بیان اینکه تمام جنبش‌های آزادی بخش و مبارزان سراسر جهان از تفکر و اقدامات امام موسی صدر تقدیر می‌کنند، تاکید کردند مقامات لیبی برای مشخص شدن وضعیت ایشان همکاری نمی‌کنند.پایگاه صهیون پژوهی خیبر، امام موسی صدر با فعالیت‌های همه جانبه خود در لبنان، ضمن پایان دادن به جنگ داخلی و تقویت موقعیت زندگی شیعیان، سهم اساسی در ارتقاء سیاسی مردم لبنان ایفا کرد.

سید موسی صدر معروف به امام موسی صدر از عالمان و اندیشمندان شیعه در عرصه فرهنگی و سیاسی است که پس از هجرت از ایران به لبنان، مجلس اعلای شیعیان لبنان و جنبش امل را تاسیس کرد و رهبری فکری و سیاسی شیعیان این کشور را عهده‌دار شد.

پرونده ربوده شدن امام موسی صدر همچنان نامعلوم و مبهم است و چهل سال از ناپدید شدن این شخصیت برجسته علمی سیاسی مذهبی و پیشگام مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی می‌‌گذرد.

در همین رابطه خبرنگار پایگاه صهیون پژوهی خیبر با دکتر «خلیل حمدان» عضو هیأت رئیسه جنبش أمل لبنان گفتگو کرده است که شرح آن از نظر می‌گذرد.

 

*اخیرا اخباری درباره بازداشت تعدادی مظنون مرتبط با پرونده ربایش امام موسی صدر منتشر شد. لطفا درباره آخرین پیگیری‌ها در خصوص وضعیت امام موسی صدر توضیح دهید.

در این خصوص اتهامی به هیچ یک از این افراد وارد نشده است بلکه قاضی پرونده دستوراتی درباره بازداشت سیف الاسلام قذافی و عبدالله السنوسی و احمد رمضان و ۷ نفر دیگر به دلیل مشارکت در ربایش امام موسی صدر صادر کرده است. یعنی کلا ۱۰ نفر هستند و احکام و اسناد مربوط به آن توسط قاضی به پلیس اینترپل ارائه شده تا پیگیری و اجرا کند اما مقامات لیبی در این رابطه همکاری نمی‌کنند.

*پیگیری و اهتمام و توجه کشورهای عربی و اسلامی درباره وضعیت امام موسی صدر به چه نحوی است؟

امام غائب موسی صدر ارزشی ملی و لبنانی و عربی و اسلامی و بین المللی است که برای محرومان لبنان کار کرد. همچنین جنبش أمل را تاسیس کرد و اولین نفری بود که به مقاومت مردمی در لبنان در برابر دشمن اسرائیلی دعوت نمود. از سوی دیگر در سطح جهان عرب حامی اصلی حق اعراب در بازپس گیری قدس و فلسطین و سرزمین‌های اشغالی بود و در همین زمینه با بسیاری از پادشاهان و حکام دیدار و در همایش‌های حامی مقاومت شرکت کرد. ایشان اولین شخصیت در لبنان بودند که برای همایش جنبش‌های آزادی بخش در سراسر جهان فراخوان دادند. ما معتقدیم که تمام جنبش‌های آزادی بخش و مبارزان سراسر جهان از تفکر و اقدامات امام موسی صدر تقدیر می‌کنند.

از سوی جریان‌های شیعی اسلامی توجه و اهتمام به وضع ایشان وجود دارد اما در عین حال سستی و همکاری برخی کشورهای عربی و بین‌المللی برای عدم مشخص شدن وضعیت امام موسی صدر وجود دارد. زیرا منفعت بسیاری از کشورها مخفی کردن امام موسی صدر است. به دلیل اینکه ایشان مخالف توطئه در لبنان و حامی و همراه مقاومت در فلسطین و لبنان و انقلاب اسلامی در ایران بودند.

* تاثیر تفکر مقاومتی امام موسی صدر بر مبارزین و گروه‌های ضدصهیونیست و تاثیرش بر مقابله با توطئه‌های جاری در منطقه مانند پروژه موسوم به معامله قرن چیست؟

امام موسی صدر از همان لحظه نخست ورود به لبنان بر روی مقاومت حساب کردند. زیرا ایشان دفاع از وطن را به مانند دفاع از خود تلقی می‌کردند که نیاز به توافقات و رایزنی‌ها ندارد بلکه یک موضوع طبیعی است. دفاع از مرزهای وطن شبیه دفاع از پوست انسان است. به همین دلیل قدرت لبنان را در مقاومت و ارتش و مقابله با دشمن اسرائیلی می‌دانستند.

از سوی دیگر امام موسی صدر بر روی قدرت‌های کم در ابتدا حساب می‌کردند و معتقد بودند که کم کم بهتر خواهد شد. زیرا مردم دو گزینه در پیش داشتند که باید انتخاب می‌کردند؛ یا قربانی و اسیر اسرائیلی‌ها شوند و یا شهید. مردم شهادت را انتخاب کردند نه قربانی شدن. این خط مقاومت بود که از لبنان آغاز و به یمن هم کشیده شد و جبهه مقاومت در برابر دشمن اسرائیلی را تشکیل داد. معامله قرنی که امروز مطرح می شود به دلیل محور مقاومت و مقاومت خود مردم فلسطین راه به جایی نخواهد برد.

خبرنگار: محمد فاطمی زاده