ناتوری کارتا، جنبش ضد صهیونیستی - خیبر

ناتوری کارتا، جنبش ضد صهیونیستی

۰۲ خرداد ۱۳۹۷ ۱۷:۵۵
ضد یهود

نهاد ناتوری کارتا مدعی است که صهیونیسم و سرکرده‌های آن یهودی نیستند، بلکه غاصبانی‌اند که یهودیت را در راستای اهداف خود قرار داده‌اند. همچنین مدعی شده‌اند که به دنبال حقوق فلسطینی‌ها هستند و خواستار بازگشت فلسطینی‌ها به کشور خودشان هستند.

به گزارش سرویس پس از تشکیل رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۴۸، نهادی در برابر این رژیم تشکیل شد که مخالف سرسخت این رژیم بود.  «ناتوری کارتا» نهادی بین‌المللی است که از سوی رهبران دینی یهودی ارتدکس علیه اندیشه صهیونیسم در سال ۱۹۳۵ تشکیل شد که هرتزل از آنها با عنوان «خاخام‌های معترض» یاد می‌کند و این سوای جریانی از یهودیان ضدصهیونیست همچون المر برگه یا موشه منوهین و….بود که تبدیل به گفتمان‌هایی همچون گریز و امتناع یهودیان از صهیونیسم یا بی‌اعتنایی یهودیان به صهیونیسم گردید.

 

ناتوری کارتا

 

در این میان جریان ناتوری کارتا به ویژه از دهه نود فعالیت بیشتری انجام داد و برجستگی خاصی را در جریان‌سازی میان یهودیان علیه صهیونیسم دارد. این جمعیت در سال ۱۹۱۲ به عنوان بخشی از جنبش ارتدکس اگودات اسرائیل تاسیس شد. در سال‌های ۱۹۳۵، ۱۹۲۷ حرکت‌هایی را علیه جریان صهیونیسم با جامعه ملل و حکومت قیومیت سامان داد و در سال ۱۹۴۸ مخالفت خود را با رژیم‌صهیونیستی در یک پیام به سازمان ملل اعلام کرد. هم اکنون در بروکلین، نیویورک، لندن، آنتورب، مونترال و قدس فعال و تقریبا شصت هزار نفر عضو دارد.

اعتقاد ناتوری کارتا در مورد برگزیدگی قوم یهود دایر بر برگزیدگی خداوند برای خدمت به خلق است و نه برتری بر آنها و تسلط یافتن بر دیگران، آنها ماشیح را تنها قادر به تاسیس دولت یهود می‌دانند و معتقدند که صهیونیسم یک جنبش ضد یهود است.

در عین حال با توجه به سوابق این جریان نمی‌توان وضعیت عمومی و رو به افول صهیونیسم را در فعالیت  روزافزون ناتوری کارتا و تبرئه جامعه یهودی از عملکرد صهیونیسم ظرف ۶۵ سال گذشته را بی تاثیر دانست.

در کنار تشکیل «ناتوری کارتا»، نهادی دیگر نیز تشکیل شد که مانند ناتوری کارتا مخالف رژیم صهیونیستی بود ولی با اندکی تفاوت. آنها یک جنبش با تجمع ملایم و بدون خشونت بودند که پس از فروکش کردن فعالیت‌شان، برنامه جدید یهودی  با هدف انتقاد از رژیم صهیونیستی در تمام شئون به عنوان حق تعیین سرنوشت اسرائیلیان شکل گرفت.

Neturei به معنای نگهبان است وkarta  به معنای معبد یا شهر است، مجموعا ناتوری کارتا به معنای نگهبانان معبد است.  نگهبانان معبد عقیده دارند که یهود به خاطر سرپیچی از فرمان خدا طرد شده‌اند و حق بازگشت به این اراضی و زمین‌ها را ندارند.

رئیس جمهور آمریکا اخیرا اعلام کرده که پایتخت اسرائیل، بیت‌المقدس است. در جواب تصمیم ترامپ، تظاهراتی در آمریکا و شیکاگو صورت گرفت ، همچنین جلسه‌ای در قاهره به نام (یاری قدس) در تاریخ ۲۷ و ۲۸ دی ماه برگزار شد که (میرهیرش) خاخام یهودی و رهبر جنبش یهودی ضد صهیونیست ضمن قدردانی از شیخ الازهر برای برگزاری این جلسه، تصریح کرد: «ما به عنوان مخالفان جنبش صهیونیست، خواستار زندگی در سایه حکومت فلسطین هستیم و دعا می‌کنیم که هر چه زودتر رژیم صهیونیستی نابود شود.»

 

ناتوری کارتا

 

نهاد ناتوری کارتا مدعی است که صهیونیسم و سرکرده‌های آن یهودی نیستند، بلکه غاصبانی‌اند که یهودیت را در راستای اهداف خود قرار داده‌اند. همچنین مدعی شده‌اند که به دنبال حقوق فلسطینی‌ها هستند و خواستار بازگشت فلسطینی‌ها به کشور خودشان هستند.

ناتوری کارتا بعد از دولت نهم جمهوری اسلامی ایران پر و بال بیشتری پیدا کرد و در همایش افق نو که توسط دکتر نادر طالب زاده برگزار می‌شود، ابعاد رسانه‌ای بیشتری پیدا کرد. دیوید وایس یکی از مهمترین شخصیت مخالف جریان صهیونیسم است و خود از خاخام‌ها معروف یهودی می‌باشد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=3627

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

معرفی کتاب